Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 28.06-02.07

TPSA nie zgadza się z zarzutami portali i niezależnych dostawców ISP, którzy twierdzą, że dominujący operator utrzymuje zbyt wysokie ceny za korzystanie z jego łączy. Platforma Obywatelska chce wprowadzić poprawkę do zapisów prawa telekomunikacyjnego odnośnie usług poczty elektronicznej. W tym roku wydatki na reklamę internetową wyniosą 8,3 mld USD – wskazuje PwC. Leszek Bogdanowicz, współzałożyciel WP, chce odkupić upadłą spółkę za prawie 200 mln zł.

Firma Gemius S.A. skończyła w tym roku piąte urodziny. W wywiadzie dla Internet Standard Marcin Pery, wiceprezes firmy podsumowuje lata dotychczasowej działalności, opowiadając również o zakulisach powstania spółki. W przyszłości Gemius zamierza bardziej skoncentrować się na zagranicznej ekspansji. Sprawdźcie, jakie są plany firmy na następne pięć lat. Więcej: http://www.internetstandard.pl/news/68251.html

Liczba sprzedanych utworów przez internetowy sklep muzyczny Apple iTunes Music Store, przekracza właśnie barierę 95 milionów. Rozpoczyna się odliczanie i wyczekiwanie na magiczną barierę 100 milionów zakupionych w iTMS piosenek od momentu jego uruchomienia w kwietniu 2003 roku.

Po koniec maja br. koalicja niezależnych operatorów i portali wysyłała list otwarty do TP S.A., w którym zarzucała firmie wprowadzenie wygórowanych opłat za korzystanie z jej infrastruktury oraz blokowanie ruchu podmiotom korzystającym z łączy zagranicznych. Narodowy operator nie zgodził się z zarzutami, twierdząc, że ceny hurtowego dostępu do internetu stale spadają.

Posłowie Platformy Obywatelskiej zamierzają wprowadzić zapis w nowym prawie telekomunikacyjnym, który nie traktowałby usługi poczty elektronicznej jako usługi telekomunikacyjnej. W ten sposób zniknąć mają sygnalizowane przez polskie portale nieścisłości w interpretacji prawnej, prowadzące do obowiązku okazania dowodu osobistego przy zakładaniu konta poczty elektronicznej. Ministerstwo Infrastruktury uważa poprawkę za niepotrzebną.

Najnowszy raport PricewaterhouseCoopers dotyczący przyszłości przychodów z reklamy internetowej uspokoi nawet największych pesymistów rynkowych: branża online z roku na rok odnotowywać będzie znaczący wzrost wydatków na promocję. Tym samym w 2008 roku przychody z internetowego marketingu podwoją się (w porównaniu do wyników z 2002 roku).

Telekomunikacja Polska poinformowała o wprowadzeniu nowej promocji na usługę Neostrada. Dzięki 'promocji wakacyjnej' klienci, którzy w okresie wakacji zamówią Neostradę, za aktywację usługi i korzystanie z niej w lipcu i sierpniu zapłacą 1 zł. Operator przygotował również drugą promocję - "Neostrada TP z nową linią telefoniczną POTS".

Radość, dzika euforia, czarna rozpacz i gniew - takie emocje do tej pory wzbudzały relacje z mistrzostw w piłce nożnej. Obecnie atmosfera jest jeszcze bardziej gorąca, bo do wielkiego finału pozostało tylko kilka dni. Internet Standard pokusił się o małą ankietę wśród przedstawicieli branży internetowej i telekomunikacyjnej dotyczącą pretendentów do tytułu mistrza oraz oceny dotychczasowej gry poszczególnych zespołów. "Piłka jest nieprzewidywalna", "w tym roku widzieliśmy zmierzch starych bogów", "Czechom będziemy mogli gratulować nie tylko Pragi", "stawiam na Portugalię" - to tylko część pełnych zaangażowania komentarzy. Już w niedzielę przekonamy się, kto miał rację. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/68197.html

Microsoft zrobił krok do przodu w walce o większy kawałek tortu jakim jest rynek wyszukiwarek. Od dzisiaj w serwisie MSN.com dostępny jest nowy, ulepszony mechanizm wyszukiwawczy. Wykorzystuje on jednak wciąż technologie licencjonowane od Yahoo!

