Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 17.11-21.11

Reklama internetowa z dźwiękiem irytuje polskich internautów. W tym roku wydatki na przedświąteczne zakupy online mają osiągnąć rekordową wysokość. Zapowiadane przez Microsoft wprowadzenie w przeglądarce IE opcji blokowania pop-upów może przyczynić się do śmierci tej formy reklamy.

Amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w wyniku przeprowadzonej na szeroką skalę akcji udało się namierzyć i aresztować ponad sto osób, które dopuściły się oszustw i wyłudzeń przez Internet – poinformował InformationWeek.

Sprawa sądowa dotycząca serwowania reklam typu pop-up przez firmę WhenU na ekranach użytkowników, jak tylko połączą się z Internetem zakończyła się zwycięstwem pozwanego. Sąd zadecydował, że takie zachowanie nie jest przykładem nieuczciwej praktyki, więc rywalizujące firmy nie mogą zgłaszać pretensji do naruszenia dobra ich marek handlowych – podała agencja Reuters.

Energis Polska podpisała z Telekomunikacją Polską umowę, która wkrótce umożliwi abonentom sieci Energis łączenie z numerami wewnętrznymi krajowych sieci telefonii komórkowej GSM, bezpośrednio po wybraniu prefiksu 1066

Polscy użytkownicy Sieci z irytacją reagują na reklamę internetową z dźwiękiem – wskazują rodzime sieci reklamowe. IAB Polska zaznacza, że zdarzyły się już przypadki bardzo negatywnej reakcji na taką formę marketingową. Obecnie formy dźwiękowe stanowią ok. 1% wszystkich rodzajów e-reklamy. Nic nie wskazuje na to, aby ten odsetek się powiększył. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/61259.html

Od 20 listopada można skorzystać z oferowanego przez Techmex modemu GPRS wraz z usługą pakietowej transmisji danych w systemie bezabonamentowym Simplus.

Microsoft rozpoczął testowanie nowej usługi – przeszukiwania międzynarodowych serwisów informacyjnych. Newsbot – bo tak nazywa się nowinka giganta z Redmond – ma stać się ostrym rywalem dla serwisu Google News - podał Search Engine Journal.

Dwóch australijskich nastolatków otrzymało wyroki sądowe za prowadzenie serwisu internetowego, z którego bezpłatnie można było pobrać pliki muzyczne chronione prawami autorskimi. Groziła im kara więzienia, sąd jednak orzekł grzywnę i roboty publiczne. MIPI – organizacja zwalczająca piractwo internetowe uważa, że kara jest zbyt niska, a wyrok nazwała "największą porażką australijskiego sądu" – podała agencja informacyjna AFP.

W tym roku internauci będą polować na prezenty świąteczne w sklepach internetowych, wydając na upominki o 21% więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym – zapowiada Jupiter Research. Co więcej, aż 40% badanych osób zdeklarowało, że większość lub nawet wszystkie prezenty bożonarodzeniowe kupi wyłącznie przez Internet. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/61221.html

W trzecim tygodniu listopada 1973 roku uruchomione zostało pierwsze międzynarodowe połączenie internetowe - linia łączyła Stany Zjednoczone z Wielką Brytanią oraz Norwegią. Wymiana danych odbywała się poprzez linię telefoniczną z prędkością... 9,6 kb/s. Brytyjscy i norwescy naukowcy, którzy brali udział w otwarciu połączenia, świętują to wydarzenie w londyńskim uniwersytecie UCL.

Producent popularnego programu wymiany plików muzycznych KaZaA rozpoczął wielką kampanię reklamową, której celem jest obrona sieci P2P przed agresją ze strony przemysłu muzycznego. Kampania ma uzmysłowić wytwórniom muzyki, że użytkownicy P2P nie są piratami, ale potencjalnymi klientami dla firm fonograficznych. KaZaA przygotowała również specjalne reklamy dla internautów promujące wymianę legalnych utworów. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/61173.html

W wywiadzie dla USA Today, szef Microsoftu zaprzeczył jakoby jego firma planowała przejęcie wyszukiwarki Google. Zdaniem Gatesa takie rozmowy nie miały miejsca i nie wygląda na to, by w przyszłości się zdarzyły. Amerykańscy analitycy są jednak odmiennego zdania.

