Przegląd tygodnia 26.04-30.04

Wzrosła liczba internautów w Polsce do 7 mln osób powyżej 15 roku życia - wskazuje badanie NetTrack. Majowa akcesja do UE rozszerzy możliwości inwestycyjne na polskim rynku IT. Przychody grupy TP S.A. w I kw. br. wyniosły 4,6 mld zł. Terra Lycos zamierza sprzedać portal Lycos.com. CNET otworzył sklep muzyczny. Google chce pozyskać z emisji akcji nawet 2,7 mld USD.

Z opublikowanego badania przeprowadzonego przez firmę SMG/KRC wynika, że w ostatnim miesiącu wzrosła liczba użytkowników Sieci. Z Internetu korzysta w Polsce 23,3% osób powyżej 15 roku życia. Najczęściej surfujemy w domu, oglądając strony portali.

Rynki oparte na sieciach P2P nie mogą być zdominowane przez jednego operatora. Optymalna strategia dla takiego operatora to raczej opanowanie określonej niszy w celu zwiększenia wartości dawanej wybranej grupie użytkowników sieci – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Carnegie Mellon University.

Wiele zmian na polskim rynku telekomunikacyjnym i internetowym zależy od tego, w jaki sposób postrzegają nasze państwo zagraniczni gracze. Czy mamy potencjał, który zachodnie firmy chciałby wykorzystać? Kto jako pierwszy zdecyduje się na inwestycje w Polsce? O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli zachodnich firm internetowych, którzy pewni są jednego: nasz kraj będzie znakomitym miejscem dla outsourcingu usług. Z kolei nasi południowi sąsiedzi są przekonani, że zachodni potentaci zdecydują się częściej inwestować w Polsce niż w Czechach czy na Węgrzech. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/66069.html

Skonsolidowane przychody Grupy TP w I kw. 2004 wyniosły 4,6 mld zł, wobec 4,49 mld rok wcześniej (wzrost o 2,4 proc.). Sprzedaż Telekomunikacja Polskiej wyniosła w okresie styczeń-marzec 3,45 mld zł (3,63 mld zł w analogicznym okresie ub.r.). Operator sieci komórkowej PTK Centertel zanotował wzrost przychodów o 33,6 proc. z 0,97 mld do 1,3 mld zł.

Amerykańskie stowarzyszenie przemysłu muzycznego RIAA po raz kolejny przystępuje do ataku. Liczba pozwanych w ciągu ostatnich 8 miesięcy powiększyła się właśnie o 477 nowych pozwów, co w sumie daje 2500 osób, którym RIAA do tej pory zarzuciła złamanie praw autorskich

Znany jest już finał pierwszej edycji konkursu poświęconego przekazom marketingowym, organizowanego przez Klub Twórców Reklamy. W kategorii Nowe Media przyznano 9 nagród. Złoto trafiło do iLeo.

Majowa akcesja z pewnością wpłynie na kształt polskiej branży internetowej, telekomunikacyjnej i reklamowej. Czy więcej zyskamy, czy stracimy? Odpowiedzi na to pytanie znaleźć można w unijnym forum ekspertów Internet Standard, do lektury którego serdecznie zapraszamy. Wiecej:http://www.internetstandard.pl/news/forum.asp?idD=66&rok=2004

Najważniejszymi przeszkodami w rozwoju bankowości elektronicznej jest niewielka dostępność Internetu oraz nawyki klientów – wynika z badań przedstawionych podczas VII Forum Bankowości Elektronicznej.

Terra Lycos zamierza wystawić na sprzedaż internetowy portal Lycos.com i skupić się przede wszystkim na wspieraniu rozwiązań dla hiszpańsko-języcznych użytkowników – podał Cnet, powołując się na dokument z banku inwestycyjnego Lehman Brothers, instytucji, która obsługuje finanse firmy Terra Lycos.

Zarząd TP SA potwierdził wczoraj, że wiceprezes Telekomunikacji Polskiej SA Bertrand Le Guern odchodzi ze stanowiska. Powodem jest przejście do pracy we francuskim operatorze France Telecom - strategicznym inwestorze TP SA. FT posiada wraz z Kulczyk Holding 47,5 proc. akcji polskiej spółki. O ewentualnych dalszych zmianach w zarządzie decyzje zapadną we czwartek, po posiedzeniu rady nadzorczej operatora.

W parku dziecięcym Legoland w Danii wdrożono aplikację bazującą na systemie identyfikacji radiowej RFID i sieci Wi-Fi, dzięki której rodzice nie muszą się martwić, że ich pociechy zagubią się w gąszczu klocków lego.

Przedstawiciele wytwórni muzycznych z tzw. Wielkiej Piątki - czyli Universal Music Group, EMI, BMG, Sony Music oraz Warner Music - uważają, że najpopularniejszy obecnie internetowy serwis muzyczny iTunes pobiera zbyt niskie opłaty za sprzedawane piosenki.

Firma Juniper Networks poinformowała o powołaniu do życia przy jej walnym udziale nowej organizacji, która podejmie trud opracowania podstaw działania komercyjnej, w pełni bezpiecznej sieci IP, opartej na publicznym Internecie. Nowe środowisko ma nosić nazwę infranet (infrasieć).

Pomimo zakrojonej na szeroką skalę kampanii antypirackiej, liczba internautów pobierających muzykę z Sieci ponownie wzrasta. A dowodzić tego mogą wyniki ostatniego badania Pew Internet & American Life Project.

Amerykański portal technologiczny CNET poszerzył swoją ofertę o serwis muzyczny z tysiącami piosenek niezależnych wykonawców, które można z niego pobierać całkowicie za darmo.

Gmail, czyli darmowe konta pocztowe o pojemności 1 GB oferowane przez Google, będą współpracowały z przeglądarką internetową koncernu Apple – Safari, poinformowali przedstawiciele Google.

Z badania Interbus przeprowadzonego przez TNS OBOP wynika, że w pierwszym kwartale br. liczba internautów w Polsce wynosiła ok. 6,6 mln osób, co oznacza spadek o 600 tys. w porównaniu z grudniem 2003 roku. Zwiększył się za to wskaźnik znajomości portali i serwisów internetowych. Niewiele zmieniło się jednak w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych witryn

Z badania przeprowadzonego przez Nielsen//NetRatings wynika, że prawie trzy czwarte mieszkańców Stanów Zjednoczonych może korzystać z Sieci w domu. Oznacza to, że dostęp do Internetu ma rzesza 204,3 mln osób.

Spółka Google do której należy najpopularniejszy na świecie serwis wyszukiwawczy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyła wczoraj do amerykańskiej komisji papierów wartościowych prospekt emisyjny. Dzięki wejściu na giełdę Google chce pozyskać nawet 2,7 mld USD.

Visa eksperymentuje obecnie z kartami kredytowymi z wbudowanym, miniaturowym wyświetlaczem, przy pomocy którego posiadacz takiej karty może obejrzeć wykaz ostatnio przeprowadzonych transakcji, sprawdzić stan swojego konta oraz aktualne kursy walut.