Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 22 - 28.06

Doczekaliśmy się rozstrzygnięcia dwóch tasiemcowych seriali polskiej e-gospodarki. Elektrim zdecydował się ostatecznie na ofertę telekomunikacyjną Vivendi, a Polkomtel ma wreszcie nowego prezesa: został nim Marek Mroczkowski.

e-Pentor opublikował wyniki najnowszego badania koniunktury internetowej. W badaniu uczestniczy 100 przedsiębiorstw z sektora nowych technologii: portale, dostawcy Internetu i technologii, sklepy internetowe oraz twórcy stron WWW i agencje reklamowe. Ogólny wskaźnik koniunktury e-PENBIZ, który na początku br. wynosił 57,5 pkt, w maju miał wartość zaledwie 26,1 pkt. Indeks popytu spadł z 64 do 48 punktów. Jedynie portale wierzą we wzrost popytu w najbliższym czasie. Najostrożniejsze w prognozach są firmy z grupy dostawców technologii i twórcy stron WWW. Prawie połowa tych firm nie zanotowała zmian wartości transakcji w stosunku do poprzedniego miesiąca. Dla 30% wartość transakcji wzrosła, zaś 18% respondentów zadeklarowało spadek w stosunku do marca br.

Posłowie po pierwszym czytaniu uzgodnili treść projektu ustawy o podpisie elektronicznym. Posłowie ujednolicili tekst projektów rządowego i poselskiego. Dokument wraca teraz do Komisji Transportu i Łączności. Jeżeli zaakceptuje ona poselską propozycję, to projekt powróci pod obrady sejmu. Istnieje szansa, że ustawa zostanie przyjęta jeszcze za kadencji obecnego parlamentu.

Centertel (operator sieci Idea) zaczął walkę o klientów korporacyjnych. Od 2 lipca br. operator przedstawi sześć nowych taryf. „Na rynku małych i średnich firm penetracja telefonii przenośnej sięga 50-60%. To do nich przede wszystkim kierujemy nową ofertę” - tłumaczył Marek Józefiak, prezes Centertela. Obecnie klienci biznesowi stanowią zaledwie 30% spośród 2,2 mln abonentów Idei. W zależności od wykupionego abonamentu, klienci biznesowi Idei będą mieli do dyspozycji od 20 do 250 darmowych minut rozmów miesięcznie. Od taryfy zależeć też będą ceny wiadomości tekstowych (SMS). Kolejnym projektem Centertela jest współpraca z WaPark. Firmy zamierzają uruchomić system płatności za parkowanie. Wystarczy wysłać SMS na odpowiedni numer z odpowiednią komendą. Centertel przedstawił nowe taryfy dla firm dzień po tym, jak nowe cenniki przedstawiła spółka-matka operatora - Telekomunikacja Polska. Tyle tylko, że TP S.A. walczy o utrzymanie klientów indywidualnych, którzy mogą odejść do konkurencyjnych operatorów.

Elektrim i Vivendi Universal podpisały umowę, na mocy której francusko-kanadyjski koncern przejmie kontrolę nad Elektrimem Telekomunikacją, w którym zostaną skoncentrowane spółki telekomunikacyjne i internetowe warszawskiego holdingu. Operacja zostanie przeprowadzona w następujący sposób: Elektrim sprzeda ET spółki teleinformatyczne za 489 mln EUR, z czego 89 mln EUR zostanie zapłaconych przez spółkę-córkę w lipcu br., a pozostała część tej kwoty do 10 grudnia br. Jednocześnie Vievndi kupi od Elektrimu za 100 mln EUR 2% udziałów w ET i 1% udziałów w spółce Carcom Warszawa. Ponadto Vivendi zobowiązał się udzielić do 29 czerwca pożyczki ET w wysokości 110 mln EUR i Carcom Warszawa w wysokości 10 mln EUR. Ostateczne umowy zostaną zawarte do 30 lipca br. "Przede wszystkim dobrze, że decyzja wreszcie zapadła, i że sytuacja Elektrimu się wyjaśnia" - ocenia porozumienie Andrzej Piotrowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha.

