Przegląd tygodnia 31.08 - 6.09

Elektrim wycofał się z układu z obligatariuszami, po czym przedstawił nowe propozycje restrukturyzacji zadłużenia. Tym razem holding chce umorzenia części długu przekraczającego wraz z odsetkami. Ericsson zapowiedział wycofanie się ze współpracy z Sony, jeśli w najbliższych 2-3 kwartałach nie poprawią się wyniki finansowe spółki.

W ub. tygodniu I-Metria przedstawiła ranking szybkości transmisji danych oferowanych przez ISP. Netia podniosła jako pierwszy z uwzględnionych w rankingu usługodawców internetowych wątpliwości, dotyczące metodologii badania. Za błędne Netia uznaje dobór witryn do testów oraz objęcie badaniem wszystkich typów dostępu jednocześnie. W pierwszym przypadku – jak stwierdza Netia – de facto dochodzi do sytuacji, w której testuje się wydajność styków pomiędzy dostawcą i siecią TPNET, w której umieszczona jest ponad połowa serwisów. „Aby wyniki były bardziej wiarygodne zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby przyporządkowanie najbardziej popularnej witryny podłączonej do sieci każdego ISP (lub np. jego strony firmowej) lub też posłużenie się witryną, która nie jest podłączona do żadnego z badanych ISP (np. znana witryna zagraniczna)” – powiedział kierownik produktu w Netii, Paweł Staszczak.

Ruszyła kampania reklamowa Gazeta.pl pod hasłem „Bądź ciekaw”. Będzie ona przeprowadzona w mediach we wrześniu. Za grupę docelową uznano osoby powyżej 20-roku życia, z wyższym lub średnim wykształceniem. Cele są uniwersalne: budowa zasięgu, promocja produktów i wzrost zasięgu. Do reklamy portalu „oddelegowano” takie serwisy jak praca, sport i wiadomości, usługi – jak chat i poczta i serwis moto. Gazeta nie zdecydowała się więc na promocję własnych płatnych rozwiązań; tj. konkretnie Archiwum.

I-Metria przygotowała raport na temat polskiego rynku VoIP. Z technologii VoIP korzysta 19% przebadanych firm, 21% "nie zna technologii VoIP", a 60% zna, lecz nie korzysta. Najbardziej znanym dostawcą VoIP – w badaniu bez wspomagania - okazał się Internet Partners (26,9%); kolejne miejsca zajęły ERA GSM (22,5%), Tele2 (22,5%), Netia (20%), 13,1% - ProFuturo, 10,6% Crowley Data, 9,4% ETel, 7,5% Halonet, 7,5% Rozgadana.

W ostatnich dniach sierpnia Grupa Onet rozpoczęła testy usług dostępu do sieci we współpracy z Energis Polska. Onet zamierza świadczyć takie usługi jako tzw. Virtual ISP, wykorzystując infrastrukturę należącą do Energisu.

Zarząd Elektrimu spółki poinformował w poniedziałek obligatariuszy o wycofaniu się z zawartych umów restrukturyzacyjnych i zaplanowanej na 4 września konwersji długu na nowe obligacje. Zgodnie ze wstępnymi warunkami porozumienia spłata pierwszej raty zadłużenia (100 mln euro) miała nastąpić do 11 września. W ciągu kolejnych 15 dni dalsze 100 mln euro na nowe obligacje miał przekazać BRE Bank. Elektrim przedstawił kolejne propozycje zadłużenia spółki. Wierzyciele holdingu obstają jednak przy utrzymaniu większości wcześniej ustalonych warunków. Według nieoficjalnych informacji, spółka jest gotowa spłacić całość wynoszącego nominalnie 440 mln EUR zadłużenia, negocjowana miałaby być jedynie wielkość odsetek. W czwartek zarząd Elektrimu przedstawił obligatariuszom nowe propozycje układu.

Polskie przedstawicielstwo Ericssona podpisało z Telekomunikacją Polską SA. umowę ramową opiewającą na 35 mln euro, na mocy której dostarczy sprzęt i oprogramowanie do budowy sieci konwergentnych.

