Przegląd tygodnia 7-13.12

Na bazie spółek dystrybutorów energii elektrycznej może powstać pięciu operatorów telekomunikacyjnych. Do połowy 2004 roku KIR zamierza wyeliminować papierowe rozliczenia transakcji miedzybankowych. Tel-Energo otrzymał wyłączność na negocjacje dotyczące zakupu od NBP 74% akcji Telbanku. TP SA wprowadzi rozliczanie klientów za rzeczywisty czas połączeń. Zainteresowanie informatyzacją Grupy PZU wyraziło 37 firm. O 9,7% do niemal 434,5 mln wzrośnie w 2003 roku zapotrzebowanie na telefony komórkowe. Proces łączenia HP z Compaq Computer z rocznym wyprzedzeniem harmonogramu. 13% Amerykanów płaci rachunki przez Internet.

Great Plains Software wycofuje ze sprzedaży oprogramowanie oferowane w pakiecie Great Plains Siebel Front Office. W grudniu br. wygasa obowiązująca od 1999 r. globalna umowa między GPS a Siebel Systems. Przez dwa lata system był oferowany w Polsce. Jego użytkownikami są m.in. CRC Group, Wydawnictwa Szkolne PWN i DaimlerChrysler Automotive Polska. "Będziemy wspierać użytkowników co najmniej przez rok. Później będziemy ich zachęcać do migracji do Microsoft CRM" - mówi Ryszard Sadowski, prezes GPS Polska. Amerykańska premiera systemu CRM Microsoftu (firma ta jest właścicielem GPS) ma się odbyć w najbliższych tygodniach. W maju 2003 r. system zostanie wprowadzony na rynki zachodnioeuropejskie, jesienią zaś pojawi się wersja polska.

6 grudnia br. Interia.pl otrzymała od Telekomunikacji Polskiej podpisaną umowę o wartości ok. 7,8 miliona złotych, na mocy której będzie korzystać z usługi dostępu do Internetu w technologii ATM. Tymczasem France Telekom w ogłoszonym programie naprawczym zapewnia, że nie wyzbędzie się kluczowych aktywów, do których zalicza polskiego operatora. Obecna pięcioletnia umowa zastępuje poprzednie porozumienie na dostęp krakowskiego portalu do internetowej sieci POLPAK-T. Podana wartość umowy jest szacunkiem dokonanym przez zarząd Interii – ustalenia porozumienia przewidują, że Interia będzie płacić wedle wykorzystanego pasma i rynku kształtującego cenę transmisji danych. Tymczasem France Telecom przedstawił program naprawczy, przygotowany przez nowego prezesa Thierry’ego Brettona. FT nie będzie wyprzedawać kluczowych aktywów – do których zaliczona została TP S.A. Z emisji akcji telekom chce pozyskać 15 mld EUR, FT zostanie ponadto dofinansowany kwotą 9 mld EUR przez francuski rząd – większościowego właściciela. Zadłużenie operatora sięga 70 mld EUR.

Krakowska spółka ComArch została członkiem stowarzyszenia skupiającego operatorów i producentów rozwiązań dla telefonii GSM. Do stowarzyszenia należą trzej polscy operatorzy komórkowi – PTC, Centertel i Polkomtel. ComArch jako producent systemów billingowych będzie pierwszą polską firmą mającą status Associate Member, czyli dostawcy tworzącego rozwiązania dla platform GSM czy GPRS. GSM Association powstała w 1987 r. Ma już ok. 700 członków. Organizacja promuje rozwój usług GSM, wyznacza kierunki ich rozwoju i jest platformą współpracy operatorów, dostawców infrastruktury oraz oprogramowania dla sieci GSM.

Energis Polska zakończyła proces podwyższenia kapitału zakładowego o 530 mln złotych. W podwyższeniu kapitału spółki z 326 mln do 855 mln złotych. uczestniczyła specjalnie w tym celu powołana struktura inwestycyjna, Bates Telecom Poland. W wyniku podwyższenia kapitału, bezpośredni udział National Grid w Energis Polska został ustalony na poziomie poniżej 20%, jednak National Grid utrzymał główny interes ekonomiczny w Energis Polska. Operacja podwyższenia kapitału pozwoliła spółce na całkowitą spłatę długu wobec Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dzięki pełnemu oddłużeniu Energis Polska znalazła się wśród najbardziej skapitalizowanych spółek w Polsce. Jej przewidywane dochody mają w br. osiągnąć 54 mln zł., w tym 8 mln za grudzień 2002.

