Przegląd tygodnia 10.01 - 14.01

Opublikowanie badań Megapan PBI/Gemius! Merlin odnotował pierwszy raz w historii zysk netto. Google też bez reklam. 67% wysyłanych wiadomości to spam. Spółka Telekomunikacja Kolejowa uruchomiła usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu TDI. W dniu XIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stronę fundacji odwiedziło 271 tys. unikalnych użytkowników.

Firma CyberTrust prognozuje, że w tym roku w Internecie gwałtownie wzrośnie liczba ataków, do przygotowania których hakerzy wykorzystywać będą wyszukiwarkę Google - informuje serwis ZDNet.co.uk. CyberTrust ostrzega również, że hakerzy będą coraz częściej próbowali atakować wszelkie podłączane do sieci urządzenia - w tym m.in. kamery internetowe czy drukarki.

Po raz pierwszy od momentu powstania Merlin zanotował zysk netto za 2004 rok. Sklep zarobił pół miliona zł.

ComScore opublikował wyniki badań nad konsumenckimi zachowaniami użytkowników wyszukiwarek. Okazuje się, że 25% szukających wiadomości o sprzęcie elektronicznych lub komputerach dokonało zakupu. Bynajmniej nie w sieci.

Pewne rumuńskie małżeństwo wpadło na pomysł nadania swemu nowonarodzonemu dziecku oryginalnego imienia. Syn państwa Cornelii i Nanu Dragomanów otrzymał imię po... portalu internetowym Yahoo.

Nasi czytelnicy są raczej ostrożni w prognozowaniu wzrostu rynku reklamy internetowej w Polsce. Najwięcej z nich uważa, że wzrost w stosunku do ubiegłego roku wyniesie od 20 do 30%.

Daniel Brandt opiekujący się archiwami NameBase.org opublikował kod źródłowy do wyszukiwarki Google. Dzięki serwerowi proxy można pobrać stronę Google pozbawioną reklam.

Dzieci mogą być bardziej niż dorośli narażone na szkodliwe oddziaływanie telefonów komórkowych - wynika z raportu opublikowanego przez brytyjską organizację National Radiological Protection Board (Narodowa Rada Ochrony Radiologicznej).

Brightmail szacuje, że ustabilizowała się liczba e-maili klasyfikowanych jako spam. W grudniu sięgnęła ona 67 proc. wszystkich wysłanych wiadomości, tyle samo co w listopadzie. W ciągu wcześniejszych trzech miesięcy odsetek sięgał 66 proc. Pułap 50 proc. ogółu poczty elektronicznej spam przekroczył w lipcu 2003 r.

Nowojorski sąd skazał Philipa Cummingsa, oskarżonego o kradzież poufnych danych, na 14 lat pozbawienia wolności. 35-letniemu Brytyjczykowi postawiono zarzuty kradzieży m.in. numerów kart kredytowych klientów firmy, w której pracował.

Polskie Badanie Internetu, które obejmuje swoim pomiarem ponad 3 tys. witryn polskich i zagranicznych, ostatecznie ujrzało światło dzienne. Internet Standard przedstawił rankingi oglądalności serwisów internetowych w poszczególnych kategoriach, zgodnie z nowym drzewem mediów PBI.

Studenci, kadra naukowa i pracownicy George Mason University w amerykańskim stanie Virginia padli ofiarą komputerowych złodziei danych. Szacuje się, że łupem przestępców padły dane ponad 30 tysięcy osób.

Prezes Banku Światowego James Wolfensohn odejdzie na początku czerwca, gdy wygaśnie jego kadencja. Rozpoczęto już szukanie następcy. Tak intratna posada cieszy ogromnym zainteresowaniem nie tylko potencjalnych kandydatów. Internauci postanowili wziąć sprawy we własne ręce.

Firma Sophos ostrzegła internautów przed nowym robakiem pocztowym, ukrywającym się w e-mailu zawierającym zdjęcia nagich osób, ułożonych w napis "Happy New Year". Po uaktywnieniu się, Wurmark.D wyłącza oprogramowanie zabezpieczające i masowo rozsyła się pocztą elektroniczną.

Według internautów format reklamy internetowej overlay zasłaniający oglądaną stronę jest równie irytujący jak wyskakujący znienacka pop-up.

Netia zachęca do korzystania w swej sieci z szerokopasmowego dostępu w technologii ADSL, wychodząc ze sprzedażą modemu SpeedTouch 330 Alcatela za symboliczną złotówkę. Do tej pory operator pozyskał tylko 19 tysięcy użytkowników tej usługi, ale plany zakładają uzyskanie ponad 30 tys. klientów do końca 2005 r.

W Sieci pojawiła się wysokiej jakości kopia najnowszego filmu Martina Scorsese - "The Aviator" - donosi serwis AfterDawn.com. W informacji tej nie byłoby nic dziwnego (wszak nie raz już piraci zdobywali filmy przed ich oficjalną premierą) gdyby nie fakt, że grupa, którą udostępniła film, apeluje do wszystkich, którzy go pobiorą, o wpłacanie datków na rzecz ofiar tsunami.

