Przegląd tygodnia 1 – 7.06

Elektrim zawarł nowe wstępne porozumienie z obligatariuszami – teraz musi je zaakceptować zgromadzenie obligatariuszy. Andrzej Widerszpil zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni przesądzi się sprawa wyboru przez Optimusa jednego z dwóch obszarów działalności – integracji albo produkcji PC-tów.

Na stronie Telekomunikacji Polskiej znalazła się informacja o nowej usłudze w technologii DSL. Dostęp realizowany w oparciu o istniejące linie telefoniczne ma być nielimitowany pod względem czasu i ilości przesyłanych danych – możemy przeczytać na stronie. Oferta jest realizowana poprzez ADSL o przepustowości 512 kbit/s do abonenta i 128 kbit/s od klienta lub 1 Mbit/s od klienta i 256 kbit/s od klienta.

Nieco ponad 5% akcji Optimusa, po cenie 7,5 zł za sztukę, kupił od BRE Banku Andrzej Widerszpil, nowy prezes nowosądeckiej spółki. Transakcja potwierdza informacje z ub. tygodnia, według których o chęci odkupienia pakietu akcji Optimusa od BRE przez grupę inwestorów, do których zaliczono Andrzeja Widerszpila, Juliana Kutrzebę i Zbigniewa Jakubasa. Prawdopodobnie grupa ma już nabywcę na zakupiony pakiet udziałów.

Giełdowa spółka linuksowa połączyła się ze swoim imiennikiem z Poznania (Sp. z o.o.). Spółka obniżyła kapitał poprzez umorzenie 2,7 mln akcji serii C należących do Uni-Track i AS Motors. Połączenie może oznaczać zgodę pomiędzy firmami; w połowie lutego br. poznański 7bulls.com wypowiedział umowę giełdowym 7bulls.com i domagał się zmiany nazwy, wypłaty odszkodowania i kary oraz odkupienia udziałów w T-Invest.

Według raportu DM BH i SSSB o polskim rynku telefonii cyfrowej, już w II kwartale br. liczba komórek przewyższy liczbę telefonów stacjonarnych. W I kw. wzrost liczby używanych telefonów komórkowych wyniósł 7,7%, podczas gdy telefonów stacjonarnych – 0,2%. Analitycy oceniają, że w II kw. wzrost liczby komórek wyniósł 6,6%. Dałoby to w sumie 11,5 mln działających aparatów przenośnych – czyli nieco więcej niż użytkowników telefonii stacjonarnej.

BRE Bank porozumiał się z Elektrimem i sam wykupi od obligatariuszy spółki „nowe” obligacji o wartości 100 mln EUR. Według wcześniejszych planów, BRE Bank miał udzielić Elektrimowi 100 mln EUR kredytu na wykup do 15 czerwca br. zrestrukturyzowanych obligacji w ramach porozumienia holdingu z wierzycielami.

IPartners oraz Pronet Communications, polskie spółki wchodzące w skład GTS Central Europe Group, należącej do KPNQwest, zbankrutowanego operatora największej europejskiej sieci telekomunikacyjnej, uruchomiły nowe łącze do sieci International.

Awaria sieci jednego z największych polskich operatorów internetowych – ATMAN - 3 czerwca, była wynikiem zmasowanego ataku typu DOS (Denial of Service). Atak przeprowadzono z wielu sieci jednocześnie, m.in. z TP SA, Cyfronetu, niemeckich ośrodków akademickich i zagranicznych sieci operatorów obsługiwanych przez Telię.

Telewizja TVN 24 wprowadziła usługę internetowej transmisji programu. TVN sprzedaje usługę, w wersjach dla łącza modemowego (24-56 kbit/s) i szerokopasmowego (80-100 kbit/s), w trzech pakietach: 4-godzinnym, 24 godzinnym i miesięcznym. Przekaz realizowany jest w technologii RealVideo przez TP Internet.

AMG.net zakończyła wdrożenie serwisu internetowego i ekstranetowego dla Biura Reklamy TVP SA. Dzięki wdrożeniu platformy klienci TVP mogą korzystać z narzędzi do planowania kampanii reklamowych, dokonywać rezerwacji czy sprawdzać płatności z usługi.