Jak donosi PAP, szwedzka spółka telekomunikacyjna Tele2 rozważa możliwość ubiegania się o koncesję na świadczenie usług UMTS w Polsce.

Użytkownicy telefonów komórkowych z centralnej i wschodniej części Europy coraz częściej do komunikacji wybierają krótkie wiadomości tekstowe bądź multimedialne. W ubiegłym roku na przesyłanie takich wiadomości wydano w tym rejonie 1,2 mld USD. Do 2008 roku wydatki mają wzrosnąć do 2,9 mld USD – szacują analitycy IDC.

Kanadyjski Sąd Najwyższy zdecydował, że firmy oferujące dostęp do Internetu nie muszą płacić artystom i kompozytorom tantiem za to, że internauci pobierają muzykę z Sieci za pośrednictwem ich łącz. Przedstawiciele operatorów internetowych tłumaczą, że roszczenia wykonawców i kompozytorów powinny być kierowane raczej do stron i serwisów, oferujących ich muzykę do pobrania.

Operator Telenergo uzyskał do końca br. zgodę na korzystanie z wyróżnika 027 przy świadczeniu usług głosowych w swej sieci. Zgodnie z wcześniejszą decyzją Ministra Infrastruktury odnośnie planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych, nietypowy wyróżnik 027 miał zniknąć po 30 czerwca 2004 r.

Firma Tele2 poinformowała o udostępnieniu swoim klientom nowej usługi - "wdzwanianego" dostępu do Internetu. Operator zapewnia, że jego oferta, dostępna od dziś, jest tańsza od propozycji dominującej na rynku połączeń dial-up Telekomunikacji Polskiej.

Podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy Grupy Onet.pl zatwierdzone zostały sprawozdania z działalności spółki za rok ubiegły. Zgromadzenie akcjonariuszy Grupy Onet.pl z siedzibą w Warszawie przyjęło raport zamknięcia 2003 roku zyskiem netto wynoszącym 2 437 tys. zł. Z kolei WZA Grupy Onet z siedzibą w Nowym Sączu zatwierdziło raport o stracie w wysokości 13 884 tys. zł za rok ubiegły.

Firma VeriSign rozszerzyła swój zestaw usług bezpieczenstwa o ochronę poczty elektronicznej. Używając opracowań własnych oraz technologii innych dostawców, firma zamierza działać na dość zatłoczonym rynku produktów antyspamowych.

26 czerwca operator Plus GSM wspólnie z Urzędem Miasta Sopot oficjalnie uruchomili Komunalny System Bezpieczeństwa (KSB). Będzie on wspomagał komunikacyjnie odpowiednie służby komunalne, dzięki czemu poziom bezpieczeństwa w mieście ma istotnie wzrosnąć.

Jak poinformowali nas przedstawiciele portalu o2.pl, już wkrótce użytkownicy będą mogli korzystać z większych, bezpłatnych skrzynek poczty elektronicznej, dostępnych w serwisie. Zwiększy się zarówno pojemność kont jak i wielkość przesyłanych załączników.

Telekomunikacja Polska zawarła ramową umowę z Nortel Networks Polska dotyczącą dostaw rozwiązań telekomunikacyjnych. Specjaliści Nortela będą także świadczyli na rzecz TP usługi wsparcia technicznego i gwarancyjnego.

Fundusz MCI Management otworzył swoje pierwsze zagraniczne przedstawicielstwo w Pradze. Za pośrednictwem nowego biura spółka zamierza skupić się na inwestycjach w przedsiębiorstwa czeskie i słowackie należące do branży internetowej i mobilnej.

Współtwórca portalu - Leszek Bogdanowicz - złożył za pośrednictwem należącej do niego firmy Wirtualna Polska Sp. z o. o. ofertę przejęcia znajdującej się w stanie upadłości spółki WP S.A. Wartość oferty wynosi prawie 200 mln zł. List intencyjny z taką propozycją trafił do rąk zarządcy w miniony piątek. To już trzecia propozycja przejęcia najstarszego w Polsce portalu. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/68110.html

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu rozstrzygnęło przetarg na dostawę instalację i integrację sprzętu komputerowego w 195 pracowniach internetowych szkół podstawowych województwa mazowieckiego (region VII). Wartość oferty wynosi 6,961 mln zł. Sprzęt dostarczy autoryzowany parter Optimusa spółka Biuro Informatyczno- Wdrożeniowe Koncept z Krakowa.