Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 30.08-03.09

Rząd zamierza zmienić wysokość podatku na internet dla użytkowników indywidualnych i instytucji edukacyjnych (z opcji zwolnienia na 22%). Wirtualna Polska uruchomiła alternatywny numer dostępowy. Kondycja finansowa TP Internet jest niepewna. Polkomtel uruchomił telefonię 3 generacji. Ceny usług telefonii komórkowej w Polsce są wciąż za drogie. Telekomunikacja Polska zwiększyła transfer w usłudze Neostrada, nałożyła jednak limity pobierania danych.

W tym roku wartość rynku reklamy intenetowej ma wynieść ok. 75 mln zł - jest więc o co się bić, a serwisy i portale dobrze wiedzą, że walka będzie zacięta. Dobry PR, w którym każdy z prezentowanych serwisów to lider, już nie wystarczy. Manipulacje badaniami, niedopowiedzenia, nadużycia to przykłady niewybrednych metod coraz częściej stosowanych na e-rynku. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/70264.html

Nowe przedsięwzięcia funduszu zaplanowane na lata 2004 - 2005 pochłoną ok. 60 mln zł. Wiadomo już w jaki sposób MCI Management chce pozyskać środki na te inwestycje. Połowę tej kwoty ma przynieść wrześniowa emisja pięcioletnich obligacji zamiennych na akcje. MCI zaoferuje 5 tys. papierów po cenie 6000 zł. Zapisy potrwają od 14 do 16 września, a przydział obligacji ma nastąpić 23 września.

Od wczoraj (2 września) abonenci Polkomtela (operator Plus GSM) mogą korzystać z telefonii UMTS - w tym usług takich jak wideorozmowy, transmisja danych do 384kb/s, dostęp do internetu, multimedia oraz połączenia głosowe.

Obecnie na 100 Polaków przypada ok. 48 użytkowników telefonów komórkowych, a to oznacza, że nasz kraj znajduje się na ostatniej pozycji wśród krajów UE pod względem penetracji usług mobilnych - wskazują eksperci z Instytutu Gospodarki Centrum im. Adama Smitha.

Ustawa telekomunikacyjna wcale nie zacznie obowiązywać zaraz po wejściu w życie. Na wiele zmian trzeba będzie zaczekać, bo wciąż brakuje aktów wykonawczych.

Uruchomiona niedawno przez operatora Ery sieć telefonii trzeciej generacji cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak poinformowali przedstawiciele PTC, w tej chwili liczba testujących klientów została poszerzona z tysiąca do kilku tysięcy.

Telewizja kablowa UPC wprowadziła nową promocję usług dostępu do internetu. W jej ramach przez pierwsze trzy miesiące użytkownicy mogą korzystać z sieci bezpłatnie. Później opłata abonamentowa wynosić będzie 69 zł.

W pierwszym półroczu br. serwis finansowy Bankier.pl zanotował wzrost przychodów o 81% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Spółka chce zamknąć bieżący rok przychodem powyżej 3 mln zł. Wczoraj Bankier.pl przejął serwis Twoja-Firma.pl.

Na rynku cyfrowych zakupów muzyki pojawił się kolejny gracz - Microsoft. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, własny muzyczny sklep internetowy koncernu z Redmond, został właśnie uruchomiony.

Zmiana w ustawie o stawce VAT na internet jest nieunikniona. Po tym, jak rząd złamał zapisy unijne i wprowadził zwolnienie od podatku dla użytkowników indywidualnych i instytucji edukacyjnych, przyszła chwila na konfrontację z Komisją Europejską, która już od miesięcy zapewniała, że pogwałcenie praw wspólnoty grozi procesem w Luksemburgu i wysoką karą. Polskie władze zamierzają tym razem wprowadzić 22% stawkę VAT-u (co z pewnością odbije się podwyżką cen) i jednocześnie zapewniają, że będą dbać... o obniżenie kosztów dostępu do sieci w naszym kraju. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/70164.html

Warszawska sieć kablowa i internetowa Aster poinformowała o zwiększeniu parametrów pobierania i wysłania danych przez internet. Zmiany dotyczą trzech pakietów, firma zapronowała też nową ofertę TwójNet 256. Poszerzenie oferty nastąpiło od 1 września.

