Przemysł muzyczny zawarł porozumienie z UE ws. dystrybuowania muzyki online

Komisja Europejska poinformowała o zawarciu porozumienia z przemysłem muzycznym, mającego na celu poprawę dostępu do muzyki online przez konsumentów z 27 krajów członkowskich.

Porozumienie zostało zawarte pomiędzy komisarz UE ds. konkurencji Neelie Kroes a (między innymi) dostawcami muzyki online (takimi jak Amazon.com i Apple), fińską Nokią, stowarzyszeniami zajmującymi się pobieraniem tantiem oraz wytwórniami płytowymi EMI i Universal Music Group.

Zawierający porozumienie określili ogólne zasady, które będą podstawą dystrybucji muzyki online w przyszłości i, jak czytamy we wspólnym oświadczeniu, zaowocują "poprawą możliwości dystrybuowania muzyki online dla europejskich konsumentów".

"Europejscy konsumenci chcą i zasługują na lepszą ofertę muzyki online" - stwierdziła pani komisarz Kroes określając jednocześnie zawartą umowę jako dowód "prawdziwego postępu w tym kierunku."

Z zawartego porozumienia zadowolona jest m.in. firma Apple, która ma nadzieję, że w ciągu najbliższych lat będzie w stanie zapewnić dostęp do swojego sklepu internetowego iTunes Music w krajach, w których obecnie nie ma takiej możliwości.

Pani komisarz stwierdziła również, że to pierwszy przypadek, w którym gracze zajmujący się dystrybuowaniem muzyki zgodzili się na "wspólną mapę drogową".