Przegląd tygodnia 14.06-18.06

Pomimo sygnalizowanych przez branżę telekomunikacyjną zastrzeżeń, Sejm przyjął dziś ustawę o prawie telekomunikacyjnym. Mniejszościowi akcjonariusze domagają się od TP S.A. odszkodowania, argumentując, że operator działał na szkodę portalu. Sejm przymierza się do nowelizacji ustawy o VAT – chce wprowadzić podatek w wysokości 0%. Kolacja niezależnych operatorów i portali rozpoczęła walkę z TP S.A. IAB Europe myśli o prowadzeniu ogólnoeuropejskich badań internetu.

PAP: mimo wielu zastrzeżeń uczestników rynku, Sejm przyjął dzisiaj nowe Prawo Telekomunikacyjne. „Za” głosowało blisko 380 posłów.

GIF i Key7 Investments – mniejszościowi akcjonariusze Wirtualnej Polski - domagają się od podmiotów i osób z grupy TP SA odszkodowania na rzecz spółki, gdyż w ich opinii przedstawiciele narodowego operatora prowadzili działania na szkodę portalu – czytamy w oficjalnym komunikacie przesłanym przez Jarosława Golacika, reprezentującego interesy mniejszościowych akcjonariuszy. Formalny pozew został już złożony, nie znana jest jednak kwota, jakiej domagają się mniejszościowi. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/67833.html

Na jednym z amerykańskich uniwersytetów specjalny zespół badawczy skonstruował oprogramowanie, które głównym celem jest systematyczne wprowadzanie do sieci P2P ciężkich do rozpoznania, podrobionych wersji plików muzycznych.

W wersji testowej ruszył serwis internetowy www.infoniemcy.pl mający pomóc polskim i niemieckim firmom w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Jego operatorem jest Polsko-Niemieckie Towarzystwo Wspierania Gospodarki SA.

Toczona od września ubiegłego roku walka o ustanowienie wysokości stawki podatku na usługi internetowe zakończyła się dwa miesiące temu wprowadzeniem niekorzystnego dla rynku i niezgodnego z dyrektywami unijnymi zwolnienia usług dostępowych z VAT-u. Komisja Europejska zapowiedziała nałożenie kary na Polskę za złamanie przepisów UE. Tymczasem nasz Sejm przymierza się do nowelizacji ustawy o VAT i tym razem myśli o wprowadzeniu zerowej stawki podatkowej na usługi dostępu do internetu. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/67802.html

W środę miało miejsce spotkanie koalicji niezależnych operatorów, którego celem było skłonienie TP S.A. do zmiany prowadzonej polityki. Operatorzy domagają się obniżenia cen za dostęp do sieci szkieletowej narodowego operatora i ustalenia jasnych reguł peeringu. W skład koalicji weszło 14 podmiotów. Czy w końcu najważniejsza batalia telekomunikacyjna dotychczas przypominająca walkę w wiatrakami przyniesie długo oczekiwane zmiany? Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/67800.html

Przedstawiciele internetowego sklepu muzycznego Napster poinformowali, że każdy internauta, który wykupi roczną subskrypcję serwisu (za 119,40 USD), otrzyma za darmo przenośny odtwarzacz plików MP3 Rio Chiba Sport.

Zapadła ostateczna decyzja o fuzji Tel-Energo i Telbanku. Akcjonariuszem obydwu spółek są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W ciągu kilku tygodni ma być znana pełna nazwa nowego operatora.

Zachodnia prasa poinformowała o planach utworzenia przez IAB Europe ogólnoeuropejskiego panelu badań użytkowników internetu. Projekt miałby być realizowany w większości krajów na Starym Kontynencie. Nieoficjalnie mówi się, że jest dwóch pretendentów do prowadzenia takich badań. Prezes IAB Europe zaprzecza tym doniesieniom. Trzeba jednak przyznać, że pokusa realizowania paneuropejskiego pomiaru jest ogromna. Istnieje też zagrożenie: ogólnokontynentalne badania mogą podciąć skrzydła krajowym firmom badawczym. Więcej:http://www.internetstandard.pl/news/67774.html

Yahoo! poinformowało w poniedziałek, że zwiększy pojemność skrzynek pocztowych 25 razy. Tym samym użytkownicy, którzy do tej pory korzystali z 4 MB kont będą mogli z powodzeniem zapełnić je wiadomościami do 100 MB łącznej wielkości. Zwiększy się również maksymalny rozmiar przesyłanego listu. Modyfikacjom ulegną również konta płatne

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, internetowy sklep muzyczny Apple'a - iTunes Music Store - oficjalnie otworzył 15 czerwca swoje podwoje dla Europejczyków. Jako pierwsi z potężnych, muzycznych zasobów iTMS mogą skorzystać Anglicy, Niemcy oraz Francuzi. Niestety, reszta Starego Kontynentu będzie musiała poczekać z zakupami aż do października.

Google zainwestowało w chińską firmę wyszukiwawczą Baidu.com. Alians z chińską firmą ma być kolejnym krokiem do umocnienia pozycji Google w Azji – podał serwis AP.

Firma Kaspersky Labs poinformowała o wykryciu pierwszego wirusa, który specjalizuje się w infekowaniu telefonów komórkowych. Na atak Cabira narażone są komórki, pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian.

Firmy RealNetworks oraz Starz Encore Group uruchomiły internetowy serwis filmowy, oferujący użytkownikom możliwość odpłatnego pobierania filmów o jakości zbliżonej do DVD. Niestety, usługa STARZ! Ticket on Real Movies na razie dostępna jest jedynie dla mieszkańców USA, korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu.

80% przychodzących wiadomości to spam - szacuje MessageLabs - za rok statystyki będą jeszcze gorsze. Przewiduje się, że w 2005 roku aż 90% e-maili będzie niezamówionymi informacjami. Nie pomaga prawo antyspamowe ani oprogramowanie mające chronić przed falą niechcianych listów. Spamerzy stosują coraz to wymyślniejsze techniki, by oszukać użytkowników.

Unia Europejska, razem z krajami przystępującymi, jest drugim regionem na świecie (28,18%), biorąc pod uwagę liczbę użytkowników korzystających z technologii DSL. Liczba połączeń DSL wzrosła w Unii w ostatnim kwartale o 19.4%, do 20,69 mln, a w Polsce o 21,8%. Dane zostały przekazane przez firmę analityczną Point Topic dla DSL Forum.

Według Radicati Group, do 2008 roku 80% pracowników na świecie wykorzystywać będzie komunikatory internetowe w miejscu pracy. Firmy, które usankcjonowały już ich wykorzystanie doceniają uzyskane polepszenie komunikacji wewnątrz firmy bardziej nawet niż oszczędności na połączeniach telefonicznych.

MCI Management sprzedał za blisko 5,8 mln zł pakiet 25% akcji spółki portfelowej Travelplanet.pl SA. Akcje poprzez Internetowy Dom Maklerski SA nabyły "dwie instytucje finansowe, dwie osoby prawne i dziesięciu inwestorów indywidualnych".

Co trzecie amerykańskie domostwo będzie korzystało z usługi filmów na życzenie (video on demand) do końca 2008 roku - przewiduje firma analityczna Yankee Group. Zdaniem Forrester Research, w ciągu najbliższych 4 lat przychody ze świadczenia tego typu usług wyniosą w USA 1,16 mld USD - podał serwis ClickZ.com.