Przegląd tygodnia 18 - 24.05

Wirtualna Polska, jak się wydaje, nie będzie mieć w dłuższej perspektywie czasu żadnych problemów finansowych. Większościowe udziały w portalu chce bowiem objąć TP S.A.

Rekordową sumę 6,7 mld USD wydali na zakupy online w I kwartale br. użytkownicy portalu AOL Time Warner. Jest to o 70% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, i więcej niż w przed świętami Bożego Narodzenia w 2000 r. kiedy wydali 6,4 mld USD. Wendy Goldberg, rzecznik AOL skomentowała: „Kupowanie online staje się więc ich nawykiem”. Jak wynika z badań Ascolese Associates, prawie 17 mln użytkowników AOL dokonuje zakupów online.

SAP ma stać się preferowanym dostawcą rozwiązań e-businessowych dla klientów IBM. W ramach umowy, IBM otrzymywałoby m.in. część uzyskiwanych tą drogą przychodów. Ponadto ma uczestniczyć w niektórych przedsięwzięciach SAP, związanych z usługami hostingowymi tej firmy. Taki układ umocni pozycję SAP kosztem jego rywali, i2 i Ariby, z którymi podobne porozumienie IBM zawarł w ubiegłym roku. Według nieoficjalnych informacji, IBM nie był zadowolony z wyników Ariby. Ogłoszenie sojuszu jest spodziewane 13 czerwca br.

AOL podniósł opłatę subskrypcyjną do 1,95 USD miesięcznie. Jest to pierwsza podwyżka od trzech lat. Przyniesie ona AOL-owi dodatkowo 57,5 mln USD miesięcznie, czyli 690 mln USD rocznie. „AOL zawsze koncentrował się na tym, jak bazę użytkowników zamieniać w coraz większe pieniądze” skomentował to Safa Rashtschy, analityk z US Bancorp Piper Jaffray. Zdaniem analityków większość dostawców Internetu prawdopodobnie podniesie ceny, czując się bezpiecznie w cieniu parasola rynkowego lidera.

Potwierdzenie przez Vivendi deklaracji chęci połączenia Elektrimu Telekomunikacji z Elektrimem podbiło cenę akcji Elektrimu. Po podaniu szczegółów oferty ich cena wzrosła o 10,7%, co według analityków było przesadzoną reakcją rynku.

Fala zwolnień w amerykańskich dotkomach osiągnęła w kwietniu rekordowy pułap 17,5 tys. osób. Najbardziej, aż o 84% w porównaniu z marcem, wzrosła skala redukcji w przypadku serwisów finansowych. Według prezesa CG&C, Johna Challengera, po zwolnieniach w spółkach „czysto” internetowych, przyszła kolej na wspólne przedsięwzięcia sieciowe firm starej i nowej gospodarki.

Amerykański rynek serwerów unixowych skurczył się według danych firmy Dataquest o 2% w pierwszym kwartale br. z powodu kłopotów amerykańskiej gospodarki. Jednak Sun i Dell osiągnęły dwucyfrowy wzrost sprzedaży, podczas gdy IBM utrzymał dotychczasowy poziom.

Vivendi zaproponował akcjonariuszom mp3.com 67-proc. dyskonto w stosunku do giełdowej wyceny Vivendi Universal jest zainteresowane kupnem MP3.com za kwotę 327 mln USD, czyli po 5 USD za akcję. Według nieoficjalnych informacji, akcjonariusze MP3.com zgodzą się na tę ofertę. Na zamknięciu piątkowych notowań giełdowych akcje MP3.com były warte 3,01 USD. Jest to dziewięć razy mniej, niż na szczycie giełdowej hossy w czerwcu 1999 r. Witryna poniosła w I kw. br. straty w wysokości 2,2 mln USD, przy 21 mln USD przychodu. Oznacza to poprawę wyników w stosunku do I kw. 2000 r. (8,5 mln USD straty netto i 17,5 mln USD przychodu). Vivendi od dłuższego czasu informowało o planach ekspansji w dziedzinie dystrybucji muzyki on-line. Koncern ogłaszał już plany współpracy z Sony i Yahoo! Wraz z użytkownikami MP3.com liczba odbiorców muzyki on-line wszystkich witryn koncernu (GetMusic, Farmclub, Emusic) sięgnie 40 mln. Tym samym Vivendi stanie się największym dystrybutorem muzyki w Internecie.