Od 13 lat trwa budowa systemu informatycznego Poltax, który ma ułatwić funkcjonowanie aparatu skarbowego państwa. Dotychczas na ten cel wydano około 550 mln zł.

Współpracująca z Prokomem firma Nihonswi objęła obligacje zamienne Softbanku o wartości 32 mln zł i przedstawiła je od razu do wymiany na akcje. W wyniku konwersji będzie w posiadaniu 15,5% akcji Softbanku. Ponadto Prokom odkupi w transakcji pozasesyjnej 17 grudnia br. 1,74 mln akcji Softbanku za 20,9 mln zł od prezesa warszawskiej spółki - A. Lesza.

Na bazie spółek dystrybutorów energii elektrycznej może powstać pięciu operatorów telekomunikacyjnych, którzy zostaną włączeni do KGT powstającej wokół Tel-Energo. Prezes Tel-Energo nie podał na razie szczegółów przedsięwzięcia. Program dla sektora energetycznego nie rozpatrywany jeszcze przez rząd przewiduje stworzenie czterech grup dystrybucji energii elektrycznej: Grupy Zachód (P-5), Wschód (L-6), Dolnego Śląska (W-5) i Grupy K7. Z tych właśnie zakładów mogłyby wydzielone zostać spółki włączone później do Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej.

Do połowy 2004 roku Krajowa Izba Rozliczeniowa zamierza całkowicie wyeliminować papierowe rozliczenia transakcji z obiegu bankowego. Obecnie przez systemy KIR przechodzi dziennie ok. 2 mln transakcji, z czego 75% stanowią przelewy elektroniczne. W postaci papierowej przechodzi ok. 1 mld zł dziennie, a elektronicznej - ok. 20 mld zł.

Spółka Tel-Energo otrzymała wyłączność na negocjacje dotyczące zakupu od NBP 74% akcji Bankowego Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego Telbank. Chęć zakupu oferowanego pakietu akcji Telbanku zgłosiły cztery spółki. Oprócz Tel-Energo były to: Netia Holdings, Enterprise Investors, Bancroft. Narodowy Bank Polski musi sprzedać posiadane akcje Telbanku, gdyż zgodnie z ustawą o NBP, od 1 stycznia 2003 bank centralny nie może być udziałowcem w innych spółkach, za wyjątkiem spółek prowadzących działalność usługową wyłącznie na rzecz instytucji finansowych i Skarbu Państwa. Telbank jest dziś własnością NBP oraz Związku Banków Polskich. W minionym roku Telbank odnotował 24,1 mln zł zysku netto oraz 130,5 mln zł przychodu.

W przyszłym roku w kilku gminach z województwa małopolskiego wystartuje pilotażowy program „powszechnych usług telekomunikacyjnych na terenach wiejskich”. Ma on zwiększyć zainteresowanie gospodarstw wiejskich, m.in. dostępem do Internetu. Taki program funkcjonuje w Hiszpanii. Inicjatywa będzie realizowana przy współpracy hiszpańskiego ministerstwa nauki i technologii.

Rozliczanie klientów za rzeczywisty czas połączeń staje się powoli standardem. Takie rozwiązanie ma wprowadzić także TP. Przedstawiciele firmy deklarują, że operator „postara się zejść maksymalnie w dół z wartością czasową.” W 2003 r. większość operatorów wprowadzi sekundowy billing.

