Przegląd tygodnia 16.03 - 22.03

Wólczanka wchodzi na rynek IT a BRE Bank podtrzymuje związki kapitałowe z Optimusem, wykupując udziały w platformie B2B.

Ericsson uruchamił Mobile Commercial Platform. Nowa platforma umożliwia pobieranie opłat za usługi i produkty oferowane przez „przenośny Internet”. Mobile Commercial Platform, pozwalająca operatorom i dostawcom Internetu na zakładanie płatnych serwisów typu mobile, będzie dostępna w II kw. br. Rozwiązania oparte o platformę zapewniać mają dostęp, dokonywanie opłat oraz ich zabezpieczenie. Nowa platforma zintegrowana będzie z szerszą platformą usług internetowych Ericssona. Twórcy platformy wskazują na możliwość pobierania opłat zarówno za udostępnianie zawartości, jak i usługi, i dobra oferowane poprzez „przenośny Internet”. Nowa platforma wykorzystuje technologię Jaldatm stworzoną przez spółkę EHPT, należącą do Hewlett Packarda i Ericssona. Umożliwia ona dokonywanie mikropłatności i opłat terminowych z urządzeń stacjonarnych oraz przenośnych.

Wanadoo - spółka ISP należąca do France Telecom - planuje uruchomienie usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii ADSL, aby na hiszpańskim rynku skuteczniej konkurować z Terra Networks. Wanadoo zakłada, że usługa ruszy do końca br., kiedy to wybudowana zostanie niezbędna infrastruktura. Teraz francuska grupa korzysta z sieci hiszpańskiej Telefoniki, lecz przełączy się na Uni2, dzięki czemu oszczędzi na kosztach operacyjnych.

Deutsche Telekom zapowiedział, że wstrzyma się z wprowadzaniem na giełdę swojego operatora telefonii komórkowej T-Mobile, do czasu poprawy sytuacji na rynkach finansowych. Po zeszłomiesięcznym niezbyt udanym debiucie giełdowym Orange, należącego do France Telecom, bardzo trudno byłoby zainteresować inwestorów tą ofertą. T-Mobile jest postrzegany jako „klejnot w koronie” DT. Publiczna emisja jego akcji mogłaby znacznie ułatwić niemieckiemu telekomowi spłatę sięgającego 60 mld EUR gigantycznego zadłużenia, a także dostarczyć środków na dalszą ekspansję w Europie.

Według opublikowanego przez ActivMedia Research, raportu dotyczącego sytuacji na rynku amerykańskim, tylko połowa działających obecnie przedsięwzięć e-commerce, kierowanych do klientów indywidualnych, przynosi zysk. Podobnie jest w przypadku jednej trzeciej biznesowych platform B2B. Na minusie jest również 25% firm ISP i dostarczających zawartość serwisów. Raport podaje także informacje na temat ilości zamykanych dotcomów. Od stycznia ub.r. upadło 327 firm tego typu, z czego połowa w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W lutym 2001 działalność zakończyły 52 firmy, z których dziesięć kierowało swoje usługi do firm a reszta do klientów indywidualnych. Dla porównania w lutym 2000 r. zamknięto zaledwie dwa dotcomy. W stosunku do stycznia br., kiedy zamknięto 54 firmy, oznacza to jednak nieznaczną poprawę. Łączna wartość zamkniętych firm sięga 1,5 mld USD. Połowa upadłych dotcomów miała swe centrale w Kalifornii.

Przedstawiciele NTT DoCoMo poinformowali, że wyniki finansowe kończącego się właśnie roku obrachunkowego firmy przewyższą prognozy. Zyski przed opodatkowaniem przekroczą zakładane 5,36 mld USD. Spółka planuje w ciągu 2001 r. rozwinięcie sieci telefonii w systemie i-mode w Europie i Stanach Zjednoczonych. DoCoMo zamierza ponadto w ciągu dwóch lat udostępnić swoją sieć i-mode innym dostawcom Internetu. Pozwoli to użytkownikom sieci DoCoMo na dostęp do Internetu poprzez łącza dostawców innych niż DoCoMo i do stron innych, niż oficjalne strony i-mode.

