Przegląd tygodnia 21.06-25.06

Przyznano nagrody dla najlepszych internetowych serwisów samorządowych. Microsoft planuje zwiększenie pojemności bezpłatnych kont pocztowych do 250 MB. Polskie portale zwracają uwagę na niejasności interpretacyjne nowego prawa telekomunikacyjnego. Serwisy poświęcone Euro 2004 biją rekordy popularności. Mniejszościowi akcjonariusze Wirtualnej Polski - GIF i Key7 Investments - pozwali do sądu osoby z grupy TP S.A., żądając odszkodowania na rzecz spółki za działanie na jej szkodę.

Na wokandzie kalifornijskiego sądu znalazła się sprawa dotycząca oszustwa i próby szantażu firmy Google. Oskarżonym jest młody kalifornijczyk, który napisał program służący do sztucznego zawyżenia "kliknięć" w reklamy wyświetlane w ramach programu Google "cost per click". Za sprawą tej aplikacji producent wyszukiwarki mógł zostać narażony na straty rzędu milionów dolarów.

Podczas konferencji "Miasta w Internecie" wręczono nagrody twórcom najlepszych witryn samorządowych. Złote małpy przyznano oficjalnej stronie internetowej Gdańska w kategorii dużych miast, serwisowi Lubawy w sekcji gmin miejsko-wiejskich oraz witrynie powiatu krasnostawskiego (najlepsza strona powiatowa). W tym roku nie nagrodzono żadnego serwisu w kategorii gmin wiejskich ze względu na zbyt niski poziom zgłoszonych projektów. Zdaniem organizatorów konkursu, znaczna część podmiotów, które wzięły udział w konkursie, wciąż nie spełniała podstawowych wymogów w zakresie funkcjonalności i zarządzania informacją. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/68068.html

Po kwietniowych spadkach miesiąc maj okazał się być okresem, kiedy zwiększyła się liczba osób korzystających z internetu. Jak wskazują statystyki Nielsen//NetRatings, w ubiegłym miesiącu liczba użytkowników powiększyła się o ponad 1,5 mln osób.

Dwóch przedstawicieli amerykańskiego senatu wystąpiło z wnioskiem o zmiany w ustawie o ochronie praw autorskich. Ich propozycja zakłada obciążenie każdego, kto 'nakłania' do nielegalnego kopiowania takim samym zarzutem jak tego, który takich kopii dokonuje.

Nastolatkowie w przedziale wiekowym od 10 do 14 lat nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego. Urządzenie mobilne służy im nie tylko do komunikacji, ale przede wszystkim jako źródło rozrywki oraz gadżet umożliwiający identyfikację z grupą nastolatków – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Teleconomy.

W nowojorskim sądzie odbędzie się rozprawa dotycząca spamu. Tym razem w stan oskarżenia postanowiono dwie osoby: byłego pracownika AOL, który wykradł adresy prawie 100 mln użytkowników kont pocztowych portalu i sprzedał jej osobom trzecim oraz właścicielowi kasyna, który wykorzystał te dane do przesyłania spamu dotyczącego gier hazardowych. Czeka ich kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Gigant z Redmond poinformował o tym, że lipca br. skrzynki poczty elektronicznej Hotmail zostaną powiększone. Pojemność płatnych kont wzrośnie do 2 GB. Natomiast użytkownicy, którzy korzystają z darmowych skrzynek, otrzymają 250 MB przestrzeni na przechowywanie listów elektronicznych.

Przegłosowana przez Sejm ustawa telekomunikacyjna została odebrana z ulgą. Ostatecznie wykreślono z niej bowiem szereg zapisów niekorzystnych zarówno dla operatorów jak i konsumentów. Polskie portale zwracają jednak uwagę na problemy z interpretacją nowego prawa. Mimo zapewnień Ministerstwa Infrastruktury – z treści przyjętego aktu wciąż nie wynika jaki jest np. status poczty elektronicznej.

Śledzenie przebiegu rozgrywek spotkań piłkarskich w internecie cieszy się w Polsce dużą popularnością. Serwis Euro 2004 w portalu Onet.pl generuje 57% ruchu całego działu Sport. Z kolei w pierwszym tygodniu mistrzostw z serwisu piłkarskiego Wirtualnej Polski skorzystało ponad 415 tys. unikalnych użytkowników. Internauci najbardziej zainteresowani są bieżącymi wynikami rozgrywek piłki nożnej oraz sylwetkami ulubionych piłkarzy. Istotną rolę ogrywają również fora dyskusyjne - fani futbolu nie potrafią odmówić sobie przyjemności skomentowania poczynań swoich faworytów. Internet stał się równie ważnym źródłem informacji o Euro 2004 jak telewizja. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/67965.html

Ośmiu operatorów komórkowych formuje grupę roboczą - OMTP, która zajmie się opracowaniem nowej platformy dla telefonów komórkowych. W jej skład wchodzą: mmO2, Vodafone, Orange, Smart Communications z Filipin, Telefónica Móviles, Telecom Italia Mobile, T-Mobile oraz NTT DoCoMo.

Mija rok od momentu rozpoczęcia przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego (RIAA) kampanii pozwów skierowanych przeciwko użytkownikom sieci P2P nielegalnie udostępniającym i pobierającym pliki muzyczne. Do grona pozwanych dołączyły właśnie kolejne 482 osoby.

Centertel uruchomił w swej sieci Idea tańszą usługę prepaidową Nowy POP. Oferta jest dostępna zarówno dla dotychczasowych, jak i nowych bezabonamentowych użytkowników Idea POP.