Należące w 100% do spółki ComputerLand, Centrum Hostingu WEB INN podpisało umowę z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów na outsourcing nowego serwisu internetowego kancelarii. Firma została wybrana w drodze przetargu. WEB INN na potrzeby serwisu udostępnił serwery, łącza oraz inne usługi, takie jak zarządzanie systemami operacyjnymi, bazami danych oraz aplikacjami. Zgodnie z umową prawidłowość pracy serwisu będzie stale monitorowana przez operatorów WEB INN. Na potrzeby zarządzania treścią serwisu wykorzystano rozwiązanie Content Management firmy RedDot. Bezpieczeństwa przesyłanych informacji ma natomiast strzec system autoryzacji oparty o tokeny oraz oprogramowanie firmy RSA. "Działając w ramach Grupy ComputerLand, mamy konkretne plany związane z wdrażaniem idei eGovernment, dlatego też doświadczenia zdobyte w trakcie obsługi tak znaczącego klienta są dla nas bardzo ważne" – powiedział Leszek Rożdżeński, prezes zarządu spółki WEB INN. Nowy serwis KPRM znajduje się pod adresem:http://www.kprm.gov.pl

Sąd Rejonowy w Łomży oddalił wniosek Banku Pekao SA o ogłoszenie upadłości telekomunikacyjnej spółki. Bank jest pośrednio właścicielem 10% akcji Szeptela, poprzez dom maklerski CDM Pekao SA. Zadłużony Szeptel, aby przetrwać, musi wyprzedać znaczą część aktywów, m.in. budowaną w Białymstoku dostępową sieć radiową. Po trzech kwartałach spółka miała 13,4 mln zł straty. Pomimo decyzji sądu, bank zamierza rozpocząć egzekucję wobec spółki. Do odzyskania ma 14 mln zł kredytu, który wypowiedział przedterminowo.

Firma Tele2 Polska uruchomiła siódmą z kolei stację bazową w Warszawie. Umożliwia ona korzystanie z usługi Air2Net w kolejnych dzielnicach stolicy. Stacja zlokalizowana przy ulicy Augustówka, umożliwia korzystanie ze stałego dostępu do Internetu w ramach usługi Air2Net mieszkańcom Wawra, Siekierek, Czerniakowa i Wilanowa. Stacja ma zwiększyć także możliwości korzystania z usługi w rejonie Saskiej Kępy i Gocławia, na Sadybie i Stegnach oraz w północnej części Ursynowa. Aktualnie Tele2 obejmuje usługą Air2Net obszar całej Warszawy z wyłączeniem miast satelickich. Air2Net jest usługą bezprzewodowego dostępu do Internetu opartą na łączności radiowej. Pracując w paśmie 3,5 GHZ, gwarantuje prędkość transmisji danych do 512 kbit/s. Air2Net dostępna jest w największych miastach Polski, takich jak Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław.

Zainteresowanie kontraktem na informatyzację Grupy PZU wyraziło 37 firm. Tylu potencjalnych wykonawców, firm krajowych i zagranicznych odpowiedziało na opublikowane 25 listopada w polskiej i światowej prasie ogłoszenie.

Według pomysłu prof. Mariana Dąbrowskiego, członka Rady Telekomunikacji przy prezesie URTiP, trzej operatorzy posiadający licencję na telefonię 3G, w latach 2004–2022 zamiast wnoszenia opłat licencyjnych za 3G, mieliby przeznaczyć ich równowartość na inwestycje związane ze świadczeniem usług niegłosowych w technologii 3G. Zamiana pozostałych 1,11 mld euro rat na inwestycje w usługi niegłosowe przyniesie większe skumulowane wpływy do budżetu państwa niż same raty. Konwersja rat na inwestycje ma stymulująco wpłynąć na rynek pracy, ożywiając zatrudnienie w sektorze oprogramowania, i stać się siłą napędową gospodarki.

Co miesiąc w Polsce m.in. firmy telekomunikacyjne, gazownie, zakłady energetyczne wystawiają 60 mln rachunków o łącznej wartości 6 mld zł. Bank Handlowy, a także BRE, poprzez swoją spółkę zależną Billbird, chcą zarobić na obsłudze tego rynku. Zaangażowały się więc w rozwój sieci terminali do realizowania płatności masowych.

TP Internet, spółka z grupy TP SA, otworzy w połowie stycznia w Rawie Mazowieckiej oddział stołecznego Contact Center. Będzie to drugie call center firmy w kraju. Inwestycja pochłonie 8 mln zł. Przy 150 stanowiskach operatorskich pracę w systemie zmianowym znajdzie 350 osób.

