Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 24.01 - 28.01

Spółka NetSprint wprowadziła na rynek narzędzie umożliwiające wyszukiwanie informacji i przeszukiwanie danych korporacyjnych. Przedstawiciele Internetu Obywatelskiego przedstawili listę najbardziej aktywnych parlamentarzystów w obszarze informatyki i internetu oraz wyniki badania "Administracja publiczna w Sieci". Google zamierza zająć się tworzeniem własnej przeglądarki. NFZ umożliwia sprawdzenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza. Postępowanie w sądzie arbitrażowym w sprawie o Wirtualną Polskę rozpoczęte. Kolejne witryny proszą o audyt wyników przez firmę Gemius. Portal o2.pl podwoił zysk netto. Zmiany w zarządzie Gadu Gadu.

Na grupie osób korzystających z internetu firma SMG/KRC przeprowadziła badania nad typem poszukiwanych informacji, z uwzględnieniem podziału na płeć. Wszyscy najczęściej wykorzystują internet do poszukiwania informacji potrzebnych do nauki lub pracy oraz szukają tych związanych ze swoim hobby czy zainteresowaniami. Tu nie ma większych różnic. Te zaczynają się w temacie sportu, komputerów oraz zdrowia i urody...

Masz firmę, ale nie stać cię na kosztowną promocję w mediach? Tradycyjne formy reklamy uważasz za mało atrakcyjne i nieskuteczne? 27-letnia Angel Brammer wychodzi na przeciw Twoim oczekiwaniom, oferując do wynajęcia na aukcji portalu eBay... swój dekolt.

Najpierw opublikowaliśmy wyniki Megapanelu, według których portale - obok wyszukiwarki Google, witryn Microsoftu, Allegro i Idei - zdominowały pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych witryn. Potem przyszedł czas na ranking biur sprzedaży, w którym portale przemieszane były z sieciami reklamowymi. Który z tych rankingów jest wiążący dla osób kupujących reklamy w polskim internecie? Zachęcamy do przeczytania tekstu "Dla zdezorientowanych: Kto jest największy w Polskim internecie?!"

Jak informuje magazyn Marketing, koncern Sony planuje w 2005 r. uruchomienie internetowego sklepu muzycznego specjalnie dla posiadaczy przenośnej konsoli do gier PSP.

Spółka NetSprint wprowadziła na rynek nowe narzędzie umożliwiające wyszukiwanie informacji i przeszukiwanie danych korporacyjnych z poziomu interfejsu zbliżonego do wyszukiwarek internetowych. NetSprint Intranet opracowany został dla firm i instytucji.

Niemieccy dostawcy usług internetowych nie mają obowiązku ujawniać danych personalnych internatów, udostępniających w Internecie pliku muzyczne - orzekł sąd we Frankfurcie.

Amerykańska organizacja RIAA złożyła 717 nowych pozwów przeciwko użytkownikom sieci bezpośredniej wymiany plików, podejrzanym o nielegalne dystrybuowanie muzyki. Większość pozwanych stanowią użytkownicy programów Kazaa, eDonkey oraz Limeware.

Na czwartkowej konferencji podczas targów "Komputer Expo 2005" przedstawiciele Internetu Obywatelskiego przedstawili listę najbardziej aktywnych parlamentarzystów w obszarze informatyki i internetu. Zaprezentowano również wyniki badania "Administracja publiczna w Sieci".

W warszawskim Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęła się kolejna, edycja Międzynarodowych Targów Informatycznych Komputer Expo 2005. Targi potrwają do 29 stycznia. Niestety w tym roku impreza zanotowała koleny spadek liczby wystawców - udział w targach bierze zaledwie około 100 firm.

Odkąd szeregi Google zasilił Ben Goodger, jeden z głównych programistów Firefoksa, pojawiły się przypuszczenia, że spółka zamierza zająć się tworzeniem własnej przeglądarki. Sugestie umacnia fakt, że Google zarejestrowało domenę Gbrowser.com.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił na swojej witrynie możliwość sprawdzenia przez pacjentów czasu oczekiwania na wizytę u lekarza w danej placówce. Niestety spis nie obejmuje wszystkich punktów medycznych. Wkrótce ruszyć ma też ogólnopolska infolinia.

