Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przybywa DSL

Według szacunków DSL Forum oraz Point Topic na świecie na koniec ub. roku było 63,84 mln użytkowników linii DSL – o 78% więcej niż w 2002 roku (35,9 mln). Regionem o najbardziej rozwiniętym rynku DSL jest region Azji i Pacyfiku – na który przypada niemal jedna trzecia działających linii DSL. Na region EMEA przypada 18,7% a na obie Ameryki – niespełna 13%.

Sensacyjny wzrost odnotowały w ub. roku Chiny: z 4. miejsca pod względem liczby użytkowników DSL na koniec 2002 roku, przeskoczyły na miejsce pierwsze, wyprzedzając teraz kolejno USA, Japonię i Koreę. Obecnie w Chinach jest 10,9 mln linii DSL a więc o niemal 100% więcej niż przed rokiem. Najwięcej linii DSL w Europie jest w Niemczech. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze z grona państw europejskich Francja (6. miejsce), Włochy (8.) i Wielka Brytania (10.).

Największe wzrosty poza Chinami odnotowała Portugalia (większy niż w Państwie Środka, blisko 120-proc. wzrost). Wiele linii przybyło także w Malezji, na Węgrzech (ponad 70-proc. wzrost, w sumie w Europie Środkowej wzrost wyniósł 60%), w Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, we Włoszech, Brazylii i Meksyku. Wszystkie te kraje uzyskały ponad 40-proc. wzrosty liczby linii DSL.

Pod względem nasycenia liniami DSL przoduje nadal Korea Południowa, gdzie na 100 mieszkańców przypada ponad 13 linii. Bardzo blisko jest już osiągnięcia podobnych parametrów nasycenia Tajwanowi, a ponad 10 linii na 100 mieszkańców jest w Hong Kongu. W Europie największe nasycenie DSL notuje Dania, w światowej „top ten” plasuje się na 4. miejscu. W pierwszej dziesiątce znajdują się jeszcze Belgia (6.), Szwecja (8.) i Finlandia (9.).