Przegląd tygodnia 22 – 28.06

Świat nie będzie już taki sam: księgowi WorldCom wykazali, że można „schować” 4 mld USD, w sprzedaży pojawiła się oczekiwana z niepokojem hybryda – Lindows, Polacy włamali się do systemu NASA, a amerykański ustawodawca ukręcił sznur na internetowe radia.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji po raz drugi wystąpiła o nowelizację ustawy o podpisie elektronicznym. PIIT postuluje konieczność nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym. Izba domaga się m.in. "wyeliminowania oczywistych błędów legislacyjnych" i przekazania przez Ministra Gospodarki możliwość wydawania zaświadczeń elektronicznych podmiotom kwalifikowanym.

Wierzyciele głosowali za przyjęciem układu dla Netii Holdings. Na głosowanie nad układem czeka już tylko jedna spółka z grupy Netii Holdings – Netia South. Wcześniej, w tym tygodniu zatwierdzono układ Netii Telekom.

Prokom Software podpisał z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń SA aneks do umowy z lutego 2000 r., przedłużający opiekę nad wdrożonym przez integratora Systemem Informatycznym PZU (SI PZU). Umowa obejmuje opiekę nad systemem ubezpieczeniowym INSURER, oprogramowaniem finansowo-księgowym FKX oraz infrastrukturą techniczną (390 serwerów Unix, 390 lokalnych sieci i 380 routerów). W PZU z systemu korzysta ok. 4 tys. użytkowników.

Prokuratora Okręgowa w Poznaniu sprawdza doniesienie w sprawie włamania dwójki polskich hakerów (19 i 17 lat) do systemu komputerowego NASA. Włamywacze zostali wykryci przez własną niedyskrecję. Według przedstawicieli ambasady amerykańskiej, włamanie to spowodowało „straty” szacowane nawet na milion USD – tyle wynieść ma upgrade i sprawdzenie zabezpieczeń.

ComArch i BRE Leasing zawarły porozumienie dotyczące sporu, jaki firmy toczyły na drodze sądowej od sierpnia ubiegłego roku. Sprawa dotyczy zakończonego niepowodzeniem wdrożenia systemu Egeria Leasing. BRE Leasing - domagając się odszkodowania w wysokości ok. 1,5 mln zł - oskarżał integratora m.in. o znaczne przekroczenie harmonogramu rozpoczętego w 1998 r. projektu i wykonanie poszczególnych modułów systemu niezgodnie z ustaloną specyfikacją. SA wystąpił o odszkodowanie sięgające 1,1 mln zł, jako zadośćuczynienie za działania BRE Leasing, polegające na szkalowaniu dobrego imienia firmy w mediach. Zawarta między stronami ugoda zakłada wycofanie pozwów. BRE Leasing zobowiązał się do zamieszczenia w prasie przeprosin za rozpowszechnianie negatywnych informacji o krakowskim integratorze.

Serwis aukcyjny Allegro.pl wprowadził we współpracy z Raiffeisen Bank Polska możliwość kredytowania transakcji aukcyjnych przez swoich użytkowników. Bank udziela kredytu bez żyrantów, w wysokości do 60 tys. zł.

Oprogramowanie Mobile@Connector firmy zostało nominowane do nagrody .Net Application of the Year, przyznawanej w ramach tegorocznej edycji konkursu Microsoft Certified Partner Award. Logotec jest jednym z pięciu finalistów w kategorii aplikacji sieciowych i jednocześnie pierwszą polską firmą, której produkt otrzymał nominację do tej nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu i oficjalne wręczenie nagród odbędzie się 12 lipca br. w Los Angeles, w trakcie corocznej konferencji dla partnerów Microsoftu - Fusion 2002.

Infovide zakończyła wdrażanie rozwiązania eProcurment firmy Commerce One. System zakupowy umożliwi spółce dokonywanie bieżących zamówień poprzez platformę Xrade. Infovide zaopatruje się w ten sposób w materiały biurowe i akcesoria komputerowe. Wdrożenie objęło wszystkie oddziały firmy w Warszawie, Katowicach i Poznaniu. Są one teraz obsługiwane przez dostawców z którymi zawarto ramowe umowy. Infovide od stycznia br. jest partnerem konsultingowym Xtrade.

