Przegląd tygodnia 5-11.04

NOM i TP SA podpisały porozumienie w sprawie wzajemnych rozliczeń. Niezależny operator sam wystawi faktury i zajmie się windykacją. Od sierpnia br. będzie NOM operatorem zamkniętym. Elektrim otrzymał propozycję odkupienia udziałów w ET od konsorcjum swoich wierzycieli.

Wrocławski integrator SSK wygrał przetarg na budowę sieci rozległej łączącej centralę CIECH S.A. z pozostałymi spółkami holdingu.

NOM i TP SA podpisały porozumienie w sprawie wzajemnych rozliczeń. NOM sam rozliczy się z tymi, którzy korzystali z jego usługi, TP S.A. będzie jednak partycypować w ryzyku windykacyjnym. Od sierpnia br. NOM będzie świadczył usługi już wyłącznie abonentom, którzy podpiszą umowy. W sprzedaży umów klientom indywidualnym wspierać ma go Polkomtel.Umowa ustala przede wszystkim zasady wystawiania faktur za korzystanie z usług NOM w okresie od lipca ub. roku. Wystawcą będzie Niezależny Operator Międzystrefowy. NOM roześle rachunki w dwóch turach: w maju za okres od lipca ub. roku do kwietnia br. i pod koniec sierpnia za okres od kwietnia do lipca 2002.

Alcatel Polska będzie uczestniczyć w rozbudowie szkieletowej sieci ATM Telbanku. Wczoraj spółki podpisały kontrakt w ramach którego Alcatel w latach 2002 -2004 dostarczy Telbankowi routery Alcatel 7670, urządzenia serii 7270 Multiservice Concentrator oraz platformę 7470 MSP. Umożliwia ona zarządzanie ruchem IP oraz obsługuje połączenia telefoniczne, transmisję Frame Relay i Cell Relay oraz transmisję realizowaną poprzez łącza w technologii DSL, DWDM, TDM czy SONET/SDH.

Rada nadzorcza TP S.A. pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu spółki o niewypłacanie dywidendy za rok 2001. 26 kwietnia zapadną decyzje o podziale zysku netto za ub. rok w wysokości 537,4 mln zł. Zarząd i RN chcą 509,9 mln zł przeznaczyć na kapitał zapasowy i rezerwy, 22,5 mln na fundusz świadczeń socjalnych i 5 mln zł na darowizny.

Wyróżnienie „Lider eksportu oprogramowania”otrzymała od towarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania firma Impaq.

to firma z kapitałem szwajcarskim i amerykańskim, obecna na rynku polskim od 19933 roku. Impaq tworzy aplikacje na konkretne zamównienia klientów, w tym m.in. Nokii, McDonalds, a w kraju PGNiG.

Polkomtel zapowiedział rozpoczęcie w połowie roku świadczenia usługi konwergentnej. W ramach oferty opartej na własnej sieci szkieletowej Polkomtel zaoferuje największym klientom koroporacyjnym usługi telefonii stacjonarnej i dostępu do Internetu.

TP S.A. wprowadza od 6 maja br. nową ofertę taryfową TelePakiety TP, obejmującą 14 pakietów zróżnicowanych pod względem opłat abonamentowych i wielkości rabatów. Oferta kierowana jest do klientów biznesowych.

Portal o2.pl dodał do swojego komunikatora Tlen.pl możliwość prowadzenia rozmów głosowych. Wersję programu 3.00a pobrało już według informacji portalu 90 tys. osób, codziennie uzytkownicy Tlen.pl prowadzą w ten sposób kilkanaście tysięcy rozmów.

Polskie Badania Internetu i I-Metria podpisały umowę o współtworzeniu standardu badania panelowego użytkowników Internetu. Pierwsze wyniki wspólnego panelu użytkowników domowych zostaną przedstawione za trzy miesiące, panel użytkowników korzystających z Internetu w pracy zostanie uruchomiony jednak dopiero w październiku.

Komenda Główna Policji zwróciła się do ministra spraw wewnętrznych o odebranie koncesji jednemu z operatorów, który nie umożliwił policji prowadzenia podsłuchów i namierzania miejsc z których prowadzone są rozmowy. Według nieoficjalnych informacji chodzi o Polkomtel.