Alcatel prowadzi zaawansowane rozmowy na temat kupna Lucent Technologies. Według nieoficjalnych informacji uczestników negocjacji, francuski koncern chce przejąć większość udziałów Lucenta za 40 mld USD.

W 2000 r. 350 mln mieszkańców Ziemi korzystało z Sieci. Stany Zjednoczone straciły pierwszą pozycję w dziedzinie penetracji Internetu. Polska lokuje się w internetowym "trzecim świecie". Według badań firmy badawczej Ipsos-Reid USA po raz pierwszy zostało wyprzedzone w rankingu penetracji Internetu przez Szwecję i Kanadę. W tym pierwszym kraju odsetek obywateli korzystających z Sieci wyniósł w 2000 r. 65% (w 1999 r. 53%), a w drugim 60% (w 1999 r. 56%). W USA natomiast nie zmienił się od 1999 r. i wyniósł 59%. Największy wzrost zanotowała jednak Holandia, w której wskaźnik ten skoczył w ciągu ostatniego roku aż o 17 pkt. procentowych - do 57%. Wynik ten dał Holandii czwarte miejsce w rankingu ex equo ze Szwajcarią. Na pozostałych znalazły się kolejno: Australia (54%), Finlandia (53%), Singapur (46%), Korea Południowa (45%), Niemcy (37%) i Wielka Brytania (35%). Z przebadanych przez Ipsos-Reid krajów tylko Hong Kong i Afryka Południowa zanotowały spadek (odpowiednio o 1 i 3 pkt. procentowe), we wszystkich pozostałych wzrósł (średnio o 4,8 pkt) lub utrzymał się na niezmienionym poziomie. Polska w rankingu z 19-proc. penetracją Internetu (skok o 8 pkt. procentowych od 1999 r.) znalazła się na poziomie Hiszpanii (22%), a także zurbanizowanych terenów Chin (22%), Brazylii (22%), Kolumbii (17%) czy Argentyny (20%).

PDA Hogi, drugiego portalu, który zadebiutował na giełdzie, także przyniosły zysk. Kurs otwarcia praw do akcji (PDA) serii D wyniósł 4,65 zł i był o 15 gr. wyższy od ceny emisyjnej akcji. Później cena PDA oscylowała wokół 4,7 zł. "Co prawda cieszymy się, że inwestorzy zarobili na naszych walorach, ale nie jesteśmy zadowoleni z tej ceny" - przyznał Grzegorz Krajewski, prezes Hogi.

Szeptel, któremu nie udało się sprzedać akcji w ramach niedawnej publicznej oferty, musi w inny sposób znaleźć środki na inwestycje. Spółka na razie organizuje finansowanie pomostowe w postaci emisji krótkoterminowych bonów dłużnych.

ComputerLand poinformował o pomyślnym zakończeniu subskrypcji obligacji zamiennych serii B. Firma zaproponowała inwestorom nabycie 8 937 obligacji o wartości nominalnej 10 tys. zł każda, o oprocentowaniu 8,5% w skali roku. Zainteresowanie było tak duże, że CL był zmuszony dokonać 31-proc. redukcji zamówień. Emisję objęło 14 inwestorów - przede wszystkim Otwarte Fundusze Emerytalne. Po tej emisji zadłużenie warszawskiej firmy z tytułu nie umorzonych obligacji wynosi 74% kapitałów własnych.

Telekomunikacja Polska kupi 50% i jedną akcję portalu Wirtualna Polska. Przedstawiciele operatora porozumieli się już w tej sprawie z Prokom Internet. Zdaniem analityków to pomyślna wiadomość dla portalu i Prokomu. Ostatnio WP traci rynek na rzecz Onetu. Sęk w tym, że spółka zależna od TP SA - TP Internet ma już własny portal o nazwie Portal.pl. Do czego więc potrzebny jest operatorowi drugi portal? „Do niczego. Następnym krokiem będzie fuzja obu portali” - tłumaczy Artur Żak, specjalista ds. relacji inwestorskich w TP S.A.

ITI Holdings chce w czerwcu złożyć prospekt emisyjny, a w październiku wejść na GPW. Prezes Jan Wejchert uzależnia to jednak od nastrojów na rynku. Jego zdaniem właściwa wycena ITI, która należy w 56% do osób fizycznych, a w 7,3% do BRE Banku, powinna sięgnąć 1 mld USD. Giełda luksemburska wycenia ITI Holdings na 300 mln USD.