Przedstawiciele Motion Picture Association of America poinformowali o złożeniu drugiej puli pozwów przeciwko internautom wymieniającym się filmami w sieciach bezpośredniej wymiany plików. Dodatkowo MPAA udostępniło darmowe narzędzie, do skanowania twardego dysku komputera w poszukiwaniu plików wideo, muzyki oraz zainstalowanych programów P2P.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęło się postępowanie w sądzie arbitrażowym dotyczące sporu o odkupienie od mniejszościowych udziałowców Wirtualnej Polski akcji portalu. Proces jest poufny, a jego finał może być znany w ciągu najbliższych miesięcy.

Wartość sprzedaży usług home.pl wzrosła w ubiegłym roku o 48% i wyniosła 9,85 mln. - To najlepsze wyniki finansowe w naszej historii - komentują przedstawiciele spółki. Home.pl szacuje, że w bieżącym roku wartość sprzedaży wzrośnie o ok. 30-35%.

Amerykański koncern rezygnuje z grup dyskusyjnych. AOL zapowiedział, że już w lutym bieżącego roku nie będzie dostępu do tych serwisów.

Przejęciem walczącej o prawa do serwisu Allegro londyńskiej spółki QXL ricardo zainteresowana jest holenderska firma Florissant. Transakcja mogłaby zakończyć spór o własność aukcyjnej platformy. Florissant zawarła już porozumienie w tej sprawie z NIAA sp. z o.o, która od 2002 roku jest głównym udziałowcem QXL Poland - spółki zarządzającej Allegro.pl. Ofertą Florissant nie jest jednakże zainteresowana strona brytyjska.

Przedstawiciele organów ścigania i firm internetowych z całego świata porozumieli się w sprawie utworzenia specjalnego serwisu internetowego, gdzie będzie można zgłaszać podejrzane zachowania internautów -domniemanych pedofilów. Uruchomiona zostanie strona międzynarodowego programu Virtual Global Task Force (zainicjowanego w 2003 r.), ścigającego przestępstwa z wykorzystaniem dzieci, np. pedofilię i pornografię dziecięcą.

W ofercie firmy SoftPoint pojawił się nowy produkt firmy GFI Software - MailArchiver for Exchange, służący do archiwizacji oraz wyszukiwania wiadomości poczty elektronicznej.

Netia jeszcze w tym roku chce uruchomić usługi telefonii komórkowej wspólnie z wybranym partnerem - zapowiedział w rozmowie z agencją, Wojciech Mądalski, prezes Netii.

Symantec wkroczy w lutym na rynek rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo systemom e-mail (eliminujących spamy i chroniących sieci przed wirusami), przygotowując urządzenia należące do dwóch nowych linii produktowych: 8100 i 8200.

Pora na głos przeciwnej strony w konflikcie między sieciami a PBI. Wojciech Guzik, prezes zarządu PBI, przedstawia inną jego wersję. Wyjaśnia, dlaczego sieci nie są w Radzie Badania. A czy kiedykolwiek będą? Czy powstanie mechanizm weryfikacji danych o oglądalności witryn publikowanych w komunikatach prasowych? Czy PBI będzie kiedyś mierzyć wydatki na reklamę internetową? Wojciech Guzik odpowiada na szereg kłopotliwych pytań, również z zakresu metodologii badania.

Z inicjatywą dokonania audytu prezentacji wyników badania PBI wystąpił Onet w ubiegłym tygodniu. Pomimo tego, że rynek przyjął pomysł z rezerwą, kolejny podmiot poddał się kontroli. O2.pl pewnie nie będzie ostatnim przedsięwzięciem internetowym, które skorzysta z gemiusowego audytu.

Pojawiły się nieoficjalne doniesienia jakoby firma Google miała przygotowywać się do świadczenia usług telefonii internetowej. Przedstawiciele spółki nie chcą komentować tej informacji. Wiele jednak wskazuje na to, że amerykański gigant pokusi się o zagarnięcie części tego coraz bardziej lukratywnego rynku.

