Przegląd tygodnia 15.12-19.12

Microsoft pozywa do sądu kilku spamerów. Projekt Polskiej Biblioteki Internetowej budzi poważne zastrzeżenia środowiska bibliotekoznawców. W Polsce mamy do czynienia z oligopolem telefonii komórkowej. Amerykański prezydent podpisał ustawę antyspamową. Pomimo rozpoczęcia procesu liberalizacji rynku telekomunikacyjnego TP S.A. wciąż posiada dominującą pozycję.

Firma Yahoo! poinformowała, że zakończyła współpracę z internetowym sklepem muzycznym OD2. Tym samym postanowiła wycofać się z brytyjskiego rynku muzyki online – podała agencja Reuters.

Microsoft wspólnie z naczelnym prawnikiem stanu Nowy York Eliotem Spitzerem ogłosił, że składa pozwy sądowe przeciwko największym amerykańskim spamerom. Gigant z Redmond żąda 18,8 mln USD odszkodowania od pozwanych. Jak zaznaczył Eliot Spitzer, pozwy zostały przesłane m.in. do firmy, która na swoich nieuczciwych praktykach marketingowych zarabia kilka milionów USD w tygodniu.

Projekt Polskiej Biblioteki Internetowej budzi sporo zastrzeżeń ze strony środowiska bibliotekarskiego i bibliotekoznawczego. Głównymi zarzutami, które padają pod adresem rządowego przedsięwzięcia to brak informacji na temat zasad pozyskiwania nowych książek do internetowych zbiorów, błędy merytoryczne oraz szczątkowy opis bibliograficzny. Te uchybienia podważają rzetelność i wiarygodność Biblioteki jako wartościowego źródła tekstów. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/62153.html

Koncern RealNetworks złożył w sądzie w San Jose w stanie Kalifornia pozew przeciwko firmie Microsoft, w którym zarzuca jej m.in. nieuczciwe zdobycie dominacji na rynku oprogramowania multimedialnego. "Oskarżamy Microsoft o nieucziwie działania, których celem było umocnienie monopolu firmy w sektorze systemów operacyjnych i zdobycie dominacji na rynku cyfrowej rozrywki" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez RealNetworks.

W Polsce połączenia telefonii mobilnej są wysokie pomimo tego, że na rynku istnieją trzej operatorzy, co powinno prowadzić do zwiększenia konkurencji i walki o klienta atrakcyjniejszą (tańszą) ofertą. Tymczasem trzy firmy komórkowe zgodnie udostępniają usługę na zbliżonym poziomie cenowym. Nasycenie rynku telefonią komórkową, które nas czeka w najbliższym czasie, może wpłynąć na zmianę polityki cenowej – wskazują autorzy raportu "Perspektywy polskiego rynku telekomunikacyjnego". Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/62124.html

Według badania przeprowadzonego przez Grunwald Associates, ponad trzy czwarte amerykańskich uczniów mających w domu dostęp szerokopasmowy uważa, że w szkole musi "zwalniać", ponieważ pasmo szkolne jest mniejsze. Całkowicie odmiennego zdania jest ministerstwo edukacji. Uczniowie i rodzice chcą też wydłużenia czasu, w którym mogą w szkole korzystać z dostępu do Internetu.

Po wygraniu przetargu Ministerstwa Nauki i Informatyzacji firma WebService uruchomiła Portal Olimpijski wraz z systemem Content Management System opartym na produkcie RedDot.

Amerykański prezydent, George Bush, podpisał ustawę antyspamową, która reguluje kwestie przesyłania niezamówionych informacji pocztą elektroniczną oraz nakłada kary na osoby nieprzestrzegające zasad obowiązujących w prowadzeniu takiej korespondencji. Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2004 roku.

Pomimo ciągłych ataków ze strony Microsoftu, firma Lindows.com najwyraźniej nie zamierza wstrzymać rozwoju systemu operacyjnego Lindows. Wczoraj zaprezentowała jego nową wersję - 4.5 - wyposażoną m.in. w technologię umożliwiająca prowadzenie rozmów głosowych za pośrednictwem Internetu.

Firmy z sektora B2B chcą zwiększyć swoje wydatki na reklamę internetową w 2004 roku – wynika z badań przeprowadzonych przez Patrick Marketing Group. Najbardziej zainteresowane są umieszczeniem ogłoszeń w formie płatnych odnośników.

TNS OBOP przedstawił kolejne notowanie indeksu satysfakcji klientów operatorów telekomunikacyjnych. Na czele rankingu operatorów stacjonarnych w listopadzie była Netia, najwięcej 'bardzo zadowolonych' przybyło zaś od października TP.

Wrogowie z upodobaniem toczą wojenne batalie w Sieci – wynika z analiz aktywności hakerów prowadzonych przez doktora Sherifa Kassema Fathy. Pierwsze poważne 'cyberstarcia' w rejonie Bliskiego Wschodu nastąpiły w listopadzie 2000 roku – podał Network World Fusion.

Na kampanię reklamową Polskiej Biblioteki Internetowej przeznaczono ponad 147 tys. złotych i jak poinformowali nas specjaliści od e-reklamy, jest to jedna z droższych promocji. W tej chwili w PBI wciąż znajduje się ok. 260 książek, więc jak na taki produkt kampania wydaje się być mocno zawyżona.

W styczniu archiwa kolejnego serwisu internetowego zostaną zamknięte i udostępniane jedynie po wcześniejszym uiszczeniu opłaty. Do niemałego już w Polsce zbioru płatnych serwisów trafi Warsaw Business Journal.

Do tej pory nie doszło do pełnej liberalizacji rynku telekomunikacyjnego. TPSA wciąż posiada pozycję dominującą i kontroluje 94% rynku usług telekomunikacyjnych. Ceny połączeń z Internetem (dial-up) są co najmniej dwa razy wyższe niż w krajach Europy Zachodniej. Nadzieją na zmiany w tym sektorze może być rozwój bezprzewodowego dostępu do Internetu Wi-Fi – wskazują autorzy raportu „Perspektywy polskiego rynku telekomunikacyjnego”. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/62010.html

Zwiększa się liczba osób kupujących pliki muzyczne w Sieci. Zdaniem Ipsos-Insight – firmy przeprowadzającej badania dotyczące mp3 – w dużej mierze przyczyniło się do tego stowarzyszenie RIAA, ogłaszając nagonkę na osoby wymieniające się nielegalnymi plikami.

W minionym miesiącu Amerykanie wydali na zakupy online 8,5 mld USD – o ponad połowę więcej niż rok temu. Najczęściej nabywano płyty DVD, CD, kasety video, książki, zabawki oraz gry. Z badań opublikowanych przez Cyberatlas.com wynika również, że spora część grudniowych zakupów zrobiona zostanie przez Internet.

Kanadyjska Rada Praw Autorskich orzekła, że pobieranie plików (nawet tych chronionych prawem autorskim) z sieci peer-to-peer jest legalne i nie można zabraniać tego tamtejszym internautom - informuje serwis CNet.com. Przedstawiciele rady zastrzegli jednak od razu, że niezgodne z prawem jest wprowadzanie takich plików do sieci P2P.