Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 19.01-23.01

Klienci TP S.A. mieli od poniedziałku problemy z dostępem do kilku popularnych serwisów internetowych – przyczyną są nieudane pertraktacje operatora z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. W Sejmie zgłoszono propozycję wprowadzenia prewencyjnej stawki VAT na Internet. Netia zapowiada uruchomienie oferty dostępu do Internetu przez łącza ADSL. Prof. Jan Węglarz został Internetowym Obywatelem Roku.

Od poniedziałku klienci Telekomunikacji Polskiej mieli problemy z dostępem do serwisów, które korzystają z łączy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Trudności dotyczyły m.in. Allegro.pl. O2.pl, Tlen.pl oraz Kurnik.pl. Poznańskie Centrum informuje, że TP S.A. bez ostrzeżenia ograniczyła przepustowość łączy. Operator zaprzecza. Cierpią na tym właściciele serwisów tracący ruch i przede wszystkim użytkownicy, którzy zresztą poinformowali nas o całej sprawie.

Przedstawiciele FBI poinformowali o aresztowaniu osoby, która prawdopodobnie odpowiedzialna jest za nielegalne udostępnienie w Internecie kilku najnowszych hollywoodzkich hitów, przesłanych jednemu z członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Amerykańscy specjaliści ds. promocji online wskazują, że Internet staje się coraz istotniejszym kanałem dla reklamowania produktów i usług. Większość marketingowców zaznacza jednak, że ich zaangażowanie w e-promocję jest wciąż zbyt małe.

Siemens na mocy porozumienia z Polską Telefonią Cyfrową dostarczy operatorowi rozwiązania do budowy sieci UMTS. Umowa jaką w wyniku wielomiesięcznych negocjacji zawarły PTC i Siemens dotyczy regionu warszawskiego, gdzie usługi 3G będą dostępne w pierwszej kolejności. Nie oznacza to jednakże, że Era już wkrótce wprowadzi je do swojej oferty.

Forum Internetu Obywatelskiego wysunęło postulat powołania takiego stanowiska przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Przedstawiciel internautów miałby przede wszystkim zajmować się monitorowaniem stanu ochrony praw osobistych obywateli w sieciach komunikacji elektronicznej.

Wszystko wskazuje na to, że to panie są najlepszym przyjacielem e-commerce: w minionym sezonie zakupów przedświątecznych poczyniły znacznie więcej e-wydatków niż mężczyźni, w wyniku czego np. wydatki na ubrania osiągnęły wówczas najwyższy poziom i rekordowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Największa część internautów to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ale największe upowszechnienie Internetu odnotowuje się na północ od USA – w Kanadzie.

PAP: podczas drugiego czytania ustawy o VAT zgłoszono propozycję wprowadzenia preferencyjnej 7% stawki VAT na usługi platform telewizji cyfrowych, zamiast planowanej 22%.

Po TP SA i Dialogu przyszedł czas na Netię. Firma zapowiada, że na przełomie marca i kwietnia wprowadzi do oferty usługi dostępu do internetu wykorzystujące technologię ADSL. Będą one skierowane do użytkowników indywidualnych.

Serwis aukcyjny eBay podał, że jego przychody w 2003 roku wyniosły 3 mld USD, a w czwartym kwartale zysk netto spółki wzrósł do 142,5 mln USD. Wyniki finansowe okazały się być lepsze niż przewidywano.

Rosną inwestycje telekomunikacyjne w regionie Azji i Pacyfiku – informuje Gartner. Wraz z nimi, Chiny wysuwają się na czołowe miejsce na świecie np. pod względem wartości rynku DSL.

Firma Weborama, działająca na europejskim rynku narzędzi do pomiaru oglądalności działań w zakresie e-marketingu, udostępniła wersję 4.0 rozwiązania Weboscope.

W tym roku nagrodę wręczaną podczas Forum Internetu Obywatelskiego otrzymał prof. dr hab. inż. Jan Węglarz, dyrektor Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej. Tytuł przyznano laureatowi za twórczy wkład oraz konsekwencję w budowie Pioniera – Polskiego Internetu Optycznego.

Zdaniem kilku amerykańskich profesorów pomysł z umożliwieniem Amerykanom przebywającym poza granicami kraju oddawania głosów wyborczych przez Internet nie powinien być zrealizowany. W ich opinii istnieje duże prawdopodobieństwo, że hakerzy sfałszują wyniki wyborów – podała agencja Reuters.

Serwisy informacyjne online stanowią przedłużenie papierowych wydań gazet – twierdzi The Media Audit. Z badania przeprowadzonego przez firmę wynika, że publikacje internetowe nie będą odbierać czytelników tradycyjnym mediom, a połączone siły prasy drukowanej i internetowej umożliwią rozpoczęcie ostrej rywalizacji z telewizją. Czy tak stanie się w Polsce? Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63014.html

Na koniec ubiegłego roku w Chinach było 79,5 mln internautów – donosi Chińskie Centrum Informacji o Sieci Internet (CNNIC) z siedzibą w Pekinie.

