Przegląd tygodnia 29.11- 03.12

Marek Borzestowski nie jest już prezesem WP. Kontrowersje wokół przetargu na świadczenie usług internetowych drogą radiową. Działa nowy serwis aukcyjny Legano.pl. Interia uruchomiła nowy sklep muzyczny Melo.pl. Prezes europejskiego i brytyjskiego Interactive Advertising Bureau zamierza odejść. Brytyjską spółkę QXL Ricardo za 22 mln USD zakupi Tiger Acquisition. Interia zaoferowała 1 GB konta pocztowe. Najbardziej znaną marką spośród portali i serwisów internetowych jest niezmiennie Onet.pl, według badania TNS OBOP.

Sieć reklamowa Ad.net została uznana za najlepszą przez klientów w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Media&Marketing Polska przez SMG/KRC. W badaniu nie wzięto pod uwagę konkurencyjnej sieci IDMnet.

30 listopada, po 9 latach pracy w portalu Wirtualna Polska, jej prezes Marek Borzestowski złożył dymisję. Został prezesem spółki Portal Wykup Menadżerski SA, której celem jest przejęcie Wirtualnej Polski.

Kontrowersyjna sprawa przyznania przez URTiP częstotliwości na świadczenie usług internetowych drogą radiową zupełnie nieznanej firmie E-internets nabiera rumieńców. NASK - firma, która startowała w tym samym przetargu - zgłasza szereg wątpliwości co do sposobu rozstrzygnięcia przetargu. URTiP się irytuje, bo liczył na uprawomocnienie się decyzji przetargowej. Zapowiada się dłuższa walka o to, komu dane będzie przeprowadzić bezprzewodową rewolucję dostępową w Polsce.

Pojawiła się nowa wersja popularnego komunikatora internetowego Gadu Gadu dla telefonów komórkowych. Dzięki niemu możemy rozmawiać ze znajomymi bez względu na miejsce, w którym się znajdują - pod warunkiem, że mają przy sobie telefon.

23 października ruszył nowy serwis aukcyjny Legano.pl - Twoja Platforma Handlowa. Założony przez dwóch znajomych ze studiów, szybko pozyskuje nowych użytkowników.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o VAT, zgodnie z którą podatek na usługi internetowe ma wynosić 22% od 1 stycznia przyszłego roku. Jeżeli projekt zostanie przegłosowany, możemy spodziewać się podwyżki cen dostępu do sieci.

Firma Secunia wykryła wyjątkowo groźnego exploita, umożliwiającego skuteczne zaatakowanie w pełni uaktualnionego systemu Windows XP z zainstalowanym Service Packiem. Exploit nie wykorzystuje do tego celu żadnej nowej 'dziury' w systemie - zamiast tego, jednocześnie korzysta z kilku znanych wcześniej luk w zabezpieczeniach Windows XP. Na szczęście Secunia podała sposób zabezpieczenia się przed takim atakiem.

Interia uruchomiła nowy sklep muzyczny Melo.pl. W serwisie można kupić pojedyncze utwory lub całe albumy. Jak na razie w niewielkim wyborze. Interia prowadzi negocjacje z wytwórniami fonograficznymi, które mogłyby zasilić sklep większą ilością muzyki.

W panelu badawczym Instytutu ARC Rynek i Opinia zarejestrowanych jest już około 31,5 tys. osób. Biorą oni udział głównie w badaniach ankietowych przez internet.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, America Online udostępniła testerom prototyp nowej wersji przeglądarki Netscape. Co ciekawe, produkt oparty na silniku Gecko stosowanym w przeglądarkach Mozilli, obsługuje również silnik Internet Explorera.

Danny Meadows-Klue, prezes europejskiego i brytyjskiego Interactive Advertising Bureau zamierza odejść z zajmowanego stanowiska w lutym przyszłego roku. Trwają poszukiwania nowego kandydata na jego miejsce.

Liczba osób, które nielegalnie wymieniają się plikami muzycznymi, wcale się nie zmniejszyła pomimo nagonki branży muzycznej na piratów - wskazuje raport Informa Media Group. Sytuacji nie poprawiły też legalne serwisy z muzyką online.

Brytyjską spółkę QXL Ricardo, która walczy o przyznanie jej prawa własności do polskiego serwisu aukcyjnego Allegro, za 22 mln USD zakupi Tiger Acquisition.

Firma Sharman Networks była w stanie kontrolować, czy użytkownicy sieci Kazaa nie dystrybuują nielegalnych plików, jednak nie robiła tego, ponieważ zależało jej na pozyskaniu jak największej grupy klientów - wynika z dokumentów, przedstawionych przed australijskim Sądem Federalnym na rozpoczętym procesie przeciwko firmie.

Firmy Google, Microsoft i Yahoo pracują nad stworzeniem mechanizmu, który umożliwiałby wyszukiwanie w Internecie klipów wideo oraz filmów. Najbardziej ambitne plany ma Google, która chce stworzyć wyszukiwarkę, sprawdzającą zarówno zasoby internetowe, jak i archiwa stacji telewizyjnych.

Dzięki aplikacji oferowanej przez PAP-Net, informacje będą mogły być przedstawione w ciekawej pod względem graficznym oprawie. Na dobry początek PAP-Net obsłuży Turniej Czterech Skoczni.

Firma JetBrains udostępniła nową wersję doskonałej przeglądarki informacji - Omea Reader. Z poziomu jednego programu możemy bez problemu przeglądać wiadomości z grup dyskusyjnych, czytać wątki RSS, przeglądać strony internetowe. W najnowszej wersji aplikacji poprawiono błędy oraz zaimplementowano wiele nowych funkcji postulowanych wcześniej przez użytkowników, dzięki czemu Omea Reader stał się jeszcze bardziej funkcjonalny i przyjazny.

Interia jest kolejnym podmiotem, który zaoferował swoim użytkownikom 1 GB konta pocztowe, jednakże jednym z niewielu, który tę usługę udostępnia za darmo. Wiele wskazuje na to, że portale zmierzają do ustanowienia 1 GB polskim standardem rozmiaru e-konta.

Według badań TNS OBOP, najbardziej znaną marką spośród portali i serwisów internetowych jest niezmiennie Onet.pl. W październiku 2004 roku znajomość portalu wśród internautów wyniosła 96%. Niewiele mniej, bo 91% internautów, rozpoznaje Wirtualną Polskę, a 77% zna Interię.

GoFish jest świeżo uruchomioną wyszukiwarką muzyki, książek w formie audio i dzwonków do telefonów komórkowych. Działa jak konsumenckie serwisy, porównujące ceny produktów w internecie.

2,85 mln polskich internautów posiada już dostęp do rachunku bankowego online. W ciągu pół roku 2,4 mln osób zamierza otworzyć konto, 1,5 mln - wybrać kartę kredytową, a 700 tys. - zaciągnąć kredyt. W internecie!