Softbank sprzedał udziały w TDC Internet. Za 49% akcji dostawcy usług internetowych Softbank otrzymał blisko 70 mln zł. Zapowiadana od tygodni transakcja została ostatecznie zamknięta wczoraj (12 grudnia). Kontrolę nad TDC Polska objęła TDC Internet A/S, przejmując 100% akcji spółki. Dotychczas do duńskiego udziałowca należało 51% polskiego TDC. Początkowo Softbank liczył na znacznie wyższą kwotę za swój pakiet 49% akcji. Trudna sytuacja rynkowa i kłopoty TDC (wrześniowa zmiana zarządu) zmusiły firmę do obniżenia ceny sprzedaży.

Portal Tenbit.pl na podstawie infrastruktury spółki Energis Polska uruchomił nowy numer dostępowy do Internetu. Tym samym stał się kolejnym Virtual ISP. Oferta portalu nie będzie jednak stanowić bezpośredniej konkurencji dla usługi OnetKonekt. Usługa wdzwanianego dostępu do Internetu oferowana przez Tenbit pod numerem 020 95 76 (user: tenbit, hasło: tenbit) obejmuje swym zasięgiem cały kraj i na razie jest w fazie testowania. Firma Energis zapewnia dla tej usługi sieć szkieletową, która ma 20 punktów interkonektowych z siecią TP. Opłata za połączenie z Internetem poprzez numer 020 95 76 jest dokładnie taka sama jak koszt połączenia przez numer 020 21 22 (TP) niezależnie od miejsca w Polsce, z którego abonent się wdzwania. Tenbit, chcąc zachęcić internautów do korzystania z nowego numeru, oferuje wiele usług dodanych. Użytkownicy wdzwaniający się przez Tenbit otrzymają m.in. skrzynkę pocztową o rozszerzonej pojemności (25 MB, czyli dodatkowe 10 MB), miejsce na prywatną stronę WWW i szablony do jej stworzenia. Energis zachęcony sukcesem współpracy z Onetem szukał partnera do uruchomienia nowego numeru dostępowego. Oferta Tenbitu, który tak jak Onet należy do ITI, nie będzie stanowić bezpośredniej konkurencji dla usług OnetKonekt. W przyszłym roku planowana jest integracja spółki Tenbit z Onet.pl.

Jak donosi „Gazeta” konsorcjum Prokom-Softbank za 25 mln zł przejmie firmę Wonlok SA. Spółki dotychczas nie potwierdziły transakcji. Do tej pory spekulowało się, że łódzka spółka prawdopodobnie zostanie przejęta przez ComputerLand. Wonlok interesuje największych integratorów ze względu na autorski system bankowy Eurobank i posiadane przez firmę kontrakty, m.in. wdrożenie w Banku Gospodarki Żywnościowej, które Wonlok przejął od Apeximu. Softbank na zakup Wonloka ma przeznaczyć środki ze sprzedaży akcji TDC Internet. Na konto firmy wpłynęło już z tego tytułu 69,5 mln zł.

G-Tech może się wycofać z zakupu PolCardu. Oferuje on 120 mln USD, podczas gdy średnia wartość pozostałych ofert to 70 mln zł. G-Tech chce jednak, by pozostali udziałowcy spółki zgodzili się na przyjęcie określonych parametrów wyników finansowych, jakie ma PolCard osiągać w przyszłości. Od tego oferent uzależnia zapłacenie całej kwoty.

Amerykański serwis aukcyjny eBay został numerem "jeden" jeśli chodzi o miejsce do którego najczęściej klienci wirtualnych sklepów kierowali "swe kroki" w okresie tygodnia od 25 do 30 listopada br. – donosi firma badawcza Nielsen/NetRatings. Z badań przeprowadzonych przez Nielsen/NetRatings wynika, że strony eBay odwiedziło w omawianym okresie niemal 12 mln internautów. Na drugim miejscu znalazł się największy wirtualny sklep, popularny Amazon (10,2 mln wizyt), zaś na trzecim Yahoo Shopping z 7,4 mln odwiedzin unikalnych użytkowników. Do "wielkiej piątki" wirtualnych rynków należą zadaniem Nielsen/NetRatings także MSN Shopping oraz Wal-Mart Shopping – odpowiednio 3,4 i 2,8 mln wizyt. Z opublikowanego raportu wynika również, że w porównaniu z listopadem 2001, wartość amerykańskiego e-handlu wzrosła w listopadzie br. o 22% i osiągnęła 6,2 mld USD (5,1 mld przed rokiem). Zdaniem specjalistów z Nielsen/NetRatings, dla 40% klientów wirtualnych sklepów cena jest głównym powodem dla którego przedkładają e-sklepy nad tradycyjne placówki handlowe. Szeroki asortyment i możliwość porównania wielu produktów a także ich cen w jednym miejscu to kolejne powody, które wymieniają respondenci pytani o przyczyny korzystania z e-sklepów.