France Telecom poinformował, że jego zysk netto wzrósł w 2000 r. o 32% i wyniósł 3,66 mld EUR. Jest to wynik niewiele niższy od prognozowanego przez analityków. Zadłużenie francuskiego telekomu wzrosło do 61 mld EUR, wobec 14,6 mld EUR w 1999 r. Zysk operacyjny spółki wzrósł do 4,86 mld EUR z 4,49 mld EUR a wynik EBIDTA wzrósł do 10,81 mld EUR z 9,61 mld EUR. Analitycy przewidywali, że zysk netto wzrośnie o 34% do 3,708 mld EUR, zysk operacyjny do 5,1 mld EUR, a EBIDTA do 10,62 mld EUR. Orange, operator telefonii komórkowej zależny od FT, przyniósł w ubiegłym roku 1,32 mld EUR straty netto, wobec spodziewanych 1,246 mld EUR, zaś operator internetowy Wanadoo zwiększył stratę netto do 102 mln EUR, wobec 1,9 mln w 1999 r. Spółka przewiduje, że w 2001 r. jej przychody wzrosną o ponad 20%. W 2000 r. wyniosły 33,16 mld EUR.

eTel, Irlandzka firma telekomunikacyjna, działająca w Europie Środkowej, uzyskała od Lucent Technologies kredyt na sprzęt warty 20 mln EUR. Umowa typu vendor financing umożliwi eTelowi rozbudowę sieci światłowodowych w Warszawie, Bratysławie, Pradze i Budapeszcie a także rozwój usług transmisji głosu i danych. eTel jest irlandzką firmą, ale działa tylko w krajach naszego regionu. W Polsce jest obecny od połowy 2000 r. W naszym kraju firma zamierza świadczyć usługi za pośrednictwem własnej sieci szkieletowej, której pierwszy odcinek wybuduje w tym roku. eTel planuje zainwestować w tym roku w Polsce kilka milionów dolarów. Udziałowcami spółki są fundusze venture capital - Dresdner Kleinwort Benson, ARGUS Capital Partners, Greenhill Capital Partners oraz Intel Capital.

Wólczanka kupiła za 10 mln zł obligacje zamienne Apeximu, w wyniku czego objęła 3,65% głosów na WZA firmy informatycznej. W połowie marca spółka zależna Wólczanki - WLC Inwest - kupiła od TUiR Cigna 100 obligacji zamiennych na akcje Apeximu po 100 tys. zł każda. WLC Inwest spłaci należność w 4 ratach do 20 grudnia 2001 r. Dzień po zawarciu umowy nastąpiła konwersja obligacji na akcje, w wyniku której WLC Inwest stało się posiadaczem 333 tys. akcji i 3,65% głosów na WZA Apeximu. Wólczanka zapowiedziała chęć wejścia w branżę IT, która ma stanowić niezależne pole działalności obok branży tekstylnej. Zarząd spółki nie zdradza na razie szczegółów swojej informatycznej strategii. Dokonał już w jej ramach inwestycji na kwotę ok. 7 mln zł, kupując udziały w Polskich Sieciach Teleinformatycznych, produkującej oprogramowanie na potrzeby handlu elektronicznego. Apexim ma poważne trudności finansowe. Zakończył zeszły rok 100 mln zł straty. Pod koniec marca odbędzie się WZA akcjonariuszy, które być może uchwali emisję akcji, ze sprzedaży której spółka chce pozyskać 40-50 mln zł.