Portal internetowy o2.pl poinformował, że w ubiegłym roku podwoił swój zysk netto, a przychody były większe o ponad 220%. W 2004 roku przychody spółki wyniosły 4 mln zł. Nadspodziewanie dużym zainteresowaniem cieszyła się usługa telefonii internetowej Tlenofon.

Stanowisko Łukasza Foltyna, dotychczasowego prezesa spółki SMS Express, która jest właścicielem Gadu Gadu, przejął wiceprezes Krzysztof Szalwa. Łukasz Foltyn został powołany do rady nadzorczej spółki.

Iran oskarża Stany Zjednoczone o spowodowanie zamknięcia popularnego irańskiego serwisu informacyjnego online, Iranian Students' News Agency. Zdaniem przedstawicieli rządu irańskiego, amerykańska administracja zaleciła zamknięcie witryny dostawcy usług internetowych firmie The Planet, która utrzymywała stronę w sieci.

Chris Gorog, prezes muzycznego sklepu internetowego Napster, podczas odbywających się w Cannes Targów Muzycznych Midem poinformował, iż planowane jest rozszerzenie oferty katalogowej serwisu o pliki wideo.

Amerykańscy reklamodawcy w większym stopniu niż szacowano przetransferowali budżety z tradycyjnych mediów do internetu - wskazuje Merrill Lynch. Zamiast do gazet, który nakłady wciąż się zmniejszają, w większości przypadków pieniądze na promocję popłynęły do sieci.

Popularność alternatywnych przeglądarek rośnie. Kosztem Internet Explorera. Z Firefox korzysta już prawie 5% internautów.

Prezes Dow Jones przewidział pojawienie się takiego problemu już kilka miesięcy temu. Wydawany przez niego Wall Street Journal Online ma więcej chętnych do umieszczenia na nim reklam, niż jest w stanie pomieścić. Nie on jedyny zresztą. Podobne oblężenie przeżywają też inne serwisy informacyjne. Same również łatwo znajdują nabywców.

Firma Google zaprezentowała nową usługę - wyszukiwarkę programów telewizyjnych. Serwis Google Video - dostępny na razie w wersji testowej - umożliwia łatwe wyszukiwanie informacji w archiwum kilkunastu zindeksowanych amerykańskich stacji telewizyjnych. Koncern planuje także ekspansję na rynku usług VoIP.

Większość osób uważa się za świetnych znawców wyszukiwarek. Korzysta z nich 84% amerykańskich internautów. 32% nie mogłoby bez nich żyć. Ale... 2 na 3 osoby nie odróżniają zwykłych wyników wyszukiwania od sponsorowanych odnośników.

Liczba urządzeń z możliwością dostępu do internetu wzrośnie z 791 mln sztuk w 2004 do... ponad 1 miliarda w roku 2008 - szacuje firma badawcza In-Stat. Połączenie z globalną siecią umożliwia poza komputerami coraz więcej telefonów komórkowych, a także urządzenia zupełnie rozrywkowe jak konsole do gier czy telewizyjne set-top boksy.

Jak poinformował polski operator, pod koniec ubiegłego tygodnia France Telecom sfinalizował transakcję zakupu od Kulczyk Holding 3,75% akcji TPSA.

Serwis p2pnet.net rozpoczął publikowanie listy najpopularniejszych filmów w sieciach bezpośredniej wymiany plików. Spis powstaje na podstawie danych, dostarczanych przez zajmującą się monitorowaniem sieci P2P firmę Big Champagne. W tej chwili na liście w obu kategoriach (Najpopularniejszych film w USA i na świecie) triumfuje "Spiderman 2".

Portal Yahoo! udostępnił nową wersję testową programu pozwalającego wyświetlać spersonalizowane informacje, pochodzące z serwisu, na pasku zadań Windows. Nie każdy użytkownik komputera ma czas, żeby spędzać pół dnia śledząc interesujące go informacje w przeglądarce internetowej - dzięki Yahoo! Ticker każdy być 'na bieżąco', nie odrywając się specjalnie od pracy.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy Dell był najbardziej aktywnym reklamodawcą internetowym. Według badań Nielsena/NetRatings jego reklamy miały aż 5,83 mld odsłon.

Chiny nadal stosują ścisłą cenzurę Internetu, włącznie z aresztowaniem jego użytkowników - informuje Amnesty International.