Polscy producenci, dystrybutorzy i firmy informatyczne skupieni w Klubie ECR (Efficient Customer Response) wspólnie uzgodnili kształt elektronicznej faktury. Przedstawiciele firm wypracowali ostateczny kształt elektronicznej faktury, która będzie obowiązywać w obiegu dokumentów pomiędzy sieciami handlowymi i dostawcami. Prace nad uzgadnianiem dokumentów elektronicznych obrotu handlowego są prowadzone przez powołaną przy Klubie ECR specjalną Grupę ds. EDI (Electronical Data Interchange).

GTS Central Europe Group, wchodzące w skład GTS Europe zostało zakupione przez KPNQwest w październiku ub. roku. Transakcję sfinalizowano w marcu. Pod koniec maja br. holendersko-amerykański operator złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, podobnego wniosku jednak nie złożyło kilka spółek z grupy, m.in. GTS Central Europe. Spółka zawarła szybko umowy z alternatywnymi operatorami sieci międzynarodowych - International (wybrany m.in. przez Internet Partners i Pronet Communications), Dynegy i Cecom. Dzięki temu uruchomiła redundantną sieć całkowicie niezależną od sieci KPNQwest. GTS Central Europe Group spodziewa się ponadto podpisać “w ciągu najbliższych tygodni” umowę sprzedaży z konsorcjum finansowym.

URTiP przyznał w środę dwa nowe zezwolenia telekomunikacyjne: Nasza Telekomunikacja S.A. będzie świadczyła usługi na terenie całego kraju, w tym międzymiastowe przez 1032, a dataCOM – w części strefy warszawskiej. W piątek zezwolenie otrzymał BPT Telbank. Mamy już 16 operatorów z zezwoleniami telekomunikacyjnymi.

Zarząd Telewizji Familijnej wezwał cztery spółki Skarbu Państwa do udzielenia pożyczki. Odmowa będzie równoznaczna z przyzwoleniem na wyeliminowanie TV Puls z rynku. Zarząd chce pożyczyć od KGHM, PKN Orlen, PSE, Prokomu i PZU Życie łącznie 26 mln zł – czyli tyle ile nie objął w obligacjach Prokom Investments.

28 czerwca sieć Plus GSM uruchomi komercyjnie usługę MMS. Wysłanie jednej wiadomości MMS będzie kosztowało 8 razy więcej niż wysłanie SMS-a w sieci Polkomtela. Jedyny na razie dostępny telefon obsługujący ten format wiadomości to Sony Ericsson T68i – w Plusie kosztuje on 999 zł do 1399 zł (w pakiecie z kamerą). Do końca 2002 roku Plus planuje sprzedać 10 tys. takich telefonów.

Skonsolidowana strata MCI za 2001 rok wyniosła 10,7 mln zł i jest o ponad 3 mln zł wyższa niż strata po czterech miesiącach narastająco. Przychody za ub. rok wyniosły 59 mln zł, a strata netto – 7,6 mln zł (w raporcie za cztery kwartały narastająco – 5,7 mln zł). Gorszy wynik jest wynikiem większej straty spółki zależnej Computer Communication Systems – tłumaczy zarząd, Według audytora CCS może być zmuszona do zapłacenia 2 mln USD odszkodowań na rzecz VeriSign.

NOM szacuje, że obsługuje obecnie ok. 19% ruchu międzystrefowego (w grudniu 25%). Największy spadek jest oczekiwany w sierpniu, kiedy to klienci chcący korzystać z usług operatora będą musieli podpisać umowę. Obecnie spółka ściągnęła już połowę należności, realne wydaje się więc osiągnięcie kwoty 70 – 75%.

Rzecznik Optimusa potwierdził, że Optimus zwolni 30% zatrudnionych – chodzi o pracowników spółek, którzy nie będą pasować do nowej strategii firmy. Nowa strategia ma zostać przedstawiona po zaopiniowaniu przez radę nadzorczą, która zbierze się 24 lipca.

Mniejszościowi akcjonariusze firmy Telefony Brzeskie, należącej do upadłego holdingu PTO, zamierzają skorzystać z prawa pierwokupu akcji własnej firmy. Może to pokrzyżować plany holenderskiej spółki Emerita, która odkupuje od syndyka PTO udziały wchodzących w jego skład spółek telekomunikacyjnych. Sprawę zbada departament kontroli URTiP.

