Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 24-30.11

Nadal nie wiadomo ile firm weźmie udział w przetargu na UMTS w Polsce. Z kolei władze Australii przełożyły przetarg na telefonie komórkową trzeciej generacji na połowę przyszłego roku.

Zgodnie z zapowiedziami uruchomiono wirtualny oddział BRE Banku - mBank. Jest to bank utworzony do obsługi klientów indywidualnych. Jego nowość na rynku polega na tym, że nie posiada żadnej placówki. Złożenie wniosku o otwarcie konta następuje korespondencyjnie - pocztą elektroniczną lub wysłaniem wniosku zwykłym listem. Jednak by umowa została zawarta, niezbędne jest złożenie własnoręcznego podpisu, ponieważ jeszcze nie funkcjonuje prawo o podpisie elektronicznym. W związku z tym pracownicy mBanku radzą na razie wysyłać od razu wnioski podpisane własnoręcznie zwykłym listem - wtedy bowiem ich zatwierdzenie będzie szybsze, ponieważ bank odsyłając podpisaną umowę do klienta, nie będzie musiał czekać na jej potwierdzenie. Listownie będą wysyłane także karty płatnicze.

W Polsce pojawiły się pierwsze wirtualne karty płatnicze. Zaczął je wydawać Invest Bank. Wirtualna karta właściwie nie jest kartą - jest to pakiet kodów, za pomocą którego klient może dokonywać płatności w Internecie lub wszędzie tam, gdzie nie wymaga się fizycznego potwierdzenia danych z karty. Karta, należąca do światowego systemu EuroCard/MasterCard, może być wydana każdemu posiadaczowi ROR w Invest Banku.

Internet Idea, twórca portalu YoYo.pl, przekształciła się w spółkę akcyjną. Zmiana formy prawnej jest konieczna do wprowadzenia firmy na giełdę. Internet Idea od dawna zapowiadała, że chce wprowadzić swoje akcje do obrotu publicznego. Według ostatnich informacji, debiut na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest planowany na pierwszy kwartał przyszłego roku. Zmiana formy prawnej Internet Idei zbiegła się także ze zmianami osobowymi - prezesem zarządu został Marek Tomkiewicz. Dotychczasowy prezes, Arkadiusz Kuich, został członkiem Rady Nadzorczej.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polkomtela, operatora sieci telefonii komórkowej Plus GSM, uchwaliło podniesienie kapitału akcyjnego spółki o 550 mln zł do 2,05 mld zł, ale nie podjęło decyzji w sprawie udziału w przetargu na UMTS. Zapowiedziano, że zadecyduje o tym rada nadzorcza, która zbiera się 1 grudnia.

Rada nadzorcza Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora Ery GSM, także nie zdecydowała się jeszcze na udział w przetargu. Jak powiedział Robert Niczewski, rzecznik PTC, kwestia ta zostanie rozstrzygnięta rano 2 grudnia. „W sobotę, kiedy upływa termin składania ofert, Ministerstwo Łączności będzie czynne, więc będziemy mogli złożyć ofertę jeśli zostanie podjęta taka decyzja” - powiedział.

Ministerstwo Łączności poinformowało, że istnieje możliwość wydania mniej koncesji na UMTS niż zakładane pięć. Mogłoby tak się stać w sytuacji, gdy oferty przetargowe złoży mniej podmiotów lub złożone propozycje nie będą odpowiadały wymaganiom resortu. Ministerstwo postanowiło, że w takiej sytuacji nieprzydzielone częstotliwości radiowe zostaną rozdysponowane równo pomiędzy firmy, które staną do przetargu.

Australijskie ministerstwo komunikacji ogłosiło, że przetarg na koncesje UMTS rozpocznie się w czerwcu 2001 r. Wcześniej przewidywano, że odbędzie się on w styczniu przyszłego roku. Rząd chce jednak, aby zakończyły się przetargi na licencje w Europie, które absorbują inwestorów, i aby rozwiała się nie najlepsza wokół nich atmosfera. Minister komunikacji Richard Alston ogłosił, że skarb państwa spodziewa się uzyskania z przetargu 1,4 mld USD, które pozwolą zakończyć rok finansowy nadwyżką budżetową. Analitycy jednak sądzą, że rząd australijski (jako kolejny) może się rozczarować: wedle ich szacunków aukcja przyniesie tylko ok. 1 mld USD. Strategia „na przeczekanie” może więc nie przynieść spodziewanego rezultatu.

Kalifornijski sąd postanowił, że prawo własności domeny sex.com ma Gary Kremen, który jako pierwszy zarejestrował ten adres w 1994 r. Przez ostatnie dwa lata za właściciela tej domeny uważał się Stephen Cohen. W październiku 1995 r. skierował on do Network Solutions, firmy rejestrującej adresy internetowe, wniosek w którym podawał, że Gary Kremen zrzekł się swoich praw na jego korzyść. Wniosek ten został zaakceptowany przez Network Solutions w ciągu zaledwie dwóch dni. Kremen cały czas utrzymywał, że Cohen podrobił dokument i bezprawnie wszedł w posiadanie domeny.

Kilkanaście czołowych firm branży IT (i spoza niej) ogłosiło w środę utworzenie Konsorcjum Biznesu Internetowego.Wśród jego członków są takie firmy jak Intel, Compaq, Dell, Hewlett-Packard, IBM, Microsoft, SAP, CommerceOne, Charles Schwab, Fujitsu Siemens, Unisys, Ford, Reuters, Capital One. Celem tej organizacji jest wspieranie rozwoju technologii związanych głównie z transmisja danych służących ekonomicznej aktywności w Internecie. Chce rekomendować kierunki rozwoju i najefektywniejsze standardy. Podjęte już badania zajmują się zastosowaniem języka XML, integracją tradycyjnych form gospodarki z nowymi rozwiązaniami, poprawą jakości komunikacji w systemach przesyłania danych (m.in. łącznością bezprzewodową), systemami bezpieczeństwa sieciowego.