Przegląd tygodnia 17.05-21.05

Interia zamierza rozszerzyć ofertę sprzedaży muzyki przez Internet. W kwietniu Citibank był 475 razy przedmiotem ataku oszustów internetowych. Amerykańskie, największe portale szukają rozwiązań umożliwiających zahamowanie plagi spamu. Amerykański rynek e-reklamy ma w tym roku wzrosnąć o ponad 15% do poziomu 8,4 mld USD. Sąd oddalił 13 maja wniosek TP SA o kasację decyzji URTiP w sprawie ustalenia warunków współpracy pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi.

W ciągu miesiąca od rozpoczęcia sprzedaży najnowszej płyty Perfektu, za pośrednictwem portalu Interia.pl dokonano blisko 4 tysiące transakcji zakupu. W zdecydowanej większości przypadków kupujący nabywali całe płyty, a nie pojedyncze utwory – czytamy w specjalnym komunikacie. Interia przymierza się do sprzedaży muzyki w szerszym zakresie.

Kalifornijska firma Beepcard wpadła na niecodzienny pomysł zabezpieczenia transakcji internetowych dokonywanych przy pomocy kart kredytowych. Zaproponowane przez nich rozwiązanie opiera się bowiem o autoryzację użytkownika za pomocą... głosu właściciela karty.

Każdy kto za pośrednictwem Internetu przesyła materiały bez zgody właściciela praw autorskich, może ponieść we Włoszech surowe konsekwencje finansowe, włącznie z karą do 3 lat więzienia. Tak zdecydował tamtejszy parlament, w obliczu rosnącego zainteresowania takimi sieciami bezpośredniej wymiany plików, jak KaZaA czy Gnutella.

Od listopada 2003 roku do kwietnia br. prawie 40 razy zwiększyła się ilość ataków na posiadaczy kart kredytowych i użytkowników internetowych kont bankowych. Miesiąc temu oszuści 475 razy szturmowali Citibank – podała Anti-Phishing Working Group, organizacja zajmująca się walką z e-oszustwami.

Od 19 maja mieszkańcy Szczecina mogą korzystać z szybkiego dostępu do Internetu chello dostarczanego przez operatora telewizji kablowej UPC. Usługa ta zapewnia łącze internetowe z możliwością interakcji, co pozwala użytkownikom korzystać za stałą opłatą miesięczną z szybkiego i łatwego dostępu do rozrywki i informacji przez 24 godziny na dobę.

Spółka NetSprint.pl wprowadziła swoją wyszukiwarkę na rynek litewski. Serwis www.netsprint.lt umożliwia przeszukiwanie 2,7 mln dokumentów. Jest to pierwszy krok w ramach nowej strategii spółki, która zamierza skoncentrować się na ekspansji na rynki zagraniczne.

Gdyby walka o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych toczyła się podobnie jak konkurencja serwisów internetowych - pod względem liczby odwiedzin unikalnych użytkowników - wygrywałby ją obecnie John Kerry. Witryna kandydata demokratów wykupiła ponadto w kwietniu 52 mln odsłon reklamowych na innych serwisach (komitet republikanów bagatela 113 mln, choć sama witryna G.W. Busha - raptem 5 tys.).

Yahoo! poinformowało o złożeniu wniosku do Internet Engineering Task Force o akceptację rozwiązania służącego do blokowania niezamówionej korespondencji. Dziś z podobną inicjatywą wyszedł Microsoft. Wiadomo również, że nad rozwiązaniami antyspamowymi pracuje AOL. Każdy z gigantów internetowych chce w inny sposób bronić swoich użytkowników przed spamem.