Elektrim rozmawiał też z DT. Wbrew opiniom analityków niemieccy kontrahenci nie podbili ceny, za którą chcieli nabyć niespełna 4% udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej. "Trudno oczekiwać, że DT zdecyduje się przebić ofertę Vievndi, wobec trudności jakie ma na rodzimym - niemieckim - rynku" - ocenia Andrzej Piotrowski. - "Zbyt mocne angażowanie się na rynku zdominowanym przez jednego operatora jest ryzykowne." Elektrim nie spodziewa się oprotestowania decyzji przez Deutche Telekom. "Reakcja niemieckiego koncernu na porozumienie z Vivendi była bardzo spokojna. DT zamierza pozostać odpowiedzialnym udziałowcem PTC" - twierdzi Ewa Bojar, rzecznik Elektrimu.

TP SA wprowadzi od 1 września trzy nowe taryfy a jedną dodatkowo zmodyfikuje. Po raz trzeci w tym roku spółka obniży ceny za połączenia międzymiastowe, a po raz pierwszy zaoferuje darmowe minuty i tańszy dostęp do Internetu. Wszystko dlatego, że działalność rozpoczęli niezależni operatorzy, co wymusiło na niedawnym monopoliście przedstawienie konkurencyjnej cenowo oferty.

Po blisko trzymiesięcznych negocjacjach akcjonariusze Polkomtela zdecydowali, że prezesem zarządu firmy zostanie Marek Mroczkowski, który pełnił te obowiązki od czasu odwołania Władysława Bartoszewicza. Wojciech Pytel, szef Nokia Poland - wymieniany również wśród kandydatów na to stanowisko - został członkiem zarządu do spraw operacyjnych. Rada odwołała z funkcji członka zarządu Marka Sypka. Został on kilka dni temu zatrzymany przez policję w związku z podejrzeniem o dokonanie malwersacji walutowych, w czasie kiedy sprawował funkcję prezesa KGHM Polska Miedź, jednego z głównych udziałowców Polkomtela. Wcześniej wśród kandydatów wymieniano także byłego szefa TAI Jacka Bochenka, byłego ministra skarbu Andrzeja Chronowskiego i prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego.

BRE Bank podpisał z Areną umowę o dystrybucji usług mBanku poprzez serwis Arena Finanse. Portal będzie pobierał stałą opłatę w zamian za prezentację ofert mBanku i prowizję od każdej umowy. Wysokość prowizji pobieranych przez portal będzie uzależniona od liczby zarejestrowanych klientów, którzy zdeponują środki finansowe na nowo otwartym rachunku.

Obroty polskiego oddziału Oracle w zakończonym roku finansowym 2001 wyniosły 237 mln zł. 80% obrotów w okresie od czerwca 2000 r. do maja 2001 r. przyniosła polskiemu Oracle’owi sprzedaż licencji na oprogramowanie. Sprzedaż zestawu E-Business wzrosła w tym czasie o 103%. "Największe umowy podpisaliśmy z TP SA, Ministerstwem Finansów, PZU Życie, oraz z operatorami telefonii komórkowej: PTK Centertel i Polską Telefonią Cyfrową”- powiedział prezez zarządu Oracle'a, Paweł Piwowar. Kontrakt z PZU Życie na wdrożenie Systemu Gospodarki Własnej, który podpisał Oracle, jest wart 4 mln USD. Oracle zawarł również w minionym roku finansowym kilka umów na dostawę technologii informatycznych. Rekordowy kontrakt z TP SA wart był 25 mln zł. Obroty całej korporacji osiągnęły w tym czasie 11 mld USD, a jej dochód zwiększył się o 25% i w roku finansowym 2001 wyniósł 2,6 mld USD.

MCI inwestuje 4 mln zł w S4E, spółkę zajmującą się archiwizacją i przetwarzaniem danych. Fundusz obejmie w czterech etapach 4 mln akcji z emisji S4E i chce docelowo zostać posiadaczem 88% akcji tej spółki. Na koniec 2004 roku wiceprezes S4E, Tadeusz Jan Kudła planuje 50 mln zł przychodów i 4 mln zł netto zysku, oraz wprowadzenie S4E na giełdę. MCI zamierza odsprzedać wówczas udziały w spółce inwestorowi strategicznemu jednemu z amerykańskich producentów systemów przechowywania danych.

