Przegląd tygodnia 28.02 - 04.03

Ten tydzień był dla polskiego internetu dość spokojny. Niewątpliwie istotna jest decycja URTiP o konieczności powiadamiania o podwyżce opłat za dostęp do internetu oraz zmiany w ARBOmedia. Ciekawe może być wejście niemieckiego gracza na polski rynek z serwisem randkowym Single.pl czy nowy telewizyjny program o internecie Onetu i TVN24.

Ten tydzień nie obrodził w spektakularne wydarzenia w branży internetowej. Niewątpliwie istotna dla osób korzystających z internetu i jego dostawców jest decyzja Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, który uważa, że klienci mają prawo do informacji o podwyżce w związku ze wzrostem podatku VAT na internet. Zawiadomienie o podwyżce powinno do nich dotrzeć odpowiednio wcześnie i to na piśmie.

Nasza redakcja opublikowała w tym tygodniu wywiad z szefem pionu internetowego Agory, Pawłem Wujcem. Gazeta.pl jest już na rynku od 4 lat. Nasz rozmówca mówi m.in. o planach spółki wobec internetowej gałęzi.

Na uwagę zasługuje inicjatywa Telekomunikacji Polskiej. Firma poinformowała, że od marca użytkownicy Neostrady i pakietów internetowych TP będą mogli korzystać z nowej usługi, zabezpieczającej ich komputery przed zagrożeniami sieciowymi. Co to za usługa?

Okazuje się, że tzw. Direct Mail jest skuteczniejszy niż by się to mogło wydawać. Ulega mu aż co czwarty internauta.

Ciekawy może się okazać kolejny raport o zarobkach polskich internautów. Zachęcamy do zapoznania się z jego wynikami.

We wtorek dotarła do nas informacja o zmianach personalnych w ARBOmedia. Firma rozpoczęła właśnie rekrutację do lokalnych biur.

Interesujące okazały się ogłoszona właśnie wyniki Grupy Onet, która odnotowała zysk netto w wysokości 27 mln 545 tys. zł. Jak przeczytaliśmy w komentarzu do sprawozdania finansowego grupy, na wysokość przychodu i zysk netto wpływ miał znaczący wzrost przychodów ze sprzedaży w ramach portalu Onet.pl. Portal ten zaangażował się w nowe przedsięwzięcie. Od marca ruszył we współpracy z TVN24 nowy program. Dwa razy dziennie prezentowane w nim będą najciekawsze miejsca w sieci WWW.

Akcjonariuszy Netii, z pewnością ucieszyła wiadomość o wynikach finansowych spółki. Przychody za 2004 rok wyniosły 897,2 mln zł, co stanowi wzrost o 28% w porównaniu do 2003 roku. Zysk netto wzrósł zaś o 17,7% i wyniósł 159,153 mln zł.

Z badań Instytutu Monitorowania Mediów wynika się, że internet jest coraz częściej cytowany. Częściej niż telewizja. Onet był zaś w grudniu dziesiątym najczęściej cytowanym źródłem infomacji.

Polkomtel zawarł ramową umowę z Nokią w sprawie dostaw urządzeń do rozbudowy i modernizacji sieci GSM/EDGE i UMTS. W jej ramach Nokia dostarczy Polkomtelowi platformę do obsługi technologii Push to Talk. Plus GSM może wiec być pierwszym operatorem, który udostępni komercyjne usługi PTT.

Zaciekawić może fakt, że w internecie jest podobno dostępny magazyn zwolenników Zarkawiego, który wsławił się egzekucjami obcokrajowców. W piśmie nawołuje do świętej wojny.