Przegląd tygodnia 12-19.07

Miniony tydzień zdominowała w Polsce sprawa ministra Szyszki. Czytelnicy Internet Standard z zarzutami, które ostatecznie pogrążyły ministra w minioną środę, mogli zapoznać się już w kwietniu.

SAP poinformował o wynikach finansowych w II kwartale br. Zysk operacyjny firmy wyniósł 424 mln EUR; wynik EBITDA - 450 mln EUR a wartość sprzedaży 1,85 mld EUR. Sprzedaż wzrosła więc w stosunku do II kw. 2000 r. o 24%. Skłoniło to firmę do korekty "w górę" wyników na 2001 r. Wielkość sprzedaż ma wzrosnąć o 20%.

Firma badawcza Datamonitor przeprowadziła badania na temat skuteczności reklamy internetowej i "mobilnej" w Europie. Wynika z nich, że 71-proc. respondentów, którzy posiadają dostęp do Internetu, zapadł w pamięci fakt otrzymania reklamowego maila, SMS-a, wyświetlenia banera reklamowego czy reklamy pop-up na monitorze komputera w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. 50% przyznaje, że samorzutnie zwraca uwagę na różne formy elektronicznej reklamy. Nie zmienia to faktu, że reklama na tradycyjnych nośnikach pozostaje wciąż bardziej skuteczna. 79% respondentów Datamonitor stwierdziło, że częściej zagląda do serwisów WWW reklamowanych w tradycyjny sposób, niż w Internecie.

Decyzją sądu Microsoft musi zezwolić producentom komputerów, którzy fabrycznie instalują system operacyjny Windows, na usunięcia z niego przeglądarki Explorer i zainstalowania innej. Obserwatorzy rynku uważają, że krok ten niczego już nie zmieni na rynku przeglądarek, który zdominował Microsoft. Batalia rozegra się teraz o "odtwarzacze" multimedialne, które produkuje i dołącza do Windowsów koncern z Redmond. Konkurują one z produktami takich firm jak RealNetworks. O tych programach decyzja sądu nie wspomina.

Chociaż Intel zanotował w drugim kwartale 2001 r. spadek przychodów o 24% i spadek zysków netto o 76%, to zaskoczył pozytywnie analityków, którzy spodziewali się jeszcze gorszych wyników. Spadek zyskowności Intel "zawdzięcza" wojnie cenowej, jaką narzucił mu główny konkurent AMD. W drugim kwartale br. firma ta zwiększyła kosztem Intela swój udział w rynku procesorów z 16% do 22%. Organizacje zrzeszające producentów nie spodziewają się wzrostu na tym rynku w ciągu najbliższych trzech lat.

Prezes ukraińskiego państwowego telekomu UkrTelecom potwierdził zainteresowanie Deutsche Telekom firmą Ukrainian Mobile Communications (UMC). Obecnie państwo posiada, poprzez UkrTelecom, 51% udziałów w UMC. Pozostali udziałowcy to Deutsche Telekom, Tele Danmark i Royal KPN. Każda z tych firm posiada pakiety po 16,3% akcji UMC. Rząd jest zainteresowany sprzedażą 25% pakietu akcji UMC. Do końca roku z sieci UMC ma korzystać 1 mln użytkowników. Sieć GSM pokrywa ponad 160 ukraińskich miast.

AT&T, jako pierwszy operator w USA, umożliwi klientom sieci komórkowych pakietową transmisję danych GPRS. Usługa została uruchomiona na razie tylko w Seattle dla klientów biznesowych. Za miesięczną opłatę 50 USD otrzymają oni 400 min zwykłych rozmów telefonicznych i prawo transferu do 1MB danych. Transmisja większych pakietów będzie obciążona dodatkową opłatą poniżej 1 centa za kB danych. AT&T szacuje, że do końca bieżącego roku z usługi skorzysta ok. 40% klientów należącej do koncernu sieci telefonii komórkowej.

