Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 12 – 18.10

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia była niewątpliwie giełdowa szarża spółek IT. Nie ma jednak przesłanek do tego, by hossa zagościła na GPW na dłużej.

Z powodu braku środków na dalsze finansowanie zakończył działalność Autozakup.pl . Serwis miał pośredniczyć głównie w sprzedaży nowych samochodów z sieci dilerskich. Właścicielami powstałego w ub.r. serwisu są NRG Research SA i argentyńska spółka Autocompra. Autozakup.pl miał pośredniczyć głównie w sprzedaży samochodów z sieci dilerskich. Twórcy witryny zakładali, iż przez Internet będzie sprzedawane ok. 12% samochodów w Polsce. Na wzrost popularności serwisu Autozakup.pl miała wpłynąć m.in. współpraca z portalem Arena.

Wybrani abonenci biznesowi sieci telefonii komórkowej Era mogą za pośrednictwem telefonu i palmtopa oglądać wiadomości telewizyjne „na żywo”. Wykorzystując telefon GPRS wyposażony w technologię Bluetooth oraz kieszonkowy komputer Compaq iPAQ PC, mogą oni oglądać wiadomości transmitowane przez stację informacyjną TVN 24. Teoretycznie od ponad roku polscy operatorzy cyfrowej telefonii komórkowej oferują technologię GPRS. Teoretycznie umożliwia ona transmisję danych w sieciach komórkowych z prędkością do 170 Kb/s, gdy tradycyjna sieć komórkowa pozwala na niecałe 10 Kb/s, tradycyjna telefonia stacjonarna zaś - 56 Kb/s. Jednak na początku nie było telefonów mogących obsługiwać pakietową transmisję danych, brakowało też systemów billingowych, gdyż w przypadku tej technologii płaci się za ilość przesłanych danych, a nie za czas połączenia. Te elementy udało się operatorom w pewien sposób wyeliminować. Obecnie PTC, operator sieci Era, udostępniła nową usługę. Na razie nieznany jest termin zakończenia fazy testów. Jednak Era zapowiada, że w przyszłości możliwe jest rozszerzenie oferty o inne programy oraz takie usługi, jak wideo na życzenie.

Według nieoficjalnych informacji PB, kłopoty MCI ze spółkami internetowymi z portfela funduszu mogą spowodować rychłą likwidację CubeTeam. Spółka, zajmująca się integracją internetową i projektowaniem stron www „nie spełnia oczekiwań właściciela”.

Energis liczy na podpisanie przed końcem października br. umowy z TP S.A., na mocy której będzie mogło świadczyć usługi dostępowe do Internetu poprzez dial-up. Do podobnego porozumienia nie udało się doprowadzić Netii, która złożyła w URT wniosek o arbitraż w tej sprawie.

Po okresie marazmu ożywiła się warszawska giełda. Główny indeks, WIG 20, oscyluje w okolicach 1200 punktów. Liderem wzrostów są spółki teleinformatyczne. Gdy w ostatnich dniach WIG 20 rósł o 2–5,5 %, w tym czasie indeks spółek nowych technologii TechWIG wzrastał o 7-8,5%. „To ogólny nastrój na rynku. Rośnie kurs akcji TP SA, ale również Agory. To wynik dotychczasowego niedocenia tych spółek, ale one mają do tego tendencje” – uważa Dorota Ubysz z SG Securities. Jej zdaniem poprawa nastroju wśród inwestorów jest m.in. wynikiem napływu gotówki do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Poza zainteresowaniem OFE na sytuację na giełdzie wpływają ostatnie informacje o inflacji, które pozwalają przypuszczać obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nawet o 200 punktów bazowych. Jednak analitycy uważają, że nie należy spodziewać się dalszych wzrostów. „Nie ma większych przesłanek do tego, aby na naszej giełdzie zagościła hossa, gdyż nie oczekujemy dobrych wyników finansowych spółek giełdowych” – twierdzi Dorota Ubysz. Analitycy uważają również, że wpływ na duże wzrosty indeksu spółek nowych technologii miał kapitał spekulacyjny. Tylko jego udział może uzasadniać wzrost cen akcji Interii o 50%, Netii o 26%, czy MCI Managemet o 21%. Z tą opinią zgadza się prezes Interii Tomasz Jażdżyński. „Jest spektakularny wzrost cen akcji, będzie i spadek. Teraz tendencja była odwrotna. Akcje były zdecydowanie niedocenione, poniżej zasobności naszej kasy. Tak więc tendencja ta musiał się odwrócić. Jest to zapewne część gry spekulacyjnej, która zawsze się pojawia, gdy spółka jest wyceniana poniżej wartości” – twierdzi prezes portalu. Zdementował też nieoficjalne informacje, jakoby Interia, bądź jej udziałowcy (RMF FM), skupowała własne akcje. „To bzdura. Na taką operację potrzebna jest zgoda Rady Nadzorczej” – powiedział Tomasz Jażdzyński.

