Przetargi publiczne przez internet

Kilkaset tysięcy podmiotów publicznych będzie mogło korzystać z programu o nazwie System Zamówień Publicznych (SZP). Pozwoli on na obsługę całego postępowania przetargowego za pośrednictwem internetu.

Urząd Zamówień Publicznych od kilku tygodni testuje program. Działa on zarówno w systemie operacyjnym Windows, jak i Linux. Dyrektorowie szkół czy kierownicy urzędów dzięki niemu będą mogli - zamiast w tradycyjny sposób organizować czasochłonne przetargi - wypełnić odpowiednie formularze na ekranie monitora, a następnie jednym kliknięciem myszy wysłać je do UZP.

Z części funkcji programu będzie można skorzystać w trybie offline, a następnie wydrukować wypełnione dokumenty i przesłać je pocztą.

Program umożliwia również prowadzenie aukcji internetowych, co powinno

znacząco obniżyć koszty zamówień publicznych. Dodatkowym plusem aukcji w

internecie jest ich przejrzystość. SZP nie będzie obowiązkowy dla podmiotów publicznych. Szefowie publicznych placówek otrzymają oprogramowanie za darmo.

Aplikację System Zamówień Publicznych (SZP) dla Urzędu Zamówień Publicznych stworzył Computerland, wybrany do tego projektu w drodze przetargu. Stworzenie programu w całości sfinansowano z funduszu PHARE.