W najbliższych tygodniach Energis Polska rozpocznie świadczenie usług transmisji danych. Za 3 miesiące firma uruchomi również telefoniczne połączenia międzymiastowe. Pierwszym krokiem w tym kierunku było otwarcie Internetowego Centrum Danych Energis. Jego uruchomienie, wraz z modernizacją i dzierżawą sieci światłowodowej od PKP, kosztowało spółkę ok. 150 mln USD. Firma zamierza zainwestować w Polsce kolejne 150 mln USD w rozbudowę sieci szkieletowej. Energis Polska, jako NG Koleje Telekomunikacja rozpocznie świadczenie połączeń międzymiastowych na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.

Do końca roku wartość sprzedaży na platformie internetowej StalNet należącej do szwedzkiego IFS (60%) i Stalproduktu (40%) wyniesie 200 mln zł. 80% sprzedaży i 150 mln zł przychodu stanowią produkty Huty im. T.Sendzimira; 20% sprzedaży i 50 mln zł przychodu natomiast produkcja Stalproduktu.

Arena chce wycofać się po fiasku emisji z rynku publicznego i poszukać inwestora. Decyzja, kto nim będzie, powinna zapaść do końca lipca. Portal zamierza skierować do prokuratury zawiadomienie o działaniu przez Tel-Energo na szkodę spółki. Obejmie ono także doniesienie o działaniu Tel-Energo na szkodę E-connections, w której ma 49 proc. udziałów. Rzecznik Tel-Energo Robert Terentiew w rozmowie z Internet Standard powiedział, ze szefowie jego firmy „zgłosili gotowość renegocjacji umowy”. Jak nieoficjalnie dowiedział się IS, Tel-Energo rozmawiało na ten temat z Areną, jednak jej były prezes Rafał Plutecki nie bierze pod uwagę takiej możliwości.

Compaq i Optimus, połączone w kwietniu br. strategicznym aliansem podpisały umowę dystrybucyjną. W najbliższym czasie spodziewane jest podpisanie umowy serwisowej. Na podstawie zawartego porozumienia, Optimus będzie sprzedawał produkty Compaqa za pośrednictwem swojej sieci dystrybucyjnej. W ofercie mają się znaleźć komputery osobiste, serwery i notebooki amerykańskiego producenta sprzętu. Wspólnicy planują, że wielkość obrotów wynikających z umowy dystrybucyjnej sięgnie w br. 12 mln USD.

Na podstawie book-buildingu i rekomendacji oferującego cena emisyjna jednej akcji Emaksu została ustalona na 48 zł. Tymczasem cena sugerowana przez spółkę mieściła się w widełkach 63-75 zł. Publiczna subskrypcja akcji poznańskiej firmy rozpoczyna się we wtorek, a kończy w piątek. Emax zaoferuje 850 tys. akcji serii C, kolejne 860 tys. walorów serii B zamierza zbyć główny udziałowiec spółki - BB Investment.

MŁ nie zamierza umarzać opłat koncesyjnych. Ministerstwo rozważa jednak ulgi dla Netii, Telefonii Lokalnej i El-Net-u w postaci prolongaty spłat rat za koncesje lub zamiany opłat na obligatoryjne inwestycje na terenach słabo zurbanizowanych. Minister łączności wyklucza jednak możliwość umorzenia w przypadku trzech operatorów pozostałych do spłacenia rat w wysokości 1,3 ml zł.

