Przegląd tygodnia 20 – 26.07

Miniony tydzień przyniósł m.in. upadek WorldCom, jednak operator, wzmocniony, ma się odrodzić. Ten tydzień miał też przynieść podpisanie kontraktu pomiędzy Prokomem i PZU, który gdyńską spółkę powinien ozłocić.

Rzeczpospolita informowała, że w tym tygodniu miała zostać podpisana nowa umowa na obsługę informatyczną pomiędzy Prokomem Software i PZU. Według informacji gazety, Prokom wedle wynegocjowanych, ostatecznych stawek ma zarobić ponad 2,5-krotnie więcej niż za poprzedni kontrakt realizowany w latach 2000 – 2002. Łączna wartość umowy ma sięgać 300 mln zł.

Według raportu I-Metrii, 40% klientów mBanku i Inteligo tęskni za tradycyjnymi placówkami, jako dodatkowym kanałem ich wirtualnych banków. Tymczasem 56% badanych internautów, którzy nie są klientami bankowości elektronicznej, a korzysta z usług tradycyjnej bankowości, deklaruje zainteresowanie e-bankowością.

KGHM zapowiedział, że nie wycofa się z finansowania Telefonii Dialog do czasu znalezienia dla niej inwestora strategicznego. Koncern miedziowy ograniczył finansowanie operatora do 100 mln zł rocznie, wobec planowanych wcześniej 200 mln zł. Dialog m.in. zamierza zwolnić w 2002 roku 200 osób – jego załoga będzie liczyła 900 pracowników.

Ster-Projekt podpisał z TP S.A. umowę o wartości 15,5 mln zł, na mocy której zaprojektuje i dokona przystosowania biur telekomu do wykorzystania systemu platform CRM.

W zakończonym 30 czerwca roku obrachunkowym 2002 polski oddział Microsoftu uzyskał przychody ze sprzedaży w wysokości 140 mln USD – o 27% więcej niż przed rokiem. Sprzedaż systemów operacyjnych wzrosła o 24%, głównie za sprawą masowego upgrade-u profesjonalnych wersji systemu. W regionie Europa Wschodnia polski oddział wypracowuje ok. 1/3 przychodów. Polski Microsoft przewiduje, ze w jego roku finansowym 2003 (1.07.02 – 30.06.03), polski rynek desktop wzrośnie o 4%, a rynek serwerów – o 5%. Wzrost sprzedaży Microsoftu ma być dwucyfrowy.

Unizeto podpisała z PZU Życie umowę na wdrożenie systemu Infrastruktury Klucza Publicznego. Wartość kontraktu, który zrealizowany ma zostać do drugiej połowy przyszłego roku wynosi 28 mln zł netto. W ramach umowy Unizeto będzie świadczył m.in. przez pięć lat asystę techniczną.

Energis Polska obniżył planowane nakłady na inwestycje w 2002 roku z 65 mln USD do 45 mln USD. Jeszcze wcześniej Energis Polska zapowiadał zainwestowanie w Polsce 300 mln USD. Na koniec roku Energis Polska ma uzyskać pozytywne EBITDA. Być może jeszcze w sierpniu wyjaśni się sprawa inwestora w operatorze.

Do 8,8 mld złotych - czyli o 3,7% - wzrosły w pierwszym półroczu 2002 r. przychody Grupy Kapitałowej TP w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W drugim kwartale 2002 r. Centertel pozyskał ok. 50% z ogólnej liczby nowych klientów polskich operatorów telefonii komórkowej. Pod koniec czerwca br. firma obsługiwała blisko 3,6 mln użytkowników - w porównaniu ze stanem na koniec czerwca 2001 liczba abonentów Centertela zwiększyła się więc o 75,1% (udział w rynku telefonii komórkowej zwiększył się z 24,7% do 30,7%). W analizowanym okresie przychody spółki-matki, TP SA, spadły (w porównaniu z I półroczem 2001 r.) o 1,7%.

Fundusz MCI utworzył w wynikach za pierwsze półrocze br. rezerwy w wysokości 10,5 mln zł na poczet trwałej utraty wartości spółek portfelowych. Spółka nie dokona też planowanej inwestycji w PPU. Spółka zarządzającą dotąd portalem Expertia.pl ma zostać sprzedana, a portalem będzie zarządzać poprzez firmę Expertia sam fundusz.

Uruchomiono nowy system działający w ramach Krajowego Systemu Informacji Policyjnej. Pozwoliło to na rejestrowane informacji o skradzionych pojazdach, dokumentach i przedmiotach w centralnej bazie danych.

Incenti zakończyła rozbudowę swojego centrum danych – obecnie mierzy ono w części produkcyjnej 400 m2. Spółka zrealizowała też zakładany plan przychodów po pierwszym półroczu, osiągając 3,8 mln zł przychodów.

