Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 28.09-4.10

Elektrim wycofuje z sądu wniosek o upadłość. Onet i Energis udostępniają nowy ogólnopolski numer dostępowy do Internetu. Kolejne zezwolenie uprawniające do eksploatacji ruchomej sieci telefonicznej w Polsce. France Telecom ma nowego prezesa; Thierry Breton zapowiada restrukturyzację konsorcjum. Rusza także reforma niemieckiego MobilCom - firma zapowiada liczne zwolnienia.

Zgodnie z czerwcowymi zapowiedziami Check Point Software Technologies otwiera przedstawicielstwo w Polsce. Izraelski producent oprogramowania z zakresu bezpieczeństwa działa przez partnerów. Funkcję dystrybutora, centrum szkoleniowego i centrum wsparcia technicznego pełni krakowska firma Clico. Firmy ATM, ComArch, Comp, Solidex i Ventus Computers zajmują się dostarczaniem rozwiązań, a DCS specjalizuje się w konsultingu.

Portal internetowy Onet.pl wraz z firmą Energis uruchomił nowy, niezależny ogólnopolski numer dostępowy do Internetu. Onet.pl rozpoczął tym samym działalność jako VISP - Virtual Internet Service Provider (wirtualny dostawca usług internetowych). Wykorzystując infrastrukturę telekomunikacyjną Energis, Onet udostępnił numer 020 95 80. Jest on alternatywą dla jedynego do tej pory ogólnodostępnego numeru oferowanego przez TP SA. Nowy numer działa we wszystkich strefach numeracyjnych w Polsce i obsługuje zarówno modemy zwykłe, jak i modemy ISDN.Cena połączeń z numerem OnetKonekt jest taka sama, jak w przypadku numeru 020 21 22. Do korzystania z niego nie trzeba podpisywać dodatkowej umowy, płacić abonamentu czy opłaty aktywacyjnej, zaś rozliczenie za połączenia będzie się znajdować na dotychczasowym rachunku wystawianym przez TP SA, tak samo jak w przypadku korzystania z numeru 020 21 22.

Usługa OnetKonekt jest dostępna dla wszystkich posiadaczy telefonów stacjonarnych w sieci TP SA. Wystarczy jedynie zamienić numer dostępowy z 020 21 22 na 020 95 80 (hasło i login pozostają bez zmian: ppp) lub pobrać ze strony internetowejhttp://konekt.onet.pl program, który automatycznie skonfiguruje połączenie. Jest to program Konektor, który poza ww. funkcją umożliwia m.in. ochronę przed próbą zmiany połączenia na numer typu 0-700 i rejestrację czasu połączeń. Jak zapewniają przedstawiciele Onet.pl i Energis usługa OnetKonekt będzie zapewniała bardzo szybkie i stabilne połączenie z siecią. Dzięki infrastrukturze sieci Energis internauci otrzymają też możliwość szybkich połączeń z zagranicznymi witrynami WWW.

Po raz pierwszy w historii polskiego samorządu podpisano uchwałę rady miasta za pomocą podpisu elektronicznego. Do historycznego wydarzenia doszło 30 września br. podczas sesji Rady Miasta Szczecina. Przewodniczący rady, Dominik Górski do podpisania uchwały Rady Miasta użył podpisu elektronicznego. Dokonał tego wykorzystując certyfikat dostarczony przez spółkę Unizeto. Górski podpisał projekt Statutu Miasta Szczecina.

Telefonia Dialog obniżyła ceny połączeń międzynarodowych – poinformował zarząd spółki. Obniżka cen na połączenia międzynarodowe sięga maksimum 40% (średnio 30%). Przykładowo cena minuty połączenia z USA zamiast dotychczasowych 3,36 zł za minutę kosztuje 2,00 zł za minutę (netto). Dodatkowo dzięki usłudze Oszczędne Rozmowy Internetowe abonenci Dialogu mogą zaoszczędzić do 64% (w stosunku do dotychczasowych cen) kosztów połączeń międzynarodowych. Ceny w tej usłudze również zostały obniżone proporcjonalnie do cen połączeń międzynarodowych.

