Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 27.04 – 3.05

Dochody operatorów sieci 3G mają osiągnąć wg. UMTS Forum do 2010 roku 322 mld USD. Tymczasem analitycy Durlachera, przyjmując za wyznacznik „szybkiego dostępu” prędkość 256 kb/s i 56 kb/s dla sygnału zwrotnego, stwierdzili, że rozwiązania 3G zapewnią tę prędkość najwcześniej za 5 lat. W tej sytuacji nowoczesne usługi przesyłaniu plików wideo będą faktycznie dostępne za 5-8 lat a rozwój zapewni im dopiero technologia 4G, która umożliwi przesył danych z prędkością 2-54 Mb/s.

Earthlink uruchomi szybki satelitarny dostęp do Internetu w USA do końca maja br. Uruchomienie usługi jest kolejnym krokiem firmy, zmierzającej do rozszerzenia oferty dostępu do Internetu, w ramach współpracy z AOL Time Warnerem i Microsoftem. EarthLink ma prawo do korzystania z sieci kablowej AOL Time Warnera i Charter Communications. Testuje również systemy kablowe Cox Communications, At&T i Comcastu. W USA użytkownicy Internetu nadal najchętniej wybierają łącza kablowe (używa ich ok. 3 mln osób), 1,2 korzysta z DSL, a 50 do 100 tys. z satelity.

W lutym 2001r. ok. 30 mln dorosłych Amerykanów ściągało z Internetu pliki muzyczne.

Dane te pochodzą z raportu Pew Internet&American Lige Project. Liczba użytkowników serwisów muzycznych wzrosła od sierpnia 2000 r do lutego 2001 r. o ponad 40%. W lutym 2001 z plików muzycznych korzystało 29% dorosłych użytkowników Internetu, z czego 36% stanowili mężczyźni. Większość miłośników muzyki online była w wieku między 18 a 29 lat, osoby powyżej 50 lat stanowiły zaś 15%, o 6% więcej niż w sierpniu 2000 r. 40% dorosłych użytkowników Sieci słuchała w lutym b.r. muzyki online za pośrednictwem internetowych stacji radiowych, ich liczba wzrosła w porównaniu z latem ub. r. o 5%.

Według firmy badawczej UMTS Forum za 9 lat przychody operatorów sieci 3G na całym świecie wyniosą 322 mld USD. Ich poziom będzie rósł stopniowo: w 2005 r. wyniesie 50 mld USD a 2 lata później już 270 mld USD. Do końca dekady 30% światowej populacji będzie używało telefonów komórkowych a 28% telefonów w systemie UMTS. W tym czasie 66% przychodów operatorów telefonicznych będzie pochodziło z innych usług niż przekazywanie głosu.

AOL TW jest zainteresowany współpracą z czołowymi europejskimi operatorami telewizji kablowej, aby poszerzyć ofertę na Starym Kontynencie. Przedstawiciele AOL TW wydali oświadczenie, że są zainteresowani współpracą ze wszystkimi europejskimi operatorami stacjonarnych sieci teletransmisyjnych, przede wszystkim telewizjami kablowymi. Oświadczenie wydano po nieoficjalnej informacji o rozmowach AOL TW z koncernem NTL, który ma w swoim posiadaniu infrastrukturę kablową w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Szwajcarii i ponad 8 mln subskrybentów w tych krajach. Pozostałe duże europejskie koncerny "kablowe" - UPC, Telewest - odmówiły komentarza w sprawie domniemanej współpracy z AOL TW.

Monster.com zgodził się wycofać oskarżenie o niezgodną z prawem konkurencję i kradzież tajemnic handlowych wobec swojego byłego prezesa, który uruchomił konkurencyjną witrynę pośredniczącą zatrudnieniu. Internetowe biuro pracy wniesie 71 tys. USD opłat sądowych prawnikom WOWemployers Network i jego 19 pracownikom, w tym Williamowi O. Warrenowi. Monster.com zapowiedziało także wydanie oświadczenia, w którym oficjalnie zaprzeczy, jakoby jej konkurent kiedykolwiek postępował niezgodnie z prawem.

W Niemczech działa ok. 400 krajowych operatorów telekomunikacyjnych. Według Christiana Muller-Elschnera z firmy Roland Berger, wielu operatorów jest zbyt małych, żeby przetrwać. Analitycy oczekują, że dwie trzecie z nich zniknie wkrótce ze sceny - część zostanie wchłonięta przez większe firmy, a reszta po prostu splajtuje. Upadek małych operatorów telekomunikacyjnych, takich jak Gigabell, Callino czy Star, przypisuje się brakowi jasnej strategii firm i zbytniej zależności od rynkowej koniunktury. Andreas Gentner z Arthura Andersena uważa, że jedna trzecia operatorów zniknie z rynku w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

W praktyce, tempo bezprzewodowego przesyłu danych jest znacznie wolniejsze od nominalnych możliwości systemów. Dotyczy to także UMTS-u. Analitycy firmy badawczej Durlacher, przyjmując za wyznacznik „szybkiego dostępu” prędkość 256 kb/s i 56 kb/s dla sygnału zwrotnego, stwierdzili, że obecnie żadna technologia mobilnego transferu danych nie spełnia tego kryterium. Nawet rozwiązania 3G zapewnią ich zdaniem tę prędkość najwcześniej za 5 lat. W tej sytuacji nowoczesne usługi przesyłaniu plików wideo będą faktycznie dostępne za 5-8 lat a rozwój zapewni im implementacja technologii 4G, która - nominalnie - umożliwi przesył danych z prędkością 2-54 Mb/s.