Netia oficjalnie uruchomiła usługi telekomunikacyjne w warszawskiej strefie numeracyjnej. Faktycznie operator przyłącza abonentów od początku marca. Stało się to możliwe, kiedy zgodnie ze styczniowym aneksem do umowy z TP S.A., narodowy operator uruchomił punkty stykowe i odblokował warszawską numerację. Od tego czasu Netia przyłącza 200-300 "linii dzwoniących" tygodniowo. Biznesplan zakłada przyłączenie w 2001 r. 40 tys. linii w ogóle, z czego w praktyce "linie dzwoniące" stanowią 40-75%. W rejonie warszawskim Netia liczy na pozyskanie przede wszystkim klientów biznesowych. Netia pragnie wybudować w Warszawie 160 km sieci szkieletowej (w tym roku 110 km) i 380 km sieci dostępowej a także 8 stacji transmisyjnych do przekazu radiowego. Warszawska sieć szkieletowa wystarczy nie tylko na potrzeby Netii, ale będzie też komercyjnie udostępniana innym operatorom.

Od połowy bieżącego roku E-Telbank, spółka należąca do Telbanku, zacznie wystawiać certyfikaty, wykorzystywane m.in. do uwiarygadniania transakcji przeprowadzanych w Internecie. Wydawanie certyfikatów będzie się odbywało przy wykorzystaniu oprogramowania firmy GlobalSign. Umożliwia ono usługi on-line w dziedzinie tworzenia i zarządzania certyfikatami cyfrowymi dla podpisywanych wiadomości poczty elektronicznej, czy kodowania poufnych informacji związanych z handlem internetowym. E-Telbank podpisał w tej sprawie umowę partnerską z GlobalSign. Zawarty kontrakt ma wartość 185 tys. EUR. Dzięki umowie E-Telbank uzyska akredytację ze strony GlobalSign i przyłączy się do sieci tej firmy, działającej w ponad 20 krajach.

Innova Capital zainwestuje 9 mln USD w bytomską firmę Liberty Poland, która rozpoczęła działania w sektorze zaawansowanych technologii. W zamian za to fundusz obejmie mniejszościowy pakiet akcji, którego wielkość jest jeszcze przedmiotem negocjacji. Fundusz zamierza wyjść z inwestycji w ciągu 3-4 lat, przez upublicznienie Liberty lub wprowadzenie inwestora strategicznego. Nie będzie raczej poszukiwać dla Liberty Poland drugiego inwestora. Do tej pory Innova Capital zainwestowała 130 mln USD w 22 spółki. Liberty posiada dużą sieć salonów sprzedaży telefonów komórkowych (ponad 90) a od pewnego czasu inwestuje w system pozycjonowania GPS, produkcję oprogramowania dla m-commerce i budowę sieci „kiosków internetowych” (do 2003 r. ma być ich 800 w całej Polsce). 9 mln USD pozyskane od Innova Capital, wraz z funduszami własnymi Liberty, sfinansuje te operacje.

BRE Bank i CommerceOne obejmą 35% udziałów w platformie handlu elektronicznego Optimusa. WZA spółki, w której 100% udziałów ma nowosądecki zadecydowało o emisji 3 370 tys. akcji serii B. BRE Bank nabędzie za 9,4 mln zł 2 349 tys. akcji, które dadzą mu 23% głosów na WZA Xtrade. Po uzyskanie zgody UOKiK na przekroczenie 25% udziałów w spółce, Optimus odsprzeda bankowi za ponad 1 mln zł dalszy pakiet akcji, który da BRE łącznie 25,5% udziałów w Xtrade. Commerce One natomiast za równowartość 1 mln USD obejmie 1 020 tys. akcji Xtrade, co da mu 10% głosów na WZA. Xtrade będzie horyzontalną platformą handlową, przeznaczoną dla klientów indywidualnych wszelkich branż. Będą mogli dokonywać na niej transakcji bądź tworzyć rynki branżowe. Użytkownicy platformy zyskają także dostęp do już istniejących giełd innych właścicieli i do światowego systemu handlu elektronicznego Global Trading Web, który łączy 32 podobne platformy.