Według Pulsu Biznesu, katowicka firma Hanslik może zostać przejęta przez Prokom. Hanslik Laboratorium Oprogramowania jest spółką tworzącą oprogramowanie GIS; startuje m.in. w przetargu na budowę pilota systemu ewidencyjnego dla urzędów skarbowych, który będzie umożliwiał pobieranie podatku katastralnego, o wartości 4 – 6 mln zł. Wartość głównego kontraktu wynieść może do 160 mln zł.

Dell wygrał z HP przetarg na dostawę PC-tów dl aTelekomunikacji Polskiej. Roczna umowa ramowa może być warta nawet 20 mln USD.

W ciągu zaledwie tygodnia akcje Softbanku straciły niemal 50%, a wartość rynkowa spółki spadła do 204 mln zł.

W poniedziałek nad ranem do sądu na Manhattanie wpłynął drogą elektroniczną wniosek WorldCom o ochronę przed wierzycielami. Upadek operatora, którego aktywa przekraczają 107 mld USD to największe bankructwo w gospodarczej historii Ameryki. W ub. tygodniu firma nie była w stanie zapłacić ponad 74 mln USD z tytułu obsługi sięgającego 30 mld USD zadłużenia. Działając w ramach postępowania upadłościowego spółka nadal będzie jednak obsługiwać około 20 mln swoich klientów. WorldCom zdobył linię o wielkości 2 mld USD od nowego konsorcjum, w skład którego wchodzi J.P. Morgan Chase & Co., Citigroup Inc. i General Electric Capital Corp. Zdaniem prezesa Sidgmore’a spółka po przeprowadzeniu upadłości będzie w bardzo dobrej sytuacji i z jednym z najniższych zadłużeń w branży. W ciągu najbliższego roku WorldCom ma ściąć około 2 mld USD kosztów, pozbywając się między innymi swojej telefonii mobilnej. WorldCom zamierza dokonać restrukturyzacji w upadłości w przeciągu 9 miesięcy do roku.

Robert Pittmann zrezygnował z kierowania internetową częścią AOL TW. W środę Washington Post oskarżył go o stosowanie „kreatywnej księgowości” dla podwyższenia zysków w 2000 roku o 270 mln USD, czyli 5%. Dzięki temu firma wyglądała lepiej przed fuzją z Time Warner.

W II kw. br. Nokia odnotowała 9-proc. wzrost zysku netto, który wyniósł 826 mln USD. Przychody ze sprzedaży spadły w tym okresie o 5,6% i wyniosły 6,9 bln USD. Zysk operacyjny firmy wzrósł o 10,8%, do 1,25 mld USD. Firma odnotowała 5,2 mld USD ze sprzedaży telefonów komórkowych, 1% więcej niż przed rokiem. Prezes Jorma Ollila zapowiada koniec recesji na rynku telefonów komórkowych.

W drugim kwartale 2002 r. w Europie sprzedano o 20% komputerów "naręcznych" mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z raportów przygotowanych niezależnie przez IDC oraz Dataquest.

W III kwartale roku finansowego 2002 sprzedaż Lucenta spadła o 50%, do 2,95 mld USD. Strata netto firmy w tym okresie wyniosła 7,86 mld USD, wobec 3,24 mld USD rok wcześniej. Receptą zarządu jest zwolnienie ponad 7 tys. pracowników, z obecnie zatrudnionych 53 tys.

Światowe wydatki na IT wynieść mają według IDC w br. 981 mld USD, co oznacza wzrost o 3,7% w porównaniu z rokiem 2001. Wzrost nastąpić ma dzięki zwiększeniu się wydatków na usługi IT oraz oprogramowanie; 4-proc. spadek jest natomiast spodziewany w wydatkach na sprzęt i infrastrukturę. Największe wzrosty spodziewane są w III i IV kw. br. Według IDC, nowe projekty nie powinny zostać uruchomione przez początkiem 2003 roku. Natomiast w przyszłym roku poprawa w gospodarce światowej powinna przyczynić się do wzrostu wydatków na IT o 9%. Po raz pierwszy w historii ich wartość powinna przekroczyć na całym świecie bilion USD. IDC przewiduje, że w 2003 roku do grona rynków o największym potencjale wzrostu należeć będzie obok Chin, Indii, Korei, Rosji, Filipin i RPA także Polska.

Microsoft zamierza o 20% zwiększyć budżet działu zajmującego się badaniami i rozwojem. Dzięki temu koncern zwiększy zatrudnienie o 5 tys. osób.

HP ogłosił plany co do kierunków rozwoju pakietów oprogramowania po połączeniu z Compaqiem. HP zdecydował się na kontynuację prac nad rozwojem produktów z trzech kategorii oprogramowania — HP OpenView, HP Utility Data Center oraz HP Opencall. Ze sprzedaży wycofane zostaną rozwiązania Netaction.