Według badań opublikowanych przez firmę badawczą Ipsos-Reid, na świecie stale rośnie odsetek osób korzystających z Internetu. Jak twierdzą analitycy z Ipsos-Reid, Stany Zjednoczone są krajem o największym "nasyceniu" użytkownikami Internetu. 72% Amerykanów podczas ostatniego miesiąca przynajmniej jeden raz korzystało z Sieci. Oznacza to że liczba mieszkańców USA korzystających z Internetu co najmniej raz w miesiącu wzrosła od 2000 roku o 13%. Sąsiednia Kanada szczyci się drugim po USA odsetkiem ludności (62%) korzystającej z Internetu. Dla porównania, w roku 2000 z Sieci korzystało 60% Kanadyjczyków, zaś w 1999 – 56%. Z kolei w Korei Południowej 53% (45% w roku 2000) mieszkańców w ciągu minionego miesiąca korzystało z Internetu. Bardzo znaczący wzrost (15%) odsetka Internautów zanotowano w Wielkiej Brytanii. Przynajmniej raz w miesiącu ma tam dostęp do Sieci 50% społeczeństwa, podczas gdy jeszcze w 2000 roku było to 35%. Niewiele mniejszy przyrost (14%) zaobserwowano w Japonii – odpowiednio 47% oraz 33%. Znaczący wzrost liczby Internautów zanotowano także w Niemczech oraz we Francji.

Jak twierdzi brytyjski Mobile Data Association, fenomenalna popularność krótkich wiadomości tekstowych SMS nie jest związana jedynie z milionami nastolatków na całym świecie. Znaczenie SMS'ów doceniły także wielkie korporacje i wykorzystują je dziś jako bardzo istotny kanał codziennej komunikacji między pracownikami. Z badań przeprowadzonych przez MDA wynika, że około 60% pracowników brytyjskich firm wykorzystuje komunikację SMS'ową w codziennej komunikacji służbowej. Z kolei 80% korzysta z tego sposobu komunikacji zamiast poczty elektronicznej w przypadkach gdy nie ma na podorędziu komputera. Zaskakującym dla przeprowadzających badania okazał się fakt, że 15% brytyjskich pracowników korzysta z SMS'ów zamiast z e-maili nawet siedząc przy komputerze. Na tym jednak nie koniec. SMS'y będą zdobywały coraz większe znaczenie w branży reklamowo-marketingowej. Dla 65% brytyjskich przedsiębiorstw, krótkie wiadomości tekstowe są postrzegane jako potencjalny kanał komunikacji z klientem. Potwierdzeniem wzrostu znaczenia SMS'ów są dane statystyczne. W październiku br. w Wielkiej Brytanii wysłano 356 mln krótkich wiadomości tekstowych, aż o 15 mln więcej niż we wrześniu. Jak szacują specjaliśći z MDA, w okresie gwiazdkowym, Brytyjczycy mogą wysłać nawet około 500 mln SMS'ów.

Public Interest Registry (PIR) sfinalizowała umowę z organizacją Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) dotyczącą przejęcia kontroli nad domenami .org.O zawarciu porozumienia w tej sprawie strony informowały już w październiku br. Zgodnie z umową PIR powołana do życia przez stowarzyszenie Internet Society (ISOC) przejmie od VeriSign utrzymywanie domen .org już 1 stycznia 2003 r. Partnerem PIR jest spółka Afilias, administrująca domenami .info. Ze względów bezpieczeństwa do 25 stycznia przyszłego roku rejestr .org będzie jeszcze równolegle utrzymywać VeriSign. Pozwoli to na przeprowadzenie dodatkowych testów technicznych. Ambicją organizacji Public Interest Registry jest uproszczenie rejestracji domen dla organizacji niekomercyjnych, zapewnienie szerszego wsparcia technicznego i świadczenie dodatkowych usług, których charakteru PIR jeszcze jednak nie określiła.