TP S.A. złożyła odwołanie do URTiP od decyzji o karze nałożonej przez Regulatora w końcu marca br. URTiP zaakceptował na razie, po wprowadzeniu sugerowanych zmian, nowy cennik TP S.A. Wejdzie on w życie 1 maja br.

Centrum autoryzacyjne eCard będzie autoryzować transakcje w Sklepie Wirtualnej Polski zawierane kartami płatnicze systemów Visa i Europay/Mastercard. Sklep WP był dotychczas obsługiwany przez PolCard, który będzie obługiwać teraz pozostałe karty płatnicze.

Netia jest pierwszym polskim operatorem telekomunikacyjnym wyposażonym w CORE (od focus on COst and Revenue), zintegrowany system typu Customer Relationship Management (CRM).System CORE ma służyć lepszej obsłudze klientów przy zmniejszeniu kosztów operacyjnych. Pierwsza część nowej platformy została uruchomiona 7 kwietnia 2002 roku dla klientów korzystających z usług międzystrefowych Netii. Objęcie wszystkich klientów firmy nowym systemem jest przewidywane do końca br. Zwrot kosztów wprowadzenia systemu obliczony został na 2-3 lat. Integrację obejmującą system obsługi klienta Clarify i systemu billingowy Geneva nadzorowała firma Accenture.

Firma zarządzająca funduszami EI złożyła ofertę kupna od Elektrimu Telekomunikacji operatora sieci telewizji kablowej Aster City za 100 mln EUR. Swego czasu przejęcie kontroli nad Aster City kosztowało Elektrim 319 mln USD.

Elliot Advisors złożyło Elektrimowi ofertę kupna pakietu 49% akcji spółki Elektrim Telekomunikacja za 450 mln EUR. To trzecia, po ofercie Vivendi i BRE Banku propozycja odkupienia udziałów ET złożona w ciągu niespełna miesiąca, i zarazem pierwsza, która ujawnia proponowaną kwotę transakcji. Obecnie Elektrim prowadzi "intensywne rozmowy" z konsorcjum BRE / Eastbridge, po których porówna oferty EA i konsorcjum.

TP S.A. rozpoczęła promocję w ramach której znacząco obniżyła ceny uzyskania dostępu ISDN w ramach usług ISDN Octopus S i Octopus XL. Zamawiający odpowiednio dużą liczbę dostępów mogą zapłacić za ich uzyskanie nawet złotówkę.

BRE Bank parkuje dla Apeximu 100% akcji Wonloka. Warszawskiej spółki nie stać na wykupienie firmy, więc bank może odsprzedać udziały konkurencji. Zainteresowania spółką nie ukrywają ComputerLand i Softbank. Wonlok jest kąskiem tym bardziej łakomym, że realizuje obecnie samotnie (po wycofaniu się Apeximu) kontrakt dla BGŻ, którego wartość łącznie z późniejszą opieką szacowana jest na 300 mln zł.

Zgromadzenie wierzycieli spółki I&B System przyjęło propozycje układowe: za przyjęciem głosowało 81,6% wierzycieli obejmujących łącznie 71% wierzytelności

Na podstawie umowy inwestycyjnej pomiędzy Softbankiem i firmą Modex, ta ostatnia miała objąć za 9,5 mln zł 20% akcji serwisu Expander. Jak dotąd umowa jest martwa, a kasa spółki zarządzającej serwisem jest pusta.

Na mocy podpisanej umowy polski oddział JVC zakupił od najnowszą generację systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem SIMPLE-SYSTEM V. Kontrakt obejmuje sprzedaż licencji na oprogramowanie oraz wdrożenie systemu. Simple przeprowadzi także szkolenia pracowników JVC Polska.

Spółka TDC Internet Polska rozpoczęła w rejonie warszawskim budowę sieci transmisji danych opartej na technologii DPT (Dynamic Packet Transport). Jej docelowa przepustowość sięgnąć ma 2,5 Gb/s. Na mocy umowy zawartej z TDC niezbędny sprzęt sieciowy (m.in., routery Cisco) dostarcza Softbank. Budowa, której zakończenie przewidziano na początek IV kw. 2002 r., prowadzona jest w ramach projektu ogólnopolskiej modernizacji sieci TDC Internet Polska SA.

