Przeglądarki: top trendy w 2010 r.

Na rynku przeglądarek internetowych działo się w 2010 r. dość sporo. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym nowinkom, jakie wprowadzili producenci do swoich programów.

Przeglądarki: top trendy w 2010 r.
Zbliża się koniec roku, a wraz z nim - pora podsumowań. Wybraliśmy pięć innowacji, wprowadzonych w różnych przeglądarkach internetowych w 2010 r., które najbardziej nam się spodobały i które najbardziej nam się spodobały i które świadczą o tym, jak zmieniają się nowoczesne aplikacje do przeglądania stron WWW.

Wsparcie HTML5

Prace nad nową wersją języka opisu stron wciąż trwają. Nie przeszkadza to producentom przeglądarek internetowych przed implementacją obsługi niektórych elementów HTML5 do swoich aplikacji. Właściwie przy okazji wydania każdej kolejnej wersji Firefoksa, Opery i Chrome'a oraz najnowszych edycji Internet Explorera (9 beta) i Safari podkreślane jest wsparcie nowej specyfikacji.

Współpraca z wtyczkami

Programiści Mozilli opracowali narzędzie Plugin Check, sprawdzające aktualność wtyczek zainstalowanych w Firefoksie. Początkowo przeznaczone tylko dla tej przeglądarki, potem udostępnione zostało również dla aplikacji konkurencyjnych. Moduł Plugin Check od wersji Firefox 3.6 jest częściowo zintegrowany z przeglądarką - po kliknięciu odpowiedniej pozycji w menu Narzędzia (Dodatki | Wtyczki | Znajdź aktualizację) jesteśmy przenoszeni do strony Plugin Check.

Firefox wyposażony jest też w inną ciekawą funkcję związaną z wtyczkami - mechanizm ochrony przed awariami wtyczek (błędy wtyczek są izolowanie w przeglądarce tak, aby nie narażały użytkownika na ponowne uruchamianie programu i aby bez zamykania Firefoksa mógł odświeżyć okno strony, w którym pojawił się błąd).

Z kolei w Operze 11 beta wtyczki mogą być ładowane na żądanie, czyli np. wtedy, gdy będą tego wymagać czynności wykonywane przez użytkownika bezpośrednio w oknie programu (np. kliknięcie odtwarzania filmu Flash w YouTube). Takie rozwiązanie ma zwiększyć wydajność przeglądarki.