Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 26.01-30.01

Wirtualna Polska odzyskała płynność finansową, nie wiadomo jednak na jak długo. Microsoft zaoferował 250 tys. USD nagrody dla osoby, która pomoże w ujęciu autora nowej mutacji groźnego robaka Mydoom - Mydoom.B. Funkcję prezesa zarządu TP Internet od 28 stycznia sprawuje Marek Konarski. Optimus domaga się zwrotu 1,3 mln zł od Grupy Onet. Politechnika Gdańska uruchomiła internetową telewizję.

W grudniu 2003 roku w porównaniu z listopadem liczba osób korzystających z Internetu nieznacznie się zwiększyła. Jak wskazują badania prowadzone przez Nielsen/NetRatings, przybyło jedynie 278 tys. internautów na całym świecie – podał Cyberatlas.

Znane są już wyniki finansowe DoubleClicka. Firma osiągnęła 72,9 mln USD przychodu w czwartym kwartale 2003 roku, co stanowi o 10% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2002 roku.

Wielka Brytania jest coraz bliżej uruchomienia telefonii trzeciej generacji na dużą skalę. Vodafone jest kolejnym operatorem, który przygotowuje się do wdrożenia usługi. Wkrótce rozpoczną się testy, a uruchomienie telefonii 3G ma nastąpić wiosną tego roku.

Dwie amerykańskie wytwórnie filmowe, Warner Bros. oraz Columbia, złożyły pozwy przeciwko aktorowi Carmine Caridi (jednemu z członków Amerykańskiej Akademii Filmowej). Caridi oskarżony jest o nielegalne udostępnienie w Internecie przesłanych mu do obejrzenia kopii filmów nominowanych do Oscara.

W miniony weekend na Kubie weszła w życie ustawa, która zakłada blokowanie obywatelom dostępu do Sieci – wszystko w myśl "wymogów bezpieczeństwa i równości społecznej." Narodowy operator telekomunikacyjny ETECSA na razie odsunał w czasie wprowadzenie tego prawa w życie – podała agencja Reuters.

Microsoft zaoferował 250 tys. USD nagrody dla osoby, która pomoże w ujęciu autora nowej mutacji groźnego robaka Mydoom - Mydoom.B. Trudno się dziwić desperacji koncernu z Redmond - wczoraj okazało się, że Mydoom.B został skonstruowany tak, by 1 lutego przeprowadził atak DoS na sewery Microsoftu.

Wirtualna Polska odzyskała płynność finansową. Nie doszło jednak do podniesienia kapitału zakładowego. Spółka uzyskała przedpłatę od Telekomunikacji Polskiej na konto świadczonych przez firmę przyszłych usług. Dalej trwa konflikt pomiędzy akcjonariuszami WP. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63284.html

Przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych stało się już nawykiem i nieodzowną formą komunikacji. W okresie świąteczno-noworocznym 2003 roku padły rekordy wysyłanych SMS-ów. Brytyjczycy w Sylwestra przesłali 111 mln wiadomości, Polacy najwięcej życzeń składali w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Więcej:

Duńska firma Secunia poinformowała o wykryciu nowych błędów w zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer. Zdaniem jej przedstawicieli, nowe "dziury" mogą zostać wykorzystane przez hakerów do przeprowadzania ataków na komputery internautów.

Funkcję prezesa zarządu TP Internet od 28 stycznia sprawuje Marek Konarski. Zastąpił on na tym stanowisku Yanna Gontarda, który ustąpił w miniony piątek.

W przygotowywanej wersji Internet Explorera zapowiadana wcześniej funkcja blokowania reklam otwierających się w dodatkowych okienkach przeglądarki nie będzie ustawiona domyślnie jako włączona. Przynajmniej takie ustawienia zaimplementowano w wersji beta nowego IE.

Według Datamonitor przedsiębiorstwa i instytucje publiczne na świecie w sposób zasadniczy zwiększają swoje inwestycje w outsourcing IT i procesów biznesowych – w 2003 rok liczba kontraktów o wartości powyżej 100 mln USD wzrosła o niemal połowę, a ich wartość o 44%.

Przychody Time Warner w 2003 r. wyniosły 39,6 mld USD. Największy na świecie medialny koncern odnotował wzrost w prawie wszystkich obszarach działalności. Przychody ponownie zmniejszyła natomiast internetowa gałąź firmy - America Online.

Miniony rok był dla sklepu internetowego bardzo pomyślny. Po raz pierwszy w swej historii Amazon.com zanotował zysk. Przychody z czwartego kwartału 2003 r. były o 36% wyższe niż w 2002 roku.

