Przegląd tygodnia 22-28.12

Amerykanie wydali w Internecie na świąteczne zakupy dwukrotnie więcej niż rok temu, a Roman Kluska przestał nadzorować stworzony przez siebie Optimus.

Roman Kluska zrezygnował z przewodniczenia Radzie Nadzorczej Optimusa. Nowym szefem Rady Nadzorczej został Jacek Krawczyk, który ostatnio był prezesem Banku Współpracy Europejskiej. Roman Kluska całkowicie zrezygnował z kierowania spółką, którą sam założył 12 lat temu, ponieważ, jak podano oficjalnie, zakończył swoją misję osoby nadzorującej proces wyboru inwestora dla Optimusa. Jeszcze w kwietniu Roman Kluska wraz z żoną sprzedali kontrolny pakiet akcji nowosądeckiej firmy BRE Bankowi i Zbigniewowi Jakubasowi. W następnym miesiącu Kluska przestał być prezesem zarządu został przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki, która jest największym polskim holdingiem informatycznym. Natomiast w listopadzie zawarto umowę o sprzedaży akcji, posiadanych przez BRE i Jakubasa, medialnemu ITI Holdings (właścicielowi m.in. telewizji TVN). Holding medialny będzie miał początkowo 70 procent udziałów Optimusa. W planach jest podział firmy na portal Onet.pl i część, specjalizującą się w rozwiązaniach informatycznych. Tę ostatnią ma nabyć inwestor strategiczny. Nieoficjalnie mówi się, że może to być amerykański Gateway, z którym są już prowadzone negocjacje.

ComputerLand wspólnie z firmami Delta Trans Logistik, Eurostal, Poland Alloys, Oficyną wydawniczą Ferraria oraz Ośrodek Informacji Hutniczej założył spółkę StalPortal. Nowy podmiot zajmie się m.in. prowadzeniem wertykalnego portalu internetowego, który umożliwi handel stalą oraz towarami przemysłowymi. Jego uruchomienie planowane jest na drugi kwartał 2001 roku. Nowa spółka zajmie się też dostarczaniem oprogramowania oraz badaniem rynku. Kapitał akcyjny StalPortalu wynosi 3,5 mln zł i dzieli się na 35 tys. akcji serii A. ComputerLand objął 56,86 proc. akcji, Polland Alloys , Eurostal, Delta Trans Logistic po 14,28 proc., a Ośrodek Informacji Hutniczej oraz Oficyna Wydawnicza “FERRARIA” po 0,14 proc. akcji. Założyciele zaproponowali także Stalexportowi objęcie opcji na akcje serii B. Prezesem nowej spółki został Joachim Piecha , w przeszłości członek zarządów spółek z branży hutniczej.

Microsoft poinformował o zakupie Great Plains Software. Szacunkowa wartość transakcji wynosi 1,1 mld dolarów. Great Plains Software jest jednym z producentów oprogramowania dla przedsiębiorstw, specjalizującym się w rozwiązaniach dla księgowości i zarządzania. Zanim doszło do przejęcia, obie firmy oświadczyły o prowadzeniu wspólnej działalności na rynku Application Service Provider. W Polsce ich partnerem będzie Getin Service Provider, należący do Europejskiego Funduszu Leasingowego. Great Plains zostanie wcielony do struktur Microsoftu w całości, łącznie z całą dwutysięczną załogą. „Microsoft zwrócił się w kierunku rynku na którym są miliony potencjalnych klientów” - ocenia przejęcie Robert Kugel, analityk z FAC/Equities. „To jest dobry krok, ponieważ małe firmy będą kupowały już wkrótce więcej oprogramowania niż kiedykolwiek dotychczas” - dodaje.

Szeptel podpisał umowy z zakładami energetycznymi w Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Tarnowie. Szacunkowe wartości tych pięcioletnich umów wynoszą odpowiednio 3,3 mln, 3,6 mln i 2.5 mln złotych. Przedmiotem kontraktów jest między innymi budowa sieci światłowodowej z wykorzystaniem infrastruktury zakładów, zwłaszcza linii energetycznych wysokiego i średniego napięcia, oraz zakres wspólnych inwestycji i zasady rozliczeń pomiędzy spółkami. Szeptel zamierza wykorzystać łącza światłowodowe należące do lokalnych spółek energetycznych zamiast budować własną infrastrukturę, w celu świadczenia usług telekomunikacyjnych. Same zakłady nie posiadają odpowiednich koncesji na prowadzenie tego typu działalności, więc muszą dzierżawić swoją infrastrukturę innym podmiotom.

Agora nie uruchomiła swojego portalu. Spółka zapowiedziała, że nastąpi to dopiero pod koniec stycznia. Portal Agory miał ruszyć w grudniu. Plany przewidują, że będzie on miał nazwę dotychczasowej witryny Gazety Wyborczej – gazeta.pl. Jak poinformowała Dorota Nowak, rzecznik spółki, obecnie przeprowadzane są testy badające sprawne funkcjonowanie portalu. Opóźnienie startu portalu tłumaczy wdrożeniem nowoczesnych technologii i równoczesnym prowadzeniem obecnego serwisu Gazety Wyborczej. Według ostatnich zapowiedzi, portal ma ruszyć w trzecim tygodniu stycznia, oficjalna premiera odbędzie się miesiąc później po uruchomieniu.

Tegoroczne wydatki świąteczne dokonane przez Amerykanów w Internecie były ponad dwukrotnie większe niż rok temu. W Sieci zostawiono 8,7 mld dolarów. Jeszcze rok temu Amerykanie zrobili świąteczne zakupy na kwotę 4,2 mld dolarów. Wzrost więc wyniósł 108 procent. Firmy Golden Sachs i PC Data prowadziły badania od ostatniego tygodnia listopada po 17 grudnia. Większe wydatki, oprócz wzrostu popularności Internetu, tłumaczy się także tym, że w tym roku sezon świątecznych zakupów rozpoczął się nieco wcześniej. Stało się tak, ponieważ wielu klientów poprzednio zamawiając prezenty niemal w ostatniej chwili, otrzymywali je z opóźnieniem. Wirtualne sklepy, pamiętając o tym, uprzedzały klientów, by starały się wcześniej składać zamówienia dając im więcej czasu na rozwiązywanie problemów logistycznych. W Polsce brak na razie precyzyjnych danych na temat Świąt w internetowym handlu. Przedstawiciele krajowych wirtualnych sklepów jednak przyznają, że w tym roku ich obroty radykalnie wzrosły. Małgorzata Śląska z internetowego hipermarketu ToTu, powiedziała nam, że w tym roku świąteczne obroty były dwu- a nawet trzykrotnie wyższe niż rok temu. Także Vivid.pl podał, że w tym okresie świątecznym osiągnął o 100 procent wyższe obroty niż w 1999 r.