Przedstawiciele TP S.A. podtrzymali prognozy wyników finansowych na rok 2002. Plan zakłada wzrost przychodów ze sprzedaży o 3-5%. Wiceprezes Le Guern zaprzeczył natomiast informacjom, jakoby TP S.A. miała oddać France Telecom swoje najcenniejsze aktywa – PTK Centertel. Nie wykluczone natomiast, że markę tą zastąpi Orange.

PTC, operator sieci Era, obniżył z początkiem października ceny połączeń międzynarodowych do ponad 200 krajów. Także Polkomtel wprowadził od 25 września br. nowy cennik międzynarodowy. Promocja w Erze ma potrwać do końca roku, jednak operator wprowadził także zmiany w zapisie opłat międzynarodowych, w związku z faktem, że nie będą one już uzależnione od cen TP S.A. Era i Plus odpowiedziały obniżkami na zapowiadaną od 1 października znaczną obniżkę połączeń międzynarodowych w sieci TP S.A.

O prawie trzy miesiące – do 18 grudnia - Telefonia Dialog przełożyła termin wykupu obligacji o wartości nominalnej 956 mln zł, które są w posiadaniu KGHM. Do 28 września TD miała wykupić obligacje o wartości nominalnej 800 mln zł, a do wczoraj – kolejne o wartości 38,5 mln USD.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, oraz co ważniejsze – harmonogramowi – NBP nadal nie ma krótkiej listy inwestorów zainteresowanych 74-proc. pakietem Telbanku. Zdaniem części obserwatorów, winien jest bałagan biurokratyczny, inni podejrzewają chęć podgrzania atmosfery wokół przetargu i podbicia ceny. Telbank który w tym roku zakłada 160 mln zł przychodów i 14 mln zł zysku netto musi zostać przez NBP sprzedany przed końcem br.

PTK Centertel udostępnił nowy plan taryfowy w Idei Optimie – Pakiet DoMowy. Umożliwia on posiadanie wielu telefonów z abonamentem, ze wspólnym pakietem SMS-ów i bezpłatnych minut. W nowej ofercie można mieć do 4 aktywnych numerów.

Ministerstwo Infrastruktury chce, aby z polskiego rynku telekomunikacyjnego zniknęła instytucja operatora domyślnego. Klienci dzwoniąc do innego miasta musieliby zawsze wybierać prefiks lub stosować preselekcję. Według TP S.A. - w której interesy takie rozwiązanie godzi – regulacja taka wykraczałaby poza ramy upoważnienia ustawowego.

Jak poinformował dyrektor finansowy spółki ComArch, Rafał Chwast, firma utworzyła rezerwę w wysokości 3,12 mln zł. Ma to związek z utrzymującym się od kilku miesięcy kursem giełdowym akcji Interia.pl poniżej 4,2 zł, czyli ceny kupna akcji portalu. Po przeprowadzeniu aktualizacji wyceny Interia.pl, jej wartość w księgach ComArchu wynosi 7,39 mln zł, czyli 3 zł na akcję. Na otwarciu wtorkowej sesji GPW, kurs akcji Interii wynosił 2,8 zł. Utworzenie rezerwy obniżyło zysk netto ComArchu wykazany w raporcie półrocznym w porównaniu z zyskiem netto który zarząd spółki przedstawił w raporcie po dwóch kwartałach. Zysk netto skorygowany o odpis wynikający z utraty wartości akcji Interii wyniósł 1,28 mln zł. W raporcie po dwóch kwartałach spółka informowała, że jej zysk netto wynosi 3,22 mln zł.

Andrzej Arendarski, prezes NOM i Tel-Energo zapowiada, że do końca br. powinny zostać skonsolidowane aktywa telekomunikacyjne kontrolowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Będzie to zalążek Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej. Możliwe, że już w przyszłym roku doszłoby do upublicznienia spółki. Nie wykluczone jest ponadto wejście na rynek telefonii komórkowej.

W rankingu 50 najszybciej rozwijających się spółek seektora nowych technologii w Europie Środkowo Wschodniej znalazły się tylko trzy polskie firmy. W opublikowanym jak co roku przez Deloitte&Touche rankingu Fast 50 na 6 pozycji był Merlin.com.pl, 28. był Blue Media a 36. PPI Magellan. Zestawienie zdominowali Czesi i Węgrzy.