STGroup, wrocławski dystrybutor sprzętu komputertowego, złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Do obecnej sytuacji spółki na pewno przyczynili się m.in. jej główni akcjonariusze – trzej członkowie rady nadzorczej. Od maja do października br. wyprzedali, bez uzgadniania z zarządem spółki, łącznie ponad 13% akcji STGroup.

Wonlok apożyczy Apeximowi 3,5 mln zł. W przyszłym roku Apexim zamierza pzejąć za 21 mln zł 100% akcji Wonloka. Oba podmioty łączy osoba prezesa Zbigniewa Mikuska i realizacja wdrożenia w BGŻ.

Co piąty Polak ma dostęp do Internetu – wynika z badań Interbus OBOP-u. We wrześniu br. dostęp do Internetu miało 20,7% respondentów, jednak zaledwie 16,8 wykorzystywało tę możliwość. Wśród najbardziej znanych portali tradycyjnie prowadzi Onet (63% znajomość spontaniczna), przed Wirtualną Polską (52%) i Interią (22%). Wśród najczęściej wykorzystywanych portali jeszcze większą przewagę ma Onet, wskazało na niego bowiem 46% ankietowanych, gdy na WP 31%, na Interię zaledwie 7%. W klasyfikacji witryn miejsce lidera we wszystkich kategoriach zajmuje gazeta.pl, za nią plasuje się rmf.fm. We wrześniowym badaniu Interbus przebadano 2096 osób powyżej 15. roku życia.

Budowana sieć IP umożliwi Tel-Energo świadczenie na polskim rynku nowych usług dla przedsiębiorstw.Budową sieci szkieletowej MPLS, opartej na technologii i urządzeniach Cisco Systems, zajmie się ComputerLand. Wartość umowy wynosi 62 mln zł. Zakończenie kontraktu jest przewidywane na I kw. 2002 r. Nowa sieć IP umożliwi m.in. różnicowanie priorytetów różnych rodzajów transmisji oraz przesyłanie głosu i wideo w czasie rzeczywistym. Tel-Energo zamierza wdrożyć usługi dla klientów korporacyjnych, jak wirtualne sieci prywatne bazujące na protokole IP (IP VPN), wirtualne sieci prywatne z dostępem dodzwanianym, transmisja danych z gwarancją jakości obsługi (QoS). Usługi mają polepszyć parametry pracy aplikacji krytycznych. Pozwolą także na wdrażanie aplikacji, np. zdalnego nauczania, telefonii IP, wideo na żądanie, wideokonferencji IP. „Budowa sieci IP otworzy nowy etap rozwoju Tel-Energo” - powiedział Jerzy Urbanowicz, prezes firmy.

PTC wprowadza usługę „taryfa telemetryczna” dla firm, które często używają sieci GSM do przesyłania danych oraz wysyłania krótkich wiadomości tekstowych SMS. Opetrator sieci Era oferuje możliwość wykupienia opcjonalnych pakietów SMS, na określoną liczbę wiadomości tekstowych. Abonentem usługi „Taryfa Telemetryczna” będzie mogła zostać firma, która posiada minimum 20 aktywnych kart SIM w sieci PTC. Obecnie operator proponuje 3 rodzaje pakietów SMS i na transmisję danych. SMS-y są często wykorzystywane np. przez firmy ochroniarskie, gdzie moduły GSM są zintegrowane z sieciami monitoringu obiektów, czy transportowe, gdzie są nośnikami informacji o lokalizacji pojazdów firm transportowych.

Premier Jerzy Buzek odwołał ze stanowiska przed upływem kadencji Marka Zdrojewskiego, prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji. Nie podano przyczyn dymisji. Na jego miejsce został mianowany Kazimierz Ferenc, sprawujący dotychczas funkcję podsekretarza stanu w MSWiA. Biuro prasowe rządu odmówiło podania przyczyn decyzji podjętej przez premiera. Kadencja szefa URT-u trwa pięć lat. Marek Zdrojewski został powołany na stanowisko Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji pod koniec października 2000 r. Kazimierz Ferenc, będzie na mocy obowiązującego prawa pełnić funkcję prezesa URT-u do końca kadencji (do października 2005 r.).