Węgierskie ministerstwo finansów zdecydowało o przełożeniu do przyszłego roku aukcji licencji UMTS. Powodem jest niskie zainteresowanie inwestorów z sektora telekomunikacyjnego. Węgierski rząd odwlekał decyzję w sprawie ustalenia terminu licytacji. Na Węgrzech planowane przychody ze sprzedaży licencji na UMTS wynoszą 83,5 mln EUR. Przypuszczalny termin aukcji to koniec 2002 r., choć możliwe jest jeszcze jedno przesunięcie do początku 2003 r.

USA Networks zapowiada przejęcie od Microsoftu kontrolnego pakietu internetowej witryny turystycznej Expedia. Grupa medialna USA Networks uzyskałaby 75% udziałów w Expedii, czyli 37,5 mln akcji. Microsoft wyraził już zgodę na odsprzedanie wszystkich posiadanych udziałów, czyli pakietu 33,7 mln walorów witryny, za 1,5 mld USD. USA Networks zapowiedziało również chęć przejęcia National Leisure Group, świadczącej usługi sprzedawcom tzw. pakietów podróżniczych. "Turystyczne" transakcje grupy nie kończą się na tym. W planach USA Networks jest także utworzenie stacji telewizyjnej USA Travel Channel. W 1999 r. USA Networks zakupiło, również od Microsoftu, internetowy przewodnik po miastach - Sidewalk - za 240 mln USD i połączyło z własnym serwisem CitySearch.

Amerykańska agencja doradztwa personalnego TMP Worldwide, która zarządza internetowym serwisem rekrutacyjnym Monster.com przejęła swojego największego konkurenta: HotJobs.com. Wartość transakcji to 460 mln USD.

Zbankrutował HomeRuns.com - powstały w 1996 r. internetowych sklep spożywczy. W ubiegłym roku, według informacji Boston Globe, HomeRuns uzyskał ze sprzedaży 30 mln USD. Rzecznik firmy nie chciał ujawnić, ilu klientów miał sklep, ani też jaką liczbę zwolnień pociągnie za sobą jego zamknięcie. Ostatnio sprzedaży zaprzestał także Webvan, którego działalność pochłonęła 830 mln USD.

Microsoft, Vivendi Universal i Sony połączą wysiłki w dziedzinie dystrybucji muzyki w Internecie. Pressplay - serwis należący do Vivendi Universal i Sony - zostanie udostępniony w należącym do Microsoftu portalu MSN. Pressplay będzie zajmował się dystrybucją muzycznej produkcji wytwórni należących do Vivendi i Sony. Finansowe szczegóły tego porozumienia nie są znane, jak też data startu technicznej współpracy.

Analitycy UBS Warburg podtrzymali rekomendację "trzymaj" dla akcji Prokomu, ale obniżyli ich cenę docelową o 24%, do 130 zł. Rekomendację dla Agory obniżyli z "kupuj" na "trzymaj", obniżając także cenę docelową do 68 zł, czyli o 10%. Przyczyną zmian rekomendacji w obu przypadkach jest słaba kondycja polskiej gospodarki. Szczególnie silnie ma się ona odbić na działalności Agory. Zdaniem analityków UBS Warburg wynik EBITDA tej spółki spadnie o 31%. Prognozują natomiast wyniki za II kw. na poziomie 215 mln zł przychodu i 126 mln zł zysku netto (w tym zyski ze sprzedaży akcji Telewizyjnej Korporacji Partycypacyjnej). Analitycy Duetsche Banku w niedawno opublikowanej prognozie oceniali zysk netto Agory w drugim kwartale na 36 mln zł (po odliczeniu wspomnianej transakcji). Byłby on zatem wyższy o 6 mln, niż w I kw. br. Przychód netto w tym okresie wyniósł 202 mln zł.