Reklama internetowa z dźwiękiem jest bardziej skuteczna od "cichego" przekazu marketingowego – wskazują badania przeprowadzone przez Dynamic Logic. Internauci, którzy słyszą reklamę, bardziej na nią zwracają uwagę oraz szybciej zapamiętują markę. Czy jednak dźwięk w reklamie rzeczywiście przekłada się bezpośrednio na jej efektywność?

NOP World Technology opublikowało badanie '2003 Wireless LAN Benefits Study', z którego wynika, że roczne oszczędności z tytułu WLAN sięgają 14 tys. USD w przeliczeniu na jednego pracownika.

Okazało się, że zaciekle zwalczane przez wytwórnie płytowe serwisy P2P są dla nich całkiem przydatnym narzędziem do analizowania rynku. Z opublikowanego przez agencję AP raportu wynika, że wiele koncernów nagraniowych korzysta z usług firmy BigChampagne, zajmującej się analizowaniem popularności plików wymienianych w sieciach P2P.

Korea Południowa planuje stworzenie ogólnokrajowej infrastruktury umożliwiającej dostęp do Internetu o przepustowości łącza od 50 Mb/s do 100 Mb/s. Plany mają być zrealizowane do 2010 roku – zapewnia południowokoreańskie Ministerstwo Informacji i Komunikacji. Jeżeli wszystko się powiedzie, to państwo będzie wiodło prym pod względem jakości dostępu do Internetu.

W 2002 roku na świecie zarchiwizowano ponad 5 mld gigabajtów nowych informacji, drogą elektroniczną przepłynęło około 18 mld gigabajtów informacji, z czego 17,3 mld gigabajtów - przez telefon. Iluzją okazały się więc m.in. 'biura bez papieru', gdzie objętość papierowych archiwów wzrosła o 43% w ciągu trzech lat.

Microsoft zamierza uruchomić w przyszłym roku własny internetowy serwis muzyczny. Wiadomo już, że usługa ta dostępna będzie w ramach serwisu internetowego MSN.

Dwaj oszuści z Dolnego Śląska, którzy używali kradzionych bądź podrobionych kart płatniczych do kupowania różnych usług internetowych, zostali zatrzymani przez policję – podała Polska Agencja Prasowa. Zakupione usługi sprzedawali na aukcjach internetowych po zaniżonych cenach.

Pomysł Microsoftu na wprowadzenie w przeglądarce opcji blokowania reklam typu pop-up może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla rynku reklamowego i wydawniczego, ale również dla webmasterów i firm wykorzystujących pop-upy do tworzenia ankiet na potrzeby badań zachowań internautów. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/61129.html

Operator British Telecom poinformował o swoich ambitnych planach uczynienia z wysp brytyjskich imperium szerokopasmowego. Firma chce zamienić istniejące linie na ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), który umożliwia szybki dostęp do Internetu.

Posiadacze telefonów komórkowych są coraz częściej atakowani przez spamerów, jednak krytyczna fala spamu w "komórkach" dopiero nas czeka – wskazują zajmujący się tym problemem parlamentarzyści Unii Europejskiej. Niektóre kraje zaczęły już stosować odpowiednie sankcje dla przesyłających niezamówione wiadomości SMS.

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie uruchomiono bezpłatną, bezprzewodową sieć z dostępem do Internetu. Dzięki temu czytelnicy będą mogli korzystać nie tylko ze zgromadzonych w niej książek, ale również z zasobów sieci.

Choć może się to wydawać trudne do wyobrażenia, aż 45% pracowników amerykańskich korporacji nie posiada w pracy własnego konta e-mailowego. Może się to w najbliższym czasie zmienić, z korzyścią dla wszystkich: pracowników, firm i zasuszonego rynku IT.