W ciągu miesiąca rozpocznie się akcja rekrutacyjna do panelu badawczego typu user centric, który wespół z NetValue przygotowywać ma TNS OBOP. Przyszłe badania konkurują z I-metrią oraz Nielsen/NetRatings o kontrakt z PBI. W skład panelu TNS OBOP i NetValue wejdzie 3 tys. gospodarstw i 1 tys. internautów w zakładach pracy.

Elektrim złożył do sądu wnioski o upadłość spółek: Inter-Net Polska i Polish PhoneSat. Oba podmioty świadczyły usługi transmisji danych. 100% udziałów w obu firmach posiadał Elektrim. Podmioty te, razem ze spółkami telefonii stacjonarnej i telewizji kablowych, miały stanowić część aktywów Elektrimu, które przejmie Vivendi Universal. Złożenie wniosku o upadłość wiąże się z brakiem możliwości dalszego finansowania obu spółek przez Elektrim.

Inter-Net Polska świadczył usługi w zakresie projektowania i obsługi serwisów WWW oraz współpracował przy budowie sieci światłowodowej Elektrimu (Teranet). Spółka Polish PhoneSat natomiast świadczyła usługi satelitarnej transmisji danych. Wartość Polish PhoneSat wynosi ok. 320 mln zł. Strata poniesiona przez Elektrim będzie jednak wielokrotnie mniejsza, gdyż firma przejęła udziały w tej spółce poprzez wysoko wyceniony aport spółek Internet-Polska i VPN Service.

W ciągu tygodnia od wprowadzenia nowych zasad sprzedaży telefonów komórkowych zaledwie kilkanaście osób zdecydowało się na wpłacenie kaucji. Od 3 października br. trzej działający w Polsce operatorzy telefonii komórkowej wprowadzili nową procedurę zawierania umów o świadczenie usług, mającą na celu wyeliminowanie nieuczciwych, czyli nie płacących rachunków, klientów. Po tygodniu od wprowadzenia kaucji na ok. 50 tys. zawartych w tym czasie umów operatorzy GSM odnotowali kilkanaście przypadków wpłaty kaucji.

Firma DGT dostarczy TP SA sprzęt do rozbudowy sieci telefonii stacjonarnej z wykorzystaniem analogowej sieci komórkowej. Kontrowersyjny projekt telefonizacji wsi przy udziale TP SA i Centertela wchodzi tym samym w fazę realizacji. Kontrakt z DGT, wart 10 mln euro, obejmie dostawę sprzętu komutacyjnego i systemów dostępowych. Rozwiązania te TP SA wykorzysta do rozbudowy sieci telefonii stacjonarnej w oparciu na analogowej sieci komórkowej NMT, którą dysponuje Centertel. Projekt zakłada przyłączenie 200 tys. nowych abonentów na terenach o słabo rozwiniętej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Stosowne rozporządzenie wydał 11 września br. minister gospodarki. PTC w oficjalnym piśmie domagała się wyjaśnień od resortu w związku z rozporządzeniem. PTC twierdzi, że pozwolenie na korzystanie jedynie z analogowej sieci NMT 450 faworyzuje Telekomunikację Polską SA i PTK Centertel. Projekt nie uwzględnia cyfrowych sieci GSM 900 i 1800 MHz.

Internet Partners i ProNet Communications uruchomiły sieć szkieletową łączącą 17 miast w Polsce oraz Berlin i Pragę. Sieć została oparta na bazie łączy stałych dzierżawionych od kilku operatorów, m.in: TP SA, PKP, Tel-Energo oraz Telbank-u. Sieć umożliwia transmisję od 34 Mb/s do 2,5 Gb/s na poszczególnych kierunkach. Najważniejszym jej elementem jest jedno z największych w Polsce połączeń do międzynarodowych sieci internetowych. Jest ono realizowane przy wykorzystaniu routerów Cisco Systems GSR oraz 2,5Gb łącza Warszawa-Berlin. Rozprowadzanie pakietów IP po świecie powierzono Ebone. Nowe łącze internetowe będzie wykorzystywane zarówno do obsługi ruchu internetowego klientów biznesowych Internet Partners jak i operatorów telekomunikacyjnych i ISP, którym usługi świadczy ProNet.

