Przegląd tygodnia 30.3 - 5.4

Compaq i Optimus podpisały list intencyjny o współpracy. Jednym z jej elementów będzie objęcie przez Compaqa do 15% udziałów internetowej platformy Xtrade (współtworzonej przez Optimusa z BRE Bankiem i CommerceOne).

Globtel będzie pierwszym operatorem telefonii mobilnej na Słowacji w technologii GPRS, umożliwiającą wykorzystanie usługi do celów komercyjnych. Rozwiązanie dostarczane przez Nokię jest w pełni zgodne z protokołem IP i umożliwia świadczenie usług przenośnego Internetu. Zdaniem przedstawicieli zarządu Globtela, telefony komórkowe nie będą jedynie narzędziem do prowadzenia rozmów. Dzięki stałemu dostępowi do Sieci i serwisu WAP poprzez usługę GPRS, telefon zyska rolę narzędzia pozwalającego na nieograniczony dostęp do Internetu i Intranetu. Porozumienie z Globtelem wzmacnia pozycję Nokii w Europie Środkowej.

Największe niemieckie banki detaliczne postanowiły utworzyć wspólną platformę internetową. Ma to wzmocnić ich rynkową pozycję w sektorze usług dla klientów indywidualnych. 56 oddziałów różnych banków przedstawi swoje oferty online pod wspólnym internetowym adresem. Oczekują one, że w 2001 r. portal będzie odwiedzać 1,5 mln klientów miesięcznie, 3 mln w 2002 r. i 6 mln w roku 2003. Strona główna portalu zawiera nie tylko informacje ogólne dotyczące serwisów finansowych, ale również podaje kursy akcji i wiadomości ekonomiczne. Będzie można korzystać z usług internetowego brokera Pulsiv.com.

Sharp utworzył spółkę Sharp Telecommunications of Europe, w której ma 100% udziałów. Kapitał akcyjny nowej firmy wynosi 2 mln USD. Zajmie się ona rozwojem produkcji telefonów komórkowych systemu GSM i UMTS a także systemów „przejściowych” (2,5 G). Poza tym Sharp chce, dzięki jej utworzeniu, podnieść sprzedaż komponentów, jak wyświetlacze ciekłokrystaliczne i karty pamięci, do telefonów i innych przenośnych urządzeń elektronicznych. Jednak podstawowym celem koncernu jest zdobycie większego udziału w rynku telefonów komórkowych. Sharp nie mieści się teraz w dziesiątce największych producentów na świecie; produkuje telefony przede wszystkim na rynek japoński - 4,8 mln telefonów rocznie. W ciągu 2-3 lat Sharp chce podnieść tę liczbę dwukrotnie i umocnić swoją pozycję na światowym rynku telefonów, który w ub.r. urósł o 45,5% do 412 mln sprzedanych telefonów komórkowych.

Equant (który prawdopodobnie zostanie kupiony przez France Telecom) oświadczył, że ogólne spowolnienie wzrostu gospodarczego nie wpłynęło na wyniki firmy w ciągu dwóch pierwszych miesięcy br. Equant oczekuje wzrostu przychodów w I kw. br. o 40% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Zdaniem Didier Delepine, dyrektora wykonawczego Equanta, marża zysku spółki podniesie się po podpisaniu umowy z France Telecom, które ma nastąpić w czerwcu br. Wtedy firma przejmie pełną kontrolę nad siecią, którą w tej chwili dzieli z France Telecom i Global One. Dzięki temu będzie w stanie obniżyć swoje koszty.

Francusko-kanadyjski koncern Vivendi Universal planuje trzykrotnie zwiększyć liczbę subskrybentów portalu internetowego Vizzavi, który posiada wspólnie z brytyjskim operatorem telefonii komórkowej Vodafone Group PLC. Portal ten ma już 700 tys. subskrybentów, a według Vivendi, do lipca br. ma ich być aż 2 miliony w czterech państwach, w których portal będzie działał.

EDS, drugi pod względem wielkości na rynku amerykańskim dostawca usług informatycznych (po IBM) zapłaci za udziały w Systematics 430 mln USD w gotówce i dalsze 140 mln USD w swoich akcjach. Zakup ma, według przedstawicieli kierownictwa EDS, umocnić pozycję firmy na rynkach europejskich, a w szczególności na rynku niemieckim. Spodziewają się oni finalizacji przejęcia w połowie roku.

Rząd estoński zapowiedział wprowadzenie elektronicznego głosowania podczas wyborów parlamentarnych w 2003 r. Tym sposobem władze chcą zwiększyć aktywność polityczną młodszej części społeczeństwa. Nowoczesne technologie teleinformatyczne bardzo dobrze przyjmują się w Estonii. Penetracja Internetu wynosi od 21% (dane Gallup Media) do 40% (według estońskiego MSZ) społeczeństwa. Połowa szkół średnich w Estonii jest podłączona do Internetu. 95% estońskich instytucji publicznych jest skomputeryzowana. Wynika to z polityki rządu estońskiego, który kładzie duży nacisk na udostępnienie Internetu obywatelom. W lutym 2000 r. parlament przyjął konstytucyjny zapis, gwarantujący powszechny dostęp do Internetu. Obok głównych arterii komunikacyjnych kraju wybudowano centra, w których można za darmo korzystać z Sieci. W br. rozpoczęto program podłączenia do niej wszystkich szkół średnich w kraju.