Serwis Reporter.pl uruchomił płatny dziennik "WebNEWS Biznes". Zawiera on przegląd wydarzeń biznesowych, dotyczących branży internetowej i telekomunikacyjnej w Polsce i na świecie. Dziennik rozsyłany jest wyłącznie pocztą elektroniczną i zawiera newsy oraz artykuły pochodzące z kilkudziesięciu serwisów polskich i światowych. Znajdują się w nim także krótkie informacje oraz linki kierujące do informacji z rynku ISP, telekomów, firm internetowych, agencji interaktywnych, nowych mediów, dotcomów, portali.

W niespełna trzy miesiące od uruchomienia nowego serwisu internetowego spółki PZU Życie (www.pzuzycie.pl), strona została uznana za najlepszą stronę towarzystwa ubezpieczeniowego. Badania przeprowadzone przez jury złożone z wykładowców Wyższej Szkoły Handlu i Prawa, objęło wszystkie serwisy WWW towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce. Specjaliści pod kierownictwem dr Nemezjusza M. Pazio poddali ocenie dwadzieścia serwisów internetowych towarzystw ubezpieczeniowych funkcjonujących na krajowym rynku. Ocena stron WWW oparta była na badaniu przeprowadzonym wśród ich odbiorców – studentów pracujących w wieku 22 – 30 lat. Badaniu poddano sześć cech wyróżniających strony: opis produktu, informacja o firmie, struktura strony, jej aktualność, strona graficzna, inne (kalkulator, publikacje, FAQ).

Przejęcie Softbanku przez Prokom nieco się opóźni. Spółki nie zdążyły bowiem podpisać do 30 września, jak zakładano wcześniej, umowy w sprawie zakupu przez Prokom 33% akcji od Aleksandra Lesza, prezesa i założyciela Softbanku.

Sprawdziły się prognozy dotyczące wzrostu obrotów eCard-u. Wzrosły zarówno liczba jak i wartość transakcji realizowanych przez Internet w III kwartale br. W okresie od 1 lipca do 30 września eCard przeprowadził autoryzację 27421 transakcji na łączną kwotę 6,5 mln zł. Oznacza to 23% wzrost obrotów i 18% wzrost liczby transakcji w stosunku do II kwartału tego roku. Obroty III kwartału stanowią więc 68% obrotów pierwszego półrocza br. Średnia wartość pojedynczej transakcji w sklepach obsługiwanych przez eCard wyniosła w tym kwartale 237 zł, zaś łączna wartość autoryzowanych i rozliczonych transakcji w 2002 roku przekroczyła 15 mln zł. Średnia wartość transakcji w całym tym okresie wyniosła prawie 230 zł. Do tej pory na usługę autoryzacji kart płatniczych eCard zdecydowało się 332 serwisów internetowych, z których już 294 wdrożyło system autoryzacji kart online.

Zarząd spółki Grupa Onet.pl poinformował, że 1 października nabył kolejne 4951 akcji własnych. Zakupów dokonano, aby zapobiec zagrażającemu spółce poważnemu spadkowi cen akcji, a w konsekwencji wartości jej kapitalizacji.

Pierwszy wirtualny bank w Polsce w okresie od początku stycznia do końca sierpnia br., osiągnął 45-proc. udział w przyroście depozytów składanych przez osoby fizyczne w polskich bankach. Przyrost depozytów mBanku w tym okresie wyniósł 577,8 mln zł. mBank notuje wzrost deponowanych przez osoby fizyczne oraz mikroprzedsiębiorstwa oszczędności oraz wzrost liczby klientów. W chwili obecnej z usług mBanku korzysta ponad 284 tys klientów. Wartość depozytów zgromadzonych przez klientów mBanku wynosi obecnie ponad 1,6 mld zł.

I-Metria ocenia, że w II kw. br. liczba sklepów internetowych w Polsce skurczyła się o 50 i sięga obecnie ok. 750. Autorzy raportu o polskim e-handlu twierdzą, że 90% sklepów internetowych niewłaściwie zabezpiecza poufne dane swoich klientów.