Robak pocztowy Mydoom, który od wczoraj masowo rozsyła się w Sieci, już zastąpił innego "insekta" - Sobiga - na pierwszym miejscu listy najbardziej aktywnych robaków pocztowych w historii Internetu. Według danych firmy MessageLabs, wczoraj po południu co 12 wysyłany na całym świecie e-mail był zarażony przez Mydoom. Eksperci spodziewają się, że jego aktywność będzie powoli malała - tym bardziej, że do walki z Mydoom przyłączył się operator sieci KaZaA.

Tym razem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada, czy zgodne z prawem jest zabranianie klientom korzystającym z planu socjalnego używania Neostrady. Postępowanie wyjaśniające jest już w toku.

Nowosądecka spółka domaga się zwrotu 1,3 mln zł od Grupy Onet, która oddała dopiero 17 mln zł Optimusowi ze zwrotu podatku po wygranej batalii ze skarbówką. Pozew został złożony w warszawskim sądzie okręgowym. Zasady zwrotu pieniędzy zostały uzgodnione 26 lutego 2002 r.

Dzięki wprowadzeniu nowych usług w 2003 r. operatorowi udało się zwiększyć przychody do 137,7 mln zł, wobec 54,2 mln zł rok wcześniej. Bieżący rok Energis chce zamknąć wynikiem na poziomie 220 mln zł.

W trakcie prac nad nowelizacją ustawy o VAT rząd zaproponował obłożenie usług telewizji kablowych i platform telewizji cyfrowych 7% stawką VAT zamiast planowanej 22% - poinformował Marcin Kaszuba, rzecznik rządu.

W zeszłym tygodniu dostęp do kilku dużych serwisów internetowych był utrudniony ze względu na niepomyślny wynik negocjacji między TPSA a Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, operatorem tych serwisów. Jak poinformowało nas PCSS rozmowy wciąż trwają, a zachowanie Telekomunikacji Polskiej jest dla Centrum niemiłym zaskoczeniem. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63201.html

Dzięki współpracy sieci Era, Plus GSM i Idea, na stacjach warszawskiego metra, od dzisiaj (27 stycznia), można korzystać z telefonów komórkowych wszystkich trzech operatorów.

Niemal co trzeci Amerykanin nienawidzi telefonu komórkowego. Pomimo jawnej wrogości do "smyczy" nie może się przy tym bez niej obyć. Rozwiązaniem mogą być urządzenia wiedzące, czego ich właściciel od nich w danej chwili oczekuje - uważają badacze z MIT. To tylko niektóre z ustaleń badania społecznego odbioru wynalazków, przeprowadzonego w ramach programu Lemelson-MIT.

Po Stanach Zjednoczonych, gdzie stowarzyszenie RIAA zapoczątkowało walkę z nielegalnie udostępnianymi za pośrednictwem sieci P2P plikami muzycznymi oraz Wielkiej Brytanii, w której organizacja BPI zapowiada już wkrótce podobne działania, fala pozwów przetoczyć się może także przez Francję.

Według raportu amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC) w 2003 roku kradzież tożsamości, oszustwa w aukcjach internetowych oraz oszukańcze mechanizmy zakupów z domu wyciągnęły z kieszeni amerykańskich konsumentów 437 mln USD.

Z badań przeprowadzonych przez brytyjską firmę Clearswift wynika, że prawie połowę spamu stanowią wiadomości dotyczące różnego rodzaju medykamentów.

W Polskiej Bibliotece Internetowej pojawiło się z powrotem prawie tysiąc publikacji, które usunięto wcześniej z serwisu, by dokonać w tekstach poprawek. Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, nadzorujące projekt, zaznacza, że już wkrótce zmieni się również sposób wyszukiwania dzieł. Twórcy PBI wyjaśniają również kontrowersje dotyczące umieszczenia w zasobach poematu Słowackiego "Pan Tadeusz".

Gdańska uczelnia posiada własną internetową telewizję – ATvPG. Jej celem ma być popularyzacja nauki oraz samej Politechniki. Operatorem telewizji jest Katedra Systemów Multimedialnych na wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (ETI).

Sharman Networks, operator sieci KaZaA, pozwał do sądu... stowarzyszenia RIAA oraz MPAA. Firma zarzuca im m.in. naruszenie praw patentowych, poprzez wykorzystywanie nieautoryzowanych wersji jej oprogramowania - stowarzyszenia używały tych aplikacji do analizowania ruchu w sieci KaZaA.

Rynek małych firm to szczególnie interesujący odbiorca dla operatorów usług DSL - ocenia Probe Group LLC.