Siemens podpisał umowę ramową z Netią, która przewiduje dostawę i wdrożenie w Polsce rozwiązania pozwalającego transmitować dane przy użyciu technologii mikrofalowej PDH i wdrażać systemy szerokopasmowego dostępu abonenckiego do Internetu opartego na transmisji radiowej.

Długo oczekiwane, nowe zbiory tekstów w Polskiej Bibliotece Internetowej pojawiły się na początku stycznia br. Było ich ponad 9,4 tys. Dwa tygodnie po otwarciu jest ich już o prawie tysiąc mniej! Dlaczego teksty znikają? Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63007.html

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań blokujących wyskakujące w nowych okienkach reklamy. Latem w Internet Explorerze pojawi się też taka opcja. Wydawcy online są zaniepokojeni tym faktem. Tymczasem DoubleClick pociesza, że przygotowuje oprogramowanie, które pozwoli obejść blokadę pop-upów – podał New York Times. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/62952.html

Według raportu "The Themis Group", po raz pierwszy w historii, wartość przychodów gier typu MMO przekroczy w przyszłym roku miliard dolarów.

W najbliższy piątek w Rumunii rozpoczyna się proces 26-letniego Dan Dumitru Ciobanu, oskarżonego o stworzenie i wprowadzenie do Sieci mutacji niezwykle niebezpiecznego robaka Blaster. Ciobanu grozi nawet 15 lat pozbawienia wolności - mimo, iż stworzony przez niego Blaster-R zdołał zainfekować zaledwie 27 komputerów.

Firma Unicast zamierza przedstawiła zupełnie nowy format reklamy, który może stać się przełomem dla marketingu elektronicznego. W Internecie zaprezentowane zostały 30-sekundowe spoty telewizyjne, które, co ciekawe, nie ładują się długo na witrynie.

Beagle 2, pojazd kosmiczny penetrujący powierzchnię Marsa, nie odniósł wielkich sukcesów. Więcej szczęścia może za to mieć nowy robak e-mail noszący tę sama nazwę, który zaczął właśnie z powodzeniem penetrować Internet.

W ciągu 2003 roku liczba abonentów telefonii komórkowej w Japonii wzrosła o 8,5 proc., co oznacza, że z usług mobilnych korzystało w tym kraju 79,8 mln osób. Grupa użytkowników bezprzewodowego Internetu wzrosła o 14 proc. do 67,8 mln subskrybentów. Sytuację na japońskim rynku podsumowało Telecommunications Carriers Association (TCA).

Google jest w trakcie przygotowywania nowego systemu reklamowego, który będzie połączony z pocztą elektroniczną. Zdaniem wielu, to rozwiązanie ma przyczynić się do znacznego wzrostu przychodów wyszukiwarki. Co więcej, Google zamierza odebrać użytkowników portalom Yahoo! oraz MSN.

Jak informuje konsorcjum W3C (World Wide Web Consortium), wysiłki mające na celu przybliżenie użytkownikom handheldów możliwości skutecznego surfowania po Internecie, zaowocowały w ostatnich dniach powstaniem specyfikacji o nazwie CC/PP.

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w najbliższych latach znacznie szybciej spadać będzie liczba osób korzystających z "wdzwanianego" dostępu do Internetu. Zwiększy się za to grupa użytkowników posiadających łącza szerokopasmowe. Już w tej chwili dostrzegalna jest silna migracja internautów w stronę usług zapewniających stały, zryczałtowany dostęp do Sieci. Do 2007 roku nastąpić ma 36% wzrost liczby osób korzystających z szerokiego pasma w zachodniej części Europy. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/62897.html

Dostawca rozwiązań CRM on demand - Salesforce.com planuje publiczną emisję swoich akcji. Według prospektu emisyjnego, łączna ich wartość wyniesie 115 mln USD – podał E-commerce Times. Yankee Group określiło giełdowe plany Salesforce.com strategią "obosiecznego miecza."

Firma Roxio, właściciel serwisu Napster, zatrudniła Leanne Sharman, byłą wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu serwisu MP3.com. Nie sprecyzowano na razie, za co dokładnie będzie ona odpowiedzialna, jednak zdaniem ekspertów, zatrudnienie świetnie znającej europejskie realia Sharman, może świadczyć o tym, że Napster planuje rozpocząć działalność na Starym Kontynencie.

Po raz pierwszy od ponad pół roku, w USA zaczęła rosnąć liczba użytkowników sieci bezpośredniej wymiany plików - wynika z raportu opublikowanego przez firmę NPD. W październiku ich liczba zwiększyła się o 6%, zaś w listopadzie - o kolejne 7%.

Wielokanałowość i nowe technologie przyczyniają się istotnie do zwiększenia zyskowności działalności bankowej - uważają bankowcy. Według Ipsos 25 z 31 objętych badaniem największych banków w Polsce oferuje już kontakt przez Internet