Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia: 27.09-01.10

Wczorajszy czat z Tomaszem Lisem na stronach Wirtualnej Polski przyciągnął ponad 5 tys. użytkowników. Wojna na pojemność skrzynek pocztowych trwa: trzy dni temu Onet udostępnił 1 GB konta, dziś skrzynki 1 i 2 GB uruchomiła Wirtualna Polska. Za tydzień z funkcji prezesa Interii odwołany zostanie Tomasz Jażdżyński. Z internetu skorzystało w sierpniu 25,1% Polaków powyżej 15 roku życia. Energis chce rozpocząć świadczenie usług szerokopasmowego dostępu do internetu na początku 2005 roku.

Wczoraj po 8 miesięcznej przerwie powrócił na ekrany znany dziennikarz Tomasz Lis - czat z nim przeprowadzony w Wirtualnej Polsce po wyemitowanym programie przyciągnął ponad 5 tys. osób. "Internauci miło nas zaskoczyli" - przyznali przedstawiciele WP. Sam gość podkreślał, że ciszy się z możliwości rozmowy z użytkownikami. Jak zaznaczają polskie portale, moderowane rozmowy z ludźmi ze świata mediów, rozrywki czy polityki przyciągają rekordowe liczby internautów.

Vivismo uruchamia wersję beta nowego serwisu wyszukiwawczego, oferującego nowatorską technikę kategoryzowania wyników wyszukiwania.

W minionym półroczu Gazeta.pl miała miesięcznie średnio 2,9 mln unikalnych użytkowników. Przychody portalu wzrosły o 25% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Koszty operacyjne spadły o 28%.

Wojna o konta pocztowe przybiera na sile. Trzy dni po zwiększeniu skrzynek przez Onet swoją ofertę ulepszyła Wirtualna Polska. Użytkownicy portalu mogą skorzystać z ogromnych kont: dostępne są jedno i dwu gigabajtowe skrzynki (wersja płatna). Konta darmowe zostały powiększone do 256 MB.

Microsoft zapowiedział, że w przyszłym tygodniu udostępni wybranym testerom wersję beta kolejnej edycji - 7.0 - popularnego komunikatora MSN Messenger. Przedstawiciele koncernu mówią, że wersja beta dostępna dla wszystkich zainteresowanych - tzw. public beta - zostanie opublikowana jeszcze w tym roku

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego, kontynuuje politykę pozywania użytkowników sieci P2P dystrybuujących nielegalnie pliki muzyczne. Przedstawiciele RIAA poinformowali o kolejnej fali oskarżeń, dotyczących tym razem aż 762 osób.

Znany jest już projekt uchwały nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które zwołane jest na następny piątek. Pierwszym punktem spotkania będzie odwołanie ze stanowiska prezesa zarządu Tomasza Jażdżyńskiego.

Lider na rynku zakupów cyfrowej muzyki, sklep muzyczny iTunes Music Store koncernu Apple, już w październiku otworzy swoje podwoje dla mieszkańców kolejnych co najmniej 5 krajów ze Starego Kontynentu.

W sieci grasuje coraz więcej internetowych oszustów, którzy podszywając się pod instytucje finansowe, chcą wyłudzić od użytkowników znaczne sumy pieniędzy. Raport przygotowany przez Truste oraz NACHA wskazuje, że do tej pory przez internet wyłudzono w USA ok. 500 mln USD.

Fundusz venture capital MCI Management poinformował, że do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych przyjęte zostało 1,67 tys. obligacji zamiennych serii A. Obligacje mają być wprowadzone na rynek. Przypomnijmy, że MCI spodziewało się uzyskać z publicznej emisji 30 mln zł. Udało się zgromadzić jedynie jedną trzecią tej kwoty.

Sprawujący od 9 miesięcy funkcję prezesa TP Internet, jednej ze spółek grupy TP S.A., większościowego udziałowca Wirtualnej Polski Marek Konarski, doktor prawa opowiada w wywiadzie dla Internet Standard o tym, jak postrzega polski rynek internetowy. Odpowiada również na pojawiające się sugestie o złej sytuacji finansowej TP Internet, zdradza plany spółki na najbliższe miesiące i zakulisy ostatnich wydarzeń związanych z Wirtualną Polską. Zdaniem Marka Konarskiego, model bezpłatności informacji w sieci jest jedną z głównych przyczyn braku rentowności przedsięwzięć internetowych

Z deklaratywnych badań internetu prowadzonych przez SMG/KRC wynika, że w sierpniu br. ponad jedna czwarta Polaków powyżej 15 roku życia skorzystała z sieci. Ponad połowa rodaków łączyła się z internetem z domu.

