Przegląd tygodnia 23.08-27.08

Nieoficjalnie mówi się o planach Interii przejęcia komunikatora Gadu Gadu i serwisu Blog.pl. W lipcu 25% Polaków powyżej 15 roku życia korzystało z sieci. Przedstawiciele portalu MSN dementują plotki o pojawieniu się polskiej wersji serwisu w najbliższym czasie. Jeszcze w bieżącym roku firma Tel-Energo zamierza uruchomić łącze do transmisji danych między Polską a Białorusią. Od poniedziałku możliwe jest testowanie usług telefonii UMTS. Internet Standard uruchomiło forum dyskusyjne.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział, że zamierza coraz efektywniej chronić konkurencję w całej gospodarce, a szczególny nacisk zostanie położony m.in. na sektor telekomunikacyjny oraz internetowy.

Od dziś (piątek 27.08) dostępne dla wszystkich jest Forum Internet Standard. Wszystkich zainteresowanych wymianą myśli, dyskusją na nawet najbardziej drażliwe tematy oraz kontaktem z redakcją serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej usługi.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że portal Interia.pl prowadzi negocjacje w sprawie zakupu najpopularniejszego w Polsce komunikatora Gadu Gadu. Jednocześnie serwis Ciekawe.blogspot.pl podał, że krakowska spółka zamierza przejąć również Blog.pl.

Neostrada przyspiesza do 1 Mb/s? Plotki dotyczące nowych wariantów oferty TP S.A. przybierają na sile. Jednak wraz z nimi pojawiła się garść niepokojących informacji. Możliwe jest, iż od 1 września wszystkie odmiany usługi będą posiadały limit ilości pobieranych danych.

Pogłoski na rynku sugerują, że do wejścia do Polski szykuje się amerykański MSN, internetowy oddział Microsoftu. Tymczasem, jak poinformowali nas przedstawiciele korporacji, to jeszcze dość odległe plany.

Pierwsza połowa roku upłynęła w Stanach Zjednoczonych pod znakiem wyraźnego wzrostu rynku e-reklamy - wskazuje raport TNS Media Intelligence/CMR. Co ciekawe, dynamika wzrostu wydatków reklamowych jest największa w branży internetowej

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego kontynuuje swoją politykę pozwów wobec użytkowników popularnych serwisów P2P. Pula zagrożonych poważnymi konsekwencjami prawnymi powiększyła się o kolejne 896 osób.

Z najnowszego raportu firmy badawczej eMarketer wynika, że 90% nastolatków i osób zakwalifikowanych jako "młodzi ludzie" (do 22 roku życia) korzysta z internetowych komunikatorów. Jak dowiodły badania, rozmowy przez Internet to wcale nie tylko domena młodych. Dorośli z powodzeniem używają tego typu aplikacji w swojej codziennej pracy.

W komunikatorze internetowym Gadu-Gadu wykryto błąd, który umożliwia ukrycie prawdziwej nazwy pliku przesyłanego do użytkownika GG - informuje serwis SecurityTracker.com. Luka w zabezpieczeniach komunikatora, którą odkrył Bartosz Kwitkowski, może być wykorzystana do 'dyskretnego' przesyłania wirusów i trojanów.

W minionym miesiącu 25% mieszkańców naszego kraju powyżej 15 roku życia skorzystało z internetu - wskazują najnowsze badania Net Track prowadzone przez SMG/KRC. W ciągu ostatniego półrocza liczba użytkowników sieci zwiększyła się o milion internautów. Wzrasta liczba osób korzystających z internetu w domu.

Od ogłoszenia w zeszłym tygodniu przez RealNetworks czasowej obniżki cen utworów dostępnych w internetowym sklepie muzycznym Rhapsody, sprzedanych zostało ponad milion plików.

Z najnowszego raportu Forrester Research wynika, że w najbliższych latach nastąpi znaczy wzrost w wydatkach na internetowe zakupy. W 2010 roku Amerykanie mają wydać ok. 316 mld USD na e-commerce. Internetowa sprzedaż obejmie 12% krajowej sprzedaży detalicznej.

Zarówno WP jak i Yahoo! powstały w tym samym roku i miały podobne plany: prowadzenie portalu, fuzje z firmami internetowymi, debiut na giełdzie. Amerykańskiej spółce się udało - a dlaczego WP nie? O przeszkodach w postaci zbyt surowych zasad Giełdy Papierów Wartościowych i braku deregulacji rynku telekomunikacyjnego opowiada w wywiadzie dla Internet Standard Maciej Grabski, pierwszy inwestor spółki, członek rady nadzorczej WP, osoba dbająca o strategię portalu. - Wirtualna ma jeszcze szansę zrealizować swoje plany, stać się niezależnym i zyskownym przedsięwzięciem - uważa Maciej Grabski. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/69924.html

Przychody z działalności podstawowej telefonii Dialog za I półrocze br. wyniosły 221 mln zł. W drugim kwartale br. spółka osiągnęła nadwyżkę w przychodach w wysokości 2,4 mln zł w stosunku do założeń budżetowych.

Autorzy robaków i wirusów internetowych prześcigają się w coraz to nowych sposobach na uprzykrzenie życia użytkownikom komputerów. Robak o nazwie Rbot-GR po zainfekowaniu systemu przejmuje kontrolę nad... .

Jeszcze przed pojawieniem się Google na nowojorskiej giełdzie spółka mocno podkreślała swój indywidualizm, co doprowadzało amerykańską branżę finansową do irytacji. Wygląda na to, że po czwartkowym debiucie, Google znów pójdzie swoją drogą - wbrew presjom analityków firma nie chce podawać swoich prognoz finansowych do wiadomości publicznej.

Jeszcze w bieżącym roku firma Tel-Energo zamierza uruchomić łącze do transmisji danych między Polską a Białorusią. Operator nie chce zdradzić, na jakie zyski liczy z tytułu świadczenia takich usług. Wiadomo, że zaostrzy się konkurencja z TPSA.

Zarząd funduszu MCI Management S.A. podał, że do końca bieżącego roku spółka planuje uzyskać jednostkowy wynik finansowy netto w wysokości 3,555 mln zł. W minionym półroczu MCI osiągnął pierwszy w swej historii zysk

Od poniedziałku możliwe jest testowanie usług telefonii UMTS. Z szybkiej transmisji danych w sieci PTC (operator Ery) będzie korzystać ponad 1000 klientów. Testy przeprowadzane będą w Warszawie.

Ponad 100 osób liczyła rozbita przez lubuską policję zorganizowana grupa przestępców internetowych - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Gang działał m.in. w Polsce, USA oraz Australii - powiedziała PAP Agata Sałatka, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Na liście przestępstw popełnianych przez grupę znalazły się m.in. włamania do systemów komputerowych oraz dystrybuowanie nielegalnego oprogramowania.

Przychody firmy wyniosły w pierwszej połowie roku 4,4 mln zł, co oznacza wzrost o 48% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spółka prognozuje, że zarówno w trzecim jak i w czwartym kwartale dynamika sprzedaży będzie jeszcze wyższa.

Spoty telewizyjne zawitają do polskiej Sieci: pomysł, który na początku roku wywołał sporo zamieszania w USA, w Polsce wprowadzają ARBOmedia i Szortal.