Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 13.09-17.09

Prezes Interii, Tomasz Jażdżyński od 5 lat związany ze spółką zostanie odwołany z pełnionego stanowiska. Marek Rusiecki, szef Ad.netu przeniósł się do CR-Media. Amazon.com uruchomił własną wyszukiwarkę. Trwa spór o marże między TP S.A. a PTC. Polski rząd po raz kolejny deklaruje chęć zdemonopolizowania polskiego rynku telekomunikacyjnego.

Zdaniem przedstawicieli brazylijskiej policji, 80% wszystkich światowych crakerów pochodzi właśnie z Brazylii. Statystyki te ujawniono podczas trwającej właśnie w stolicy tego kraju konferencji poświęconej walce z cyberprzestępczością (Conferencia Internacional de Pericias em Crimes Ciberneticos) - donosi serwis Silicon.com.

Jak wynika z najnowszych badań przygotowanych przez J.D. Power and Associates, dla osób zainteresowanych nabyciem samochodu pierwszym źródłem informacji jest internet. Potencjalni klienci poszukują danych w wyszukiwarkach oraz na stronach producentów.

W Sieci pojawił się właśnie nowy program do bezpośredniej wymiany plików, a jego autorem jest nie kto inny, jak jeden z providerów internetowych - firma EarthLink. Zadaniem aplikacji jest zademonstrowanie adaptacji technologii wykorzystywanej w telefonii internetowej, do stworzenia sieci P2P.

Po nieudanych próbach uruchomienia dostępu do internetu przez gniazdko elektryczne w Krakowie trwają prace nad rozszerzeniem infrastruktury dostępowej, wykorzystując do tego miejskie kanały. W ten sposób powstać ma rozległa sieć konkurencyjna dla TP SA.

Marek Rusiecki, dyrektor zarządzający Ad.net przeniósł się do CR-Media. Jego obowiązki przejął Adam Wysocki, dyrektor ds. obsługi klienta oraz Adam Kwaśniewski, dyrektor Handlowy Ad.net.

Polkomtel, PTC i Centertel wbrew propozycjom niektórych specjalistów będą mogły wziąć udział w nowym przetargu na UMTS. Decydującym kryterium będzie kwota jaką uczestnicy zaoferują za dokonanie rezerwacji częstotliwości - taką koncepcję przetargu na UMTS oraz GSM 1800, przygotował działający przy URTiP zespół ekspertów. Czy takie rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności rynku telefonii komórkowej Polsce?

Mozilla Foundation wypłaciła już pierwsze nagrody w ramach programu Mozilla Security Bug Bounty - polegającego na nagradzaniu użytkowników za wykrywanie luk w zabezpieczeniach oprogramowania tworzonego przez MF (czyli przeglądarek Mozilla i Firefox oraz klienta pocztowego Mozilla Thunderbird).

Jak informuje serwis ZDNet UK, pod koniec września komputery zainfekowane najnowszą odmianą robaka MyDoom - MyDoom.X - będą próbowały wykonać atak typu DoS (denial of service) na witrynę internetową firmy Symantec.

Amazon.com, największy światowy sklep internetowy, uruchomił... własny serwis wyszukiwawczy. Wyszukiwarka A9.com bazuje co prawda na technologii głównego konkurenta - Google - przedstawiciele Amazon.com liczą jednak na to, że internautów zainteresują nietypowe funkcje i narzędzia, zaimplementowane do A9.com.

Między Telekomunikacją Polską a Polską Telefonią Cyfrową (operator Era i Heyah) doszło do konfliktu. Chodzi o obniżkę cen połączeń międzyoperatorskich. TPSA złożyła do UOKiK wniosek, by PTC zaniechała praktyk ograniczających konkurencję.

MCI Management wysłało kolejny komunikat w sprawie propozycji przejęcia Wirtualnej Polski. Jak donosiliśmy już wcześniej, fundusz w niejasny sposób przygotowuje się do realizacji tej oferty. Nieoficjalnie mówi się nawet, że MCI chce 30 mln pozyskanych z emisji obligacji przeznaczyć na inny cel niż WP.

Na najbliższym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy większościowy udziałowiec Interii - ComArch zamierza odwołać prezesa portalu Tomasza Jażdżyńskiego. Przyczyną, jak mówi się oględnie na rynku, jest rozbieżność w wizjach rozwoju przedsięwzięcia. Prezes Interii sprzedał prawie 25 tys. akcji.

W Sieci pojawił się nowy, zdecydowanie nietypowy robak o nazwie Amus - poinformowała firma F-Secure. "Insekt" wyróżnia się tym, że po zainfekowaniu komputera (Amus atakuje maszyny z zainstalowanym systemem Windows) wykorzystuje mechanizm Windows Speech Engine do... wygłoszenia oświadczenia.

Polski rząd przedstawił Komisji Europejskiej swoje stanowisko w sprawie podatku VAT na usługi dostępu do internetu - podaje PAP. Przedstawiciele rządu nie chcieli jednak powiedzieć jasno, co znajduje się w odpowiedzi do KE. Minister finansów podkreślił jedynie, że rząd rozpoczął prace demonopolizacyjne.

Pełniąca od niedawna w Agorze SA funkcję dyrektora sprzedaży pionu internet, a wcześniej związana z CR-Media Benita Jakubowska zapowiada dużo zmian w portalu Gazeta.pl. W wywiadzie dla Internet Standard opowiada o swoich początkach pracy w e-branży, najtrudniejszych chwilach rodzącego się rynku reklamy internetowej oraz bieżących trendach w formach promocji online.

Przedstawiciele Microsoftu poinformowali, że nie zamierzają na razie wypłacać 250 tys. USD nagrody informatorowi, który pomógł w ujęciu ujęcia Svena Jaschana, autora robaka Sasser. Hemanshu Nigam, szef projektu Microsoft Anti-Virus Reward zapowiedział, że nagroda zostanie wypłacona dopiero po zapadnięciu prawomocnego wyroku w sprawie.

Intel prowadzi prace nad... nową wersją Internetu. PlanetLab ma być swego rodzaju warstwą nałożoną na zasoby Internetu, systematyzującą obieg informacji i pozwalającą na szybsze i lepsze wykorzystywanie zasobów Sieci. Podczas ogłoszenia tych planów Patowi Gelsingerowi z Intela, towarzystwa dotrzymywał Vinton Cerf, jeden z 'ojców' Internetu.

Wśród wszystkich państw unijnych Polska ma najniższą stopę zatrudnienia - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, europejskie biuro statystyczne.