Przeglądarki: Chrome pnie się w górę

Według statystyk udostępnionych przez firmę Net Applications, Chrome prześcignął Safari i jest obecnie trzecią najpopularniejszą przeglądarką na świecie. Pierwsze dwa miejsca zajmują odpowiednio Internet Explorer oraz Firefox.

Wystarczyło zaledwie 16 miesięcy, by Chrome stał się trzecią najpopularniejszą przeglądarką na świecie. To, że przegoni Safari można było przewidzieć, obserwując systematycznie rosnące udziały w rynku. Według danych Net Applications, przeglądarka Google’a zakończyła grudzień z udziałem 4,63%. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku Chrome mógł się też pochwalić wzrostem o 0,7 punktu procentowego. To najlepszy wynik od czasu debiutu we wrześniu 2008 roku. Do jego uzyskania przyczyniło się opublikowanie wersji przeglądarki dla systemów Linux i Apple Mac OS X, co nastąpiło trzy tygodnie temu.

Safari, które po raz pierwszy w historii spadło na czwartą pozycję, uzyskało w grudniu wynik 4,46%, przy wzroście udziałów, wynoszącym 0,1 punkt procentowy. Różnice między udziałami obydwóch przeglądarek w rynku nie są więc zbyt duże.

Stosunkowo dużym wzrostem może się pochwalić Opera. Aplikacja do przeglądania Sieci rodem z Norwegii w ubiegłym miesiącu poprawiła swój wynik o 2,4 punktu procentowego.

Znajdujący się na czele stawki Internet Explorer zanotował spadek o 0,92 punktu procentowego, a jego popularność spadła do poziomu 62,7 %. Firefox, z którego w listopadzie 2009 r. korzystał już co czwarty internauta na świecie, w grudniu uzyskał wynik poniżej 25% - 24,6%.

Popularność poszczególnych przeglądarek może się zmienić wraz z procesem zastępowania starszych systemów Windows przez Windows 7. Związane jest to z ugodą jaką zawarł Microsoft z Unią Europejską, na mocy której użytkownicy mogą wybrać domyślną przeglądarkę w Windows 7. Umożliwi to specjalne okno wyboru przeglądarki, zawierające w sumie 12 aplikacji: Safari, Chrome, Internet Explorer, Firefox, Opera, AOL Explorer, Maxthon, K-Meleon, Flock, Avant Browser, Sleipnir i Slim Browser. Kolejność przeglądarek w ekranie będzie losowa (na pierwszych miejscach znajdą się najpopularniejsze aplikacje), a sama lista ma być uaktualniana co 6 miesięcy.

Statystyki popularności przeglądarek są dostępne na stronie Net Applications.