Przegląd tygodnia 16.02-20.02

Prezes Wirtualnej Polski oznajmił, że do 28 lutego zarząd będzie zmuszony ogłosić upadłość spółki. Stowarzyszenie RIAA pozwało kolejnych użytkowników sieci P2P – pozwy skierowane zostały do 531 osób. Wyraźny skok w statystykach Money.pl po zorganizowaniu akcji społecznej „Nie dla droższego Internetu” zwrócił uwagę branży internetowej.

Kobiety w krajach Bliskiego Wschodu stanowią mniej niż jedną czwartą; użytkowników regionalnych portali internetowych. A to się przekłada na niskie przychody reklamowe branży internetowej - stwierdza raport Arab Advisors Group.

Coraz więcej legalnie przesyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej ofert marketingowych jest blokowanych przez systemy antyspamowe. Jak wskazuje badanie Jupiter Research firmy korzystające z tej formy promocji do 2008 roku stracą do 419 mln USD – wskazuje Center for Media Research.

Wciąż duża ilość serwisów internetowych oferujących newslettery popełnia kardynalny błąd – nie uwzględnia w przesyłanych listach możliwości wypisania się z usługi – wskazują badania przeprowadzone przez Nielsen Norman Group.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Cezary Banasiński zatwierdził 11 lutego 2004 r. ugody zawarte pomiędzy Telekomunikacją Polską a Telefonią Dialog oraz siecią El-Net.

Amerykanin Russell Sprague, podejrzewany przez FBI o nielegalne udostępnienie w Internecie kilku najnowszych przebojów kinowych (w tym m.in. "Ostatniego Samuraja" oraz "Dużą Rybę"), zdecydowanie zaprzeczył, jakoby miał coś wspólnego z pojawieniem się tych filmów w Sieci.

Jedna z osób pozwanych ostatnio przez RIAA za nielegalną dystrybucję plików muzycznych wystosowała kontr-pozew. Kobieta powołuje się w nim na prawo zabraniające stosowania wymuszeń i haraczy – czyli regulacje stosowane zwykle w odniesieniu do działalności gangsterskiej - podał serwis News.com.

Liczba użytkowników bezprzewodowego Internetu w 2004 r. wzrośnie trzykrotnie do 30 mln, wobec 9,3 mln w roku ubiegłym - wynika z najnowszej prognozy Gartnera. Do końca bieżącego roku ponad połowa notebooków będzie przystosowana do korzystania z WLAN. Zdaniem Gartnera, korporacyjna sieć Wi-Fi może przyczynić się do podniesienia wydajności pracowników

Firma Yahoo! poinformowała o zamiarach wycofania się z umowy z Google na dostarczanie mechanizmów wyszukiwawczych. Tym samym postanowiła skupić się na promocji i rozwoju własnych rozwiązań – podał serwis Cnet.com.

Przedstawiciele koncernu ostrzegli internautów przed pobieraniem nielegalnie udostępnionego w Sieci kodu źródłowego systemów Windows NT i 2000. Na celowniku Microsoftu znalazły się osoby, które szukały kodu w sieciach P2P oraz internauci, który już pobrali ten plik.

Spam drażni już nie tylko posiadaczy kont poczty elektronicznej. Coraz częściej niezamówione wiadomości przesyłane są użytkownikom telefonów komórkowych. Z raportu przygotowanego przez Empower Interactive wynika, że ponad dwie trzecie posiadaczy telefonów w Europie otrzymuje nawet do pięciu niezamówionych SMS-ów w ciągu tygodnia.

Stowarzyszenie RIAA pozwało do sądu kolejną grupę amerykańskich użytkowników sieci P2P - tym razem "na celowniku" organizacji znalazło się 531 osób, podejrzewanych o nielegalne udostępnianie i kopiowanie muzyki za pośrednictwem sieci P2P. Złożone wczoraj pozwy są o tyle nietypowe, że nie zawierają... danych osobowych pozwanych.

Firma Sony Ericsson Mobile Communications poinformowała, że zamierza wyposażać niektóre sprzedawane w Europie telefony komórkowe w oprogramowanie RealAudio oraz RealVideo firmy RealNetworks.

