Przegląd tygodnia 12 - 18.04

Optimus i JTT chcą jeszcze w tym roku sprzedać pod własnymi markami łącznie 8,5 tys. notebooków, co odpowiada 10-proc. ubiegłorocznego rynku komputerów przenośnych. Tel-Energo coraz bliżej Pro Futuro, KPWiG dopuściła do obrotu publicznego akcje bydgoskiego Telmaksu, a Netia zaoferowała zryczałtowany dostęp do Internetu.

Optimus planuje sprzedać w br. 76 tys. komputerów stacjonarnych (w 2001 roku – 65 tys.), i to przy wzroście rynku szacowanym na kilka procent. Mają w tym jednak pomóc duże kontrakty, podobne do kontraktu „ukraińskiego” firmy, który w znacznym stopniu poprawił ubiegłoroczne wyniki spółki. Podpisanie przez Optimusa dużych kontraktów spodziewane jest w drugiej połowie roku. Optimus zamierza również zaistnieć na dynamiczniej rozwijającym się rynku komputerów przenośnych – w tym celu uruchamia produkcję notebooków. Do końca br. firma chce sprzedać około 3,5 tys. komputerów przenośnych.

W ciągu roku Neuron-IT chce sprzedać małym i średnim firmom w Polsce 1000 pudełek z oprogramowaniem do tworzenia i zarządzania sklepem internetowym. Klientom EasyShopu oferowany jest ponadto na specjalnych warunkach pakiet usług hostingowych i reklamowych od Onetu oraz autoryzacyjnych od eCard-u. Dzięki umowie o współpracy pomiędzy firmami, roczny koszt funkcjonowania sklepu wynieść ma około 3 tys. zł. Składają się na to koszty licencji easySHOP (1250 zł), hostingu (375 zł), aktywacji usługi eCard-u (300 zł) oraz abonamentu w tym centrum autoryzacyjnym (1188 zł). Ponadto nowy sklep otrzymuje pakiet reklamowy w Onecie o wartości 500 zł za darmo. Według przedstawionych przez Neutron-IT symulacji koszt skorzystania z pakietu jest niższy o połowę od porównywalnego rozwiązania, jakie może zaoferować provider i dziesięciokrotnie tańszy od prowadzenia sklepu w oparciu o licencję i rozwiązanie zachodnie ( w pierwszym roku działania sklepu).

Do końca kwietnia PZU ma podzielić budżet informatyczny o wielkości 240 mln zł. W związku ze sporem Ministerstwa Skarbu z Eureko - inwestorem strategicznym PZU, nie zapadnie natomiast prawdopodobnie decyzja odnośnie wyboru wdrożenia systemu centralnego w firmie, wartości 500 - 800 mln zł.

ComArch wdroży w PTC system InsightNet. Umowa obejmująca dostarczenie oprogramowania i jego wdrożenie w operatorze sieci Era opiewa na 1,25 mln USD.Łączna wartość wszystkich umów zawartych przez ComArch z Polską Telefonią Cyfrową w ciągu ostatniego roku wyniosła 13,469 mln zł. Umowa dotycząca InsightNet-u jest największym kontraktem w dotychczasowych kontaktach firm.

Udziałowcy PBI przejęli udziały po Poland.com i tym samym dysponują pakietami po 20% akcji i głosów na WZA. Agora poinformowała, że za dodatkowe 8,6% udziałów w Polskich Badaniach Internetu zapłaciła 36 tys. zł.

Po Karen Notebook i Action, JTT Computer zamierza produkować własne . W tym roku przedstawiciele firmy liczą na sprzedaż 5 tys. komputerów przenośnych Adax. W całym ubiegłym roku sprzedano ich w Polsce ok. 80 tys. Firma zamierza konkurować przede wszystkim ceną.

