Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 27 – 31.05

Zmiany „na szczycie” w Optimusie. Deutsche Telekom jednym z potencjalnych zainteresowanych Telefonią Dialog. Komisja Europejska rozpoczyna kolejne śledztwo w sprawie produktów Microsoftu. Sun kończy dystrybucję bezpłatnego Star Office.

28 czerwca br., na WZA Banku Częstochowa dojdzie do zmiany nazwy spółki na mBank. Do BCz przeniesiona zostanie działalność internetowego mBanku, pozostającego obecnie w strukturach BRE Banku. Akcjonariusze będą głosowali także sprawę nowej emisji, która umożliwi podniesienie kapitału od 56,3 mln do 70 mln zł.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozdzielą aktywa i przeniosą do czterech spółek zależnych zajmujących się wytwarzaniem energii, obrotem energią, jej przesyłem, oraz telekomunikacją i informatyką. Przebudowa i częściowa prywatyzacja miałaby pozwolić na restrukturyzację zadłużenia wielkości 2 mld zł.

Prezes spółki BPSC, Ignacy Miedziński, został przewodniczącym Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania. Kadencja nowych władz potrwa dwa lata. W okresie tym PRO zamierza aktywnie uczestniczyć w pracach nad nowelizacją ustawy o prawach autorskich. Stowarzyszenie zamierza rozszerzyć współpracę z odpowiednimi komisjami sejmowymi i opiniować projekty ustaw, w szczególności w zakresie dotyczącym branży IT.

Serwis eGov.pl razem z Krajowym Koordynatorem programu IDA (Interchange of Data between Administrations) prowadzi akcje nt. rozwijającej się w ramach Unii Europejskiej inicjatywy konsultacyjnej "Pan-european Goverment e-services". Na stronach serwisu eGov.pl umieszczona została ankieta, której celem jest zbadanie potrzeb obywateli i organizacji gospodarczych w zakresie usług on-line, które mają być świadczone przez rządy krajów Unii Europejskiej (docelowo obejmuje to również Polskę).

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że regulacje prawne, określające komu miało przypaść ile akcji pracowniczych TP S.A. były zgodne z konstytucją. Trybunał stwierdził, że akcje TP S.A. nie należały się osobom, które do 31 grudnia 1981 roku pracowały w spółkach, wchodzące potem do Poczty Polskiej, Telefonu i Telegrafu (chodzi m.in. o Stacje radiowe i TV w Białymstoku, Katowicach i Gdańsku).

Kandydatem do przejęcia telefonii Dialog jest Deutsche Telekom. Rozmowy z KGHM utknęły jednak ze względu na kłopoty finansowe niemieckiego operatora. TD przymierza się obecnie do wyboru doradcy inwestycyjnego. Starania o pozyskanie inwestora dla Dialogu trwają już kilkanaście miesięcy.

Od 1 czerwca br. abonenci Telefonii Dialog zamieszkali w regionach Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Zielona Góra i Wałbrzych mogą korzystać z połączeń międzystrefowych za pośrednictwem prefiksu 1041. Sieć Dialogu wybiera ten numer w połączeniach międzymiastowych automatycznie. Abonenci Dialogu, którzy będą chcieli korzystać w tym zakresie z usług innego operatora mogą złożyć w biurze obsługi klienta odpowiednią dyspozycję. Wybierany numer do innej strefy muszą wówczas poprzedzić „zerem”, sam prefiks będzie już dodawany automatycznie. Wniosek o zmianę preselekcji jest bezpłatny. Wszystkie należności za połączenia międzystrefowe będą podawane na jednej fakturze wystawianej przez Dialog, z wyszczególnieniem połączeń zrealizowanych przez każdego z operatorów międzystrefowych.

Rada nadzorcza Optimusa przyjęła rezygnację Jacka Krawczyka z funkcji prezesa zarządu spółki. Jego miejsce zajmie Andrzej Widerszpil, były prezes polskiego oddziału Compaq Computer. „Decyzję tę podjąłem świadom faktu w pełni zrealizowania zadań, jakie miałem do wykonania wobec Spółki” – stwierdza w komunikacie Jacek Krawczyk. „Decyzję Prezesa Jacka Krawczyka traktuję w kategoriach zamknięcia pierwszego etapu restrukturyzacji spółki” – m.in. powiedział w komunikacie wiceprzewodniczący rady nadzorczej Wojciech Kostrzewa.

Apexim poinformował o otrzymaniu od BRE Banku oświadczenia, w którym bank domaga się zapłaty od spółki 20,9 mln zł kary za niewykonanie umowy dotyczącej odkupienia łódzkiego Wonloka. Jednocześnie BRE zgodził się na przeniesienie przez Apexim tej wierzytelności na bank LG Petro, który z kolei jest dłużnikiem Apeximu. „Tym samym BRE Bank SA definitywnie zwolnił Apexim S.A. z zobowiązania z tytułu kary.” – napisał Apexim w komunikacie. Warszawski integrator podał ponadto, że prowadzi negocjacje z potencjalnym nabywcą Wonloka w sprawie wniesienia akcji łódzkiej spółki do Apeximu. Firma podała także w komunikacie, że jest bliska pozytywnego zamknięcia negocjacji z wierzycielami w sprawie konwersji 20 mln zł długu na akcje Apeximu. Spółka przewiduje podpisanie umów o konwersji do 6 czerwca. Podpisany też został list intencyjny w sprawie sprzedaży biurowca Apeximu przy Kłobuckiej w Warszawie.