NOM zażądał od TP SA 81 mln zł odszkodowania za utrudnianie rozpoczęcia świadczenia usług międzystrefowych. Na tyle spółka wyceniła swoje straty wynikłe z faktu, że choć koncesję otrzymała na początku zeszłego roku, to świadczenie usług mogła rozpocząć 1 sierpnia br. Tymczasem już na początku 2002 r. polski rynek telekomunikacyjny zostanie "uwolniony" i będą mogli pojawić się na nim nowi gracze za znacznie niższa kwotę niż 24 mln EUR, które płaciły firmy za koncesję na usługi międzymiastowe.

Premier Jerzy Buzek zdymisjonował w środę ministra łączności Tomasza Szyszkę. Nadzór nad Ministerstwem Łączności objął wicepremier, minister gospodarki Janusz Steinhoff. Burza wokół resortu łączności rozpętała się kilka dni temu, kiedy to pismo wystosowane przez Jacka Uczkiewicza, wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli, warszawska prokuratura potraktowała jako doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Pismo NIK koresponduje z zarzutami jakie stawiał Internet Standard ("Człowiek z komórki", 4/2001) doradcy ministra łączności Tomasza Szyszki - Janowi Łuczakowi. Jan Łuczak wystąpił na drogę sądową przeciwko autorowi artykułu oraz wydawnictwu IDG Poland (wydawca Internet Standard), żądając 500 tys. zł. W kwietniowym numerze Internet Standard opisał sylwetkę i działalność Jana Łuczaka. Internet Standard opisywał m.in. nieformalne negocjacje prowadzone z przedstawicielami koncernów telekomunikacyjnych. Warto przypomnieć, że NIK zarzuciła resortowi kierowanemu przez Tomasza Szyszkę niedostateczny nadzór nad procedurą koncesyjną. Ostatecznie żaden z zagranicznych operatorów nie zdecydował się na nabycie licencji UMTS. Jan Łuczak nie zdementował w piśmie, które skierował do Internet Standard żadnego z przytoczonych w naszym w artykule faktów. Nie zaprzeczył też jasno innym zarzutom, postawionym w naszym artykule, dotyczącym sugerowania zagranicznym koncernom współpracy z Raiffeisen Investment, sprawy BKG, ani też próby niedopuszczenia do publikacji wspomnianego materiału prasowego.

Departament Spółek Strategicznych MSP zarekomendował zaskarżenie decyzji walnego zgromadzenia TP S.A. o niewypłacaniu dywidendy. Uchwała o dywidendzie nie przeszła w głosowaniu podczas WZA ze względu na głosy wstrzymujące się. Za wypłatą oddano 498 mln głosów, przeciw 490 mln, wstrzymało się 32 mln. Według MSP do zatwierdzenia wypłaty wystarczy zwykła większość.

UPC zaprzestanie świadczenie usług dostępu do Internetu poprzez anteny satelitarne i łącza telefoniczne. Dotychczasowi abonenci mogą korzystać z dostępu przez satelitę jedynie do połowy sierpnia br. Z usługi Chello Satelitarne korzysta w Warszawie i Krakowie 1600 abonentów.

Softbank podał do publicznej wiadomości korektę prognozy wyników finansowych na 2001 r. Według zarządu firmy, przychody będą niższe od pierwotnie zakładanych o 50 mln zł i sięgną 440 mln zł. Aż o połowę obniżono spodziewane zyski, które mają wynieść 26 mln zł, zamiast 56 mln zł. W oficjalnym komunikacie podano, że zbyt optymistycznie zostały ocenione konsekwencje odchodzenia firmy od strategii obsługi niewielkiej ilości kontraktów o wysokiej rentowności do modelu zakładającego powiększenie portfela zleceń. W I kw. 2001 r. Softbank zanotował wprawdzie ponad 4 mln zł zysku netto, ale dzięki zaksięgowaniu zeszłorocznych transakcji. Jednocześnie bowiem spółka poniosła prawie 1 mln zł straty operacyjnej.

