Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia: 18.10-22.10

Portale o2.pl i Gazeta.pl powiększyły rozmiar oferowanych skrzynek. W przyszłym roku telewizje kablowe zamierzają uruchomić telefonię internetową. Taką usługę przygotowuje również o2.pl - Tlenofon ma być dostępny w następnym miesiącu. Będą badania PBI - doszło do podpisania długoterminowej umowy między PBI a firmą Gemius S.A. Sejm jednogłośnie przyjął poprawkę pozwalającą odliczać od podatku koszty połączenia z internetem do 760 zł.

Portal Interia.pl zamierza mocno skierować swoje wysiłki na tworzenie i dystrybuowanie treści dodanych do usług szerokopasmowego dostępu do internetu. Jeszcze w tym roku ma pojawić się duży sklep muzyczny, a w przyszłym - telefonia internetowa. Na realizację nowych projektów spółka chce pozyskać środki z emisji akcji planowanej na początek 2005 roku. Szerzej o planach Interii i swojej historii pracy w portalu opowiada Jacek Pasławski, nowy prezes spółki w rozmowie z Internet Standard.

Po raz pierwszy od czasu wejścia na giełdę Google podało swoje wyniki finansowe. Zyski netto spółki w minionym kwartale wyniosły 52 mln USD. Rok wcześniej spółka zarobiła na czysto 20,4 mln USD.

Należąca do Yahoo firma Overture oferowała dotychczas europejskim oddziałom AOL płatne reklamy przy wynikach wyszukiwania. AOL zdecydował się wymienić rozwiązania Overture na Google.

Poznańska prokuratora zajmuje się sprawą skopiowania w kwietniu ubiegłego roku ok. 1 mln danych osobowych użytkowników Allegro.pl. Jest to kolejny etap konfliktu walczących o serwis aukcyjny firm - QXL Ricardo i QXL Poland.

Doszło do podpisania długo wyczekiwanej umowy między Polskimi Badaniami Internetu a firmą badawczą Gemius S.A. Publikacji wyników pomiaru możemy spodziewać się w połowie listopada.

Multimedia Polska we współpracy z TeleNet udostępniła w Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim usługę TRiple Play, która pozwala abonentom na korzystanie z telewizji kablowej, telefonii stacjonarnej i stałego dostępu do internetu w jednym pakiecie.

Za oceanem rosną wątpliwości co do tego czy wykorzystanie komputerów w wyborach prezydenckich zapewni ich bezproblemowy przebieg i wiarygodne wyniki. Istnieje bowiem ryzyko zhakowania komputerów zliczających głosy, czy podrobienia kart chipowych umożliwiających dostęp do maszyn do głosowania.

W przeciągu miesiąca właściciel portalu o2.pl i komunikatora Tlen zamierza wystartować z komercyjnymi usługami głosowymi przez internet. Usługi mają być nawet kilka razy tańsze niż u tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych. Telefonia internetowa o2.pl to wynik współpracy z alternatywnym operatorem telekomunikacyjnym. Do tego typu usług przygotowują się również inne portale. Interia planuje uruchomienie usług VoIP w przyszłym roku.

Eksperci ostrzegają, że wykryta niedawno luka w zabezpieczeniach systemów Windows, związana z obsługą plików JPEG, może zostać wykorzystana do przeprowadzania ataków na komputer za pośrednictwem... komunikatorów internetowych. Problem dotyczy to tych programów, które umożliwiają użytkownikom uzupełnienie swojego profilu o zdjęcie lub grafikę.

Znowu zaczęło się ostre cięcie technologicznych miejsc pracy - stwierdza nowy raport firmy Challenger, Gray & Christmas poświęcony amerykańskiemu rynkowi pracy w nowych technologiach. W Q3'04 znikło ich o 60% więcej niż w Q2'04.

Jak donosi Reuter białoruska KGB aresztowała w Mińsku Ilya Maftera, Amerykanina zajmującego się upowszechnianiem internetu, pod zarzutem oszustwa finansowego. Miał je rzekomo popełnić wobec białoruskiego operatora sieci komórkowej Velcom. Zatrzymanie nastapiło w trakcie referendum mającego umożliwić Łukaszence dożywotnią prezydenturę.

Firma eCard zajmująca się autoryzacją płatności internetowych ogłosiła że trzeci kwartał 2004 zamknął się prawie pięciokrotnym wzrostem obrotów w stosunku do trzeciego kwartału roku poprzedniego.

Po mało dynamicznej połowie roku, nareszcie nastapiło ożywienie na rynku reklam online w Ameryce. Pod koniec września sprzedaż wzrosła o 53% w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku.

Korea Północna dysponuje pół tysiącem wyszkolonych włamywaczy komputerowych, donoszą służby wywiadowcze Korei Południowej. Mogli być oni odpowiedzialni za ataki prowadzone z terytorium Chin w lecie.

Rozmowy głosowe przez internet to z pewnością coraz popularniejsza usługa. Telewizje kablowe zapewniają, że w przyszłym roku udostępnią swoim klientom takie rozwiązania. O zaoferowaniu tych usług myślą również portale.

Od poniedziałku sieć reklamowa IDMnet oferuje emarketerom nowy produkt - MAXmail, który pozwala na wysyłanie do internautów spersonalizowamych, imiennych listów.

BBC: Internauci robiący w sieci zakupy coraz częściej korzystają z serwisów porównujących ceny produktów i coraz chętniej korzystają z kilku serwisów przed podjęciem decyzji o zakupie.

W piątek Google ogłosiło zwycięzców konkursu programistycznego Code Jam. Na czwartym miejscu znalazł się Tomasz Czajka, doktorant amerykańskiej uczelni Purdue University.

Prezydent miasta Zielonej Góry założyła doniesienie do prokuratury w sprawie znieważenia jej osoby na forum dyskusyjnym Gazety.pl. Prokuratorze nie udało się jednak ustalić autora obraźliwego komentarza. Sprawa została umorzona.

Od niedzieli użytkownicy kont o2.pl mogą cieszyć się powiększoną pojemnością skrzynki - dostępna jest bezpłatnie 1 GB przestrzeń na listy elektroniczne. Dzisiaj zmiany w swoim systemie pocztowym zamierza wprowadzić również Gazeta.pl - skrzynki mają osiągnąć wielkość 1 GB, ale aby uzyskać taką pojemność użytkownicy muszą przez ponad rok tydzień po tygodniu powiększać konto o 16 MB. "To skrajny przykład chwytu marketingowego" - skomentował Mariusz Kuziak z Interii.pl

Podmiot zależny od France Telecom - firma Cogecom S.A. - nabyła prawie 140 mln akcji Telekomunikacji Polskiej. Akcje zostały zakupione od Tele Invest S.A., podmiotu zależnego od Kulczyk Holding S.A.

Minęło zaledwie 2 miesiące od wprowadzenia przez Microsoft narzędzia automatycznie blokującego pojawianie się reklam typu pop-up, a już znalazły się sposoby by je przechytrzyć.