W tej chwili trwają rozmowy w sprawie pozyskania przez Energis Polska nowego inwestora finansowego. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na uruchomienie nowych usług - w tym szerokopasmowego dostępu do sieci.

Polska znalazła się na czwartym miejscu w rankingu opracowanym przez Economist Intelligence Unit i Oracle - E-governmetn ranking. Pierwsze miejsce zajęła Estonia.

Pliki graficzne zawierające kod, który wykorzystuje niedawno zauważoną lukę w sposobie obchodzenia się systemu Windows z plikami graficznymi JPEG, zostały rozesłane na kilka grup dyskusyjnych. Jak mówią eksperci do spraw bezpieczeństwa, brakuje im jedynie sprawnego mechanizmu dystrybucji aby stały się pełnoprawnymi, groźnymi wirusami komputerowymi.

Jak poinformował Onet w oficjalnym komunikacie, od dziś użytkownicy mogą skorzystać z bezpłatnego konta o pojemności do 1 GB, jednakże z zastrzeżeniem, że po tygodniu muszą skrzynkę "wyczyścić" do 250 MB. Konkurencja Onetu wskazuje, że opis usługi jest mylący, więc działanie portalu może mieć znamiona czynu nieuczciwej konkurencji. "Według nas wszystko jest jasne" - zaznacza Mariusz Biedrzycki, dyrektor komunikacji marketingowej Onet. Jak na razie jedynie Wirtualna Polska zapowiedziała, że w przeciągu tygodnia uruchomi nową usługę poczty. Konkurencyjne portale są spokojne.

Od początku tygodnia Microsoft wprowadza opłaty za korzystanie z funkcji umożliwiającej pobieranie poczty Hotmail do klientów Outlook oraz Outlook Express. Jak zapowiada koncern, krok ten nie służy podniesieniu liczby płatnych użytkowników poczty, jest natomiast wymierzony w spamerów, którzy korzystali z niej w niedozwolony sposób. Stosując specjalne skrypty są w stanie wysłać setki czy tysiące e-maili dziennie z kont Hotmail.

Microsoft zdecydował się na wprowadzenie na rosyjski rynek taniej, okrojonej z wielu funkcjonalności, wersji systemu Windows XP - tzw. Starter Edition. Rosyjska wersja Windows XP Starter Edition pojawić ma się na początku przyszłego roku.

Telekomunikacja Polska spodziewa się, że ze świadczonych przez nią usług DSL do końca br. będzie korzystać ponad 500 tys. klientów. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem operator zakupi jeszcze więcej szerokopasmowych systemów dostępowych Stinger xDSL, produkowanych przez Lucent Technologies. Łączna wartość umowy ramowej jaką zawarły TP i Lucent wzrosła do ok. 100 mln EUR.

Angielska firma Avecho, która zajmuje się świadczeniem usług poczty elektronicznej, oferuje 10 tysięcy funtów nagrody, za udaną próbę przemycenia przez jej serwery wirusa.

Telekomunikacja Polska sprzedała ponad 23 mln akcji spółki Eutelsat, potężnego operatora satelitarnego. W wyniku transakcji otrzymała ok. 140 mln zł.

Jedna z hiszpańskich firm internetowych, oferuje swoim klientom możliwość spisania wiadomości, które po śmierci autora trafią do jego najbliższych.

Dobrze zaprojektowana witryna, to taka, na której łatwo i szybko można znaleźć informacje - powie Jakob Nielsen, guru od funkcjonalności stron WWW. Z kolei badania Eyetrack III pokażą, w jaki dokładnie sposób nasze oczy wędrują po witrynie, w których miejscach przystają na dłużej, a które omijają. Ta wiedza może być bardzo przydatna w tworzeniu bądź doskonaleniu serwisów internetowych.

Wakacje były okresem stabilizacji liczby użytkowników sieci w 12 badanych krajach na świecie. W porównaniu z danymi za lipiec br., miniony miesiąc przyniósł niewielki spadek w populacji internautów - o jedynie 0,05%.

Koncern Virgin, kierowany przez charyzmatycznego brytyjskiego milionera, Richarda Bransona, uruchamia dziś internetowy serwis muzyczny - Virgin Digital. Serwis oferuje możliwość pobierania plików audio oraz odsłuchiwania muzyki online w dwóch modelach - za pojedynczą opłatą lub w ramach stałego, miesięcznego abonamentu.