Alcatel zaoferował 5 mld USD za część produkcyjną światłowodów, którą Lucent wystawił na sprzedaż. Według nieoficjalnych informacji Reutersa, obie spółki prowadziły rozmowy na temat pełnej fuzji, jednak nie kontynuowały dalszych rozmów na ten temat. Alcatel zamierza zaciągnąć pożyczkę konsorcjalną w wysokości 6,32 mld USD, którą przeznaczy na sfinansowanie kupna światłowodowego oddziału Lucenta. Może to być największa pożyczka na rynku w tym roku, wyłożona w gotówce. Mający kłopoty finansowe Lucent najprawdopodobniej nie będzie chciał zaakceptować zapłaty w udziałach.

Nasdaq planuje wejście na giełdę. Na Nasdaq notowanych jest niemal 4600 spółek i jest to druga pod względem wielkości amerykańska giełda. Spółka nie określiła jeszcze precyzyjnie terminu debiutu ani liczby akcji, które wyemituje. Prawdopodobnie debiut nastąpi w 2002 r., decyzja rady nadzorczej Nasdaq w tej sprawie zapaść ma we wrześniu br. Nie wybrano jeszcze agenta giełdowego. Największymi udziałowcami Nasdaq są obecnie National Association of Securities Dealers i Hellman&Friedman, które posiadają łącznie 37,4% udziałów w spółce. Dodatkowo 2900 inwestorów posiada 5% udziałów w Nasdaq. Planowane wejście na giełdę jest częścią dwuletniego planu restrukturyzacji Nasdaq, zatwierdzonego w styczniu 2000 r., zakładającego całkowite oddzielenie od NASD.

45 mln zł netto straciła w 2000 roku Wirtualna Polska, przy wartości sprzedaży 7,8 mln zł. Na minusie zakończył rok także inne spółki Prokom Internet (PI): ce-market - strata 1,2 mln zł, Internet Wizards - 1,4 mln zł. Samo PI zanotowało w ub. r. 5,5 mln zł straty netto. Prokom Software natomiast wypracował w 2000 r. 827 mln zł przychodu, z czego 380 mln zł zawdzięcza kontraktom z trzema klientami: Wartą i PZU, TP SA. W portfelu gdyńskiej firmy wzrosła w jednak o 57% w ub.r. ilość średnich i małych kontraktów.

Analitycy DM Elimar podzielili polskie portale na trzy grupy pod względem szans rynkowych. Do pierwszej zaliczyli Wirtualną Polskę i Onet - o niezagrożonej pozycji. Do nich dołączyli Interię i Hogę, wyróżniające się korzystnie zawartością. Portale z drugiej grupy - Arena, Poland.com i Portal - mają mniejsze szanse rynkowe, ale pozytywna jest obecność w nich inwestorów. Do trzeciej grupy - o najgorszych perspektywach zaliczyli – Ahoj i YoYo.

Zyski narodowego operatora wzrosły w I kwartale prawie o 10%. Telekomunikacja Polska wypracowała 3,755 mld zł przychodów ze sprzedaży. To kolejny dobry kwartał dla TP SA.

Zysk na działalności operacyjnej w tym samym okresie wyniósł 942 mln zł a zysk netto 403 mln 329 tys. zł. Wartość netto przychodów ze sprzedaży oraz wartość kosztów działalności operacyjnej w pierwszym kwartale 2001 r., w porównaniu z pierwszym kwartałem 2000 roku, wzrosły odpowiednio o 8,7% i oraz 8,6%. Spowodowało to 9-proc. wzrost zysku. W 2000 r. przychody Telekomunikacji Polskiej wyniosły 14,6 mld zł, podczas gdy w 1999 r. było to 12,4 mld zł. Oznacza to wzrost o 18,5%. Zysk netto był niemal dwukrotnie wyższy i wyniósł 2 mld zł. Rok wcześniej było to 1,079 mld zł. Zysk na jedną akcję wyniósł 1,43 zł, wobec 0,77 zł w 1999 r. W 2000 r. TP SA przeznaczyła na inwestycje ponad 5,2 mld zł.

Elektrim i Deutsche Telekom zdecydowały się nie przedłużać listu intencyjnego w sprawie sprzedaży spółek telefonicznych i transmisji danych. Podpisany w grudniu 2000 r. list intencyjny dotyczył wartej 180 mln USD sprzedaży 51% udziałów w teleinformatycznych spółkach Elektrimu. Strony zdecydowały się nie przedłużać po raz kolejny terminu jego ważności, argumentując, że przygotowują szersze porozumienie związane z projektem konsolidacji teleinformatycznych aktywów Elektrimu wokół Polskiej Telefonii Cyfrowej. Zarząd Elektrimu ma dwie koncepcje wdrożenia tego planu: wniesienie spółek wprost do PTC, lub wniesienie ich do Elektrimu Telekomunikacji (ET), który zostałby przejęty przez PTC. Operator telefonii komórkowej miałby docelowo trafić na giełdę.

Portal Arena.pl zaplanował za połowę czerwca debiut na warszawskiej giełdzie. Wcześniej spółka planowała emisję na kwiecień. Oferującym i gwarantem emisji 21 mln papierów o wartości 70-100 mln zł będzie Pekao S.A. Arena złożyła już prospekt emisyjny w KPWiG.