Przegląd tygodnia 15 – 21.06

URTiP wydał osiem kolejnych zezwoleń telekomunikacyjnych, w tym cztery na połączenia międzystrefowe. France Telecom zadeklarował złożenie oferty kupna 2,5% akcji TP S.A. jeszcze w czerwcu.

URTiP wydał zezwolenia telekomunikacyjne na eksploatację stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej dla ośmiu operatorów. Sześciu operatorów otrzymało lub rozszerzyło koncesje na cały kraj, czterech otrzymało zezwolenie na świadczenie usług międzystrefowych.

Marketplanet podpisał umowę o współpracy z poznańskim Instytutem Logistyki i Magazynowania, na mocy której na platformie pojawi się Katalog Produktów Okodowanych (EANIC).

WZA Telefonii Dialog powołało do zarządu w miejsce dotychczasowych trzech wiceprezesów cztery osoby. Czterej nowi wiceprezesi to Tadeusz Kostka (w Telefonii Dialog od 1999 roku, wcześniej m.in. członek zarządu Exbudu), Lech Młodawski ( w TD od kwietnia 2002, wcześniej m.in. w TP Teletech), Paweł Tomys (wcześniej m.in. w Polkomtelu i PTK Centertel), Karol Wołkowiński (w TD od grudnia 2001, był członkiem zarządu operatora w poprzedniej kadencji, wcześniej m.in. w Computer Communications Systems LTD).

UTRiP utworzyło z MON zespół do negocjacji w sprawie harmonogramu przekazywania przez wojsko współużytkowanych przez nie pasm przeznaczonych dla cywilnych systemów telekomunikacji i radiokomunikacji oraz telewizji cyfrowej. Sprawa dotyczy m.in. pasma 2 GHz, dedykowanego telefonii UMTS. „Stosowne porozumienie uda się może podpisać jeszcze w lipcu” – powiedział Jacek Strzałkowski, Naczelnik Wydziału Prasowego Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Instytut Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej, działający przy Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego uruchomił Podyplomowe Studium Prawa Internetu.

Według badania I-metrii, 70% internautów uważa, że wszystkie portale są bardzo podobne, a najwyżej cenią sobie portalowe wyszukiwarki. 18% internautów kupiło w Sieci „przypadkiem”. 15% internautów miało problem ze znalezieniem informacji w serwisach e-banków. 5% użytkowników serwisów operatorów komórkowych kontaktuje się z BOK-ami przez Sieć.

Optimus zmniejszy o 10% zatrudnienie – spółka tłumaczy to koniecznością dalszej restrukturyzacji kosztów. Ponadto rada nadzorcza przyjęła rezygnacje wiceprezesów Tomasza Chlebowskiego oraz Pawła Malaka. W piątek PAP poinformował, że planowane zwolnienia w Optimusie mogą objąć nawet 30% załogi. Oznaczałoby to utratę pracy dla 140 - 160 osób. Tymczasem nowa strategia Optimusa ma zostać ogłoszona dopiero pod koniec lipca, a nie w tym tygodniu, jak zapewniał nowy prezes Andrzej Widerszpil. Według nieoficjalnych informacji PB spółka skupi się raczej na produkcji komputerów niż na integracji.

Na mocy porozumienia z Microsoftem, Hewlett-Packard wycofuje się ze sprzedaży w Polsce komputerów z serii HP Vectra z systemem Linux. Zamiast tego, HP wprowadzi do sprzedaży PC-ty z Windows XP.

7bulls.com zapewnia obsługę informatyczną porozumienia między TP S.A. a NOM. Spółka linuksowa stworzyła dla NOM system do zarządzania procesem windykacji należności dotychczasowych użytkowników usługi 1044. „Zaawansowanie projektu powinno pozwolić nam na rozpoczęcie procesu windykacji już od początku lipca” – dodał Marcin Gruszka, rzecznik NOM. Według informacji rzecznika NOM, obecnie na rachunki operatora wpłynęło około 25% z kwoty ponad 200 mln zł, którą wydzwonili użytkownicy usługi międzymiastowej przez prefiks 1044 od lipca ub. roku do kwietnia br.

Nowa szerokopasmowa usługa dostępowa w technologii LMDS Zigzaga będzie świadczona w 4 wariantach przepustowości: 128 kb/s, 256 kb/s, 512 kb/s, 1 Mb/s i 2 Mb/s. Ponadto klientom usług dostępowych DSL oraz LMDS operator dodaje pakiet hostingowy zawierający m.in. skaner antywirusowy, interface do obsługi poczty przez WWW, konfigurowany autoresponder i dysk internetowy.

Netia oferuje abonentom innych operatorów ryczałtowe opłaty za dostęp do internetu realizowany w systemie call-back. Nowa usługa dostępna jest w dziesięciu strefach numeracyjnych: warszawskiej, poznańskiej, radomskiej, siedleckiej, lubelskiej, katowickiej, pilskiej, kaliskiej, włocławskiej i kieleckiej. Do korzystania z nowej usługi konieczne jest zawarcie z operatorem stosownej umowy. Netia oferuje trzy warianty abonamentowe: Internet 50 (50 godzin dostępu do sieci miesięcznie) za 75 zł brutto; Internet 100 (107 zł) oraz Internet nocą - nielimitowany czas połączeń w godz. 00:00 - 06:00 (53,50 zł).