Spółka Telekomunikacja Kolejowa uruchomiła usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu TDI (Twój Dostęp do Internetu) opartą na technologii ADSL, o szybkości maksymalnej sięgającej 1 Mb/s.

Na wtorkowej konferencji zaprezentowano wyniki projektu badawczego Megapanel PBI/Gemius. Dopiero trzecia zapowiadana data ich opublikowania okazała się tą właściwą. Uczestnicy prezentacji mogli zapoznać się z pierwszą dwudziestką polskich witryn. Dane za październik o pozostałych witrynach można otrzymać za darmo. Za kolejne wyniki trzeba będzie płacić po podpisaniu umowy licencyjnej.

W połowie listopada Sejm znowelizował ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W nowelizacji uwzględniona została ulga podatkowa od, jak określił ustawodawca, "wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika". Oznacza to, że osoby korzystające z dostępu do Internetu, będą mogły odliczyć od podstawy opodatkowania do 760 zł - ma to nam, internautom, zrekompensować wzrost stawki VAT na usługi internetowe (z 0 do 22%). Postanowiliśmy więc sprawdzić, kto i na jakich warunkach będzie mógł skorzystać z internetowej ulgi. Przy okazji prezentujemy również zestaw aplikacji, które ułatwią Wam przygotowanie rozliczenia podatkowego za rok 2004.

9 stycznia, w dniu XIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stronę fundacji odwiedziło 271 tys. unikalnych użytkowników. Wynik kilkuset razy lepszy niż w powszednie dni.

Rozpoczęła się piąta edycja Internetowych Nagród Filmowych przyznawanych przez serwis Stopklatka.pl. Plebiscyt wyłoni głosami internautów najlepsze produkcje filmowe w 12 kategoriach.

Przedstawiciele portalu America OnLine poinformowali o zmianie nazwy kablowego kanału muzycznego. Kanał noszący dotychczas miano "My Music Channel" będzie odtąd nazywał się "AOL Music On Demand". W planach koncernu leży także wzbogacenie zawartości kanału celem przyciągnięcia do strony AOL większej liczby internautów.

Narzędzie do przeszukiwania lokalnych dysków komputera zdecydowało się udostępnić także Yahoo! Wersję beta aplikacji Desktop Search można pobrać już z witryny producenta.

Jak zmieni się rynek reklamy internetowej? Które technologie będą dominowały w sieci? Na czym będzie można najwięcej zarobić? EMarketer w swoim najnowszym raporcie przedstawia najbardziej prawdopodobne ścieżki rozwoju sieci w 2005 roku.

Przedstawiciele strony WWW brytyjskiej telewizji BBC przedstawili raport dotyczący popularności wyszukiwarki internetowej dostępnej w tym portalu. Znalazły się w nim również najdziwniejsze zapytania, jakie zarejestrowała wyszukiwarka w minionym roku.

Na targach CES 2005 przedstawiciel Motorola Corporation zademonstrował pierwszy telefon - wyprodukowany wspólnie z firmą Apple - umożliwiający pobieranie muzyki z serwisu muzycznego iTunes.

Dziennik New York Times rozważa wprowadzenie płatnej prenumeraty swojego internetowego serwisu. Miesięcznie korzysta z niego 18,5 mln osób.

Firma Secunia poinformowała o wykryciu nowego exploita, umożliwiającego wykorzystanie jednego ze znanych od dawna błędów w systemie Windows XP SP2, do przeprowadzenia skutecznego ataku na komputer. Źródłem takiego ataku może być np. odpowiednio spreparowana strona WWW, otwarta w przeglądarce Internet Explorer.

Przedstawicie Google zapowiedzieli, że od stycznie br. będą wyświetlać tylko jeden sponsorowany odnośnik prowadzący do danej strony. Dzięki temu internauci zobaczą więcej różnorodnych ofert od kilku reklamodawców.

Od kilku tygodni trwają dyskusje nad projektem wicepremiera Jerzego Hausnera zmiany stawki VAT na prasę i książki. Jak na razie stawka 0% obowiązuje na czasopisma specjalistyczne, 7% na pozostałe a 22% dla tytułów, które przeznaczyły 67% powierzchni na reklamę i ogłoszenia. Prasa w wersji cyfrowej nie ma taryfy ulgowej.

Dla reklamowego świata 2004 rok był bardzo udany. Powodem były m.in. zwiększone wydatki reklamodawców w związku z olimpiadą w Atenach i wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. W tym roku na horyzoncie nie widać równie spektakularnych wydarzeń. Czy mimo to wydatki na reklamę będą rosnąć? Raczej tak. Jednocyfrowo dla wszytkich mediów, ale dla internetu dwucyfrowo. Bo choć wydatki na reklamę internetową w porównaniu do środków przeznaczanych na reklamy w innych mediach są niewielkie - na świecie to około 3,5% - to rosną imponująco.