Jak wynika z szacunków japońskiego stowarzyszenia elektroniki i informatyki, o 9,7% do niemal 434,5 mln wzrośnie w 2003 roku w skali świata zapotrzebowanie na telefony komórkowe. Wynika z tego, że po raz pierwszy w ciągu ostatnich trzech lat światowy popyt na Aparaty komórkowe przekroczy liczbę 400 mln sztuk. Zdaniem Japończyków, we wzroście popytu na telefony komórkowe prym będą wiodły Chiny, gdzie sprzedaż ma przewyższyć w przyszłym roku 100 mln egzemplarzy. Przedstawiciele japońskiego stowarzyszenia elektroniki i informatyki uważają, że rok 2002 zamknie się umiarkowanym wzrostem zapotrzebowania na telefony komórkowe - zaledwie 2,1% (396,08 sztuk). Ich zdaniem tak mały wzrost zapotrzebowania wynika z opóźnień we wprowadzaniu na rynek japoński i europejski usług telefonii komórkowej trzeciej generacji.

Firma badawcza comScore Networks donosi, że w ciągu tygodnia, który rozpoczął się amerykańskim świętem dziękczynienia, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych wydali na zakupy online 2 mld USD. Oznacza to 34-proc. wzrost w stosunku do analogicznego tygodnia roku poprzedniego. Raport comScore Networks mówi, że wydatki online na usługi i dobra nie będące usługami turystycznymi wyniosły 1,4 mld USD i wzrosły o 38% w porównaniu z tym samym tygodniem w roku 2001. Z kolei wydatki na turystykę wzrosły o 24% i wyniosły 567 mln USD. Jak twierdzą specjaliści z comScore Networks największy wzrost sprzedaży poprzez Internet zanotowały produkty z sektora "dom i ogród" - 72%; wydatki na tego typu artykuły w omawianym tygodniu wyniosły 328 mln USD. Sprzedaż w kategorii "sport i fitness" wzrosła o 67% i osiągnęła 153 mln Na trzecim miejscu znalazły się wyroby jubilerskie i zegarki – 66% i 121 mln USD. Zdaniem analityków z comScore dla handlu oraz reklamy online nadchodzą dobre czasy. Jak twierdzą przedstawiciele Yahoo!, sprzedaż reklam w portalu "odbija się od dna" i za czarty kwartał spodziewany jest 5-proc. wzrost przychodów ze sprzedaży reklam. InternetNews donosi tymczasem, że wydatki na reklamę online wzrosną w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku o 16% i zamkną się kwotą 5 mld. USD.

Analitycy potentata na rynku telefonii komórkowej, fińskiej firmy Nokia oczekują, że rok 2003 przyniesie dalsze wzrosty w tej branży. Specjaliści z Nokii oczekują, że rok bieżący zamknie się 400 mln aparatów komórkowych sprzedanych przez ich producentów na całym świecie. Zgodnie z szacunkami, 2003 rok ma przynieść 10-proc. lub nawet nieco większy wzrost liczby sprzedanych aparatów. Wzrost liczby sprzedanych aparatów komórkowych wynikać ma z pozyskiwania nowych klientów przez operatorów, a także z faktu wymiany starych aparatów na nowe przez ich dotychczasowych użytkowników. Analitycy zakładają, że liczba abonentów telefonów komórkowych wzrośnie z 1,1 mld dziś do około 1,5 mld w roku 2005. Jednocześnie też będzie rósł udział "rynku wymiany telefonów", który dziś wynosi 50%. W chwili obecnej, nieco ponad 25% użytkowników "komórek" na świecie co roku wymienia swój stary aparat na nowy. Oznacza to "żywot" przeciętnego telefonu komórkowego wynosi około 2,5 roku.