Serwis PayU wraz z mBankiem udostępnił swoim klientom nową formę płatności - mTransfer. Umożliwia on dokonanie przelewu, który zostanie zrealizowany – tzn. wpłata dotrze na konto odbiorcy w PayU - w ciągu maksymalnie godziny.

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, Witold Graboś podpisał kolejne zezwolenie uprawniające do eksploatacji ruchomej sieci telefonicznej (MVNO). Otrzymała je spółka Premium Internet z Warszawy. Premium Internet chce przez 25 lat świadczyć usługi jako MVNO (Mobile Virtual Network Operator - Wirtualny Operator Sieci Ruchomej) przy współpracy z jednym operatorem sieci telefonicznej. Za zezwolenie na eksploatację sieci ruchomej spółka musi wnieść do budżetu państwa opłatę 5 tys. EUR. Wcześniej, bo w czerwcu br. Premium Internet otrzymał już zezwolenie na eksploatację stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej wraz z prefiksem 1077.

Elektrim zawarł porozumienie z obligatariuszami – holding zapłaci wierzycielom 510 mln EUR. Strony zawartej w Londynie ugody nie podały do wiadomości szczegółów. Elektrim musi wycofać wniosek o upadłość spółki, złożony przez poprzedni zarząd. Zarząd spółki, dzięki porozumieniu wycofał z sądu wniosek o upadłość.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na PTK Centertel karę w wysokości 37 tys. zł za utrudnianie postępowania antymonopolowego. W lipcu br. spółka nie chciała udostępnić kontrolerom UOKiK żądanych dokumentów.

Infovide bierze udział w projekcie badawczo-rozwojowym ICONS (System Inteligentnego Zarządzania Treścią), realizowanym w ramach projektu Przyjazne Społeczeństwo Informacyjne (IST). Projekt realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem Rodan Systems.

Ruszyła pierwsza w Polsce platforma komunikacyjna dla energetyków - WIRE/CT. Zapewnia ona wymianę danych z partnerami i kontrahentami, zgodnie z wymaganiami dla rynku bilansującego i rynków lokalnych. Komunikacja odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej pod adresem wirect.pl. Dostawcą usług WIRE/CT jest wrocławski integrator oprogramowania – spółka WINUEL.

Thierry Breton, mianowany w środę na szefa francuskiego koncernu France Telecom, zamierza wyciągnąć spółkę z finansowych kłopotów. Konsorcjum raczej nie pozbędzie się jednak swojego działu telefonii komórkowej, spółki Orange. Największym oczekiwaniem wobec nowego prezesa, podobnie jak w przypadku jego poprzednika, Michela Bon jest obniżenie gigantycznego zadłużenia firmy. Obecnie wynosi ono około 70 mld EUR. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy sprawowania funkcji, Breton chce przeprowadzić audyt wewnętrzny spółki i przedstawić plan finansowy. Najprawdopodobniej FT nie pozbędzie się swojego działu telefonii komórkowej, spółki Orange. Jednak aby zwiększyć zasoby gotówki firmy - Breton może podjąć decyzję o sprzedaży niektórych niestrategicznych aktywów albo portfeli akcji za granicą - napisał w czwartek dziennik "Les Echos". Zdaniem gazety, prawdopodobne jest wycofanie się spółki w inwestycji w Szwecji. Ocenia się także, że nowy prezes może też podjąć decyzję o zmniejszeniu zatrudnienia w spółce. Obecnie dla FT pracuje we Francji 146 tys osób. Jak prognozuje francuski dziennik "Le Figaro", Breton może zwolnić od 10 do 11 tys osób. Tymczasem jak napisał "Wall Street Journal", Breton który zarabiał w swojej poprzedniej firmie Thomson Multimedia w minionym roku 1,26 mln EUR przed opodatkowaniem, prawdopodobnie w nowym miejscu pracy otrzyma zbliżoną sumę. Jego poprzednik, Michel Bon, w ub. roku na stanowisku prezesa FT zarabiał 279 tys. i był najniżej opłacanym prezesem firmy, które figurują w indeksie CAC 40.

