Przegląd tygodnia 19.04-23.04

Zysk Amazon.com w pierwszym kwartale br. wyniósł 111 mln USD. W ubiegłym roku o jedną piątą wzrosła wartość amerykańskiego rynku e-reklamy. Allegro zmienia ceny oferowanych usług. Danny Meadows-Klue, szef europejskiego i brytyjskiego oddziału IAB zaznacza, że wkrótce na polskim rynku mogą pojawić się zachodni gracze internetowi. AOL zamierza reaktywować wyszukiwarkę Netscape.

Już po raz ósmy stają ze sobą w szranki najlepsze serwisy internetowe na świecie. Międzynarodowa Akademia Sztuki Cyfrowej i Nauki (International Academy of Digital Arts and Sciences) ogłosiła właśnie nominacje do kolejnej edycji tej prestiżowej nagrody.

Największy sklep internetowy Amazon.com poinformował o swoich wynikach finansowych za pierwszy kwartał br. Spółka osiągnęła w tym okresie 111 mln USD zysku.

Z przygotowanego przez (PwC) oraz Interactive Advertising Bureau (IAB) raportu, dotyczącego przychodów z reklamy internetowej wynika, że w ubiegłym roku wydatki na e-promocję wzrosły o ponad jedną piątą. To głównie zasługa płatnych odnośników - wskazują autorzy opracowania.

Ponad 53 mln zl przychodu oraz 3,5 mln zł zysku na poziomie EBITDA – takim wynikiem spółka Energis Polska zamknęła I kw. 2004.

W pierwszym kwartale br. zysk popularnego na całym świecie systemu aukcyjnego eBay wyniósł 200,1 mln USD, co oznacza 92% wzrost w porównaniu z wynikami finansowymi za analogiczny okres 2003 roku.

Przedstawiciele serwisu aukcyjnego Allegro.pl informują, że od dnia 18 maja 2004 zmianie ulegną ceny niektórych oferowanych przez serwis usług. Zmiany te dotyczyć mają wysokości opłat za wystawienie przedmiotu na aukcję, opcji dodatkowych, prowizji za sprzedaż i premii za przedpłaty. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/65863.html

Użytkownicy sieci P2P, do tej pory pobierający za ich pośrednictwem przede wszystkim pliki MP3, coraz częściej kopiują również filmy - wynika z raportu TEMPO, przygotowanego przez firmę analityczną Ipsos-Insight. Z opracowania dowiadujemy się m.in. że w ostatnim kwartale 2003 r. 21% Amerykanów, korzystających z sieci P2P pobrało za ich pośrednictwem co najmniej 1 film.

W piątym dorocznym rankingu e-gotowości do wykorzystania przez państwa e-handlu, przygotowanym przez EIU, zdecydowanie wygrywa Skandynawia. Polska niestety nie czyni w tym rankingu postępów, a wręcz przeciwnie. Najbardziej ściągają nas w dół wskaźniki upowszechnienia usług telekomunikacyjnych, Internetu i komputerów osobistych.

W popularnej, polskiej wyszukiwarce pojawiła się możliwość przeszukiwania zasobów graficznych Internetu. Użytkownicy mogą również korzystać z baz encyklopedii PWN oraz słownika języka angielskiego Ling.pl. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że przymierza się do udostępnienia opcji toolbar, dzięki której będzie można przeszukiwać zasoby sieciowe bez konieczności otwierania strony wyszukiwarki.

Spam, wyniszczające wirusy i łańcuszki szczęścia – to zjawiska zagrażające pozycji elektronicznego messagingu jako narzędzia sprawnej komunikacji w e-biznesie. Korzenie problemu tkwią we wrodzonej anonimowości standardu SMTP (Simple Mail Transfer Protocol).

W ciągu najbliższych dwóch lat zachodnie firmy zaczną reklamować się w polskim , a majowa akcesja Polski do UE może przynieść wiele korzyści – mówi w wywiadzie dla Internet Standard Danny Meadows-Klue, szef europejskiego i brytyjskiego oddziału Interactive Advertising Bureau, organizacji strzegącej praw e-rynku. Przedstawiciel IAB zaznacza, że w ciągu najbliższych lat znacząco wzrosną wydatki na reklamę w Internecie, kosztem wydatków na promocję w radiu, a nawet prasie. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/65819.html

Ustanowiono kolejny rekord prędkości transmisji w Sieci. Konsorcjum Internet2, składające się z 200 uniwersytetów oraz organizacji rządowych, pracujących nad technologią sieci następnej generacji, poinformowało o transmisji danych na dystansie 11 tysięcy kilometrów ze średnią prędkością... 6,25 gigabita na sekundę.

Ukazała się właśnie najnowsza wersja Kadu - jednego z najpopularniejszych klientów komunikatora Gadu-Gadu dla Linuksa

CERT Polska opublikował raport, podsumowujący ubiegły rok działalności organizacji. Z opracowania "CERT Polska 2003" wynika, że w ubiegłego roku do CERTu zgłoszono 1196 doniesień o "incydentach sieciowych". Najczęstsze incydenty to: przypadki skanowania związane z próbą zbierania informacji przed ewentualnym atakiem sieciowym, obraźliwe i nielegalne treści oraz "złośliwe" oprogramowanie (wirusy, robaki, dialery, konie trojańskie).

Internetowe biuro podróży Travelplanet zamknęło ubiegły rok zyskiem w wysokości 10 tys. zł. Przychody spółki przekroczyły 1,6 mln zł – podał "Parkiet".

W połowie 2005 roku w 6 tysiącach barów McDonald's będzie można skorzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu w technologii Wi-Fi. Co więcej, przedstawiciele korporacji twierdzą, że ich klienci będą mogli w ramach uiszczonej opłaty dostępowej pobrać pliki mp3 oraz zapoznać się z treścią cyfrowych wydań dzienników i magazynów.

America Online, która przejęła firmę Netscape w 1998 roku, poinformowała o przygotowaniu nowej wersji popularnej na początku lat 90-tych przeglądarki. Netscape 7.2 będzie bazować na Mozilli. Dodatkowo użytkownicy będą mogli pobrać narzędzie Netscape Desktop Navigator, umożliwiające dostęp do dodatkowych usług i treści.

Europejska wersja serwisu muzycznego iTunes Music Store na pewno uruchomiona zostanie jeszcze w tym roku – zapewnili w piątek przedstawiciele firmy Apple. Pascal Cagni, szef europejskiego oddziału koncernu, zastrzegł jednocześnie, że nie może na razie podać dokładnej daty – "Serwis ruszy, gdy będzie gotowy" – tłumaczył Cagni.