Michel Bon, prezes France Telecom, powiedział Parkietowi, że telekom zamierza skorzystać z opcji odkupienia od Skarbu Państwa 2,5% i jednej akcji TP S.A. FT stanie się wówczas większościowym właścicielem TP S.A.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce do końca roku przeprowadzić ofertę publiczną ostatniego pakietu akcji Telekomunikacji Polskiej S.A. Ponadto niebawem France Telecom zrealizuje opcję wykupu 2,5% akcji operatora. Z obu tych transakcji MSP powinno zyskać 2,8 mld zł.

Według szacunków Expert Monitor, wydatki na reklamę w mediach wyniosły od stycznia do maja br. 1,82 mld zł. Oznacza to, że nakłady były zbliżone do tych sprzed roku.

Telmax jest kolejną spółką, która zamierza dokonać konsolidacji rynku. Pierwsze akwizycje spodziewane są latem br. Według członka zarządu PTE Winterthur – jednego z głównych udziałowców Telmaksu - na przejęcia Telmax przeznaczy ok. 10 mln zł. Przejęcie liderów niszowych segmentów może wymagać nowej emisji akcji.

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń z Płocka chce udostępnić kabel telekomunikacyjny biegnący wzdłuż rurociągu Przyjaźń dwóm operatorom: TP S.A. i NOM. Na razie nie wiadomo nic na temat wielkości opłat, ani czy oferta będzie przedstawiona także innym operatorom.

Prokuratura w Gdańska skierowała do sądu akty oskarżenia przeciwko pięciu osobom związanym ze sprawą budowy jamalskiego rurociągu i światłowodu. Akt oskarżenia trafi do sądu rejonowego w Warszawie. Wśród oskarżonych są trzy osoby z rządu Hanny Suchockiej i dwie z dawnego zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

Z 42,2 mln do 27,3 mln zmniejszona została pula „starych” walorów, które zostaną zaoferowane przez ITI inwestorom; nie zmniejszy się natomiast wielkość nowej emisji. ITI opublikowało widełki cenowe lokujące cenę nowej emisji pomiędzy 9,75 a 14 zł – znacznie powyżej oczekiwań analityków. W przypadku sukcesu oferty kapitalizacja ITI będzie wynosiła od 2,2 do 3,2 mld zł.

Sąd wyznaczył na 24 czerwca głosowanie wierzycieli Netii Telekom nad otwarciem postępowania układowego. Nie jest jeszcze znany termin głosowania w przypadku Netii Holdings. We wtorek WZA Netii Holdings ponownie przyjęło marcową uchwałę o podwyższeniu kapitału spółki w drodze emisji akcji serii H. Pozwoli to na przesunięcie terminu zgłoszenia emisji do KPWiG na październik.

Według obecnych szacunków Nokii wielkość sprzedaży w 2002 roku wzrośnie w stosunku do ub. roku o 10%, a nie jak zakładano wcześniej – 15%. W przyszłym roku wielkość sprzedaży ma wzrosnąć o ponad 10%. Zbliżony wskaźnik ma się, według szefa Nokii Jorma Ollila w ciągu najbliższych 3 do 5 lat. Pomimo obniżenia prognoz sprzedaży, Nokia utrzymała prognozę zysku operacyjnego, który w br. ma wynieść 83 centy na akcję.

Ponad 300 amerykańskich firm ISP utworzyło organizację BroadNet Alliance, która zabiegać ma, jak wyrazili się jej przedstawiciele, „o przyszłość konkurencyjnego rynku szerokopasmowego”.

Popularny serwis wyszukiwawczy Google stracił pierwszą pozycję pod względem ilosci przeszukiwanych stron na rzecz norweskiego AllTheWeb.com. W bazie skandynawskiego serwisu znajduje się obecnie o ponad 20 mln stron więcej niż w indeksie Google'a. Ich całkowita liczba osiągnęła już prawie 2,1 mld.

Estonia jest liderem w dziedzinie Internetu w Europie Środkowej i Wschodniej. 40% Estończyków korzysta regularnie z Internetu, a wszystkie szkoły są skomputeryzowane i mają dostęp do Sieci.

Międzynarodowa Akademia Sztuki Cyfrowej i Nauki (Academy of Digital Arts and Sciences) po raz szósty przyznała w 30 kategoriach nagrody Webby dla najlepszych witryn internetowych. Równolegle w 30 kategoriach przyznano nagrody internetowej publiczności – w tym roku, podobnie jak w poprzednim, głosowało ponad 200 tys. osób. Podczas tegorocznej edycji przyznano po raz pierwszy trzy nowe nagrody w oparciu o pomiar oglądalności dokonany przez Nielsen//NetRatings.

Oracle zakończył rok finansowy. Zysk netto i obroty całej korporacji obniżyły się o ponad 11% i wyniosły odpowiednio 9,7 mld USD i 2,3 mld USD. Polski oddział Oracle odnotował 7-proc. wzrost obrotów, które wyniosły 253 mln zł.

Jedna z komisji Parlamentu Europejskiego rozpoczęła dochodzenie, którego celem jest sprawdzenie, dlaczego Microsoft zbiera dane o plikach, uruchamianych przez użytkowników systemu Windows przy pomocy programu Windows Media Player.

Przed sądem federalnym w Waszyngtonie zakończyły się przesłuchania i wystąpienia w procesie stany kontra Microsoft. Firma z Redmond, której zarzuca się łamanie przepisów antymonopolowych, zdecydowanie odrzuciła propozycję wypracowania kompromisowego zakresy sankcji, których domagają się przedstawiciele 9 stanów. Wyrok ma zapaść jeszcze latem.