Howard Berman, kalifornijski kongresmen, przygotowuje projekt ustawy, która ma umożliwić firmom fonograficznym walkę z sieciami typu P2P, np. KaZaA, metodami typowymi dla internetowych hakerów. Mogłoby się to odbywać poprzez ataki typu DoS na serwer wyszukiwawczy sieci P2P, udostępnianie w sieci bezwartościowych danych podszywających się pod oryginalny produkt, czy przekierowywanie osób szukających muzyki na oficjalne strony wydawcy czy twórcy danego utworu.

We wtorek WorldCom poinformował, że jego księgowi nie uwzględnili w sprawozdaniu wydatków na kwotę 3,8 mld USD. Wydatki operacyjne jednego z największych na świecie teleoperatorów były błędnie księgowane w ciągu ostatnich pięciu kwartałów. Gdyby księgowano je poprawnie, WorldCom odnotowałby zamiast zysków za ub. rok (1,4 mld USD) i pierwszy kwartał br. (130 mln USD) – straty. Po komunikacie akcje spółki wycofano z obrotu, ich wartość w transakcjach pozasesyjnych spadła o 75%. WorldCom rozpoczęła sprawdzanie sprawozdań finansowych w kwietniu br., po odejściu wieloletniego szefa spółki – Bernarda Ebbersa. Audytu sprawozdań za 2001 i 2002 dokonała KPMG. Wcześniej raporty finansowe spółki zatwierdzał Arthur Andersen, jednak według przedstawicieli tej spółki – jej audytorzy nie mieli dostępu do wszystkich dokumentów WorldCom. Dochodzenia w sprawie prowadzi już SEC (amerykańska Komisja Papierów Wartościowych), prawdopodobnie podejmie je także departament sprawiedliwości. WorldCom wynajał też firmę do przeprowadzenia własnego, wewnętrznego dochodzenia. Wczoraj SEC zapowiedziała, że zamierza oskarżyć członków zarządu WorldCom i Sullivana o defraudację.

Niemiecki Bertelsmann przekaże przejmowanemu za długi Napsterowi ponad 5,1 mln USD na działalność, koszty administracyjne i zaległe wynagrodzenia dla pracowników.

Buy.com rozpoczął wojnę cenową z Amazon.com, ogłaszając, że wszystkie książki sprzedaje o 10% taniej niż serwis założony przez Jeffa Bezosa.

Połowa amerykańskich internautów będzie do 2004 roku korzystała z szerokopasmowego dostępu do Internetu. Obecnie dwukrotnie więcej użytkowników szerokopasmowych korzysta z modemów kablowych niż z linii DSL. Co więcej - tendencja ta ma się utrzymać. „Obecnie firmy oferujące DSL pozostają około 1,5 roku w tyle za sieciami kablowymi pod względem rozwoju rynku” - tym analitycy Solomon-Wolff tłumaczą swoje przewidywania.

Ogłoszone właśnie przez Bibliotekę Kongresu, w oparciu o projekt urzędu ds. prawa autorskiego, ostateczne regulacje tej kwestii stanowią dla internetowych radiowców ogromne rozczarowanie. Cennik przewiduje dla RIAA 0,07 centa za internetową retransmisję do jednego użytkownika utworu wyemitowanego równocześnie na falach radiowych, i tyle samo za wyłącznie internetową transmisję utworu . Według przedstawicieli rozgłośni internetowych, proponowane przez CARP opłaty są do przyjęcia przez stacje zarządzane przez potentatów typu AOL, Yahoo! czy Microsoft. Spowodują jednak upadek niezależnych internetowych nadawców. Tym bardziej, że mają być naliczane wstecz: dla hipotetycznej stacji, która w ciągu trzech lat miała 1000 słuchaczy, oznacza to konieczność zapłacenia RIAA ponad 525 tys. USD.

Amerykański sklep internetowy Walmart.com wprowadził do sprzedaży komputery PC wyposażone w system operacyjny Lindows. Lindows, opracowany przez firmę Lindows.com, ma stać się alternatywą dla Windows - system ten zbudowany jest w oparciu o Linuksa, umożliwia jednak (według deklaracji twórców) uruchamianie większości aplikacji przeznaczonych do pracy w środowisku Windows.