Przegląd tygodnia 31.05-04.06

Stowarzyszenie Polskich Wideotek zarzuca TP S.A., że jej najnowsze reklamy Neostrady promują piractwo. W kwietniu w Polsce było 7,2 mln internautów powyżej 15 roku życia – wskazuje SMG/KRC. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła brak liberalizacji na polskim rynku telekomunikacyjnym. Współzałożyciel Wirtualnej Polski – Leszek Bogdanowicz złożył do sądu w Gdańsku wniosek, w którym żąda od spółki 158,34 mln zł tytułem odszkodowania za naruszenie praw autorskich do wykorzystywania nazwy i serwisu WP. Po fali protestów ze strony użytkowników i całej branży internetowej, mają pojawić się poprawki w projekcie nowelizacji prawa telekomunikacyjnego.

Firma Clearswift opublikowała raport z kwietniowego “Spam Index”. Według raportu w kwietniu tego roku udział spamu o treściach pornograficznych był najniższy od czerwca 2003 roku i stanowiła jedynie 4.8 proc. ogółu spamu. W marcu spam o takich treściach stanowił 8.2 proc., a w lutym 13,6 proc. ogółu informacji. Zmniejszył się również udzial spamu o treściach medycznych. W kwietniu wynosił 40 proc., w marcu było to 57 proc. ogółu wiadomości.

Stowarzyszenie Polskich Wideotek, organizacja zrzeszająca największe sieci wypożyczalni kaset wideo i płyt DVD, zarzuca Telekomunikacji Polskiej, że jej najnowsze reklamy usługi Neostrada promują piractwo - informuje dzisiejsza Rzeczpospolita.

W tym roku brytyjscy użytkownicy zakupili już ponad 500 tys. piosenek dostępnych w serwisach muzycznych online. Największą popularnością cieszył się utwór "2000 Miles" Coldplay'a. Sprzedaż muzyki w formacie mp3 rośnie, spada natomiast zainteresowanie kupnem płyt CD - podał serwis BBC.

Eksperci Symantec Security Response poinformowali, że w związku z rosnącą aktywnością robaka Korgo.F, przeniesiono go z 2 do 3 "kategorii zagrożenia" (w pięciostopniowej skali Symanteca). "Insekt" rozprzestrzenia się, wykorzystując ten sam błąd w zabezpieczeniach systemu Windows, co osławiony Sasser.

Jak wynika z raportu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zjawisko korupcji w Polsce wkrótce może osiągnąć stan krytyczny

Z badania przeprowadzonego przez SMG/KRC wynika, że od marca do kwietnia br. w Polsce przybyło ok. 200 tys. użytkowników Sieci. W porównaniu z lutym br. dwa miesiące temu zanotowaliśmy przyrost o pół miliona internautów. Polacy najczęściej korzystają z Sieci w domu. Niewielkie zmiany zanotowano w zestawieniu najczęściej odwiedzanych miejsc w Internecie. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/67385.html

W ofercie operatora od 14 czerwca br. dostępna będzie usługa Energis ISDN. Oprócz możliwości wykonywania wszystkich kategorii połączeń, spółka udostępnia własne numery lokalne na połączenia przychodzące oraz możliwość uruchomienia numerów 0-800, 0-801 czy 0-700 opartych na numeracji Energis

Firma One-2-One - spółka portfelowa MCI Management, dostawca usług dodanych w telefonii komórkowej, rozpoczęła działalność operacyjną w Niemczech. Pierwszym klientem została berlińska stacja radiowa - R.S.2, która zakupiła narzędzie do komunikacji mobilnej rozgłośni ze słuchaczami.

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła brak liberalizacji na polskim rynku telekomunikacyjnym. Z przeprowadzonej kontroli wynika, że nie został zapewniony lepszy dostęp do usług telekomunikacyjnych, a TP SA wykorzystywała, zarówno możliwości prawne, jak i własną pozycję rynkową po to, by utrudniać powstanie faktycznej konkurencji.

Współzałożyciel Wirtualnej Polski – Leszek Bogdanowicz złożył do sądu w Gdańsku wniosek, w którym żąda od spółki 158,34 mln zł tytułem odszkodowania za naruszenie praw autorskich do wykorzystywania nazwy i serwisu WP. Takie żądanie może pokrzyżować plany nowopowstałego konsorcjum PWM, zmierzającego do przejęcia majątku portalu. Bogdanowicz przekonuje, że realizacja żądania nie musi mieć formy pieniężnej, ale może oznaczać układ. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/67165.html

Po fali protestów ze strony użytkowników i całej branży internetowej, mają pojawić się poprawki w projekcie nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi zapisami do założenia elektronicznego konta pocztowego wymagane jest podpisanie umowy po okazaniu dowodu tożsamości.

Od 1 czerwca 2004, Telekomunikacja Polska S.A. obniża cenę miesięcznego abonamentu za świadczenie usługi Neostrada o przepustowości 128 kb/s. Za Neostradę TP w opcji 128 kb/s zapłacimy miesięcznie 59,00 zł netto.

Liczba posiadaczy szerokopasmowych łączy internetowych zwiększa się najdynamiczniej w mniejszych krajach, m. in. w Belgii, Danii i Holandii. Znacznie trudniej o szybki dostęp do Sieci w atrakcyjnej cenie w takich państwach jak Wielka Brytania czy Francja. Zdaniem Strategy Analytics, do końca tego roku w Europie będzie 33,5 mln posiadaczy szerokopasmowych łączy.

W zeszłym tygodniu kalifornijski senat przegłosował zapis, który ma ograniczyć możliwość naruszenia prywatności użytkowników korzystających z kont pocztowych, oferowanych przez Google – podała agencja Reutera.

Jak wynika z badania liczby aktywnych użytkowników Sieci, przeprowadzonego przez Nielsen//NetRatings od marca do kwietnia br. odsetek internautów na świecie zmalał o 419 tys. osób - podał ClickZ.com.