We wtorek francuski rząd obniżył opłaty licencyjne na UMTS i wydłużył okres ważności koncesji z 15 do 20 lat. We Francji licencje UMTS wykupiły Vivendi Universal oraz France Telecom. Francuski rząd zdecydował, że obaj operatorzy poniosą koszty licencji w wysokości pierwszej raty (którą obydwie firmy już zapłaciły). Planowane jest jednak nałożenie dodatkowego podatku od przychodów operatorów z usług 3G. Wysokość opłaty licencyjnej we Francji została ustalona początkowo na kwotę 4,95 mld euro. W ciągu dwóch lat oba telekomy musiałyby zapłacić połowę ustalonej sumy, a więc prawie 2,5 mld euro. Reszta kwoty miała wpłynąć w ciągu 15 lat. Vivendi od jakiegoś czasu próbował negocjować z rządem francuskim wysokości opłaty za licencję, gdyż zdaniem koncernu kwota ta jest zbyt duża biorąc pod uwagę obecne warunki rynkowe. Decyzja władz w Paryżu spowodowała, iż prawdopodobnie przyznane zostaną kolejne dwie licencje na UMTS, nie sprzedane podczas styczniowego przetargu.

Według danych GSM Association, we wrześniu br. użytkownicy telefonów komórkowych każdego dnia wysyłali na całym świecie ok. 750 mln krótkich wiadomości tekstowych (SMS). Organizacja skorygowała swoje poprzednie prognozy, które mówiły że do końca 2001 r. abonenci telefonii komórkowej będą miesięcznie wysyłać 20 mld SMS-ów. Najświeższe przewidywania mówią o 25 mld SMS-ów miesięcznie. Biorąc pod uwagę możliwość wysyłania SMS-ów z Internetu na telefon komórkowy, GSM Association spodziewa się, że już wkrótce każdego dnia telefony komórkowe na całym świecie będą notować miliard wiadomości tekstowych. Zdaniem analityków z GSM Association, coraz większą popularnością zaczynają cieszyć SMS-y informacyjne, czyli specjalne serwisy, zawierające najważniejsze wiadomości biznesowe, sportowe, wydarzenia itp.

Strata netto AOL TW w III kw. br. zwiększyła się do 996 mln USD, z 902 mln USD rok wcześniej. Przychody koncernu wzrosły o 6% do 9,3 mld USD, głównie za sprawą 13% wzrostu przychodów z subskrypcji (do 4,2 mld USD). Liczba subskrybentów usług AOL TW wzrosła o 18,2 mln USD, do 137 mln w stosunku rocznym. Serwisy online zyskały w III kw. 1,3 mln nowych subskrybentów. Ich liczba wzrosła więc do 31,3 mln, a w ciągu roku - o 6,7 mln. Liczba użytkowników modemów kablowych w ramach usługi Road Runner wzrosła o 252 tys., do 1,7 mln, czyli wartości dwukrotnie większej niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży zawartości wzrosły o 6%, do 3,2 mld USD. Przychody z reklam i sprzedaży spadły o 5% do 1,9 mld USD. Zmniejszył się też ich udział w całkowitych przychodach koncernu: z 25 % do 21% w stosunku do ub. kwartału. Przychody w samym AOL wzrosły w stosunku rocznym o 13%, do 2,2 mld USD. Przychody z subskrypcji wzrosły o 14%, podczas gdy przychody z reklam i e-handlu wzrosły o 5%. Wzrost w reklamie wynikał jednak z większej liczby reklam barterowych, podczas gdy spadła liczba transakcji gotówkowych.

AOL TW obciął wcześniejsze prognozy wzrostu przychodów z 10,5 % do 5-7%, a przychodów EBITDA – z 30% do 20%. W związku ze słabszymi od spodziewanych wynikami za III kw. I obniżką prognoz całorocznych, Merill Lynch obniżył rekomendację dla akcji AOL TW, z „kupuj” do „ neutralnie”.

Wzrost sprzedaży SAP-a wyniesie w tym roku 15%, zamiast wcześniej przewidywanych 20%. Producent oprogramowania osiągnął w III kwartale br. gorsze wyniki. Zysk netto firmy spadł w III kwartale br. o 11,4%, do 70,9 mln USD, przy 16-proc. wzroście sprzedaży, która wyniosła 1,49 mld USD.