BGŻ wybrał dostawcę systemu informatycznego, którym będzie Apexim we współpracy z łódzką firmą Wonlok. Jest to pośród krajowych banków pierwszy przypadek wyboru polskiego systemu. Analitycy powątpiewają w słuszność tej decyzji, ale BGŻ argumentuje, że tego wymaga współpraca z licznymi instytucjami państwowymi i bankami spółdzielczymi, które należą do grupy BGŻ. System Eurobank za 150 mln zł będzie wdrażany pilotażowo w IV kw. br. a pełna implementacja nastąpi w roku przyszłym.

MCI Management podpisało aneks do umowy inwestycyjnej z Polskim Portalem Ubezpieczeniowym. Aneks do umowy anuluje zapisy dotyczące zakupu i wykupu przez MCI Management akcji PPU, który prowadzi wortal Expertia. Fundusz prawo do zakupu ponad 71 tys. akcji PPU po cenie nominalnej 1 zł, który to pakiet dałby mu w sumie 71-proc. udział w spółce. Obecnie MCI posiada nieco ponad 28%, które nabył w październiku zeszłego roku za kwotę blisko 4 mln zł. Jeżeli MCI skorzysta z prawa kupna akcji, to rynkowa wycena PPU zostanie obniżona w stosunku do zeszłorocznej transakcji 93 razy. Umowa inwestycyjna z 2000 r. zakładała nabywanie przez MCI kolejnych pakietów akcji PPU kolejno po 17 USD, 39 USD i 45 USD za akcję. Zrealizowana została tylko pierwsza transakcja, a podpisany w piątek aneks zwalnia MCI z zakupu kolejnych dwóch transzy na wspomnianych warunkach.

Zarząd portalu Interia.pl postanowił zlecić rewidentowi ponowne badanie sprawozdań finansowych za lata 1999-2000. W opublikowanym komunikacie zarząd przedstawił swoje stanowisko w sprawie prospektu emisyjnego. Fakt podpisania badania przez matkę jednego z członków rady nadzorczej Interii i zarazem prezesa firmy audytorskiej POLINVEST AUDIT tłumaczy tym, że biegły rewident, który badał sprawozdanie Interii, "nie pozostawał w dyspozycji" POLINVEST podczas sporządzania prospektu. Zdaniem zarządu Interii podpisanie badania przez Janinę Niedośpiał miało charakter czysto formalny, ponieważ badania dokonała w istocie Maria Wójtowicz, która z władzami spółki nie jest związana w żaden sposób. Aby wyjaśnić sprawę do końca Interia zleci jeszcze jedno badanie sprawozdań finansowych za lata 1999-2000 przez biegłego rewidenta. KPWiG prawdopodobnie nie anuluje dopuszczenia akcji portalu do publicznego obrotu, choć może ponowić badanie prospektu emisyjnego.

11 lipca ostatecznie zarejestrowano podniesienie kapitału portalu Hoga.pl. PDA Hogi zadebiutowały 1,5 miesiąca temu. Prezes portalu, Tomasz Kosobucki zapowiada debiut akcji portalu na sierpień oraz rychłe zwrócenie się do zarządu GPW o dopuszczenie do obrotu akcji serii A, C i D.

BGŻ wprowadzi w przyszłym tygodniu do oferty e-Integrum bankowość elektroniczną. Twórcy systemu podkreślają możliwość personalizowania serwisu i składania zleceń z przyszłym terminem realizacji. Bezpieczeństwo konta będzie zapewniało m.in. wykorzystanie przez użytkownika generatora losowego, tzw. tokena.

Getin i Xtrade podejmą współpracę. Platformy chcą wzajemnie uzupełniać swoją ofertę, jako że Getin działa w sektorze MSP, Xtrade natomiast nastawiony jest na obsługę największych firm. Dzięki porozumieniu użytkownicy obu platform zyskają wzajemny dostęp do proponowanych na nich towarów i usług. Korzystanie z możliwości jakie da współpraca obu platform będzie obciążone opłatami. Ponadto, od zawartych transakcji operatorzy będą pobierali prowizje.