Podczas środowej sesji wolumen obrotu akcjami Getina wyniósł 473 tys. sztuk i był największy w historii spółki. Od początku roku do połowy maja akcje firmy straciły 70%. Od tego czasu przy rosnących obrotach spółka zaczęła odrabiać straty. Podobnie jak w połowie stycznia br. przyczyną wzrostów są zapewne spekulacje w sprawie zaangażowania kapitałowego TP S.A. w spółkę.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Ster-Projekt zadecyduje o podwyższeniu kapitału zakładowego. Pozyskane środki mają wspomóc rozwój i akwizycje. Nowa strategia spółki na najbliższe lata powstaje we współpracy z McKinsey. Program będzie przygotowany do czerwca i przedstawiony na WZA spółki.

Organizacja Recording Industry Association of America (RIAA), zajmująca się ochroną interesów wytwórni płytowych, skierowała do sądu pozew przeciwko właścicielom serwisu internetowego i jednocześnie sieci P2P - AudioGalaxy.

Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu dochodzenia w sprawie .NET Passportu Microsoft-u w pisemnej odpowiedzi na oficjalne zapytanie skierowane przez holenderskiego członka europejskiego parlamentu. Zapytanie dotyczy .Net Passport-u, służącego do potwierdzania tożsamości internautów. System oprócz wprowadzonych danych, jak np. nazwisko, adres, numer karty kredytowej, zbiera i uaktualnia dane o użytkownikach Passportu, podczas ich obecności w Sieci i o podejmowanych działaniach, typu zamawianie i kupowanie przez Internet, transakcje bankowe online, granie, itp. Parlamentarzysta twierdzi, że z .NET Passportu nie udaje się wyłączyć zapisu działalności użytkownika na wybranych stronach, nie można także wyłączyć subskrypcji.

Tylko do najbliższej środy ze strony internetowej firmy Sun Microsystems można nieodpłatnie pobierać pakiet aplikacji biurowych StarOffice 5.2. W kilkanaście dni po wprowadzeniu na rynek nowej, płatnej wersji pakietu, Sun kończy z darmowym StarOffice. Nowa wersja, StarOffice 6.0, trafiła na rynek niespełna dwa tygodnie temu. Był to pierwszy płatny produkt z tej serii - do tej pory pakiet biurowy Sun był produktem darmowym.

Nokia i Nordea rozpoczęły w Finlandii realizację pilotażowego projektu, którego celem jest przetestowanie bezprzewodowej identyfikacji chipów przy świadczeniu usług bankowych. Użytkownicy uczestniczący w teście otrzymali telefony Nokia WAP z kartą SIM wydawaną przez operatora sieci oraz kartą chipową (mikroprocesorową) wydawaną przez bank Nordea. Gdy klienci pragną skorzystać z usług bankowych lub giełdowych oferowanych przez Nordea, logują się i potwierdzają swe zlecenia za pomocą karty chipowej Nordea. Moduł WIM (Wireless Identity Module) znajdujący się na karcie chipowej umożliwia użytkownikom potwierdzenie własnej tożsamości i złożenie cyfrowego podpisu, potwierdzającego transakcję.

Według badania Forrester Research, żaden z 20 największych tradycyjnych europejskich banków detalicznych nie posiada strony internetowej, która spełniałaby w pełni wymogi użyteczności. Nawet sklasyfikowane najwyżej strony takich banków jak Halifax, Credit Suisse i Deutsche Bank „nie zdały” testu funkcjonalnej użyteczności w badaniu Forrester Research. Największe europejskie banki detaliczne wydają rocznie od 20 do 50 mln EUR na rozwój swoich serwisów internetowych. W ub. roku pozyskały w sumie 20 mln nowych klientów, w tym czasie liczba wszystkich klientów europejskich banków internetowych wyniosła 64 mln.

Według NYT, Jupiter planuje sprzedać w ciągu dwóch miesięcy swój serwis badania ruchu w Internecie – Media Metrix Internet oraz Jupiter Research – swój dział badawczy. Już wcześniej firma informowała o zamiarach sprzedaży części aktywów w celu finansowania dalszej działalności, jednocześnie deklarowała jednak, że w kasie jest dość środków na rok funkcjonowania. JMM dokonała już wcześniej, po fiasku fuzji z konkurencyjnym NetRatings, zablokowanej przez Federalną Komisję Handlu, sprzedaży do NetRatings swojego działu AdRevelance. Trzy tygodnie temu firma sprzedała konkurencji swoje patenty i kontrakty międzynarodowe na łączną kwotę 17 mln USD. Także i teraz kupcem ma być NetRatings.