ComScore opublikował wyniki sprzedaży online i ruchu na stronach witryn informacyjnych po ataku terrorystycznym na USA z 11 września br. Wyniki, uzyskane na podstawie badań panelowych obejmujących 1,5 mln internautów, świadczą o powolnym odrabianiu strat przez e-sprzedawców. W ciągu pierwszych pięciu dni po ataku całkowita wartość wydatków klientów e-commerce spadła o 25%, w porównaniu z poziomem sprzed ataku. Ogólna tendencja zniżkowa utrzymywała się w kolejnym tygodniu, głównie za sprawą blisko 40-proc. spadku zamówień online w turystycznych dotcomach. Poziom sprzedaży w pozostałych sektorach e-commerce zaczął natomiast powoli odrabiać straty. ComScore przeprowadził także analizę ruchu w serwisach informacyjnych po ataku. Amerykańskie witryny odnotowały znaczący wzrost liczby użytkowników logujących się spoza USA. Z kolei amerykańscy internauci częściej odwiedzali witryny nieamerykańskie, głównie brytyjskie. We wrześniu br. trzykrotnie wzrósł ruch na stronach CNN.com. W tym czasie przybyło 38 mln użytkowników, przy czym prawie połowa nowych gości logowała się spoza USA.

Jak wynika z raportu Cahners In-Stat Group, w ciągu najbliższych czterech lat ponad dziesięciokrotnie zwiększy się liczba osób wykorzystujących do surfowania po Internecie urządzenia inne niż komputery. Rolę komputerów zaczną przejmować takie urządzenia, jak np. telewizory z odpowiednimi przystawkami lub konsole do gier. W roku 2005 z takich urządzeń będzie korzystać ok. 74 mln internautów. Obecnie liczebność tej grupy nie przekracza 7 mln. Z raportu wynika również, że w ciągu następnych kilku lat nastąpi wyraźny spadek liczby osób, które do przeglądania stron internetowych będą wykorzystywały jedynie komputer. Według Cahners In-Stat Group, dużą część rynku zdominują w tym czasie urządzenia wielofunkcyjne, np. połączenie odtwarzacza płyt DVD z przeglądarką internetową (takimi urządzeniami są najnowsze konsole do gier wideo).

Priceline.com zamierza wykupić kontrolne udziały w swoich europejskich przedsięwzięciach, w związku ze spadkiem sprzedaży po terrorystycznych zamachach w Stanach. Obecnie Priceline.com działa poza USA także w Wielkiej Brytanii. Przejęcie udziałów Priceline.com Europe spowoduje obniżenie wyników operacyjnych pro forma w IV kw. o 0,01 USD na akcję. Amerykańska spółka nie podała do wiadomości, ile zamierza płacić za udziały. W wyniku tych działań pracę straci 40-66% zatrudnionych w Priceline.com Europe.

Kurs akcji Priceline spadł od czasu ataków o 23%. Pod koniec września br. Priceline.com poinformowało o zawieszeniu planów sprzedaży w ciągu 12 miesięcy 2 mln akcji dotcomu. Podtrzymano natomiast prognozy wielkości przychodów w III kw. 2001 r. Ich wielkość zamknie się w ramach przewidywanego wcześniej przedziału, między 280 a 300 mln USD.

Udział serwowanych przez DoubleClick reklam, które stworzono we Flashu, wzrósł w ciągu ostatniego roku z 1 do 15%. Największym przeciwwskazaniem do wykorzystania flashowej reklamy były dotychczas trudności pomiaru aktywności internautów, odsłaniających tego typu strony. O ile zliczanie kliknięć nie przedstawiało trudności, o tyle inne działania, np. przewijanie czy nawigacja myszką, były trudne do zarejestrowania. W tym tygodniu WebSideStory wprowadził udoskonalenia do swojego rozwiązania HitBox Professional v2.0, umożliwiając twórcom flashowym wszczepianie narzędzi ułatwiających pomiar działalności internautów. Także Macromedia, by uczynić swe rozwiązania wymierne dla reklamodawców i audytorów, przedstawiła specjalny plug-in do Dreamweaver. Jest on dystrybuowany bezpłatnie. Opóźnienie w rejestrowaniu wynosi w jego przypadku 60 milisekund, podczas gdy HitBox zapisuje działania w czasie rzeczywistym.