Rośnie zaufanie do e-handlu, co przekłada się na wyraźny wzrost wydatków, które konsumenci skłonni są czynić poprzez Sieć. Według badania towarzyszącego pomiarom Internetowego Indeksu Zaufania, w IV kwartale br. amerykańscy e-klienci powinni wydać 19,6 mld USD – o niemal jedną czwartą więcej niż wykazało badanie w roku ub.

Szwedzki operator Telia oraz fińska Sonera ogłosiły kalendarz połączenia firm. W wyniku fuzji powstanie największy koncern telekomunikacyjny w Skandynawii i regionie Morza Bałtyckiego. Połączony koncern będzie miał nazwę TeliaSonera. W macierzystych krajach firm zostaną jednak utrzymane nazwy Telia i Sonera.

Forrester Research zbadał, za jaką treść opublikowaną w Internecie użytkownicy Sieci skłonni są zapłacić. Ci najlepsi użytkownicy. Trzy cechy mają według Forrester Research największy wpływ na skłonność internautów do korzystania z płatnej zawartości serwisów internetowych. Są to: posiadany dostęp szerokopasmowy, wykorzystywanie bezprzewodowego przesyłu danych i kilkuletnie doświadczenie w obcowaniu z Internetem. Z wcześniejszych badań Forrester Research wynika, że internauci z gospodarstw domowych, posiadających szerokopasmowy dostęp do Internetu co najmniej od trzech lat, są o 75% bardziej skłonni płacić za dostęp do zawartości on-line. W 2003 roku jedna trzecia klientów zawartości publikowanej na stronach WWW będzie spełniać minimum jeden z tych trzech warunków. Najwyższy wskaźnik korelacji posiadaczy tych cech użytkownika z konkretną płatną usługą wykazał w badaniu Forrester Research streaming i pobieranie plików wideo lub audio. Jednocześnie jednak, około 29% obecnych klientów tych usług zapowiada, że ze względu na kiepską jakość przekazu strumieniowego lub długi czas ładowania plików, zamierza zrezygnować z kupowania tych usług najpóźniej w ciągu trzech miesięcy.

Wysokie wartości wskaźnika korelacji cech bliskiego ideałowi e-klienta i skłonności do płacenia za zawartość zarejestrowano także m.in. w odniesieniu do serwisów zawierających rekomendacje konsumenckie dla różnych produktów, serwisów VoIP, serwisów z plikami MP3 oraz stron typu Publish Web Pages, czyli będących dokładnym, wirtualnym odzwierciedleniem papierowej edycji gazety. Spośród 39 kategorii witryn w rankingu tym wypadły dobrze głównie serwisy o charakterze rozrywkowym: kolejne miejsca zajęły m.in. te oferujące informacje o filmach, pozwalające na wymienianie się fotografiami czy umożliwiające chaty głosowe. W ścisłej czołówce witryn, za dostęp do których "najlepsi" internauci skłonni byliby zapłacić, znalazły się także serwisy oferujące usługi i porady finansowe.

Słabiej natomiast wypadły serwisy rekrutacyjne, komunikatory, witryny sportowe, czy umożliwiające grę on-line. "Najlepsi" internauci nie chcieliby także płacić za wizyty w serwisach z przepisami kulinarnymi, czy na internetowych stronach czasopism. Być może wiedzą, gdzie w kurczącej się przestrzeni bezpłatnego Internetu zasoby te mogą znaleźć bezpłatnie...

W San Francisco ogłoszono wyniki badań i testów oprogramowania przeznaczonego do blokowania dostępu i filtrowania treści zawartych w zasobach Internetu. Testy oprogramowania przeprowadziły wspólnie w amerykańskich szkołach dwie organizacje: The Electronic Frontier Foundation (EFF), Online Policy Group (OPG). Ocenie poddano dwa najczęściej używane programy do filtrowania treści internetowych: N2H2's Bess oraz SurfControl. Oprogramowanie testowano wykorzystują blisko milion różnego rodzaju witryn internetowych. Jak się okazało, w przypadku ustawienia niskiego poziomu ochrony, programy blokowaly dziesiątki tysięcy internetowych witryn w niewłaściwy sposób – blokowane były strony nieskategoryzowane jako zabronione, natomiast niejednokrotnie programy nie blokowały dostępu do stron skategoryzowanych jako "zabronione". Około połowa zablokowanych stron nie była "zabroniona". W przypadkach, kiedy poziom ochrony był ustawiony jako niski, programy filtrujące blokowały podstęp do 0,5 – 5 % wyszukiwanych stron. Ustawienie wysokiego poziomu ochrony powodowało blokadę dostępu do około 70% witryn.

