Przegląd tygodnia 23.02-27.02

Polacy coraz częściej dokonują zakupów online. Liczba internautów w naszym kraju na przełomie grudnia i stycznia wyniosła ok. 6,55 mln osób. W systemie mBanku pojawiły się luki umożliwiające zmianę limitu kart kredytowych. "Nie powinno się porównywać wyników badania Prawdziwy Profil i gemiusTraffic" – mówi w wywiadzie dla Internet Standard Marcin Pery, wiceprezes Gemius S.A., rozstrzygając spór między Money.pl i portalami.

Opera Software ma pojawić się na norweskiej giełdzie w następny czwartek. W tej chwili firma zbiera fundusze niezbędne do dalszych prac nad rozwiązaniami dedykowanymi dla rynku mobilnego

Magazyn Forbes już po raz osiemnasty opublikował listę najbogatszych ludzi na świecie. Pierwsze miejsce jak można było się spodziewać utrzymał Willliam H Gates III. Jego majątek - kurczący się przez ostatnie lata – w tym roku powiększył się do 46,6 mld USD. W najnowszym rankingu Forbes’a znalazło się w sumie 48 osób związanych z branżą technologiczną, w tym 9 właścicieli firm produkujących oprogramowanie.

Polacy od maja ubiegłego roku coraz częściej i coraz chętniej dokonują zakupów za pośrednictwem Internetu. Najczęściej nabywamy w Sieci książki i artykuły elektroniczne – wskazują wyniki badania Interbus, przeprowadzonego przez TNS OBOP.

Z najnowszego badania Net Track wynika, że 21,8% Polaków w wieku od 15 do 75 lat korzystało z Internetu na przełomie grudnia i stycznia. Tym samym od listopada liczba internautów wzrosła o ok. 100 tys. osób. Najczęściej korzystamy z Sieci w domu, przeglądając strony portali, operatorów telefonii komórkowej, komunikatora Gadu Gadu i wyszukiwarki Google. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/64216.html

W mBanku odkryte zostały luki, które umożliwiały klientom zmianę limitu dla kart kredytowych oraz transakcji bezgotówkowych. Dziurę wykrył jeden z użytkowników. Przedstawiciele banku zbagatelizowali jego doniesienie. Dziś oświadczyli, że sytuacja nie stanowiła zagrożenia dla bezpieczeństwa korzystania z systemu transakcyjnego mBanku – podał serwis Hacking.pl

W Polsce miała miejsce nietypowa rozprawa sądowa. Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere, które rozsyłało użytkownikom niezamówioną korespondencję dotyczącą promocji własnej działalności, pozwało do sądu autora serwisu Nospam-pl.net za to, że określił organizację mianem "spamera". Sąd nie przyznał SPPNN racji. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego, który podtrzymał wcześniejszą decyzję.

Producenci oprogramowania antywirusowego poinformowali o wykryciu nowej mutacji niebezpiecznego robaka NetSky - oznaczonej literą C. Nowa wersja od swoich poprzedników różni się m.in. tym, że za po zainfekowaniu komputera odtwarza krótki sygnał dźwiękowy.

DoubleClick zamierza wprowadzić do swej oferty rozwiązanie pozwalajace na zarządzanie umieszczaniem reklam w wynikach wyszukiwania. Narzędzie dla reklamodawców ma działać wspólnie z systemem DART for Advertisers – podały DM News.

CNN International jest pierwszym na świecie programem informacyjnym, oferowanym przez całą dobę użytkownikom telefonów komórkowych. Usługa będzie publicznie dostępna od marca w Austrii dla użytkowników GPRS i UMTS.

Nie powinno się porównywać wskaźników dwóch różnych badań, jakimi są Prawdziwy Profil i gemiusTraffic. Pierwsze to badanie user-centric, a drugie to site-centric. Żadnym z pomiarów nie można w dowolny sposób manipulować - wskazuje Marcin Pery, wiceprezes zarządu Gemius S.A. Dodaje, że firma gotowa jest już na publikację wyników badania panelowego, czeka jednak jeszcze na zgodę PBI. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/64145.html

Podczas tegorocznej gali branży medialnej i reklamowej po raz szósty przyznano prestiżowe statuetki – Impactory rynku. Przyznanie nagród poprzedziła konferencja dotycząca rynku mediów i reklamy w Polsce.

Bill Gates poinformował, że jego korporacja przygotowuje technologię, która pozwoli zahamować plagę spamu. Rozwiązanie nie jest jeszcze dostępne na rynku, a już zostało skrytykowane przez ekspertów walczących z lawiną niechcianych wiadomości.

W Internecie pojawił się nowy, potencjalnie groźny robak, błyskawicznie rozprzestrzeniający się za pośrednictwem komunikatora ICQ. Według rosyjskiej firmy Labs, Bizex zdołał już zainfekować co najmniej 50 tys. komputerów na całym świecie.

W czwartym kwartale minionego roku sprzedaż detaliczna za pośrednictwem Sieci stanowiła 2% ogółu sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze nigdy w całej historii odsetek zakupów online nie był tak wysoki – poinformowała agencja Reuters.

Z wielkim zaskoczeniem przyjęto wiadomość o piątkowym przegłosowaniu przez Sejm decyzji o zwolnieniu usług internetowych z podatku VAT. Ministerstwo Finansów, które wcześniej zarzekało się, że nie może być mowy o niższej stawce niż 22%, nie potrafi wyjaśnić, czy jest to zgodne z regulacjami Unii Europejskiej. Przedstawiciele branży internetowej wstrzymują się od radosnych komentarzy. Sprawa trafi do Senatu, a potem z powrotem do Sejmu. Wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/64051.html

W Wielkiej Brytanii przyznano coroczne tytuły dobrych i złych, internetowych postaci roku. Mianem bohatera 2003 roku określono Steve’a Linforda, który prowadzi bezpardonową walkę z niezamówioną korespondencją, nadzorując "Spamhaus Project". Z kolei tytuł "czarnego charakteru" przypadł firmie Verisign - podał serwis BBC Online.

Internetowy sklep muzyczny Napster poinformował, że od momentu jego uruchomienia (co miało miejsce pod koniec października), internauci zakupili w nim ponad 5 mln plików muzycznych.

Jak podaje GSM Association, w styczniu światowa liczba abonentów sieci komórkowych przekroczyła miliard. W minionym roku łączne przychody z usług telefonii mobilnej w systemie GSM sięgnęły 277 mld USD. Według prognoz Deutsche Bank kwota ta sięgnie ponad 500 mld USD w 2005 r.

IAB Polska po zakończeniu zorganizowanej przez Money.pl akcji "Nie dla droższego Internetu" przypisało sobie organizację przedsięwzięcia. Serwis Bankier.pl nie ma racji mówiąc, że Money.pl w wyniku akcji pozyskało przypadkowych użytkowników i wprowadza w błąd reklamodawców. Sekcja Biznes prowadzona w ramach portalu Onet.pl nie pretenduje do rangi portalu finansowego – odpowiada na zarzuty konkurencji Arkadiusz Osiak, prezes Money.pl Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/64045.html

W tym roku zakochani w Stanach Zjednoczonych wydali na zakupy online niebotyczną kwotę 170 mln USD. To absolutny rekord internetowej sprzedaży gadżetów związanych ze świętem 14 lutego.

W Sieci pojawiła się nowa mutacja niebezpiecznego robaka pocztowego MyDoom. W odróżnieniu od swoich poprzedników MyDoom.F jest destrukcyjny - potrafi m.in. kasować pliki. "Insekt" przeprowadza również atak DoS - na serwis internetowy amerykańskiego stowarzyszenia RIAA