HP poinformował, że proces łączenia z Compaq Computer postępuje z rocznym wyprzedzeniem harmonogramu. Według zarzadu firmy dzięki fuzji w skali roku koncern zaoszczędził już 2,4 mld USD. Jak informuje HP wykonano już 80% planu w zakresie redukcji kosztów działalności firmy. Zakładany roczny poziom oszczędności na poziomie 3 mld USD koncern ma szanse osiągnąć do końca 2003 r obrachunkowego, czyli rok wcześniej niż planowano. W okresie transformacji, zgodnie z przewidywaniami analityków, HP straciła udziały m.in. w rynku stacji roboczych i serwerów. Zarząd firmy utrzymuje, że najważniejszy jest obecnie nie udział w rynku, lecz wynik finansowy. W IV kw. HP zarobił 390 mln USD przy 18 mld USD przychodu. W związku z odejściem prezesa Michaela Capellasa, w HP dokonano zmian na niektórych stanowiskach kierowniczych. Webb McKinney obejmie stanowisko wiceprezesa ds. integracji. Jeff Clarke, jeden z członków zespołu integracyjnego, będzie sprawował funkcję wiceprezesa ds. łańcucha dostaw i obsługi klienta.

Jak poinformował eMarketer za firmą badawczą TowerGroup, 13% Amerykanów płaci swe rachunki poprzez Internet. Jeszcze cztery lata temu, w roku 1998, robiło to zaledwie 2% mieszkańców USA. Zgodnie z badaniami jakie przeprowadziła firma TowerGroup, także odsetek Amerykanów, którzy tylko sprawdzają swe rachunki przez Internet znacząco wzrósł w tym okresie - z 1% w 1998 roku do 20% w roku bieżącym. Firma badawcza szacuje, że spośród amerykańskich gospodarstw domowych płacących rachunki online, 46% opłaca w ten sposób od dwóch do pięciu rachunków miesięcznie. Jedynie 16% płaci za pomocą Sieci sześć lub więcej rachunków w miesiącu. Zaledwie 30% opłaca przez Internet jeden rachunek miesięcznie.

Według prognoz opublikowanych przez firmę badawczą Analysys, dochody europejskich operatorów osiągnięte z dostępnych poprzez telefony komórkowe, wzrosną z 255 mln EUR w 2002 roku do 3 mld w roku 2005. Zdaniem analityków w ciągu najbliższych trzech lat, gry dostępne do pobrania na telefony komórkowe staną się jednym z najczęściej pobieranych "dóbr", a tym samym jednym z filarów tego źródła dochodów operatorów komórkowych. Gry mają wyprzeć dominujące dziś dzwonki i loga. Innymi usługami mobilnymi, które stanowić mają o wzroście przychodów w tym sektorze, mają być serwisy informacyjne oparte na wiadomościach MMS, oraz interaktywne serwisy takie jak m.in. głosowania za pomocą SMS'ów w programach telewizyjnych i radiowych. Zgodnie z prognozami, całkowite dochody z usług mobilnych, w tym z serwisów rozrywkowych mają wzrosnąć z 2 mld EUR w roku bieżącym do 11 mld w roku 2005.

Firmy AT&T, Intel, IBM oraz dwa fundusze inwestycyjne - Apax Partners i 3i – utworzyły spółkę Cometa Networks, która będzie świadczyć usługi bezprzewodowego dostępu do sieci w technologii Wi-Fi na terenie całych Stanów Zjednoczonych. O planach utworzenia takiego konsorcjum koncerny informowały już przed kilkoma miesiącami. Nowy operator obejmie obszarem działania 50 głównych skupisk miejskich w USA. Jego usługi będą dostępne na terenach hoteli, restauracji i pawilonów handlowych. Firma nie będzie jednak obecna na lotniskach. Oferta Comety zostanie skierowana do przedsiębiorstw zatrudniających przedstawicieli handlowych i pracowników działających w terenie. Do 2004 r. Cometa Networks zamierza zainstalować 20 tys. punktów dostępowych na terenie USA. Analitycy dotychczas dosyć ostrożnie wypowiadali się o możliwości powodzenia przedsięwzięcia. Usługi szybkiego bezprzewodowego dostępu do sieci w Stanach Zjednoczonych nie zdobyły dotąd wielu klientów.