3 czerwca wspólnicy TP Internet podjęli uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału o 39 mln zł, do 422,2 mln zł. Podwyższenie nastąpi poprzez utworzenie 78 tys. nowych udziałów o wartości 500 zł każdy, które obejmie TP S.A. 3 czerwca podjęto też decyzję o podwyższeniu kapitału w innej spółce zależnej TP S.A. – Centertelu. Kapitał spółki wzrośnie o 130 mln zł, do 2,609 mld zł.

Zarząd Elektrimu zawarł nowe wstępne porozumienie z komitetem reprezentującym obligatariuszy oraz BRE Bankiem. Dokument zastąpi wypracowane poprzednio i podpisane 10 maja br porozumienie. Nowe porozumienie zawiera złożoną już wcześniej deklarację BRE Banku, że bezpośrednio lub poprzez podmiot powiązany wykupi od obligatariuszy Elektrimu papiery dłużne po restrukturyzacji. Wykup obejmie obligacje o wartości nominalnej 89,9 mln EUR, BRE zapłaci 100 mln EUR. Porozumienie przewiduje, że Elektrim wyłoży pozostałe 100 mln EUR z kwoty, jaką powinni otrzymać obligatariusze do 15 czerwca br. Kolejna rata, w wysokości 100 mln EUR przypada na 15 grudnia br. Ostateczny termin wykupu ustalono na 30 czerwca 2004 roku. Wstępne porozumienie zostało zawarte z komitetem reprezentującym obligatariuszy posiadających 50% zadłużenia Elektrimu. Obecnie porozumienie musi ratyfikować zgromadzenie wszystkich obligatariuszy większością dwóch trzecich głosów. Powinno to nastąpić do 15 czerwca, kiedy to najpóźniej, jak przewiduje wstępne porozumienie, ma rozpocząć się spłata zrestrukturyzowanych obligacji.

Netia, Telefonia Dialog i El-Net podpisały porozumienie o współpracy. Wkrótce maja zostać zawarte szczegółowe umowy regulujące współpracę operatorów w zakresie infrastruktury, wspólnych usług i wspólnego lobbingu. Do porozumienia nie przyłączyły się na razie NOM i Tel-Energo, jednak jak zapewniają trzej operatorzy – porozumienie jest dla nich otwarte. „W chwili obecnej jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretnych terminach podpisania umów. Przede wszystkim zależy nam na optymalizacji wzajemnego wykorzystania infrastruktury, takich jak kwestie punktów styku, będziemy więc z pewnością działać szybko” – powiedział Piotr Bielawski, rzecznik Telefonii Dialog. Podczas konferencji mówiono także o przygotowaniu pakietowej oferty usług przez uczestników układu.

Global eMarketing przeprowadziła badanie sposobu korzystania z Internetu przez użytkowników „modemowych” i posiadających stałe łącze. Badanie przeprowadzono na grupie internautów odwiedzających serwisy podłączone do systemu GeMius. Średni czas wizyty „modemowca” mieści się w granicach 4-5 minut, a internauty korzystającego ze stałego łącza przekracza 5 minut. Użytkownicy korzystający ze stałych łączy surfują głównie w godzinach pracy – między 9 a 17. Maksimum ruchu w Internecie przypada na godzinę 14, przy czym ten szczyt w przypadku internautów korzystających z uczelnianego sztywnego łącza przypada nieco wcześniej – na 11. Około 17 następuje „zmiana” i w Sieci zaczynają dominować użytkownicy modemowi. Główna aktywność modemowców rozpoczyna się po 18.

Po dwóch latach przygotowań, na giełdzie zadebiutuje Grupa ITI (właściciel m.in. TVN oraz Onet.pl). Spółka ma szansę stać się największym debiutem giełdowym od kilku dobrych lat – w sprzyjających okolicznościach jej wartość rynkowa może przekroczyć miliard dolarów. Grupa ITI zaoferuje inwestorom 48% swoich akcji – oznacza to, że kontrolę nad firmą stracą jej założyciele: Jan Wejchert, Mariusz Walter oraz Bruno Valsangiacomo.

Działająca w Warszawie telewizja kablowa Aster City (wchodząca w skład grupy Elektrim Telekomunikacja) zwróciła się do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty o zezwolenie na świadczenie usług telefonicznych. Spółka chce skierować swoją ofertę przede wszystkim do klientów indywidualnych.