Niezależny ekspert ds. zabezpieczeń poinformował, że dzięki zapoznaniu się z fragmentami kodu źródłowego systemu Windows, które w tajemniczych okolicznościach pojawiły się w ubiegłym tygodniu w Sieci, udało mu się wykryć poważny błąd w zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer 5.

3 lutego 2004 operator telekomunikacyjny GTS Internet Partners, wchodzący w skład grupy GTS Polska podpisał kontrakt z portalem Allegro.pl na świadczenie usługi stałego dostępu do Internetu.

W oświadczeniu przesłanym przez mniejszościowych akcjonariuszy po zakończeniu walnego zgromadzenia Wirtualnej Polski czytamy, że prezes spółki ogłosił, iż 28 lutego zarząd będzie zobowiązany odpowiednimi przepisami prawa do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości firmy.http://www.internetstandard.pl/news/63882.html

Interactive Advertising Bureau przedstawiło opracowanie dotyczące standardów emisji reklam typu rich media. Branża czekała na te regulacje ponad dwa lata. AOL, MSN oraz Yahoo! wyraziły swoje zadowolenie – podały Internet News. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/63865.html

Niekomercyjna akcja "Nie dla droższego Internetu", zorganizowana przez Money.pl, wpłynęła na wzrost liczby użytkowników i odsłon serwisu. Money.pl wykorzystuje te wyniki do pozyskiwania nowych reklamodawców, nie podając źródła sukcesu - wskazują inne serwisy finansowe, podkreślając, że jest to działanie nieuczciwe. Co więcej, zdarzyło się, że konkurencyjne serwisy miały zastrzeżenia co do podawanych przez Money.pl wyników. Wiecej:http://www.internetstandard.pl/news/63834.html

Internetowy oddział Microsoftu – MSN zapowiedział, że wycofuje się ze sprzedaży reklam typu pop-up czy pop-down. Jako przyczynę podał zamiar wspierania innych form reklamowych i dużą niechęć użytkowników do "wyskakujących okienek". Wiadomo jednak, że w nowej wersji Internet Explorera pojawi się opcja blokowania pop-upów, co z pewnością miało również wpływ na podjęcie decyzji o zakończeniu sprzedaży takich reklam.

Rada nadzorcza koncernu Walt Disney odrzuciła ofertę firmy Comcast, która proponowała odkupienie od akcjonariuszy udziałów w koncernie za blisko 49 mld USD.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty przedstawił 16 lutego nowe zakresy numeracji dla sieci GSM 900/1800.

176% wzrost liczby odsłon zanotowała w ciągu tygodnia kończącego się 1 lutego strona internetowa firmy Symantec, producenta popularnego programu antywirusowego Norton Antivirus. Serwis odwiedziło w tym czasie ponad 2,2 mln internautów - zdecydowana większość z nich szukała w nim sposobu na usunięcie robaka MyDoom lub informacji o nim.

Firma Brightmail, zajmująca się oprogramowaniem antyspamowym, oferuje nową usługę polegającą na identyfikowaniu adresów IP, spod których wysyłana jest masowa poczta elektroniczna.

Jak donosi Warsaw Business Journal konsorcjum France Telecom- Kulczyk Holding jest bliżej przejęcia dodatkowych 4% akcji TP SA, dzięki którym zyska m.in. pełną kontrolę nad operatorem sieci komórkowej Idea.

Academy Of Interactive Arts and Sciences (AIAS) ogłosiła listę nominacji do siódmej już edycji Interactive Achievement Awards – odpowiednika Oskarów dla branży elektronicznej rozrywki.

Z raportu finansowego przedstawionego przez Agorę wynika, że przychody z internetowej działalności spółki wzrosły w czwartym kwartale jedynie o 4,5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Interia.pl ogłosiła swoje wyniki finansowe. W tym roku spółka zmniejszyła stratę netto o prawie 3,5 mln zł w porównaniu z 2002 rokiem. Zarząd deklaruje, że firma już wkrótce uzyska samowystarczalność finansową.

Kanadyjski odpowiednik amerykańskiego stowarzyszenia RIAA, Canadian Recording Industry Association (CRIA), rozesłał do tamtejszych operatorów internetowych żądania wyjawienia danych personalnych internautów podejrzanych o nielegalne kopiowanie plików muzycznych za pośrednictwem sieci P2P.