KPN we współpracy z Oraclem i AtCostPlus utworzy internetową giełdę towarów do zaopatrzenia biur i sprzętu komputerowego. Platforma powstanie w trzecim kwartale br. W nowym przedsięwzięciu KPN i AtPlusCost (dystrybutor sprzętu komputerowego) obejmą ponad 40% udziałów każdy. Mniejszy pakiet przypadnie Oracle’owi, który dostarczy oprogramowanie obsługujące platformę. Wspólnicy planują, że w ciągu pierwszych 12 miesięcy od startu wartość sprzedaży na platformie sięgnie 2,5 mld EUR. W ciągu kolejnego roku wzrośnie o 100%. W 2000 r. europejskie firmy wydały na internetowe zaopatrzenie 81 mld EUR.

Microsoft przyłącza się do walki o post-Napsterowski rynek udostępniania muzyki poprzez Sieć, zapowiadając uruchomienie nowego serwisu muzycznego. MSN Music będzie m.in. konkurował z należącym do RealNetworks serwisem MusicNet, którego przedstawiciele ogłosili ostatnio podpisanie umowy z trzema wielkimi wytwórniami muzycznymi - Warner Music, EMI i BMG. Dotyczy ona przekazania przez wytwórnie praw do subskrybowanej dystrybucji poprzez Internet. Nie wyklucza to podjęcia w przyszłości współpracy z Napsterem, na czym szczególnie zależy Bertelsmannowi. Serwis Microsoftu będzie dostępny poprzez portal MSN.com. Goście będą mogli, podobnie jak w przypadku serwisu Spinner.com na AOL TW, połączyć się z tysiącami internetowych stacji radiowych. Serwis wykorzystuje technologię przejętej firmy Mongo Music, która pozwala użytkownikowi nie tylko na wybór artysty, utworów ale także tonacji ściąganych utworów.

Canal New Media, filia francuskiego Canal Plus zamknęła polski portal po 6 miesiącach działalności. Był to czas testowania portalu i jednocześnie polskiego rynku przez Francuzów. Mike Williams z Canal New Media zasugerował, że 9 byłych pracowników portalu przejdzie do Canal Plus, który ma zamiar uruchomić podobny portal ponownie - własnymi siłami, korzystając jednak z pomocy firm zewnętrznych. Wkrótce Canal Plus umożliwi swoim abonentom dostęp do Internetu przez satelitę: na ekranie telewizora będzie można oglądać wybrane strony internetowe. Telewizja zapowiada współpracę z „jednym z największych polskich portali”.

Compaq i Optimus podpisały list intencyjny o współpracy. Jednym z jej elementów będzie objęcie przez Compaqa do 15% udziałów internetowej platformy Xtrade (współtworzonej przez Optimusa z BRE Bankiem i CommerceOne). Ta operacja nastąpi przez podniesienie kapitału akcyjnego Xtrade; Compaq obejmie nową emisję akcji. Compaq dostarczy rozwiązań informatycznych dla platformy transakcyjnej. Stosowne umowy zostaną podpisane do końca sierpnia. Poza Xtradem obie firmy połączy współpraca w zakresie informatyki i sprzedaży komputerów. Optimus będzie dystrybutorem produktów Compaqa. Compaq i Optimus nie przewidują współpracy w zakresie produkcji sprzętu komputerowego. Będę natomiast współdziałały w projektach integracyjnych.

Warszawska agencja marketingu internetowego K2 przejęła łódzką firmę technologiczną Atrix. Operacja miała charakter bezgotówkowy. „Z uwagi na trudności w wycenie aktywów i zobowiązań obu firm niełatwo mówić o wartości tej transakcji. Taką firmę jak Atrix szacuję na kilkset tysięcy - kilka milionów złotych. Wszystko zależy od strategii i determinacji ewentualnego nabywcy” - powiedział Andrzej Krasowski z . Przejęcie Atrixa miało z punktu widzenia K2 charakter inwestycji w technologię. Łódzka firma zajmuje się opracowywaniem rozwiązań internetowych w oparciu o technologię XML. „Dzięki związkowi z Atrixem będziemy mogli zaoferować naszym dotychczasowym klientom bardziej zaawansowane usługi. Uważamy, że było to korzystniejsze rozwiązanie od rozbudowy naszego własnego działu technologicznego” - twierdzi Andrzej Krasowski. Obecnie, do klientów K2 należy m.in. Nokia, GPW, KPWiG czy Siemens. Po przejęciu Atrixa, 24-osobowy skład K2 powiększy się o 7 osób z łódzkiej firmy. W połowie roku ma być ich ok. 40.