Spółka Progress Software Corporation, dostawca technologii wykorzystywanych w e-biznesie, ogłosiła wyniki finansowe za trzeci kwartał, zakończony 31 sierpnia 2002 r. Przychody firmy wzrosły w tym okresie o 3%, tj. do poziomu 69 mln USD. W analogicznym okresie roku poprzedniego przychód ten wyniósł 67,1 mln USD.

Zarząd spółki MobilCom, niemieckiego operatora telefonii komórkowej ogłosił zwolnienie 1850 pracowników. Jest to jeden z elementów planu mającego na celu ratowanie znajdującego się na krawędzi bankructwa przedsiębiorstwa. Zmniejszenie zatrudnienia pozwoli spółce zaoszczędzić około 130 mln EUR rocznie. Plan restrukturyzacji firmy zakłada, że spółka znów zacznie przynosić zyski w pierwszej połowie 2003 roku.

W Helsinkach odbyła się premiera pierwszego w Europie modelu telefonu komórkowego pracującego w standardzie UMTS.Jak poinformowali przedstawicie Nokii, która opracowała aparat, bardzo istotną kwestią jest to, że przy "przejściu" pomiędzy systemem GSM a systemem telefonii 3G nie występują przerwania sygnału. Wyeliminowanie tego problemu było dla konstruktorów telefonów komórkowych 3G jednym z największych problemów. Nokia 6650, bo taki symbol otrzymał telefon, ma duży kolorowy wyświetlacz i wbudowaną minikamerę. Może działać zarówno w standardzie telefonii 2G, jak i 3G, płynnie przełączając się pomiędzy nimi.

Zdaniem analityków wprowadzenie na rynek telefonów komórkowych 3G nie przyniesie w tym roku wzrostu dochodów fińskiej firmy. Niewielkiego wzrostu dochodów z tego tytułu Nokia może się spodziewać dopiero w roku 2003. W rzeczywistości firma może liczyć na znaczny zarobek ze sprzedaży telefonów 3G dopiero w 2004 r., kiedy produkcja i sprzedaż aparatów w standardzie UMTS znacząco wzrosną.

IDC przewiduje, że w 2006 roku przesyłanych będzie średnio dziennie 60 mld wiadomości poczty elektronicznej. Połowę ma stanowić spam. Firma badawcza IDC przewiduje, że liczba codziennie wysyłanych e-maili wzrośnie z obecnych ok. 31 mld do ok. 60 mld w 2006. Duży udział w tym wzroście będą jednak miały wiadomości niepożądane, czyli tzw. spam. W 2006 roku zwyczajna korespondencja pomiędzy dwiema osobami będzie stanowiła tylko około połowy wysyłanych średnio dziennie drogą elektroniczną listów. IDC przewiduje w związku z tym wzrost zapotrzebowania na technologie filtrujące wiadomości w skrzynce pocztowej pod względem ważności i wyrzucające spam. Według przedstawionego przez IDC raportu Worldwide Email Usage Forecast, 2002-2006: Know What's Coming Your Way, większość użytkowników poczty elektronicznej będzie zarządzało swoją korespondencją poprzez WWW.Przypomnijmy, że niedawno swoje szacunki przedstawiało także kilka innych firm i instytucji badawczych. Np. według E-Commerce Times, w br. ruch e-maili osiągnie poziom 7,3 mld wiadomości dziennie; do roku 2006 liczba codziennie wysyłanych e-maili wzrosnąć ma do 37,3 mld, z czego ok. 39% stanowić będzie spam. Z kolei według dostarczającej rozwiązań anty-spamowych firmy Brightmail, w lipcu br. spam stanowił ok. 36% wszystkich e-maili wędrujących po Sieci. Według innej podobnej firmy - Positini, w lipcu br. spam stanowił 33% dostarczanej poczty, a z kolei MessageLabs szacowała aktualny udział spamu w e-poczcie na 35 - 50%.