Zdaniem eMarketera, tegoroczne wydatki na reklamę internetową będą większe niż podczas boomu dotcomowego. Amerykański rynek ma wzrosnąć o ponad 15% do poziomu 8,4 mld USD. Najbardziej dynamicznie będzie się rozwijać sprzedaż płatnych odnośników. W Polsce szacuje się, że wydatki zwiększą się co najmniej o 20%. CR-Media podkreśla, że w tym roku wartość rynku e-reklamy będzie wynosić ok. 60 mln netto. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/66713.html

Holenderska firma DVDstream zamierza zaoferować internautom usługę, polegającą na dostarczaniu filmów w jakości odpowiadającej DVD za pośrednictwem Internetu. Miesięczny abonament za dostęp do katalogu filmów wynosić ma ok 12,5 euro - informuje serwis Afterdawn.com.

Telekomunikacja Polska prowadzi wstępne prace nad nową usługą - satelitarnym dostępem do Internetu. Szczegóły nowej usługi nie są jeszcze znane, wiadomo jednak, że najprawdopodobniej zostanie ona uruchomiona po wakacjach. Tymczasem zasięg swoich usług rozszerza inna firma, oferująca szerokopasmowy dostęp do Sieci - UPC.

Firma Lycos poinformowała o uruchomieniu skrzynek pocztowych o pojemności 1GB. Konta są jednak płatne i jak na razie dostępne jedynie dla brytyjskich użytkowników. Co ciekawe, Google rozpoczął testowanie kont 1000 razy większych od oferty Lycosa! Internauci są zaskoczeni.

Zarząd MCI Management poinformował, że grupa kapitałowa MCI Management S.A. uzyskała w I kwartale 2004 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 19,786 mln zł. Jest to o ponad 5 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Sąd oddalił 13 maja wniosek TP SA o kasację decyzji URTiP w sprawie ustalenia warunków współpracy pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi. Chodzi o warunki tranzytowania ruchu do sieci Netii.

Amerykańska firma oferująca rozwiązania z dziedziny e-reklamy zainteresowała się możliwością sprzedaży płatnych odnośników. W tym celu nabędzie za łączną sumę 65 mln USD firmę Performics, tworzącą oprogramowanie umożliwiające włączanie reklam do wyników wyszukiwania. Zdaniem DoubleClicka, przychody z tytułu płatnych odnośników mogą znacząco powiększyć zysk firmy – podał serwis CNet.com.

W I kw. bieżącego roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży w Grupie Onet wyniosły 15,8 mln zł, wobec 15,3 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku (w wynikach uwzględniono przychody spółki DRQ Sp. z o.o.). O ponad połowę wzrosła wartość przychodów portalu Onet.pl.

Polska Telefonia Cyfrowa, po sześciu miesiącach od udostępnienia usług WLAN, rozpoczyna ich świadczenie na zasadach komercyjnych. Z bezprzewodowego dostępu do internetu poprzez sieć hot spotów Ery można było korzystać już od listopada ubiegłego roku.

Firma IDG Poland, właściciel serwisu IDG.pl, zaprezentowała nową usługę - ogólnopolski numer dostępowy IDGinternet. Nasz numer, 020 92 27, dostępny jest dla użytkowników modemów analogowych lub cyfrowych (ISDN).

Z najnowszego raportu przygotowanego przez Online Publishers Association oraz comScore Networks wynika, że w 2003 roku nastąpił ponad 18% wzrost wartości rynku płatnych treści. Najwięcej przychodów wygenerowano w kategoriach: serwisy randkowe/towarzyskie, informacje biznesowe i inwestycyjne oraz treści rozrywkowe i związane z życiem codziennym. Zdaniem Michaela Zimbalista, prezesa OPA, w tym roku będziemy mieli do czynienia z jeszcze większym wzrostem. Więcej:

Na korzystanie z usług operatora sieci ATMAN zdecydowały się dwa kolejne portale. Do grona klientów firmy dołączyły Interia.pl i o2.pl.

Przedstawiciele polskiego serwisu muzycznego iPlay.pl zapowiedzieli, że za kilka tygodni uruchomiona zostanie jego nowa wersja. Najważniejszymi innowacjami ma być zaoferowanie internautom możliwości pobierania plików audio na dysk (do tej pory serwis umożliwiał jedynie odsłuchiwanie zakupionych piosenek) oraz rozszerzenie katalogu