Przed końcem dekady nastąpi wielka eksplozja zakupów cyfrowej muzyki w zachodniej Europie - wynika z ostatniego raportu Forrester Research. Dobrą koniunkturę na rynku internetowych sklepów muzycznych wyczuwa także Microsoft. Jeszcze w tym tygodniu koncern uruchomi własny serwis.

Wirtualna Polska - jako ostatni z wielkich portali - uruchomiła dziś swój numer dostępowy. Spółka, której większościowym akcjonariuszem jest największa firma telekomunikacyjna w kraju - TPSA - doczekała się swojego dial-upu. Partnerem biznesowym okazał się jednak Energis a nie narodowy operator.

Podczas ostatniego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Wirtualnej Polski nie doszło do zmiany statutu, pomimo wcześniejszych deklaracji TP Internet - większościowego akcjonariusza - o wprowadzeniu takiej modyfikacji. Przerwa w obradach nastąpiła do 20 września. Mniejszościowi akcjonariusze w oficjalnym komunikacie zaznaczają, że obecnie los TPI może być zagrożony ze względu na sytuację finansową spółki. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/70096.html

Opera Software poinformowała, że wkrótce udostępni przeglądarkę internetową dla telefonów klasy smartphone wyposażonych w system operacyjny Windows Mobile.

Chińskie władze zaaprobowały projekt o podpisie elektronicznym i pozwoliły na jego realizację. Po ponad rocznych staraniach chińskich prawników doszło do legalizacji korzystania z e-podpisu.

Jak informowaliśmy już wcześniej, Polska naruszyła prawo unijne, nie wprowadzając podstawowej stawki podatku VAT na internet dla klientów indywidualnych i instytucji edukacyjnych. Komisja Europejska zażądała wyjaśnień w tej sprawie. Nasz rząd przygotowuje wystąpienie przed KE.

Jak donosi "Życie Warszawy", dyrektor generalny Ministerstwa Nauki i Informatyzacji stracił dysk ze swojego służbowego komputera. Nieznani sprawcy włamali się do gabinetu Krystyna Weremowicza ponad trzy tygodnie temu. Policja wciąż poszukuje sprawców.

Krążące od kilku dni plotki zostały ostatecznie potwierdzone - Telekomunikacja Polska zdecydowała się na kolejne 'przyspieszenie' usługi Neostrada. Od 1 września internauci będą mogli wybierać spośród trzech ofert - o prędkości 128 kbps, 512 kbps oraz 1024 kbps (do tej pory najszybszym oferowanym w ramach usługi Neostrada łączem było 640 kbps). Niestety, w beczce miodu jest i łyżka dziegciu - we wszystkich trzech wariantach Neostrady wprowadzone zostały limity transferu - 5 GB. Dla dotychczasowych użytkowników, którym limity nie podobają się, mamy dobrą wiadomość - będą oni wciąż mogli korzystać z Neostrady na 'starych' zasadach.

W pierwszym półroczu br. serwis internetowy Money.pl zanotował zwiększenie przychodów o 114% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Zysk netto wyniósł 350 tys. zł.

Największy udziałowiec Interii - firma ComArch zażądała zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Przedmiotem obrad ma być dokonanie zmian w składzie zarządu portalu.

Z comiesięcznych badań internetu prowadzonych przez firmę Nielsen//NetRatings wynika, że w pierwszym miesiącu wakacji liczba aktywnych użytkowników sieci zwiększyła się o ponad 2,8 mln osób w dwunastu badanych krajach na świecie.