Według raportu IDC Polska, w 2001 roku na czele listy dostawców aplikacji do wspomagania zarządzania w Polsce były Oracle i SAP. Obie firmy opanowały po 26,5% rynku oprogramowania biznesowego (EAS). Kolejna w rankingu IFS ma 7,5% rynku. Z polskich firm w pierwszej dziesiątce były TETA i BPSC. Ponadto wg IDC, 58% sprzedanych licencji EAS współpracuje z bazami danych Oracle. Oracle zajął też 1 miejsce w zestawieniu IDC pod względem sprzedaży oprogramowania do zarządzania wiedzą (81% rynku) i sprzedaży systemów finansowych (25% rynku).

Od 10 czerwca zmieni się cennik reklam w portalu Gazeta.pl - pojawiły się w nim nowe kategorie cennikowe i nowe produkty reklamowe; obniżeniu uległy ceny banerów na stronie głównej. Obecnie za 1000 odsłon płaci się 60 zł. Najdroższa jest kampania banerowa na grupie serwisów finansowych – CPM to 80 zł. Wydzielono nowe kategorie cennikowe – obecnie jest ich 8, najdroższe są serwisy biznesowe. Wprowadzono nowe produkty reklamowe min. baner śródtekstowy, banner rozwijany, toplayer, interstitial. Gazeta umożliwia też targetowanie geograficzne, dopłata w tym przypadku waha się od 30% do 80% (numer IP w województwie mazowieckim).

Onet.pl zawarł umowę z eCard SA. Spółka należąca do Computerlandu, BZ WBK i BRE, autoryzuje płatności kartami Visa i Europay/MasterCard, za transakcje przeprowadzane w portalowym pasażu handlowym.

Trzy dni po rozpoczęciu drugiej edycji konkursu Netmania w Wirtualnej Polsce organizatorzy odnotowali 530 tys. odsłon. W porównaniu z pierwszymi dniami listopadowej edycji konkursu oznacza to 30% wzrost.

Wirtualna Polska i Radio Zet podpisały umowę o współpracy w zakresie współdzielenia treści oraz technologii serwisu internetowego. Wczoraj jeszcze testowo - dziś już w ostatecznym kształcie uruchomiono strony zawierające wspólne informacje. Redakcje portalu i rozgłośni będą pracować na wspólnym panelu administracyjnym – te same informacje będą pojawiały się jednocześnie w serwisie Zetki i w Wirtualnej Polsce. Dostawcami treści będą działy informacji obu publikatorów. portal będzie jedynym wykonawcą technologii do tworzenia i rozbudowy serwisu internetowego rozgłośni.

W ciągu dwóch tygodni Andrzej Widerszpil ma podjąć decyzję o kierunku rozwoju firmy. Spółka ma się skoncentrować albo na integracji, albo produkcji sprzętu elektronicznego, w tym komputerów. Być może będzie on montowany w Azji i sprzedawany jedynie z logo Optimusa. Nowy szef firmy nie wyklucza także kupna lub budowy nowej fabryki. Jeśli zdecyduje się na pójście w kierunku integracji zapowiada przejęcie 6-7 firm działających na tym rynku w Polsce, w tym kilku producentów oprogramowania. Fundusze na ten cel to ok. 20 mln zł. Do lipca 2002 r. zostanie zaplanowany nowy budżet firmy. Do sierpnia br. określona jej nowa, bardziej przejrzysta struktura. Nowy szef Optimusa uważa, że już w IV kwartale 2002 r. firma będzie w stanie wypracować zysk operacyjny. Nie chce jednak mówić jeszcze czy niezbędne będą w tym celu dalsze redukcje zatrudnienia (w 2001 r. spadło ono o 27% z 605 do 444 osób).

Według nieoficjalnych informacji Parkietu, kupnem akcji Telefonii Dialog interesują się dwa fundusze venture capital: CVC Capital Partners i Spectrum Equity Investors. Przsedstawiciele funduszy odmawiają jednak komentarza.

Według PiG, TDC Internet może przejąć Energis Polska, wykorzystując jej problemy w związku m.in. z potrzebą uregulowania dostępu do tzw. ostatniej mili.

