Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Przegląd tygodnia 1-7.12

Przetarg na UMTS został unieważniony. Ministerstwo Łączności zamiast koncesji zamierza rozszerzyć dotychczasowe licencje na GSM.

Ministerstwo Łączności unieważniło przetarg na UMTS zaledwie cztery dni po złożeniu trzech ofert. „Nie udało się wprowadzić na rynek nowych operatorów, a to było jednym z zasadniczych celów” – powiedział Tomasz Szyszko, minister łączności. „Byliśmy zawiedzeni decyzją zagranicznych operatorów, zwłaszcza zaskoczyła nas rezygnacja hiszpańskiej Telefonici ogłoszona niemal w ostatniej chwili” – dodał. Resort łączności rozszerzy koncesje wydane operatorom sieci GSM w Polsce o usługi oparte o standard UMTS. Za rozszerzenie koncesji firmy będą jednak musiały zapłacić tę samo kwotę co za licencję na UMTS – czyli po 650 mln euro. Pierwszą, przyszłoroczną część wpłaty, obniżono do 250 mln euro. Resztę trzeba będzie spłacać przez 18 lat. Zmieniono także termin rozpoczęcia działalności UMTS – sieci mają zacząć działać 1 stycznia 2003 r., rok później niż początkowo zakładano. Operatorzy dostaną także dodatkowe częstotliwości, które planowano przyznać nowym firmom, które miałyby wejść na rynek. Jednak w przyszłości może się pojawić kolejny operator UMTS. Choć ministerstwo nie podało kiedy i w jaki sposób zostałoby przyznane czwarte zezwolenie, Tomasz Szyszko powiedział wyraźnie, że nastąpi to jak tylko pojawią się możliwości. „Zadecyduje o tym w przyszłości prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji” – dodał. Częstotliwości nowemu operatorowi zostaną przyznane prawdopodobnie w drodze przetargu.

PKO BP rozpoczął świadczenie usług bankowości internetowej. Wiele jego rozwiązań przypominają ofertę największego konkurenta - Pekao S.A. Dostęp do usług internetowych mają tylko klienci detaliczni. W ramach rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego e-Superkonto można przeprowadzać wszystkie operacje dostępne w standardowej ofercie dla ludności. Ma ona jednak swoje ograniczenia - internetowym rachunkiem może dysponować tylko jedna osoba bez prawa udzielania pełnomocnictw. Do konta jest wydawana tylko jedna karta płatnicza - Visa Electron. Żeby założyć e-Superkonto należy wypełnić wniosek, który jest dostępny na witrynie internetowej banku. Dokumenty trzeba jednak złożyć osobiście w placówce PKO BP. Bankowość internetowa nie stanowi dodatkowej usługi do zwykłej oferty - żeby korzystać z wirtualnego konta należy założyć osobny rachunek (takie rozwiązanie zastosowane właśnie w Pekao S.A.). Konto jest zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych - każdy posiadacz otrzymuje urządzenie kodujące token.

Serwis Expander.pl planuje osiągnąć poziom 5 mln odsłon miesięcznie, ponad 40 umów z instytucjami finansowymi oraz 75 tys. stałych użytkowników – to plany na 2001 rok serwisu finansowego Expander.pl, określającego się jako internetowa instytucja finansowa. Obecnie, po sześciu tygodniach od momentu rozpoczęcia działalności, serwis posiada ponad 25 tys. zarejestrowanych użytkowników. Z tego 20 tys. to użytkownicy zweryfikowani, czyli według Maurycego Kuhna, wiceprezesa zarządu spółki FinFin (właściciela Expandera) to tacy, którzy zarejestrowali się i przynajmniej raz ponownie weszli na stronę serwisu. Według deklaracji FinFina „w najbliższych dniach” na stronie expander.pl pojawi się oferta sześciu kolejnych banków i towarzystw ubezpieczeniowych. „Pierwsze zyski powinny pojawić się w drugim-trzecim roku działalności” – przekonuje Artur Niewiński, prezes zarządu FinFina. Firma chce też zarabiać na umieszczaniu na swojej stronie reklam instytucji finansowych.

Arena. pl. popisała umowę o współpracy z NRG Research S.A., właścicielem wortalu motoryzacyjnego Autozakup.pl. Na jej podstawie witryna Autozakup.pl będzie udostępniana w całości już od połowy stycznia na stronach Areny.pl. Jednocześnie na dotychczasowej witrynie Autozakup.pl będzie można znaleźć usługi świadczone przez Arena.pl, takich jak bezpłatne konta pocztowe i czaty. Oprócz wzajemnego udostępniania swoich usług partnerzy będą dzielić się zyskani z banerów reklamowych. Celem umowy jest stworzenie serwisu motoryzacyjnego, który ma podnieść atrakcyjność portalu. Będzie tam można uzyskać informacje o zamieszczonych ofertach jak i wziąć udział w aukcji.

Apple Computer odnotował w trzecim kwartale tego roku pierwszą od trzech lat stratę operacyjną spowodowaną zmniejszeniem przychodów ze sprzedaży akcesoriów komputerowych. Steve Jobs, dyrektor generalny Apple’a, twierdzi, że spadek tempa wzrostu gospodarczego na świecie, mniejszy popyt na komputery osobiste oraz problemy wewnętrzne firmy to główne powody jej gorszych kwartalnych wyników. Inna przyczyna to słabszy wzrost sprzedaży w listopadzie, który dotknął także innego lidera rynku komputerowego – Gateway (firma zapowiada dalsze pogorszenie wyników finansowych na koniec roku). Steve Jobs zapowiada wprowadzenie w przyszłym roku unowocześnionej wersji systemu operacyjnego Macintosh i innych (bliżej nieokreślonych) produktów, a także poprawę systemu dostaw. Wszystkie te zabiegi mają się przyczynić do odzyskania rentowności. W przyszłym kwartale Apple spodziewa się przychodów w wysokości 1 mld USD oraz stratę w granicach 225-250 mln USD.