KPWiG dopuściła akcje bydgoskiej firmy Telmax do publicznego obrotu. Planowana emisja ma charakter emisji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.Wejście Telmax na GPW jest związane z emisją obligacji zamiennych, która miała miejsce na przełomie 2000 i 2001 roku i była wynikiem pozyskania inwestorów finansowych. Spółka wyemitowała 784 obligacje o wartości 10 tys. zł każda. Zostały one objęte m.in. przez OFE WINTERTHUR, TU WARTA VITA, fundusze inwestycyjne PKO/Credit Suisse. Środki z emisji przeznaczone zostały na realizację planu stworzenia centrum danych, dla rozwoju usług outsourcingowych. Warunkiem zamiany obligacji na akcje ze strony obligatariuszy jest wprowadzenie spółki do obrotu publicznego i giełdowego.

Bankgesellschaft Berlin Polska, właściciel konta internetowego Inteligo, jeszcze w tym półroczu może dołączyć w Polsce do grupy Commercial Union. Zakładając, że wartość każdego klienta Inteligo wynosi 1,5 tys. zł, na zakup banku CU będzie musiało wyłożyć nawet 650 mln zł.

Minister infrastruktury powołał Henryka Beberoka na stanowisko wiceprezesa URTiP. Beberok pełnił ostatnio funkcję dyrektora katowickiego oddziału TP S.A.

Wartość rynku elektronicznego handlu B2B w Europie Środkowej wyniosła w ub. roku według International Data Corporation 1,25 mld USD. Firma badawcza przewiduje, że do 2006 roku jego wartość w Polsce, Czechach i na Węgrzech przekroczy 23 mld USD.

Jak poinformował prezes NFI Jupiter Janusz Koczyk, „w ciągu tygodni” dojdzie do finalizacji rozmów pomiędzy Tel-Energo i funduszem w sprawie inwestycji w Pro-Futuro. Obecnie Jupiter jest właścicielem 75% udziałów dostawcy Internetu. Według pojawiających się w związku ze sprawą informacji, Tel-Energo zaangażuje się prawdopodobnie przez objęcie akcji lub obligacji nowej emisji. „Po wejściu Tel-Energo zmniejszy się także nasz udział w Pro Futuro, choć utrzymamy z pewnością pakiet kontrolny. Należy też pamiętać, że obecne zaangażowanie Tel-Energo nie wyklucza powiększania przez tę firmę swoich udziałów Pro Futuro później. Jupiter wycofa się z tej inwestycji w 2004 roku” – mówił Zbigniew Niesiobędzki, wiceprezes zarządu NFI Jupiter. Pro Futuro jest obecnie najważniejszą inwestycją NFI Jupiter – stanowi obecnie 31% portfela funduszu. Łączne nakłady inwestycyjne pochłonęły dotąd 118 mln zł.

Netia umożliwiła swoim abonentom korzystanie ze zryczałtowanego dostępu do Internetu. Do dyspozycji klientów oddano trzy pakiety: 50, Internet 100 oraz Internet Nocą. Osoby, które wybiorą Internet 50 za 74,9 zł brutto będą mogły przez 50 godzin w miesiącu korzystać z połączenia z Internetem. Usługa Internet 100 pozwoli z kolei na łączenie się z Siecią przez 100 godzin za 107 zł miesięcznie (brutto). Ciekawym pomysłem jest propozycja Internet Nocą – w ramach tej usługi użytkownicy będą mogli łączyć się z Internetem bez limitu godzin, pod warunkiem jednak, że połączenia realizowane będą między godziną 24 a 6 rano (przekłada się to na ok. 180 godzin – w zależności od liczby dni w miesiącu). Koszt Internetu Nocą to 53,5 zł (brutto).

W marcu policja we współpracy z BSA przeszukała trzy sklepy ze sprzętem i oprogramowaniem komputerowym oraz 12 firm. W 10 z 15 kontrolowanych miejsc nie stwierdzono naruszeń praw autorskich producentów oprogramowania. Łącznie zarekwirowano 1,6 tys. płyt z nielegalnie skopiowanymi programami komputerowymi, 7 komputerów, na których było zainstalowane nielegalne oprogramowanie oraz 3 twarde dyski. Zlikwidowano także 5 nielegalnych kopiarni. Do wyjaśnienia zatrzymano 9 osób.

