Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 15.11 - 19.11

Do Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Muzycznego trafiło już prawie 7 tys. pozwów przeciwko użytkownikom sieci P2P. Microsoft przedłużył umowę ze spółką będącą częścią Yahoo - Overture na dostarczanie mechanizmów pozycjonowania płatnych odnośników w wynikach wyszukiwania. Firma o2.pl wprowadziła nową usługę TlenDostęp Taniej dla połączeń przez modem. IAB zaproponowało poprawiony standard mierzenia odsłon wyświetlanych reklam. Od przyszłego roku będzie obowiązywał 22% VAT na internet. Trzeci kwartał 2004 r. dla portalu Onet.pl jest już drugim kwartałem na plusie. Microsoft zaprezentował najnowszą wersję swojej wyszukiwarki MSN Search.

Przychody Polkomtela w trzecim kwartale 2004 roku wyniosły 1,51 mld zł, czyli o 12,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (1,35 mld zł). Zysk netto operatora zmniejszył się o 3,6 proc. i wyniósł 238 mln zł.

Całkowita liczba pozwów skierowanych przeciwko użytkownikom sieci P2P przez Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Muzycznego, zbliża się do granicy siedmiu tysięcy.

Google przewiduje, że za sprawą ostrej konkurencji między wyszukiwarkami, jego przychody mogą nie rosnąć tak dynamicznie jak w ostatnich dwóch kwartałach.

O ile zeszłoroczne wydatki na zakupy świąteczne przewyższyły oczekiwania internetowych sprzedawców, o tyle tegoroczne mają rzucić ich na kolana. Jak wskazuje ostatni raport comScore Networks, tegoroczna sprzedaż za oceanem ma być o co najmniej 25% większa niż rok temu.

Choć rynek płatnych linków ma się wciąż bardzo dobrze, o czym m.in. świadczą wyniki finansowe Google, nadchodzi era reklam typu rich media. Jak wynika z prognoz eMarketera, "przewrót" ma nastąpić do końca obecnej dekady.

Microsof przedłużył umowę ze spółką będącą częścią Yahoo - Overture - o dostarczanie technologii pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Microsoft będzie nadal licencjonować rozwiązanie od Overture dla amerykańskich i międzynarodowych stron wyszukiwarki MSN i to mimo butnych zapowiedzi koncernu, że zamierza stać się liderem na rynku płatnych odnośników.

Firma Google udostępniła nową usługę - wyszukiwarkę internetową dla naukowców i studentów. Google Scholar umożliwia łatwe znalezienie tekstów naukowych z najróżniejszych dziedzin.

Dobra wiadomość dla osób korzystających z internetu przez modem. Od listopada firma o2.pl wprowadziła nowa usługę TlenDostęp Taniej. Impuls kosztuje nawet 24 grosze brutto. W porównaniu do cen TP, usługa jest tańsza o co najmniej 11%.

Interactive Advertising Bureau wprowadził poprawiony standard mierzenia odsłon wyświetlanych reklam. Zmiany zaakceptowane zostały już przez kilku największych graczy światowych, zarówno na rynku portali jak i wydawców treści. Modyfikacje mają wpłynąć na zwiększenie wiarygodności prezentowanych w sieci kampanii.

Wygląda na to, że nadchodzi finał toczonej od ponad roku walki o stawkę podatku VAT na internet. Z projektu nowelizacji ustawy podatkowej, do którego dotarła Rzeczpospolita, wynika, że od 1 stycznia ujednolicona zostanie stawka VAT-u na internet i obejmować będzie 22% zarówno firmy jak i użytkowników końcowych. Możliwe ma być zastosowanie ulgi podatkowej w wysokości do 760 zł rocznie.

"Tradycyjne hasła dostępu do systemów komputerowych wkrótce odejdą w zapomnienie" - prognozował podczas swojego wystąpienia na kopenhaskim Microsoft IT Forum Bill Gates, Naczelny Architekt Oprogramowania Microsoftu. Zdaniem Gatesa, hasła zostaną zastąpione przez 'inteligentne karty' oraz systemy biometryczne.

Światowe wydatki na reklamę w mediach rosną dynamicznie - wskazuje najnowszy raport ZenithOptimedia. Dobrą wiadomością dla całej e-branży jest fakt, że najszybciej rośnie rynek internetowy w porównaniu z innymi mediami.

W popularnym programie do komunikacji głosowej firmy Skype wykryto groźny błąd, umożliwiający zdalne zaatakowanie komputera, na którym zainstalowana jest aplikacja. Producent komunikatora udostępnił już nową, poprawioną wersję programu.

Firma Inspired Broadcast Networks przygotowuje się do zainstalowania w Wielkiej Brytanii blisko 8 tys. 'muzycznych kiosków' - czyli automatów, w których będzie można kupić piosenki i od razu skopiować je do pamięci odtwarzacza audio lub na kartę flash.

Po trzech kwartałach Grupa Onet.pl może pochwalić się 24,13 mln zł zysku netto. Jeszcze w ubiegłym roku za ten sam okres grupa odnotowała stratę netto w wysokości ponad 13 mln zł. Trzeci kwartał 2004 r. dla samego portalu Onet.pl jest już drugim kwartałem na plusie, wypracowanym głównie dzięki reklamom.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Interii podjęło decyzję o wyemitowaniu do 1 mln akcji serii F. Akcje mają być przeznaczone dla nowych akcjonariuszy.

Sieci bezpośredniej wymiany plików cieszą się popularnością nie tylko wśród nastolatków. Reklamodawcy chętnie umieszczają w nich reklamy. I to powszechnie znanych marek.

W czwartek Microsoft zaprezentował najnowszą wersję swojej wyszukiwarki MSN Search. Ma to być, zdaniem koncernu z Redmond, godny rywal Google i Yahoo!. Konkurenci raczej bez większych emocji przyjęli tę wiadomość.

Polska Telefonia Cyfrowa zanotowała w III kw. przychody w wysokości 1,68 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 13 proc. Zysk netto operatora wzrósł ponad dwukrotnie do 355 mln zł. Szacunkowy udział PTC w polskim rynku telefonii bezprzewodowej pod koniec III kwartału 2004 r. osiągnął 38,1 proc. w porównaniu do 35,7 proc. rok wcześniej. Spółka szacuje, że całkowita liczba abonentów na polskim rynku, wzrosła o około 7,9 proc. do 21,2 mln abonentów, co stanowi 55,2-proc. penetrację rynku.