Microsoft będzie sprzedawać oprogramowanie we współpracy z Europejskim Funduszem Leasingowym. Partnerzy liczą na sprzedaż oprogramowania dla ok. 20 tys. stanowisk komputerowych jeszcze w tym roku.

Zwołane na 21 czerwca walne zgromadzenie akcjonariuszy Chemiskóru zmieni statut spółki. Dzięki temu kapitał akcyjny zostanie podniesiony z 15 do 22 mln zł. Zmodyfikowana zostanie także uchwała WZA z 2 stycznia dotycząca emisji akcji serii H.

Niezależny Operator Międzystrefowy zamierza na przełomie czerwca i lipca rozpocząć świadczenie międzymiastowych usług telekomunikacyjnych. Spółka chce osiągnąć rentowność w 2003 lub 2004 r. NOM to jedna z trzech firm, które przed rokiem uzyskały koncesję na świadczenie takiej działalności.

Prokom Software oraz TP S.A. założyły spółkę INCENTI, która będzie zajmowała się obsługą nowobudowanych centrów przetwarzania danych. Kapitał akcyjny spółki wynosi 50 mln zł i dzieli się na 5 mln akcji o cenie nominalnej 10 zł. TP SA objęła 51% udziałów w nowej firmie, a Prokom Software - 49%. INCENTI będzie się zajmować prowadzeniem centrów przetwarzania danych (data centers), które będą świadczyć usługi hostingowe, kolokacyjne i ASP.

Sąd arbitrażowy przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu zasądził odszkodowanie w wysokości 23 mln USD, które ma zapłacić Elektrim firmie PenneCom. Holenderski PenneCom domagał się łącznie ponad 150 mln USD odszkodowania z powodu fiaska transakcji kupna przez Elektrim udziałów w Telefonii Pilickiej. Elektrim został również pozwany przez Eastbridge o niedojście do skutku transakcji zakupu udziałów w firmach EasyNet i AGS New Media. Eastbridge oczekuje 37 mln USD odszkodowania.

W pierwszym kwartale 2001 r. Polkomtel, operator sieci Plus GSM, wypracował 956 mln zł przychodów ze sprzedaży, zarabiając na czysto 90 mln zł. Na dobre wyniki operatora miała wpływ duża liczba klientów instytucjonalnych.

Arena ogłosi 1 czerwca br. przedział cenowy akcji. Cena emisyjna zostanie przedstawiona najpóźniej 9 czerwca, a 20 czerwca portal chciałby zadebiutować na giełdzie. Arena liczy na 100-150 mln zł. Według prospektu emisyjnego gros przychodów portalu ma pochodzić z usług dostępowych, świadczonych przez spółkę zależną E-Connections, powołaną wspólnie z Tel-Energo.

W Polsce sprzedano ponad 1,3 mln komórek z WAP-em. Co szósty klient operatorów sieci komórkowych ma telefon z przeglądarką WAP. Ponad połowę kupili klienci Centertela, a najmniej, zaledwie 100 tys. takich aparatów, trafiło do użytkowników sieci prowadzonej przez Polkomtel. Wykorzystanie funkcji WAP jest jednak niezbyt duże, a przedstawiciele firm sami przyznają, że określenie WAP-u mianem mobilnego dostępu do Internetu było błędem i rozbudziło nadzieje, których ta technologia nie mogła spełnić.

TP SA i Netia 1 podpisały umowę o połączeniu sieci, współpracy i zasadach wzajemnych rozliczeń. Dzięki tej umowie Netia 1 (spółka zależna Netii Holdings) będzie mogła rozpocząć w sierpniu świadczenie usług międzymiastowych. Netia otrzymała koncesję na połączenia międzymiastowe już rok temu, ale nie mogła ich świadczyć z powodu przedłużających się negocjacji z TP SA. Prawdopodobnie usługi komercyjne ruszą w połowie sierpnia br. „Będziemy mogli świadczyć usługi połączeń międzymiastowych w 15 strefach numeracyjnych. Netia będzie świadczyć usługi połączeń międzymiastowych tylko tam, gdzie już posiada swoją sieć.