W ramach programu „Intel – nauczanie ku przyszłości” przeszkolonych zostanie do końca bieżącego roku 24 tys. nauczycieli. Intel podpisał z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji programu, wspomaga go także Microsoft.

Z audytu przeprowadzonego przez Deloitte & Touche w ComputerLandzie wynika, że w ub. roku najsłabszą spółką grupy była Clinika.pl, która odnotowała 5,9 mln zł straty. Drugi od końca jest eCard (-5,7 mln zł), kolejne CHI (-4,8 mln zł) i StalPortal (-1,4 mln zł).

Interia.pl rozpoczęła sprzedaż kodów dostępowych do usługi VoIP realizowanej przez system Telepin. Umowa pomiędzy Interią i firmą Rozgadana, operatorem Telepin, w tej sprawie została podpisana w grudniu ub. roku. Rozgadana działa od grudnia 2000 roku, sprzedając dotychczas dostęp do swoich usług podobnie jak inni operatorzy VoIP w formie kart pre-paid. Usługa sprzedawana przez krakowski portal będzie oferowana użytkownikom indywidualnym oraz firmom.

Ster-Projekt i Comp SA wspólnie zaprojektują, dostarczą i uruchomią system obsługujący urząd certyfikacyjny w infrastrukturze PKI dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA. Spółki nie podały szczegółów ani wartości kontraktu, do realizacji którego zawiążą konsorcjum.

Sofrecom Polska - spółka zależna France Telecom i PricewaterhouseCoopers Polska będą realizować pierwszą fazę wdrożenia systemu CRM dla Telekomunikacji Polskiej SA. Wdrażana platforma oparta będzie na oprogramowaniu PeopleSoft. Wartość kontraktu wynosi 67 mln zł.

36 klientów, w tym 11 kupujących i 25 sprzedających, posiada w chwili obecnej Xtrade, należąca do Optimusa platforma B2B. Średnia wysokość oszczędności jakie poczynili uczestnicy dotychczasowych 50 aukcji wyniosła 25%. Od początku istnienia platformy zrealizowano za jej pośrednictwem 50 aukcji. 36 klientów platformy to reprezentanci branży ubezpieczeniowej, bankowej, IT, spożywczej a także przemysłu ciężkiego. Pięćdziesiąta z kolei aukcja była zarazem pierwszą aukcją międzynarodową zrealizowaną przez elektroniczną platformę. Średnia wartość oszczędności, które uzyskują klienci platformy to 25% w stosunku do cen katalogowych, choć dochodzą one nawet do 40%.

Najpóźniej do połowy roku URTiP ma wprowadzić zmiany na mocy których klient dzwoniący z telefonu stacjonarnego do sieci komórkowej będzie mógł wybrać, czy chce aby TP S.A. świadczyła całą usługę, czy tylko jej część. Rocznie ten monopol przynosi Telekomunikacji Polskiej 2 mld zł przychodów.

Jarosław Pachowski, dotychczasowy wiceprezes TVP, został wybrany prezesem Polkomtela. Wiceprezesami zostali Mirosław Bielicki popierany przez KGHM i John Treuge reprezentujący Vodafone. WZA operatora wyraziło zgodę na emisję przez spółkę obligacji o wartości 500 mln zł. Zostanie ona przeprowadzona w drugiej połowie roku.

Według nieoficjalnych informacji PB, UPC rozważa sprzedaż polskich aktywów. Polski operator telewizji kablowej ma ponad 1 mln abonentów. Przejęciem jest zainteresowany m.in. ITI. Wśród potencjalnych inwestorów wymienia się także Time Warner Cable i nawet Tel-Energo.

Warszawa zyskała status jednego z głównych węzłów sieci Viking. Telia IC dodaje też do swoich usług uruchomione 9 kwietnia br. Centrum Kolokacji. Ma ono stanowić dodatek do podstawowego biznesu, czyli sprzedaży dostępu dołącza operatorom. „Kolokacja stanowić będzie wartość dodaną do usług oferowanych operatorom. Ponadto, w udostępnianiu centrum zamierzamy kierować się polityka otwartości; naszym klientom chcemy umożliwić doprowadzanie łączy także od innych usługodawców” – powiedział Adam Sawicki. Według przedstawicieli Telii IC, koszt powstania centrum stanowił około 20 – 25% całej sumy inwestycji poniesionych na rozbudowę infrastruktury firmy w Polsce, która obecnie zamyka się kwotą około 100 mln zł.