Rozmowy o wejściu Tel-Energo do Pro Futuro mają się wkrótce zakończyć. Według jednej z propozycji Tel Energo wniosłoby aportem dzierżawę sieci szkieletowej za co otrzymałaby 20% akcji oraz objęłoby obligacje zamienne Pro Futuro.

Prawie połowa internetowych oszustw dokonanych w USA w ciągu ubiegłego roku miała miejsce w serwisach aukcyjnych - wynika z raportu opublikowanego przez IFCC (Internet Fraud Complaint Center - Internetowe Centrum Informacji o Oszustwach). 43% oszustw zgłoszonych tej instytucji w roku 2001 dokonanych zostało przez nieuczciwych uczestników internetowych aukcji.

Computer Security Institute przedstawiło wspólnie z FBI wyniki ankiety na temat cyber-bezpieczeństwa, przeprowadzonej wśród przedstawicieli 500 amerykańskich firm i instytucji. 90% badanych, głównie przedstawicieli korporacji i instytucji finansowych potwierdziło, że doznało w ciągu ostatniego roku ataku, a 85% w związku z tym odnotowało straty finansowe. Około 44% ankietowanych potrafiło ponadto określić wielkość strat – tylko w ich przypadku w ciągu ostatniego roku straty wyniosły 455,8 mln USD. 170 mln USD przypadło na straty związane z kradzieżą danych osobistych, 115 mln USD pochłonęły defraudacje finansowe, 50 mln USD w związku z utrudnionym w wyniku ataku dostępem do Sieci. Najwyższa średnia strat przypada na defraudacje finansowe – 4,6 mln USD na instytucję. Jakkolwiek liczba osób potwierdzających fakt ataku spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym z 94% do 85%, wielkość zsumowanej straty wynikającej z ataku wirusów wzrosła z 45,3 mln USD do 49,9 mln USD, a wielkość średniej straty spowodowanej atakami z 243 tys. USD do 283 tys. USD.

Thomas Middelhoff, szef Bertelsmanna, w wywiadzie dla Die Welt powiedział m.in., że jego koncern planuje przejęcie Napstera w całości. W tym celu zamierza wydać około 30 mln USD na odkupienie udziałów od dawnych inwestorów, jak Hummer Winblad Venture Partners, czy osób fizycznych, jak np. wujka założyciela Napstera – Shawna Fanninga.

Microsoft udostępnił użytkownikom Windows darmową aplikację, służącą do sprawdzania stanu zabezpieczeń systemu operacyjnego.

Do końca kwietnia br. ICANN oczekuje na komentarze i propozycje dotyczące zmiany zakładanych celów, struktury i sposobu działania organizacji zwanej niekiedy „internetowym rządem”.

Według szacunków JMM liczba odsłon reklamowych w przypadku reklam o dużych formatach wzrosła od kwietnia ub. roku do stycznia br. o 185%, z 2 mld do 5,7 mld.

Oprogramowanie RSA BSAFE Micro Edition firmy RSA Security będzie zabezpieczać system operacyjny Palm OS 5 do komputerów przenośnych. Stosowne porozumienie podpisały w tej sprawie spółka zależna Palm - PalmSource i RSA Security .

IBM zajmie się sprzedażą oprogramowania SuSE Linux Enterprise Server (SLES) i zaoferuje wspólnie z SuSE usługi integracyjne, zdalnego zarządzania oraz wsparcia technicznego 24x7. Podobną umowę, dotyczącą sprzedaży oprogramowania i usług wsparcia technicznego, IBM zawarł w listopadzie 2001 r. z firmą Red Hat.

Internauci najchętniej korzystali w lutym z wyszukiwarki serwisu Yahoo! – wynika z raportu opublikowanego przez Nielsen//NetRatings. Skorzystało z niej w tym czasie ponad 35 mln. osób.Drugie miejsce, według analityków, zajęła wyszukiwarka portalu MSN (32 mln.), trzecie – Google.com (25 mln.), czwarte AOL (24 mln.), zaś czwarte serwis Ask Jeeves (11 mln. internautów skorzystało z tego serwisu).

Internetowy oddział Audit Bureau of Circulations przeprowadził pierwszy audyt raportów na temat ruchu użytkowników serwisów dla palmtopów, którym objęty został AvantGo. ABCi rozpoczyna promowanie standardów pomiaru i raportowania ruchu dla wydawców i reklamodawców serwisów na komputery naręczne.