ComScore przejął za 1,5 mln USD od Jupiter Media Metrix jej część zajmującą się badaniem ruchu w Internecie – Media Metrix Audience Internet Measurment. Transakcja dotyczy północnoamerykańskiej części Media Metrix. O sprzedaży przez Jupitera części badawczej mówiono już wcześniej, jednak obserwatorzy upatrywali kupca w Net Ratings. Jednocześnie comScore poinformował o wyodrębnieniu w strukturze firmy działu Media Metrix, który zajmie się sprzedażą produktów pomiaru aktywności internautów, w tym Media Metrix, AiM oraz netScore. Szefem nowego działu został Peter Daboll, dotychczas prezes comScore Networks Media Solutions, który zostanie włączony w skład działu Media Metrix.

Ericsson potwierdził wcześniejsze doniesienia prasowe na temat rozmów, jakie prowadzi z Infineon w sprawie odsprzedania mu swojego działu Microelectronics. W oficjalnym oświadczeniu nie podano żadnych innych informacji.

Parlament Europejski przegłosował nowe przepisy dotyczące prywatności użytkowników Internetu oraz sposobu przechowywania danych osobistych o klientach przez firmy świadczące usługi telekomunikacyjne i internetowe. Zapisy odnoszą się m.in. do tzw. spamu. Według nowych przepisów firmy marketingowe i usługodawcy internetowi będą mogli przesyłać swoim klientom listy reklamowe jedynie w przypadku, gdy klient sam ich o to poprosi. Użytkownik będzie musiał być także podczas surfowania po Internecie dokładnie informowany przed każdym otrzymaniem „cookie” o celu zbierania informacji. Takie informacje powinny więc znaleźć się na każdej witrynie umieszczającej w komputerze gościa „ciasteczka”.

Nasdaq Europe jest bliski podpisania z niemieckimi bankami, w tym Commerzbank i Dresdner Bank, porozumienia w sprawie utworzenia elektronicznej giełdy w Niemczech. Banki miałyby zainwestować po 1,2 mln EUR w udziały 10-proc. Elektroniczna giełda miałaby ruszyć w styczniu przyszłego roku, a notowanych na niej byłoby początkowo 300 spółek niemieckich i amerykańskich, a docelowo – 3000.

Napster złożył wczoraj do sądu wniosek o ochronę przed wierzycielami w czasie postępowania upadłościowego. Po przeprowadzeniu postępowania serwis zostanie sprzedany Bertelsmannowi. Na mocy porozumienia niemiecki koncern zapłaci za serwis za 8 mln USD, w tym przejmując długi.

Podczas pierwszego po fuzji z Compaqiem spotkania z analitykami, Carly Fiorina zapowiedziała szybsze niż planowano podjęcie działań w celu redukcji zatrudnienia. Do listopada br. z pracy w nowym HP zwolnionych zostanie 10 tys. osób, w roku finansowym 2003 (rozpoczyna się on w listopadzie 2002) wymówienia otrzyma jeszcze 5 tys. pracowników. Około 9 tys. z nich obejma programy wcześniejszej emerytury. W razie dalszego spowolnienia gospodarczego, możliwe są kolejne cięcia zatrudnienia, a płace – zarówno managementu jak i pracowników – mają być zamrożone w całym roku finansowym 2003. Fiorina poinformowała, że nowy podmiot ma szansę oszczędzić (poza redukcją zatrudnienia) poprzez m.in. lepsze zarządzanie nieruchomościami, renegocjację kontraktów do 3 mld USD. To o 500 mln USD więcej niż zakładano wcześniej.

WorldCom, drugi operator telefonicznych połączeń długodystansowych w USA, rozważa zmniejszenie swojego personelu o 20% (czyli o ok. 16 tys. pracowników). Podjęcie takich kroków zakłada plan restrukturyzacyjny, którego celem jest redukcja kosztów działalności i uzdrowienie firmy – amerykański operator ma już 30 mld USD długu.

Według przedstawicieli koncernu AOL Time Warner, w przyszłym roku America Online (internetowy dział koncernu) zarobi na reklamach od 1,8 do 2,2 mld USD. Swoje optymistyczne prognozy CFO AOL TW przedstawił zaledwie dzień po tym, jak firma analityczna Lehman Brothers obniżyła swoje przewidywania co do przyszłorocznych zysków z reklamy America Online. Zdaniem Holly Becker z Lehman Brothers, przychody firmy w przyszłym roku nieznacznie spadną (mówi się teraz o 1,79 mld USD – poprzednie prognozy zakładały zyski na poziomie 1,94 mld).