Zarobki członków zarządu w grupie TP S.A. wzrosły w ub. roku 3,5 krotnie, a pula przeznaczona na nagrody – 4-krotnie, wynika z raportu za 2001 rok sporządzonego według standardów MSR. Wartość wynagrodzeń członków zarządu wyniosła w ub. roku 7 mln zł (rok wcześniej – 2 mln zł), a nagród – 4 mln zł. Z kolei wartość odszkodowań i odpraw wyniosła 2 mln zł.

Na umowy Alcatel Polska w ciągu najbliższych 3 lat będzie dostarczał urządzenia sieciowe do rozbudowy szkieletowej sieci ATM Telbanku. Dzięki rozbudowie sieci szkieletowej Telbank zamierza oferować bardzie zaawansowane usługi wirtualnych sieci korporacyjnych oraz usługi Voice over ATM. Firmy nie ujawniły wartości kontraktu.

Prawie połowa internetowych oszustw dokonanych w USA w ciągu ubiegłego roku miała miejsce w serwisach aukcyjnych - wynika z raportu opublikowanego przez IFCC (Internet Fraud Complaint Center - Internetowe Centrum Informacji o Oszustwach). 43% oszustw zgłoszonych tej instytucji w roku 2001 dokonanych zostało przez nieuczciwych uczestników internetowych aukcji.

Zarząd HP, opierając się na wstępnych wyliczeniach obsługującej głosowanie spółki IVS Associates, poinformował, że akcjonariusze firmy zaaprobowali fuzję z Compaq Computer przewagą 45 mln spośród 1,6 mld oddanych głosów.

Argentyński sąd zdecydował, że "cyberataki" na serwery oraz strony internetowe są legalne, nie można więc za nie karać hakerów. Zdaniem sądu, atak staje się przestępstwem dopiero wtedy, gdy powoduje szkody materialne.Werdykt ten jest wynikiem głośnej sprawy, toczącej się przed argentyńskim wymiarem sprawiedliwości. Oskarżonymi jest w niej "X-Team", grupa hakerów, która swego czasu zdołała "zhakować" stronę internetową argentyńskiego Sądu Najwyższego.

W pierwszym kwartale 2002 strata netto DoubleClick wyniosła 6 mln USD (4 centy na akcję). Rok wcześniej w analogicznym okresie firma odnotowała 60,4 mln USD straty netto. Zysk pro forma firmy w zakończonym 31 marca br. kwartale wyniósł 1,4 mln USD, podczas gdy przed rokiem DC miał ujemny wynik pro forma w wysokości 10,5 mln USD. Przychody w I kwartale wyniosły 83,7 mln USD i były niższe niż w I kwartale 2001, kiedy to DC sprzedał za 114,9 mln USD.

Parlament Europejski odrzucił głosami 460 do 0 projekt regulacji dostępu do internetowych serwisów „dla dorosłych” poprzez „blokowanie”.

Strata netto Yahoo w pierwszym kwartale br. wyniosła 53,7 mln USD (w Q1’01 – 11,5 mln USD), pomimo wzrostu przychodów ze 180 mln USD w 2001 roku do 192,7 mln USD w bieżącym kwartale. Wcześniejsze prognozy zakładały jednak uzyskanie 175 mln USD, co prawda nie uwzględniając przychodów z HotJobs. Yahoo! odnotowało zysk operacyjny w wysokości 10,5 mln USD (2 centy na akcję) – rok wcześniej w tym samym okresie firma uzyskała wynik operacyjny na poziomie 11,5 mln USD. Przychody działu reklamy Yahoo! spadły w stosunku do wyników sprzed roku o 15%. W ostatnim kwartale, zgodnie ze strategią wprowadzoną przez Terry’ego Semela, przychody z reklam stanowiły jednak już tylko 63%, podczas gdy rok wcześniej - 90%.