Na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury (Dziennik Ustaw Nr 138) z dniem 30 sierpnia br. zostały uwolnione częstotliwości radiowe wykorzystywane do budowy rozwiązań klasy czy zestawiania szerokopasmowych radiolinii . Rozporządzenie dotyczy pasma 2,4-2,48 GHz; 5,15-5,35 GHz oraz 5,47-5,72 GHz. Dotychczas ich użytkowanie wymagało uzyskania stosownego zezwolenia z Ministerstwa Łączności. Ich zastosowanie na skalę komercyjną było dość kosztowne. W zależności od stosowanego systemu transmisji i zasięgu nadajnika opłaty za wykorzystanie pojedynczej stacji bazowej sięgały kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Podczas spotkania z dziennikarzami w Krakowie, właściciel Crowley Data Poland, George Crowley poinformował, że z puli 100 mln USD, które firma przeznaczyła na rozwój sieci w Polsce około 75% zostało już zainwestowane w ciągu ostatnich dwóch lat. W czerwcu ub.r. w rozmowie z IS Jarosław Roszkowski, dyrektor generalny CDP, deklarował, że inwestycje te powinny zwrócić się po siedmiu latach.

Softbank będzie prowadził kolejny projekt informatyczny w Pekao SA. Wczoraj spółka podpisała z bankiem umowę na świadczenie usług informatycznych i wykonanie oprogramowania dla klienta. Wartość kontraktu wynosi 5,5 mln zł. Termin zakończenia objętych umową prac przewidziano na koniec maja 2003 r.

PKO BP finalizuje sprawę przejęcia internetowego konta Inteligo. Na razie nie jest jednak jeszcze znana data podpisania ostatecznego porozumienia z berlińskim BGB, wyłącznym właścicielem Inteligo.

Polska Izba Handlu tworzy elektroniczną platformę handlową która ma połączyć polskich detalistów. Pomysł na platformę pojawił się, według przedstawicieli PIH, w związku z zagrożeniem konkurencją hipermarketów polskich detalistów. W przedsięwzięcie ma zaangażować się m.in. Ciech. Platforma będzie konkurencja dla podobnych przedsięwzięć giełdowego Eldorado.

Ericsson wycofa się ze współpracy z Sony, jeśli w najbliższych 2, 3 kwartałach nie poprawią się wyniki finansowe szwedzko-japońskiej spółki. W założeniach miała ona osiągnąć rentowność już w pierwszym roku działalności. Wspólna produkcja i sprzedaż telefonów komórkowych w II kw. przyniosła 86 mln USD straty, którą spółka prawdopodobnie zamknie także cały 2002 r.

Według informacji internetowego serwisu Financial Times, Bertelsmann prowadzi rozmowy na temat sprzedaży swojej księgarni internetowej BOL.com. W następnej kolejności planowane jest zakończenie finansowania Napstera, co oznacza w praktyce upadek tego serwisu. Te posunięcia to odwrót od entuzjastycznej strategii internetowej z czasów Thomasa Middelhoffa. W środę amerykański sąd prowadzący sprawę upadłościową Napstera zablokował transakcję nabycia serwisu przez koncern Bertelsmanna. Zarząd serwisu zapowiedział po tej informacji zlikwidowanie spółki. Z kolei w piątek sędzia federalny stanu Illinois poinformował wczoraj, że w ciągu najbliższych kilku dni prawdopodobnie zakaże działalności serwisowi peer-to-peer Madster (dawniej znanemu jako Aimster).

Chińskie władze zablokowały internautom z Państwa Środka dostęp do stron dwóch wyszukiwarek: Google (w miniony weekend), a obecnie do AltaVisty. Dotychczas władze zamykały lub utrudniały dostęp głównie do stron zachodnich serwisów informacyjnych, niekiedy próbowały nakłaniać do cenzurowania treści dostępnych osobom logującym się w Chinach.