Microsoft zdecydował się nie włączać do nowej wersji swojego systemu operacyjnego Windows XP technologii tzw. inteligentnych tagów, która miała zmienić przyzwyczajenia internautów. Tagi - pojawiające się podczas surfowania przy użyciu przeglądarki Internet Explorer w postaci przycisków - miały pozwolić powiązać dowolne słowo z wybraną przez Microsoft stroną internetową. Tak więc na przykład czytając o liniach lotniczych, internauta uzyskiwałby możliwość przeniesienia się na stronę oferującą bilety lotnicze. Microsoft zrezygnował ostatecznie z umieszczenia ich w Internet Explorer 6, dołączonego do Windows XP, którego premierę zapowiedziano na 25 października br. Krytycy zarzucali Microsoftowi, że przy pomocy tagów będzie chciał narzucać użytkownikom korzystanie z sieciowych zasobów dobranych przez firmę z Redmond. Tak więc np. informacje giełdowe, sportowe czy dotyczące uniwersytetów uzyskiwałby wyłącznie poprzez odpowiedni serwis MSN.

Nokia zamierza zwolnić 1000 osób, aby zredukować koszty. Oszczędności wymusza malejący popyt na urządzenia do sieci telefonii komórkowych. Firma oświadczyła, że redukcje zatrudnienia będą przeprowadzane stopniowo, do końca 2001 r. Posunięcie to jest częścią planu restrukturyzacji oddziału Netia Networks, który zatrudnia 23 tys. osób na całym świecie. Kurs akcji spółki spadły po ogłoszeniu tej informacji o 3,5%.

Napster podpisał umowy ze 150 niezależnymi europejskimi wytwórniami, które umożliwią witrynie legalne udostępnienie nagrań. Podobne porozumienie Napster zawarł na początku czerwca z firmą Music Net, stworzoną przez America Online Time Warner, EMI i BMG. Pozostają jeszcze negocjacje z tzw. wielką dwójką, czyli firmami Universal i Sony.

Deutsche Telekom zamierza do końca 2004 r. obniżyć koszty operacyjne o 4 mld EUR. Oszczędności mają się przyczynić do wzrostu zysków operatora i umożliwić spłatę części zadłużenia, wynoszącego obecnie 69 mld EUR, a spowodowanego głównie zakupem licencji na UMTS. Obniżenie kosztów ma pozwolić na zaoszczędzenie w ciągu roku nawet 1,5 mld EUR, czyli ok. 7% rocznych wydatków telekomu. DT poinformował, że zamierza do końca 2002 r. zredukować swój dług do 50 mld EUR, sprzedając m.in. część aktywów nie związanych z działalnością podstawową. DT chce ponadto dokonać redukcji zatrudnienia.

Rząd francuski wydał rozporządzenie, na podstawie którego każda strona WWW ma zostać oficjalnie zarchiwizowana. Każdy właściciel i twórca strony będzie odpowiedzialny za dopełnienie tego obowiązku. Nie została jeszcze podana dokładna definicja "francuskiej strony”. Według szacunków INA archiwizacji zostanie poddanych ok. 100 tys. stron.

[email protected] odchodzi od modelu firmy medialno-dostępowej i coraz wyraźniej zmierza w kierunku usług telekomunikacyjnych. Ostatnia transakcja - umowa z dwoma czołowymi amerykańskimi operatorami telewizji kablowej - Coxem i Comcastem - wskazuje, że kontynuację tego kursu. Coraz większą uwagę koncernu przyciaga sektor klientów korporacyjnych. [email protected] zamierza także dzierżawić swoja sieć kablową innym operatorom Internetu. Ambicją koncernu jest skuteczna rywalizacja z AOL i Earthlink. Realizacja telekomunikacyjnych planów będzie uzależniona od uzyskania środków finansowych. [email protected] nie może w tej sprawie dojść do porozumienia z AT&T.

Fujitsu rezygnuje z ekspansji na rynku telefonów komórkowych trzeciej generacji i chce się skupić na produkcji przenośnych internetowych terminali. Zarząd Fujitsu doszedł do wniosku, że konkurencja z gigantami rynku telefonów komórkowych, jak Nokia czy Motorola nie wróży sukcesu. Tym bardziej, że Fujitsu nie jest mocne nawet na japońskim rynku, w którym posiada zaledwie 1-proc. udział. Na rynku B2B Fujitsu chce więc oferować stacje przekaźnikowe. Koncern nie rezygnuje także z produkcji telefonów 2G.