Przegląd tygodnia 15-21.12

Akcje MCI Management zostały wykupione przez inwestorów, papiery Interii otrzymały zielone światło na drodze do giełdy, a Brytyjczycy twierdzą, że mają wyłączność na hipertekst.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła w środę do publicznego obrotu 6.568.950 akcji Interii.pl. Portal internetowy chce pozyskać ze sprzedaży akcji od 10 do 19 mln dolarów. Oferta publiczna ma rozpocząć się w połowie stycznia. Debiut spółki jest przewidziany na 2 lutego. Walory Interii trafią na rynek podstawowy. Zarząd spółki ma jeszcze ustalić minimalną cenę jednej akcji. Nieoficjalnie mówi się, że wyniesie ona co najmniej 30 złotych. Będzie to pierwszy portal notowany na warszawskiej giełdzie.

Niemal na pniu sprzedały się akcje MCI Management, pierwszego funduszu venture capital, który chce wejść na Giełdę Papierów Wartościowych. Sprzedawano 5,2 mln walorów po 6 zł za sztukę. Tymczasem łączne zapisy opiewały na prawie 10 mln akcji. Ostatecznie ci, którzy złożyli zapis w puli inwestorów indywidualnych, otrzymają 40 proc. zamówionych papierów, a apetyty instytucji zostaną zaspokojone jedynie w 16 proc. MCI pozyskał z emisji na dalsze inwestycje ponad 30 mln zł. Debiut spółki na giełdzie jest przewidziany na połowę stycznia.

Minister Łączności podpisał koncesje na UMTS, czyli telefonię komórkową trzeciej generacji, trzem dotychczasowym operatorom GSM: Polkomtelowi, Polskiej Telefonii Cyfrowej i Centertelowi. Resort łączności także zapowiedział, że przetarg na czwartą koncesję odbędzie się w 2002 r., zgodnie z nowym prawem telekomunikacyjnym, które zabrania przyznawania koncesji w przyszłym roku. Natomiast Netia, która wycofała się z udziału w przetargu, zapowiedziała, że jeżeli Ministerstwo Łączności nie uzna jej wniosku o przerwanie procesu rozszerzania licencji operatorów GSM o UMTS, to odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Uruchomiono pierwszą, informacyjną część portalu medycznego Clinika.pl. W ciągu pół roku ma zostać uruchomiona także platforma transakcyjna, później pojawi się serwis dla pacjentów. Na razie ruszyła pierwsza część przedsięwzięcia - Medyczny Portal dla Profesjonalistów, zawierający głównie informacje z rynku farmaceutycznego i medycznego w Polsce. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy zostanie uruchomiona Platforma Transakcyjna, przeznaczona dla instytucji z branży farmaceutycznej i medycznej. „Naszym celem jest stworzenie sieci partnerów handlowych” - powiedział Marek Jędrzejczyk, szef Cliniki. W przyszłym roku Clinika zacznie świadczyć usługi skierowane bezpośrednio dla pacjentów. Clinika.pl została założona przez ComputerLand, Polską Grupę Farmaceutyczną i Dom Maklerski BMT. Organizatorzy określają ten portal jako Medyczną Platformę Internetową. Portal będzie skierowany do specjalistów z branży medycznej. Ma umożliwić dostęp do baz danych i informacji z rynku, komunikację z dostawcami i klientami oraz dokonywanie transakcji. Clinika.pl będzie także rozliczać dokonywane za jej pośrednictwem transakcje, monitorować dostawy oraz świadczyć usługi typu Application Service Provider.

Bielska firma komputerowa Techmex zrezygnowała z wejścia na giełdę w najbliższym czasie. Niewykluczone jednak, że podejmie kolejną próbę, ale dopiero za dwa lata. Powodem rezygnacji z wejścia na giełdę była, według oświadczenia prezesa spółki Jacka Studenckiego, nie wywiązanie się ze swoich obowiązków podmiotu oferującego akcje - warszawskiego CA IB Securities. Studencki zarzuca CA IB to, że nie zdołał zorganizować trwałego konsorcjum inwestorów instytucjonalnych, które by objęło oferowane papiery.

British Telecom złożył pierwszy wniosek o ochronę swoich praw autorskich - dotyczy on używania linków na stronach internetowych, które Brytyjczycy uznają za swój wynalazek. Pozew w tej sprawie został złożony w Nowym Jorku przez kancelarię Kenyon&Kenyon, reprezentującą interesy British Telecommunications - do sądu podano na razie tylko providera Prodigy Communications, który ma 2,4 mln klientów. Pół roku temu British Telecom oświadczył, że posiada wyłączność na prawa do hipertekstu. W swoich archiwach prawnicy spółki odkryli, że technologia ta została opracowana przez jej specjalistów prawie ćwierć wieku temu. Według nich, mechanizm został skonstruowany w ramach prac nad rozwiązaniami umożliwiającymi otrzymywanie informacji z innych komputerów jeszcze w 1976 r., wtedy też złożono wniosek o opatentowanie wynalazku. Zdaniem BT, jego prawa własności są również ważne w Stanach, gdzie otrzymano odpowiednie zaświadczenia w 1986 r. I tylko w USA prawa te nie wygasły z upływem czasu - okres ważności patentu mija tam dopiero w 2006 r.

Według najnowszych statystyk, opublikowanych przez Nua Internet Surveys, dostęp do Internetu ma obecnie 407,1 miliona osób na całym świecie. Jest to ponad dwa razy więcej niż we wrześniu ubiegłego roku (201,05 miliona osób). Największy wzrost liczby użytkowników Internetu nastąpił w regionie Azji i Pacyfiku - mieszka tam ponad 100 milionów osób posiadających dostęp do Sieci, czyli niemal 26% światowej populacji internautów. Ameryka Północna wciąż posiada największą procentowo liczbę użytkowników Sieci - 167,12 miliona osób, czyli 41 procent wszystkich internautów, ale w 2000 roku nastąpiło tam wyraźne nasycenie rynku i dynamika wzrostu liczby internautów znacznie się zmniejszyła. W Europie mieszka 113,14 miliona surfujących, czyli 27,8 procent światowych użytkowników Internetu, w Ameryce Południowej - 16,45 miliona, czyli 4 procent, w Afryce i na Bliskim Wschodzie - odpowiednio 3,11 miliona i 2,4 miliona.