Przeglądarki: top trendy w 2010 r.

Przeglądarki: top trendy w 2010 r.

Firefox 4 beta 7

Chrome 9 (dev)

Safari 5

Synchronizacja ustawień

Technologia sama w sobie nie jest nowa, można natomiast zauważyć pewien trend z nią związany - kolejne przeglądarki zostały wzbogacone o komponenty pełniące tę funkcję. Miało to miejsce np. w wypadku Google Chrome - najpierw w wersji 4.0 dodano synchronizację zakładek. Usługę tę w wersji 5 beta programu rozszerzono o możliwość synchronizacji ustawień programu, w tym strony głównej, motywów, języka interfejsu i parametrów wyświetlania treści.

Synchronizować dane pomiędzy różnymi urządzeniami mogą również użytkownicy testowych wersji Firefoksa 4.

Silniki JavaScript

Nowy silnik przetwarzania JavaScript, zastosowany w przeglądarce Internet Explorer 9 beta - Chakra - ma istotny wpływ na poprawę szybkości działania programu. Potwierdzają to benchmarki takie jak Sunspider. Celem programistów Microsoftu była "pełna integracja silnika przetwarzania JavaScriptu z przeglądarką". Dzięki temu Internet Explorer stał się pierwszą aplikacją posiadającą obiektowy model dokumentu współdzielony między przeglądarką a silnikiem skryptowym bazującym na standardzie ECMAScript 5.

Prace nad nowym silnikiem trwają również w Mozilli. Firefox może wkrótce otrzymać silnik JägerMonkey.

Uporządkowane interfejsy

Producenci przeglądarek od zawsze kusili użytkowników "bogactwem funkcji i wszechstronnością swoich programów". Ostatnimi czasy obserwujemy z kolei, że coraz mocniej podkreślana jest przejrzystość i prostota interfejsu aplikacji.

Taką oprawę otrzymał np. IE 9 beta. Przeglądarka wyposażona jest w połączony pasek wyszukiwania i adresu ułatwiający poruszanie się w sieci. Zwiększono też obszar do wyświetlania stron internetowych, w myśl zasady, że to stronę - nie przeglądarkę - oglądać chcą współcześni internauci.

Firefox i Opera otrzymały narzędzia pozwalające zachować porządek w interfejsie w sytuacji, gdy otwartych jest dużo kart. W pierwszym z programów służy do tego funkcja "Panorama" (znana wcześniej jako "Tab Candy"), która pozwala lepiej zarządzać zakładkami i otwartymi kartami. W Operze 11 wprowadzono grupowanie kart.

Z kolei w Safari 5 zagościł tzw. Czytnik (Reader). Jest to specjalny tryb przeglądania zasobów WWW, ułatwiający czytanie artykułów publikowanych w Sieci. Strony wyświetlane są w czytniku tak, jak dokumenty edytora tekstowego; pozbawione są wszelkich rozpraszających czy przeszkadzających w lekturze elementów, np. reklam.

A jakie są wasze typy na najlepsze innowacje 2010 r., zastosowane w przeglądarkach internetowych?